Aktualności - rok szkolny 2019/2020

Wrzesień 2019

Październik 2019

Listopad 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

  
 wrzesień 2019 

02 września 2019
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w najstarszej grupie wiekowej miało miejsce na sali gimnastycznej. Tegoroczna uroczystość otworzyła nowy etap w historii naszej szkoły, która od tego roku zmieniła nazwę na Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Nr 2 w Białymstoku. Uczniów i nauczycieli powitała nowa Pani Dyrektor Katarzyna Horoszewska-Grabek i jej zastępcy Pani Justyna Pacewicz i Pan Marek Tofiluk. Powitani zostali szczególnie nowi uczniowie, w tym rozpoczynający naukę w klasie pierwszej licealiści. Dyrekcja życzyła wszystkim zgromadzonym owocnej pracy i spokojnego roku szkolnego.

                   Galeria zdjęć - Wrzesień-październik w SP 29

02 września 2019
Medale „Diligentiae – za pilność”
Wyróżnienie „Diligentiae – za pilność” w formie okolicznościowego medalu i certyfikatu przyznawane jest przez Prezydenta Miasta Białegostoku co roku, a wręczane podczas uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego. W tym roku szkolnym uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej nr 26 im. Stanisława Staszica w Białymstoku. Medale są symbolem etosu uczciwej i rzetelnej pracy, dążenia do zdobywania wiedzy i wszechstronnego rozwoju. Po rozpoczęciu uroczystości nastąpiło wystąpienie Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego oraz zostały wręczone medale "Diligentiae - za pilność" 92 nauczycielom i uczniom białostockich szkół publicznych, społecznych i prywatnych.
Z naszej szkoły medal otrzymała nauczycielka języka niemieckiego pani Renata Kalinowska oraz nasza absolwentka Ewa Wilczewska.

06 września 2019
XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru 
Klasy VII i VIII naszej szkoły oraz poczet sztandarowy wzięły udział w XIX Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Uroczystości rozpoczęły się przy Pomniku Katyńskim a następnie uczestnicy przeszli ulicami miasta do kościoła pw. Ducha Świętego.

Klasy IV - VI uczestniczyły w zajęciach patriotycznych. Odbyły się projekcje filmów o wywózkach i zesłaniach na Sybir, które przybliżyły uczniom historię. Szczególnie zainteresowanie wzbudziły wspomnienia tych wydarzeń.
W drugiej części zajęć wszyscy uczestniczyli w nauce i wspólnym śpiewaniu hymnu państwowego.
Na koniec każda klasa odbyła spacer do Pomnika Legionistów przy ulicy Zwycięstwa, gdzie zapalono znicze i oddano hołd poległym. Nasza szkoła opiekuje się tym miejscem.

16 września 2019
Zajęcia klasy IV w Miasteczku Ruchu Drogowego
Uczniowie klasy IVa uczestniczyli w zajęciach w Miasteczku Ruchu Drogowego. Pod okiem instruktora uczyli sie znaków i pokonywali trasę składającą się z jezdni, ścieżki rowerowej i toru przeszkód dla jednośladów, przejazdu kolejowego, przejść dla pieszych oraz sygnalizacji świetlnej. Uczniowie uczyli się przede wszystkim bezpiecznego poruszania się po drodze.

20-22 września
Akcja "Sprzątanie świata 2019"
W bieżącym roku akcja "Sprzątanie świata" odbyła się pod hasłem "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy". Jak co roku uczniowie naszej szkoły chętnie do niej się przyłączyli. Zaopatrzeni w ochronne rękawiczki oraz worki na plastik, szkło i odpady zmieszane zabrali się do pracy. Z dużym zaangażowaniem sprzątali tereny wokół szkoły i Osiedla Młodych.

                   Galeria zdjęć - Wrzesień-październik w SP 29

23 września 2019
Wycieczka rowerowa 8c
Klasa 8c wraz z wychowawcą Grzegorzem Tyszką i Panią psycholog Anną Gorzkowską udała się na wycieczkę rowerową do Supraśla. Dosyć niską temperaturę rekompensowało pięknie świecące słońce, które zapewniło przyjemną jazdę. Przejechanie trasy w jedną stronę zajęło grupie około 1,5 godziny. Zwieńczeniem wycieczki był spacer po bulwarach nad rzeką Supraśl oraz ognisko z kiełbaskami. Celem wycieczki było nie tylko aktywne spędzenie czasu, ale także walka o miano rowerowej stolicy Polski wraz z aplikacją o tej samej nazwie. Łączna długość trasy wyniosła ok. 42 kilometry.

27 września 2019
I Wojewódzka Konferencja Samorządów Uczniowskich
W piątek 27 września 2019r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Katarzyna Griń oraz Mateusz Dunaj wraz z opiekunem panią Elżbietą Turczewską uczestniczyli w I Wojewódzkiej Konferencji Samorządów Uczniowskich Województwa Podlaskiego pod hasłem # Spotkajmy Się. Został ona zorganizowana przez Radę Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej. Wydarzenie odbyło się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.
Spotkanie stanowiło okazję do rozmów z rówieśnikami oraz możliwość nabycia nowych doświadczeń, które z pewnością przydadzą się w dalszej pracy na rzecz uczniów i szkoły w środowisku edukacyjnym. Zaprezentowany został Raport „O samorządach Uczniowskich” opracowany przez Radę Dzieci Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej, a samorządy uczniowskie zostały zaproszone do dyskusji na temat ich roli w systemie edukacji. Pracując w kilkuosobowych zespołach zarówno opiekunowie jaki i członkowie samorządów uczniowskich analizowali stan obecnego funkcjonowania samorządów uczniowskich w Polsce, wymieniali się dobrymi praktykami oraz tworzyli rekomendację. Gościem specjalnym konferencji był Minister Edukacji Narodowej pan Dariusz Piontkowski, który w swoim przemówieniu podkreślił, iż należy docenić działanie samorządów uczniowskich, gdyż jest to aktywność wymagająca dużego zaangażowania i determinacji, przynosząca wymierne korzyści w dorosłym życiu głównie poprzez kształtowanie określonych umiejętności społecznych przydatnych w każdym zawodzie.

29 września 2019
Dzień Głośnego Czytania Dzieciom
29 września to Dzień Głośnego Czytania Dzieciom. Z tej okazji zainaugurował działalność „Bajkowy teatrzyk” pod opieką naszych pań bibliotekarek: pani Ewy Droździewicz – Woźniak i pani Renaty Nikitiuk.
„Bajkowy teatrzyk” to nic innego jak pochodzący z dalekiej Japonii teatrzyk kamishibai czyli teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę na wzór parawanu, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Uczniowie klas drugich mieli okazję obejrzeć inscenizację lektury Joanny Papuzińskiej p.t. „Asiunia”. Dzieci były bardzo zainteresowane tym nowym sposobem podania lektury. Ilustracje i tekst opracowały panie bibliotekarki, a czytała uczennica klasy Va Maja Jurkowska. To pierwszy taki spektakl w naszej szkole. W przygotowaniu są już następne tytuły, również dla starszych uczniów. Odbywać się one będą w ramach innowacji pedagogicznej prowadzonej przez panią Renatę Nikitiuk i panią Ewę Droździewicz – Woźniak. Zapraszamy!

  
 październik 2019 

4 października 2019
Wybory do władz Samorządu Uczniowskiego
W piątek 4 października odbyły się wybory do władz Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2019/2020. Poprzedziła je trwająca prawie 2 tygodnie kampania wyborcza, podczas której kandydaci na przewodniczącego SU prowadzili agitację wyborczą. W tegorocznych wyborach wystartowało 7 kandydatów: Mateusz Rapczewski, Emilia Guziejko, Iga Edut, Patryk Kamiński, Aleksandra Maciak, Amelia Karłowicz i Mateusz Michalczuk. Lokal wyborczy znajdujący się w czytelni szkolnej był czynny od godziny 9.40 do godziny 12.50.
Prawo uczestniczenia w wyborach miał każdy uczeń naszej szkoły począwszy od klasy IV. Oddając głos należało na karcie wyborczej wpisać znak X przy nazwisku wybranego przez siebie kandydata, a następnie wrzucić kartę do urny wyborczej Nad prawidłowy przebiegiem głosowania czuwała Komisja Wyborcza którą tworzyli czterej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, tj.: Natalia Brodowska, Katarzyna Griń, Norbert Żmiejko oraz Mateusz Napiórkowski, a także jego opiekunowie czyli p. Ewa Madury-Gryc, p. Elżbieta Turczewska i p. Agata Paszczuk. Największe poparcie wśród wyborców uzyskali:
Mateusz Michalczuk z klasy 8c (55 głosów) oraz Amelia Karłowicz z klasy 7c (41 głosów).
Mam więc nowego przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącą Samorządu Uczniowskiego!
Serdecznie gratulujemy!

                   Galeria zdjęć - Wrzesień-październik w SP 29

4 października 2019
NARODOWE CZYTANIE 2019
W dniu 04.10.2019 r. w godz. 8.55-10.45 została zorganizowana w szkole po raz pierwszy akcja Narodowego Czytania. Prezentacja multimedialna przygotowana przez ucznia klasy VIIIc, przybliżyła społeczności uczniowskiej poprzednie edycje i cel projektu, objętego Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Uczniowie wysłuchali nagrań fragmentów nowel S. Żeromskiego „Rozdzióbią nas kruki, wrony” oraz B. Prusa „Katarynka”, czytanych przez Prezydenta PR oraz Pierwszą Damę. Następnie Dyrekcja, uczniowie i nauczyciele przeczytali wspólnie fragmenty Nowel polskich. Wydarzenie poprzedziła akcja informacyjna prowadzona na terenie szkoły.
Koordynator projektu Justyna Kendyś

7 października 2019
Klasy piąte z wizytą w Radiu Białystok
7 października klasy Vc i Vd brały udział w Dniu Otwartym Radia Białystok. Niecodzienna gratka dla wielbicieli radia – można było zajrzeć tam, gdzie zazwyczaj się nie wchodzi, dotknąć tego, co zabronione i porozmawiać z ludźmi, których słyszymy tylko na antenie. Największą frajdę sprawiło uczniom nagranie własnej piosenki, a także występ na żywo w audycji promującej czytanie książek. Młodzież była zainteresowana również historią regionalnego radia, a duże wrażenie wywarła wystawa starych odbiorników radiowych. Mamy nadzieję, że takich wizyt będzie więcej.
                   Galeria zdjęć - Klasy 5 w Radiu Białystok

9 października 2019
Wycieczka klas VI do Warszawy
                   Galeria zdjęć - Wycieczka do Warszawy klas VI11 października 2019
Loteria fantowa
Uczniowie mieli okazję wziąć udział w loterii fantowej. Można było wylosować fajne przybory szkolne i inne gadżety. Dochód z loterii jest przeznaczony na fundusz biblioteczny. Loteria cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród uczniów. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom, które brały w niej udział!

11 października 2019
Dzień Edukacji Narodowej w ZSOMS Nr 2
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie i nauczyciele wzięli udział w apelu. Pani Dyrektor w części oficjalnej wręczyła nauczycielom nagrody dyrektora z szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Część artystyczna apelu została przygotowana przez dzieci z klasy VIa pod opieką Agaty Paszczuk i młodzieży z klasy Ia pod opieką Szymona Trusewicza. Apel miał formę zbioru skeczów opowiadających o życiu w szkole. Na scenie zostało przedstawione posiedzenie rady uczniów oceniających nauczycieli, oprócz tego uczniowie wykonywali wiersze i piosenkę. Wszyscy nauczyciele zostali obdarowani wykonanymi na lekcjach plastyki sówkami.
                   Galeria zdjęć - DEN 2019

18 października 2019
Dzień Śpiocha
Piątek 18 października był w naszej szkole Dniem Śpiocha. Zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli królowały kolorowe kapcie, piżamki i szlafroki. W zabawie wzięła udział także Dyrekcja. Wszyscy przebrani, będąc w szkole, czuli się jak w domu. Dziękujemy wszystkim biorącym udział w tej imprezie, a inicjatorom zabawy - Samorządowi Uczniowskiemu gratulujemy ciekawego pomysłu na integrację środowiska szkolnego.

                   Galeria zdjęć - Wrzesień-październik w SP 29

24 października 2019
Pasowanie na czytelnika
W ostatni czwartek października w bibliotece szkolnej miała miejsce uroczystość włączenia uczniów klas drugich w poczet czytelników. Panie bibliotekarki Ewa Droździewicz – Woźniak i Renata Nikitiuk zapoznały dzieci z księgozbiorem, a w szczególności z wieloma nowościami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie poznali także regulamin biblioteki oraz otrzymali dokładny instruktaż wypożyczeń.
Maja Jurkowska, uczennica kl. Va wcieliła się w postać „Książki” i zarecytowała wiersz z prośbami do czytelników. Można było dowiedzieć się z niego jak szanować i obchodzić się z książkami.
Uczniowie złożyli przysięgę, a pan dyrektor Marek Tofiluk pasował każdego na czytelnika. Z uroczystości wszyscy wyszli oczywiście z wypożyczoną książką. Dzieci otrzymały na pamiątkę kolorowe zakładki z własnym imieniem i nazwiskiem.
Życzymy wszystkim wielu pięknych przeżyć podczas czytania i zapraszamy do biblioteki!

Październik 2019
Kreatywne warsztaty robienia zakładek
W październiku w naszej bibliotece można było nauczyć się robić piękne zakładki do książek z kolorowych pasków papieru. Warsztaty odbyły się kilkakrotnie i wzięli w nich udział uczniowie klas I-III. Każdy z uczestników wychodził z kreatywnych zajęć z samodzielnie wykonaną, ciekawą zakładką.

                   Galeria zdjęć - Wrzesień-październik w SP 29

25 października 2019
Święto Szkoły
Uroczyste otwarcie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Nr 2

                   Galeria zdjęć - Święto Szkoły

30 października 2019
Wycieczka do Warszawy
30 października klasy VII oraz VIIIb z opiekunami p. Ewą Madurą-Gryc, p. Marzeną Górską, p. Elżbietą Turczewską oraz p. Ireną Czuż-Pieńkos wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Podczas pobytu w stolicy uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie słuchając przewodnika z wielkim zaciekawieniem spacerowali po ulicach powstańczej Warszawy. Przy dźwiękach walk, alarmów lotniczych, bijącego serca oraz efektów świetlnych oglądali uzbrojenie powstańców, barykady, ich dzień codzienny. Mieli okazję także przejść kanałami, którymi przemieszczali się walczący. Wielkie zainteresowanie wzbudziła replika samolotu Liberator, który w czasie powstania dokonywał zrzutów dla Warszawy. Pobyt w muzeum zakończyła projekcja przejmującego filmu ukazującego zgliszcza i ruiny stolicy z perspektywy lotu ptaka.
Drugim punktem programu wycieczki był spektakl „Metro”. Wystawiany na deskach teatru Buffo od 1997 roku i wciąż wzbudza wiele emocji, wzrusza i bawi. Pełen młodzieńczej pasji i entuzjazmu musical z niezwykle atrakcyjnymi efektami wizualnymi bardzo podobał się zarówno dzieciom jak i opiekunom.

październik 2019
Mały Samorząd Uczniowski SP 29
W tym roku szkolnym rozpoczął swoją działalność Mały Samorząd Uczniowski klas I-III. Jedną z pierwszych jego inicjatyw był Dzień Spódnicy, który odbył się 30 października. W tym dniu wszystkie panie, małe i duże, wspólnie świętowały poprzez założenie dowolnej kolorowej kiecki. Wiadomo przecież nie od dziś, że spódnica to element garderoby każdej damy.

październik 2019
BohaterON – włącz historię!
W ostatnich dniach października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię!, mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Celem projektu jest edukacja Polaków, bazująca na historiach Powstańców, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, krzewienie postawy patriotycznej oraz budowanie wrażliwości społecznej.
Uczniowie wykonali własnoręcznie około 100 kart okolicznościowych i napisali życzenia do Powstańców. Nietypowa lekcja historii bardzo się podobała.
Bardzo dziękuję młodzieży i Dyrekcji za zaangażowanie w akcję. Koordynator projektu: Justyna Kendyś

  
 listopad 2019 

6 listopada 2019
Konkurs recytatorski "Moja Ojczyzna"
Uczestnikami były dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 29 oraz uczniowie klas 0 - III naszej szkoły.
Nagrodzeni zostali:
I miejsce: Tia Walendzik PS nr 29, Anna Jakubicz kl. Ia SP nr 29, Gabriela Lach kl. IIa SP nr 29, Amelia Szpakowska kl. IIIb SP nr 29,
II miejsce: Martyna Brzostowska kl. Ic SP nr 29, Zuzanna Szkiłądź kl. Ic SP nr 29, Maja Skiba kl. IIa SP nr 29, Aleksandra Raciborska kl. IIIc SP nr 29,
III miejsce: Kacper Stefanowicz oddział przedszkolny SP nr 29, Martyna Chrzanowska kl. Ib SP nr 29, Julia Sarosiek kl. IIIb SP nr 29.
Zwycięzcom gratulujemy.
                   Galeria zdjęć - Konkurs recytatorski

8 listopada 2019
Święto Niepodległości

                   Galeria zdjęć - Listopad 2019 w SP 29

15 listopada 2019
Kiermasz MSU
15 listopada Mały Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz ciast na cele charytatywne. Uczniowie tłumnie przybywali na każdej przerwie i szybko wykupiono słodkie wypieki. Za uzyskaną kwotę samorząd zakupi najpotrzebniejsze rzeczy dla Domu Samotnej Matki w Supraślu.

18 listopada 2019
Konkurs Star Wars
W poniedziałek 18 listopada odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Serii Filmów Star Wars.
Konkurs jest autorskim pomysłem czterech uczniów klasy 8b: Mateusza Dunaja, Jakuba Kokoszkiewicza, Michała Korotkicha oraz Norberta Żmiejko. Chłopcy od dawna pasjonują się tą tematyką i stąd pomysł na konkurs.
Uczniowie włożyli wiele pracy w przygotowania. Pytania konkursowe zostały opracowane w formie prezentacji multimedialnej, która swoja formą przypominała charakter filmów Star Wars. W trakcie konkursu wszystkim uczestnikom towarzyszyła muzyka filmowa, tworząca odpowiednią atmosferę podobnie jak specjalnie przyniesione przez chłopców gadżety filmowe. Konkurs wzbudził duże zainteresowanie. Okazało się, że w szkole mamy wielu wielbicieli Star Wars, ale największą wiedzą na ten temat wykazali się:
Julia Klepacka kl. 5a - wyróżnienie
Borys Borejszo kl. 6a – III miejsce
Kacper Bibik kl. 6d – II miejsce
Igor Ausztol kl. 5c – I miejsce
Serdecznie gratulujemy zarówno pomysłodawcom, jak i zwycięzcom Konkursu.

                   Galeria zdjęć - Listopad 2019 w SP 29

22 listopada 2019
Wojewódzki Konkurs na zakładkę do książki Agnieszki Tyszki
15 października w naszej szkole miało miejsce bardzo miłe wydarzenie. W ramach projektu „Podlaskie spotkania z pisarzami” gościliśmy autorkę wielu znanych i lubianych książek dla dzieci i młodzieży Agnieszkę Tyszkę. Z tej okazji został również ogłoszony Wojewódzki Konkurs „Czy znasz twórczość….? na zakładkę reklamującą książkę tej autorki. Cieszył się on dużym zainteresowaniem – nadesłano 36 prac.
Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w SP29 a w jury zasiedli nauczyciele bibliotekarze, plastyki i techniki. Wyłoniono 4 najlepsze prace i przyznano 6 wyróżnień. Wręczenie nagród odbędzie się w Centrum Edukacji Nauczycieli na Konferencji Nauczycieli Bibliotekarzy.

26 listopada 2019
Dyskoteka andrzejkowa
W ostatnim tygodniu listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa klas IV-VIII. Jak co roku organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski. Dyskotekę prowadził przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Mateusz Michalczuk. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawcy poszczególnych klas. Wszyscy miło spędzili czas bawiąc się i tańcząc przy swoich ulubionych utworach muzycznych. Następną dyskotekę planujemy w karnawale i już teraz serdecznie zapraszamy.

27 listopada 2019
Świat gadów
Uczniowie klasy Vc pod opieką p. A.Skowrońskiej i p. T.Włodarczyka odwiedzili bardzo ciekawe miejsce w Białymstoku - wystawę "Świat gadów". Wszyscy z wielkim zainteresowaniem oglądali jaszczurki - piękne legwany, kameleony czy agamy i warany, węże pytony i boa oraz żółwie. Zwierzęta można było obserwować w terrariach a niektóre dotknąć czy nawet wziąć na ręce. Niektórzy mogli na własnych ramionach poczuć ciężar pytona tygrysiego, ważącego ponad osiem kilogramów. Nie wszyscy od razu śmiało wyciągali ręce żeby pogłaskać pytona czy agamę, ale nawet najbardziej nieśmiałe dzieci po chwili obserwowania i słuchania ciekawych opowieści przewodnika, przełamywały swój opór i dotykały zwierzęta. Po zwiedzeniu wystawy prezentowany był film przyrodniczy a po nim odbył się quiz. Uczniowie podzieleni na pięć grup z dużym zaangażowaniem odpowiadali na pytania, a rywalizacja była naprawdę zacięta i emocjonująca. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą i otrzymali upominki. To był bardzo miło spędzony czas. Uczniowie poznali wiele ciekawostek o życiu gadów i przekonali się jak ciekawe i piękne są te zwierzęta.

                   Galeria zdjęć - Świat gadów 5c