Aktualności - rok szkolny 2019/2020

Wrzesień 2019

Październik 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

  
 wrzesień 2019 

02 września 2019
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 

                   Galeria zdjęć - Wrzesień-październik w SP 29

02 września 2019
Medale „Diligentiae – za pilność”
Wyróżnienie „Diligentiae – za pilność” w formie okolicznościowego medalu i certyfikatu przyznawane jest przez Prezydenta Miasta Białegostoku co roku, a wręczane podczas uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego. W tym roku szkolnym uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej nr 26 im. Stanisława Staszica w Białymstoku. Medale są symbolem etosu uczciwej i rzetelnej pracy, dążenia do zdobywania wiedzy i wszechstronnego rozwoju. Po rozpoczęciu uroczystości nastąpiło wystąpienie Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego oraz zostały wręczone medale "Diligentiae - za pilność" 92 nauczycielom i uczniom białostockich szkół publicznych, społecznych i prywatnych.
Z naszej szkoły medal otrzymała nauczycielka języka niemieckiego pani Renata Kalinowska oraz nasza absolwentka Ewa Wilczewska.

06 września 2019
XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru 
Klasy VII i VIII naszej szkoły oraz poczet sztandarowy wzięły udział w XIX Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Uroczystości rozpoczęły się przy Pomniku Katyńskim a następnie uczestnicy przeszli ulicami miasta do kościoła pw. Ducha Świętego.

Klasy IV - VI uczestniczyły w zajęciach patriotycznych. Odbyły się projekcje filmów o wywózkach i zesłaniach na Sybir, które przybliżyły uczniom historię. Szczególnie zainteresowanie wzbudziły wspomnienia tych wydarzeń.
W drugiej części zajęć wszyscy uczestniczyli w nauce i wspólnym śpiewaniu hymnu państwowego.
Na koniec każda klasa odbyła spacer do Pomnika Legionistów przy ulicy Zwycięstwa, gdzie zapalono znicze i oddano hołd poległym. Nasza szkoła opiekuje się tym miejscem.

16 września 2019
Zajęcia klasy IV w Miasteczku Ruchu Drogowego
Uczniowie klasy IVa uczestniczyli w zajęciach w Miasteczku Ruchu Drogowego. Pod okiem instruktora uczyli sie znaków i pokonywali trasę składającą się z jezdni, ścieżki rowerowej i toru przeszkód dla jednośladów, przejazdu kolejowego, przejść dla pieszych oraz sygnalizacji świetlnej. Uczniowie uczyli się przede wszystkim bezpiecznego poruszania się po drodze.

20-22 września
Akcja "Sprzątanie świata 2019"
W bieżącym roku akcja "Sprzątanie świata" odbyła się pod hasłem "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy". Jak co roku uczniowie naszej szkoły chętnie do niej się przyłączyli. Zaopatrzeni w ochronne rękawiczki oraz worki na plastik, szkło i odpady zmieszane zabrali się do pracy. Z dużym zaangażowaniem sprzątali tereny wokół szkoły i Osiedla Młodych.

                   Galeria zdjęć - Wrzesień-październik w SP 29

23 września 2019
Wycieczka rowerowa 8c
Klasa 8c wraz z wychowawcą Grzegorzem Tyszką i Panią psycholog Anną Gorzkowską udała się na wycieczkę rowerową do Supraśla. Dosyć niską temperaturę rekompensowało pięknie świecące słońce, które zapewniło przyjemną jazdę. Przejechanie trasy w jedną stronę zajęło grupie około 1,5 godziny. Zwieńczeniem wycieczki był spacer po bulwarach nad rzeką Supraśl oraz ognisko z kiełbaskami. Celem wycieczki było nie tylko aktywne spędzenie czasu, ale także walka o miano rowerowej stolicy Polski wraz z aplikacją o tej samej nazwie. Łączna długość trasy wyniosła ok. 42 kilometry.

27 września 2019
I Wojewódzka Konferencja Samorządów Uczniowskich
W piątek 27 września 2019r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Katarzyna Griń oraz Mateusz Dunaj wraz z opiekunem panią Elżbietą Turczewską uczestniczyli w I Wojewódzkiej Konferencji Samorządów Uczniowskich Województwa Podlaskiego pod hasłem # Spotkajmy Się. Został ona zorganizowana przez Radę Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej. Wydarzenie odbyło się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.
Spotkanie stanowiło okazję do rozmów z rówieśnikami oraz możliwość nabycia nowych doświadczeń, które z pewnością przydadzą się w dalszej pracy na rzecz uczniów i szkoły w środowisku edukacyjnym. Zaprezentowany został Raport „O samorządach Uczniowskich” opracowany przez Radę Dzieci Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej, a samorządy uczniowskie zostały zaproszone do dyskusji na temat ich roli w systemie edukacji. Pracując w kilkuosobowych zespołach zarówno opiekunowie jaki i członkowie samorządów uczniowskich analizowali stan obecnego funkcjonowania samorządów uczniowskich w Polsce, wymieniali się dobrymi praktykami oraz tworzyli rekomendację. Gościem specjalnym konferencji był Minister Edukacji Narodowej pan Dariusz Piontkowski, który w swoim przemówieniu podkreślił, iż należy docenić działanie samorządów uczniowskich, gdyż jest to aktywność wymagająca dużego zaangażowania i determinacji, przynosząca wymierne korzyści w dorosłym życiu głównie poprzez kształtowanie określonych umiejętności społecznych przydatnych w każdym zawodzie.

29 września 2019
Dzień Głośnego Czytania Dzieciom
29 września to Dzień Głośnego Czytania Dzieciom. Z tej okazji zainaugurował działalność „Bajkowy teatrzyk” pod opieką naszych pań bibliotekarek: pani Ewy Droździewicz – Woźniak i pani Renaty Nikitiuk.
„Bajkowy teatrzyk” to nic innego jak pochodzący z dalekiej Japonii teatrzyk kamishibai czyli teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę na wzór parawanu, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Uczniowie klas drugich mieli okazję obejrzeć inscenizację lektury Joanny Papuzińskiej p.t. „Asiunia”. Dzieci były bardzo zainteresowane tym nowym sposobem podania lektury. Ilustracje i tekst opracowały panie bibliotekarki, a czytała uczennica klasy Va Maja Jurkowska. To pierwszy taki spektakl w naszej szkole. W przygotowaniu są już następne tytuły, również dla starszych uczniów. Odbywać się one będą w ramach innowacji pedagogicznej prowadzonej przez panią Renatę Nikitiuk i panią Ewę Droździewicz – Woźniak. Zapraszamy!

  
 październik 2019 

4 października 2019
Wybory do władz Samorządu Uczniowskiego
W piątek 4 października odbyły się wybory do władz Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2019/2020. Poprzedziła je trwająca prawie 2 tygodnie kampania wyborcza, podczas której kandydaci na przewodniczącego SU prowadzili agitację wyborczą. W tegorocznych wyborach wystartowało 7 kandydatów: Mateusz Rapczewski, Emilia Guziejko, Iga Edut, Patryk Kamiński, Aleksandra Maciak, Amelia Karłowicz i Mateusz Michalczuk. Lokal wyborczy znajdujący się w czytelni szkolnej był czynny od godziny 9.40 do godziny 12.50.
Prawo uczestniczenia w wyborach miał każdy uczeń naszej szkoły począwszy od klasy IV. Oddając głos należało na karcie wyborczej wpisać znak X przy nazwisku wybranego przez siebie kandydata, a następnie wrzucić kartę do urny wyborczej Nad prawidłowy przebiegiem głosowania czuwała Komisja Wyborcza którą tworzyli czterej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, tj.: Natalia Brodowska, Katarzyna Griń, Norbert Żmiejko oraz Mateusz Napiórkowski, a także jego opiekunowie czyli p. Ewa Madury-Gryc, p. Elżbieta Turczewska i p. Agata Paszczuk. Największe poparcie wśród wyborców uzyskali:
Mateusz Michalczuk z klasy 8c (55 głosów) oraz Amelia Karłowicz z klasy 7c (41 głosów).
Mam więc nowego przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącą Samorządu Uczniowskiego!
Serdecznie gratulujemy!

                   Galeria zdjęć - Wrzesień-październik w SP 29

4 października 2019
NARODOWE CZYTANIE 2019
W dniu 04.10.2019 r. w godz. 8.55-10.45 została zorganizowana w szkole po raz pierwszy akcja Narodowego Czytania. Prezentacja multimedialna przygotowana przez ucznia klasy VIIIc, przybliżyła społeczności uczniowskiej poprzednie edycje i cel projektu, objętego Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Uczniowie wysłuchali nagrań fragmentów nowel S. Żeromskiego „Rozdzióbią nas kruki, wrony” oraz B. Prusa „Katarynka”, czytanych przez Prezydenta PR oraz Pierwszą Damę. Następnie Dyrekcja, uczniowie i nauczyciele przeczytali wspólnie fragmenty Nowel polskich. Wydarzenie poprzedziła akcja informacyjna prowadzona na terenie szkoły.
Koordynator projektu Justyna Kendyś

7 października 2019
Klasy piąte z wizytą w Radiu Białystok
7 października klasy Vc i Vd brały udział w Dniu Otwartym Radia Białystok. Niecodzienna gratka dla wielbicieli radia – można było zajrzeć tam, gdzie zazwyczaj się nie wchodzi, dotknąć tego, co zabronione i porozmawiać z ludźmi, których słyszymy tylko na antenie. Największą frajdę sprawiło uczniom nagranie własnej piosenki, a także występ na żywo w audycji promującej czytanie książek. Młodzież była zainteresowana również historią regionalnego radia, a duże wrażenie wywarła wystawa starych odbiorników radiowych. Mamy nadzieję, że takich wizyt będzie więcej.
                   Galeria zdjęć - Klasy 5 w Radiu Białystok

11 października 2019
Loteria fantowa
Uczniowie mieli okazję wziąć udział w loterii fantowej. Można było wylosować fajne przybory szkolne i inne gadżety. Dochód z loterii jest przeznaczony na fundusz biblioteczny. Loteria cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród uczniów. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom, które brały w niej udział!

11 października 2019
Dzień Edukacji Narodowej w ZSOMS Nr 2
                   Galeria zdjęć - DEN 2019

18 października 2019
Dzień Śpiocha
Piątek 18 października był w naszej szkole Dniem Śpiocha. Zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli królowały kolorowe kapcie, piżamki i szlafroki. W zabawie wzięła udział także Dyrekcja. Wszyscy przebrani, będąc w szkole, czuli się jak w domu. Dziękujemy wszystkim biorącym udział w tej imprezie, a inicjatorom zabawy - Samorządowi Uczniowskiemu gratulujemy ciekawego pomysłu na integrację środowiska szkolnego.

                   Galeria zdjęć - Wrzesień-październik w SP 29