+ startowa    + ulubione  

 
..:: Menu ::..
» Strona główna
» O szkole
» Aktualności
» Archiwum
» Dyrekcja
» Nauczyciele
» Uczniowie
» Dla Rodziców
» Organizacja szkoły
» Dokumenty szkolne
» Wyniki egzaminów
» Rozkład lekcji
» Zdjęcia
» Chór PG20
» Koła zainteresowań
» Wolontariat
» Sport
» Samorząd
» Publikacje
» Nasze miasto
» Na wesoło
» Linki
 
..:: Nasze strony ::..
» Serwis fotograficzny
» SP Nr 29
» Ekologia w ZSS Nr 1
» Biblioteka ZSS Nr 1
» Bule - petanque
 
 
 
..:: Archiwum - rok 2016/2017 ::..

lipiec 2016 wrzesień 2016 październik 2016
listopad 2016 grudzień 2016 styczeń 2017
luty 2017 marzec 2017 kwiecień 2017
maj 2017 czerwiec 2017   

  Zdjęcia z życia szkoły dostępne są w pracowni komputerowej.
     Częściowe galerie zdjęć dostępne są w menu - zdjęcia. 

 
lipiec 2016

  lipiec 2015
 Letnie Mistrzostwa Polski w pływaniu 
Wyniki z letnich Mistrzostw Polski w pływaniu
14 lat Olsztyn
Bagińska Katarzyna IIc - 5 na 100 motylkowym, 7 na 100 dowolnym, 7 na 200 zmiennym

16 lat Ostrowiec Świętokrzyski
Lisowska Wiktoria (absolwentka) - 5 na 200 grzbietowym, 9 na 200 zmiennym,
Kruszewska Kaja (absolwentka) - 9 na 400 zmiennym, 10 na 800 dowolnym, 13 na 200 motylkowym,
Krzyżaniak Krystian (absolwent) - 18 na 200 klasycznym, 19 na 400 zmiennym.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio startowała absolwentka naszej szkoły (rocznik 1990)
 Anna Dowgiert sztafeta 4x100 m dowolnym 15 miejsce.


 
wrzesień 2016

 1 września
 Początek roku szkolnego 
 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017.

 1 września 2016
 Wyróżnienia i stypendia  
Rok szk. 2016/2017 rozpoczął się bardzo miło - 1 września absolwentka PG 20 Izabela Gryc i jej mistrz (trener) p. Andrzej Mackiewicz odebrali z rąk Prezydenta Miasta medale "Diligentae za pilność". Medal „Diligentiae - za pilność” został ustanowiony w 1767 roku przez króla Stanisława Augusta i był nadawany jako zaszczytne wyróżnienie za pilność w nauce. Od 2004 roku jest przyznawany przez Prezydenta Miasta Białegostoku najpilniejszym uczniom i ich nauczycielom.
Drugą miłą wiadomością było stypendium artystyczne Prezydenta Miasta przyznane ucz. IIb Paulinie Kondzior za osiągnięcia muzyczne. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 9 września 2016
 XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru  
Zgodnie z planem 9 września poczet sztandarowy oraz klasy II i III naszego gimnazjum uczestniczyły w XVI Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru pod hasłem: Nauczyciele Polscy - zesłańcy Sybiru”. Po wysłuchaniu przemówień władz miasta i zaproszonych gości pod Pomnikiem Mordu Katyńskiego wyruszyliśmy z Placu Katyńskiego do kościoła pod wezwaniem Świętego Ducha, gdzie znajduje się Pomnik Grób Nieznanego Sybiraka. Tam odbyła się dalsza część uroczystości. Marsz był piękną lekcją patriotyzmu dla młodzieży, dlatego jesteśmy zaszczyceni i dumni z tego, że mogliśmy wziąć w nim udział.

 9 września 2016
 Dzień zajęć integracyjnych w klasach I  
Tego dnia uczniowie klas I nie mieli zajęć dydaktycznych. Najpierw odbyły się zajęcia integracyjne z wychowawcami klas, a następnie wszyscy uczniowie spotkali się na sali gimnastycznej. Wspólną zabawę zaczęliśmy od zagadki muzycznej, z którą uczniowie poradzili sobie znakomicie. Potem przyszedł czas na klasowe "Jezioro łabędzie" oraz prezentację klasy wykonaną w dowolnej formie. Kolejnym zadaniem było ułożenie puzzli. Wśród różnych konkurencji nie zabrakło także zabaw sprawnościowych na czas: skoki w workach, konkurencja z wykorzystaniem liny, niesienie piłeczki na łyżce. Wspólne zajęcia zakończył taniec integracyjny oraz pamiątkowe zdjęcie. Wśród klas pierwszych została wyłoniona zwycięska klasa, czyli I c. Uczniowie rywalizowali o nagrodę - "Dzień bez pytania". Spotkanie integracyjne uczniów klas I było okazją poznania się bliżej, nawiązania pozytywnych relacji oraz wspólnej, dobrej zabawy.

15 września 2016
 Próbne ćwiczenia ewakuacyjne w szkole  
O godz. 10.10 w Zespole Szkół Sportowych nr 1 zabrzmiał sygnał alarmowy - przerywany dźwięk dzwonka w okresie 1 minuty. Był to sygnał do opuszczenia budynku. Odbyła się próbna ewakuacja. W sposób sprawny i zorganizowany uczniowie wraz z nauczycielami opuścili budynek szkoły i udali się na miejsce zbiórki na boisku szkolnym. Po sprawdzeniu, czy wszyscy opuścili szkołę i przeliczeniu ilości uczniów, wrócono na lekcje.

15 września 2016
 Spotkanie z Rodzicami  
Rodzice uczniów klas III gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z dyrekcją szkoły i pedagog szkolną, dotyczącym egzaminu gimnazjalnego i działań w zakresie doradztwa zawodowego. Rodzicom zostały przekazane też informacje na temat postępowania w przypadku uczniów z opiniami i orzeczeniami PPP. Pedagog mówiła o planowanych działaniach w obszarze doradztwa zawodowego, o ważności decyzji podejmowanych na etapie gimnazjum, dotyczących wyboru dalszej drogi szkolnej i zawodowej.

16 września 2016
 Sprzątanie Świata  
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kampanii „Sprzątanie Świata - Polska 2016” organizowanej przez Departament Gospodarki Komunalnej.” Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem „Podaj dalej… drugie życie odpadów”. Uczniowie wraz z wychowawcami sprzątali tereny przyszkolne oraz Osiedle Młodych. Wszyscy z dużym zaangażowaniem zbierali śmieci segregując je do odpowiednich worków. Akcja ta uświadomiła uczniom, jak dużo odpadów wytwarzamy podczas codziennych czynności i jak bardzo poprzez to wpływamy na środowisko.

16 września 2016
 Zajęcia muzyczne  
Przez kilka dni września na zajęciach muzycznych gościliśmy panie z Centrum Muzyczno - Językowego w Białymstoku, które zaprezentowały uczniom budowę, brzmienie i sposoby wykonania różnych dźwięków na skrzypcach i wiolonczeli. Najbardziej aktywni uczniowie mieli możliwość zagrania na wybranym przez siebie instrumencie. „Spotkanie z instrumentami na żywo” bardzo podobało się wszystkim uczestnikom lekcji.

16 września 2016
 Konkurs "U nas rowerów jest najwięcej"  
Białystok w dniach 16-22 września uczestniczył w obchodach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Pierwszego dnia Zarząd Białostockiej Komunikacji Miejskiej ogłosił konkurs pod hasłem: "U nas rowerów jest najwięcej". Zaproszono białostockich nauczycieli i uczniów do przyjazdu do szkoły rowerem. Wygra szkoła, przy której zaparkowanych zostanie najwięcej tych pojazdów. Nagrodą za najlepszy wynik są kamizelki odblaskowe. Zwycięska szkoła otrzyma ich tyle, ile było rowerów.
My również wzięliśmy udział w tym konkursie. Przy naszej szkole tego dnia zaparkowano 100 rowerów. Czekamy na wyniki.

20 września 2016
 Wyjazd integracyjny klas I PG  
Uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawców i opiekunów wyjechali na wspólny wyjazd integracyjny do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wycieczka miała na celu pokazanie uczniom flory i fauny Biebrzańskiego Parku Narodowego, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz wspólną integrację wszystkich uczniów klas pierwszych gimnazjum. Naszą wędrówkę po Biebrzańskim Parku Narodowym wraz z przewodnikami zaczęliśmy od poznania roślinności występującej w parku np.: bagno zwyczajne, borówka bagienna, rosiczka i turzyca. Wspaniałą sprawą było to, że uczniowie mogli wszystko dokładnie zobaczyć (nawet pod lupą), dotknąć i samemu doświadczyć walorów naszej przyrody. Dalsza część spaceru przebiegała przez kładkę edukacyjną, gdzie wchodziliśmy na punkty widokowe, obserwowaliśmy roślinność bagienną oraz zwierzęta występujące w tym rejonie. Udało nam się zobaczyć żeremie bobrów. Na zakończenie wspólnego edukacyjnego spaceru odbyło się nasze integracyjne ognisko, gry i zabawy.

Galeria z wyjazdu do Biebrzańskiego Parku Narodowego  

22 września 2016
 Zajęcia przyrodnicze w Nadleśnictwie Nowogród  
Klasy 3a i 3c wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa Nowogród. Uczniowie mieli okazję przespacerować się po lesie i dowiedzieć się bardzo dużo o roślinach i zwierzętach, które występują na terenie nadleśnictwa. Zajęcia prowadzili pracownicy nadleśnictwa. Miłym akcentem kończącym wyprawę było ognisko.

24 września 2016
 Początek sezonu treningowo-startowego pływaków  
Na pływalni w Ciechanowie odbyły się zawody o Puchar Prezydenta Miasta Ciechanów. Startowało 247 zawodników z 26 klubów z Polski. Uczniowie klas pływackich w Zespole Szkół Sportowych Nr 1 w Białymstoku zaprezentowali się na bardzo dobrym poziomie "otwierając" tym samym nowy rok szkoleniowo-startowy. Zawodnicy MKS "Juvenia" Białystok przywieźli z zawodów 41 medali (7 złotych, 21 srebrnych, 13 brązowych). W punktacji drużynowej byli bezkonkurencyjni zajmując I miejsce.
Wyniki uczniów PG 20:
Katarzyna Bagińska IIc - srebro na 50m dowolnym, brąz na 50m klasycznym, brąz na 50m motylkowym;
Paweł Kwiatkowski IIc - srebro na 50m dowolnym, srebro na 50m grzbietowym, srebro na 50m motylkowym;
Szymon Duchnowski IIc - brąz na 50m dowolnym, brąz na 50m grzbietowym;
Michał Grochowski IIc - srebro na 50m klasycznym;
Sebastian Stepaniuk IIc - brąz na 50m klasycznym;
Adrianna Wałuszko IIc - srebro na 50m grzbietowym, srebro na 50m motylkowym, brąz na 50m dowolnym;
Julia Korolczuk Ic - złoto na 50m klasycznym;
Zuzanna Mońko Ic - srebro na 50m klasycznym;
Patrycja Szymborska Ic - srebro na 50m dowolnym;
Paweł Kowalewski Ic - złoto na 50m grzbietowym, złoto na 50m klasycznym, złoto na 50m motylkowym;
Krzysztof Piechowski Ic - złoto na 50m dowolnym, srebro na 50m klasycznym, srebro na 50m motylkowym;
Sebastian Greczan Ic - brąz na 50m grzbietowym, brąz na 50m motylkowym;
Maria Rafałowska Ic - srebro na 50m klasycznym;
Aleksander Jurgiel Ic - złoto na 50m motylkowym, srebro na 50m dowolnym, srebro na 50m grzbietowym.

Galeria zdjęć Wrzesień - październik 2016 w PG 20  

wrzesień 2016
 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w strzelectwie sportowym – Białystok  
We wrześniu ponad 90 najmłodszych strzelców z 4 województw wzięło udział w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. UKS „Kaliber” zakończył rywalizację na pierwszym miejscu, pokonując tym samym 12 innych ekip. Również w klasyfikacji województw Podlasie stanęło na pierwszym stopniu podium. Najlepsi strzelcy z Białegostoku powalczą o kolejne medale podczas Mistrzostw Polski Młodzików. Nasi uczniowie stawali na podium 5 razy:
Kacper Rudziński – I miejsce Pistolet szybkostrzelny 2x15, II miejsce Pistolet sportowy 30 strzałów część szybka;
Natalia Nosorowska – I miejsce Pistolet sportowy 30 strzałów część dokładna;
Zuzanna Piotrowska – I miejsce Karabin sportowy 40 strzałów leżąc;
Ewa Majdaniuk – II miejsce Karabin sportowy 3x10 (trzy postawy).
Gratulujemy!

 
październik 2016

02 października 2016
 Mistrzostwa Polski Młodzików w strzelectwie sportowym - Zielona Góra  
W Mistrzostwach Polski Młodzików w strzelectwie sportowym naszą szkołę reprezentował Kacper Rudziński z klasy IIIc. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Kacper zajął 14 miejsce w części szybkiej i 17 w części dokładnej pistoletu sportowego. W strzelaniu z broni pneumatycznej uplasował się na 22 pozycji.

 11 października 2016
 Dzień Papieski  
 Z tej okazji Dnia Papieskiego odbył się w naszej szkole uroczysty apel przygotowany przez Szkolne Koło Caritas pod kierunkiem Jolanty Wysztygiel poświęcony pamięci św. Jana Pawła II.
Uczniowie wysłuchali ulubionych pieśni Papieża Polaka w wykonaniu scholi pod kierunkiem ks. Leszka Giemzy, obejrzeli prezentację multimedialną, wysłuchali ciekawych informacji dotyczących życia Jana Pawła II.

październik 2016
 „Ocalić od zapomnienia…”  
Pod tym hasłem uczniowie klas I gimnazjum uczestniczyli w „żywej lekcji historii”.
7 października 2016r. z uczniami klas pierwszych PG wspomnieniami z okresu dzieciństwa podczas deportacji na Syberię dzieliła się pani Jolanta Hryniewicka. Swoje niezwykle barwne wypowiedzi zakończyła słowami: „Kto tam nie był - nie uwierzy, kto tam był - nigdy nie zapomni.”
Dnia 11 października 2016r. uczniów klasy Ic PG zaszczycił swoją osobą porucznik Gotfryd Grubowski, jeden z patronów szkoły - Syn Pułku. Opowiadał on młodzieży o przeżyciach z dzieciństwa, kiedy był młodocianym żołnierzem i walczył z okupantem.
   Swoimi wspomnieniami Goście pragnęli uwiecznić zmarłych i żyjących w pamięci młodego pokolenia oraz przybliżyć młodzieży ten trudny i bardzo ważny fragment wydarzeń historii Polski z lat 1939- 1945.

13 października 2016
 Dzień Edukacji Narodowej  
    Podczas miejskich uroczystości DEN Pani Dyrektor Elżbieta Rogowska oraz pani pedagog Barbara Kardasiewicz otrzymały Nagrodę Prezydenta Miasta Białegostoku, a panie: Renata Kalinowska, Ewa Droździewicz - Woźniak i Ludmiła Utrutko Medale Edukacji Narodowej.
   W czasie uroczystego apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Pani Dyrektor Elżbieta Rogowska wraz z Wicedyrektorem Panem Franciszkiem Bolestą wręczyli Nagrody Dyrektora wielu nauczycielom za sumienną pracę i osiągnięcia. Kilkunastu uczniom wręczono stypendia Dyrektora szkoły. Otrzymało je 7 uczniów gimnazjum (3 naukowe i 4 sportowe) i 11 uczniów szkoły podstawowej (7 naukowych i 4 sportowe).
Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy Ib gimnazjum oraz 5b szkoły podstawowej pod kierunkiem pań: Natalii Mikłasz i Elżbiety Turczewskiej. Zaprezentowali zabawne przedstawienie, którego motywem przewodnim był pokaz mody nauczycielskiej opracowany z pewnym przymrużeniem oka. Nauczyciele dostali szereg wskazówek jak ubierać się zgodnie z najnowszymi trendami oraz jakie akcesoria są niezbędnymi dopełnieniem stroju. Jako przykład z całą pewnością należy podać niezawodną miotełkę do wymiatania błędów z uczniowskich zeszytów, podręczną łopatkę ułatwiającą dokopywanie się do pokładów uczniowskiej wiedzy oraz nowoczesne nakrycie głowy umożliwiające bezpośredni dostęp do Internetu za pośrednictwem hiperłącza. Oprócz inspiracji dotyczących codziennej garderoby pedagodzy otrzymali podziękowania oraz życzenia w formie wierszy i piosenek. Występ wszystkim bardzo się podobał i nagrodzono młodych aktorów gromkimi brawami.

13 października 2016
  Wybory do SU PG 20  
W dniu dzisiejszym odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego PG. Wszyscy uczniowie gimnazjum mieli okazję zagłosować na swojego kandydata. Zgodnie z regulaminem wyborów SU kandydaci musieli mieć co najmniej ocenę dobrą z zachowania i odznaczać się wysoką kulturą osobistą.
Przewodniczącym został Kacper Bałtyk IIIa, zastępcą Karolina Dobrzańska IIIb, sekretarzem Remigiusz Nurkowski IId, członkami Zuzanna Zientak i Filip Fiedoruk z Ib. Wszystkim gratulujemy.

15 października 2016
  Memoriał Patryka Jakubowskiego w strzelectwie sportowym  
W połowie października nasi uczniowie wzięli udział w Memoriale Patryka Jakubowskiego. Najlepiej spisał się Kacper Rudziński, który zajął IV miejsce wśród młodzików w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego. W tej samej konkurencji wśród młodziczek V miejsce zajęła Zuzanna Łapińska. Bardzo dobrze strzelali również nasi absolwenci: Aleksandra Szutko i Kacper Jurasz zdobyli srebrne medale w kategorii juniorów młodszych.

17 październik 2016
  Podsumowanie projekty „Białostockie Talenty XXI wieku”  
Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny zorganizowały seminarium podsumowujące projekt "Białostockie Talenty XXI wieku", czyli działania podjęte przez jednostki organizacyjne Miasta Białegostoku, zajęcia dydaktyczne realizowane we współpracy z białostockimi uczelniami.
Zadaniem projektu było rozwijanie kompetencji uczestników, wspieranie utalentowanych uczniów, zainteresowanych naukami ścisłymi, technicznymi i informatycznymi. Projekt „Talenty XXI wieku” dążył do przygotowania młodych białostoczan do pracy w innowacyjnych przedsiębiorstwach. Wykształceni i dobrze przygotowani pracownicy na pewno będą zachętą do inwestowania w naszym mieście.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczał pamiątkowe certyfikaty i medale uczniom biorącym udział w projekcie. Z naszej szkoły byli to uczniowie z klasy IIa: Damszel Zuzanna, Duchnowska Monika, Kołomyjska Julia, Skrzypko Roksana, z klasy IId: Borys Weronika, Dryl Dominika, z klasy IIIa: Czech Gabriela, Jurewicz Agata, Seluk Michalina, z klasy IIIb: Kobylińska Julia, z klasy IIIc: Bedeniczuk Szymon, Majdaniuk Ewa, Majdaniuk Maja, Tymińska Rozalia, Zaleski Kacper. Podziękowania otrzymali też Szkolni Koordynatorzy ds. projektu, w naszej szkole była pani Iwona Lipska.
Seminarium podsumowujące było również okazją do porozmawiania o samej idei, a także o rozwoju osób utalentowanych. Zaprezentowano na nim wyniki badań zdolności i uzdolnień uczniów białostockich gimnazjów.

Galeria zdjęć Wrzesień - październik 2016 w PG 20  


21 października 2016
  Święto szkoły - Zespołu Szkół Sportowych nr 1 im. Synów Pułku  
 21 października po raz kolejny obchodziliśmy Święto ZSS nr 1. Tradycyjnie już w szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona naszym patronom - Synom Pułku, którą poprowadziła uczennica klasy IIc Emilia Jurczak. Wśród zaproszonych gości znaleźli się oczywiście Synowie Pułku, a także pani wicekurator Bożena Dzitkowska, proboszcz parafii pw. bł. Bolesławy Lament – ks. Jacek Tomkiel, rodzice i nauczyciele.
 W trakcie uroczystości, która rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego, nie zabrakło przemówień i ciepłych słów pod adresem patronów szkoły. Następnie odbyło się ślubowanie uczniów klas I gimnazjum, którzy od tej chwili stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej ZSS nr 1.
 Część oficjalną uroczystości zakończyła pieśń „Śladem Synów Pułku” w wykonaniu chóru szkolnego, a część artystyczną otworzył polonez zatańczony przez najmłodszych uczniów, do pieśni „Piękna nasza Polska cała” (choreografia i przygotowanie p. Danuta Żołyńska). Po nim publiczność obejrzała mini-spektakl w wykonaniu uczniów gimnazjum pt. „Wojenko, wojenko pozostań w piosenkach” - dedykowany naszym dostojnym Patronom - Synom Pułku. Scenariusz przedstawienia napisała i wyreżyserowała p. Halina Surynowicz we współpracy z p. Katarzyną Sikorą. W spektaklu wykorzystane zostały fragmenty poezji M. Konopnickiej, J. Tuwima i innych poetów, a także piosenki: „Dziś idę walczyć, mamo” w wykonaniu naszej absolwentki Julii Gołaszewskiej i chóru szkolnego.
  Z kolei piosenkę „Wrzosy” zaśpiewały Joanna Świniarska i Natalia Nosorowska (gitara), zaś „Wojenko, wojenko pozostań w piosenkach” zaśpiewali z chórem: Weronika Czerniawska i Kacper Bałtyk, a piosenkę „Jakie ładne chłopaki” wykonała Maja Markowska. Aranżacją i oprawą muzyczną zajęła się p. Anna Michalewicz. Kostiumy - p. Agata Paszczuk i p. Halina Surynowicz. Scenografię przygotowała p. Marzena Kotik, a aktorami byli uczniowie klas IIc, IIIa i IIIc: Natalia Raplewicz, Michał Hołubowicz, Aleksandra Tarasewicz, Dawid Waszkiewicz, Julia Serafin, Kacper Rudziński, Michalina Seluk, Dawid Chazbijewicz, Agata Jurewicz, Dominik Pacuk i Paulina Chrostowska.

           Galeria zdjęć z Święta Szkoły 2016

21 października 2016
  Gimnazjada Białegostoku w tenisie stołowym  
W Gimnazjadzie Białegostoku w tenisie stołowym, w której reprezentacja naszej szkoły w składzie: Marcin Pogorzelski IIc, Jacek Borawski Ib, Kamil Narewski Ib oraz Filip Galant Ic zajęła III miejsce ulegając nieznacznie 3:4 w walce o II miejsce Publicznemu Gimnazjum nr 8.

23 października 2016
  Medale w pływaniu  
W I rundzie cyklicznych zawodów OMDO - Od Młodzika Do Olimpijczyka rozegranych w Warszawie najlepiej z gimnazjalistów naszej szkoły spisał się Paweł Kowalewski Ic zdobywając dwa medale (złoty i brązowy).

24 października 2016
  Kiermasz ciast SU  
Początek ostatniego tygodnia października rozpoczął się na słodko. Odbył się kiermasz ciast przygotowanych przez uczniów klasy IIb PG i IVb SP. Wszystkie przygotowane słodkości wyglądały pięknie, a jeszcze lepiej smakowały. Dochód ze sprzedaży ciast zostanie przekazany rodzinie tragicznie zmarłej Pani Agnieszki Bogackiej. Dziękujemy wszystkim za włączenie się w naszą akcję i wsparcie.

26 października 2016
  Wycieczka zawodoznawcza  
Młodzież z klasy IIIa uczestniczyła w wycieczce zawodoznawczej do siedziby Radia i Telewizji Jard w ramach projektu CKU LCDZ „Wyjazdy zawodoznawcze (wycieczki) do zakładów pracy dla uczniów gimnazjów Miasta Białegostoku” II edycja.
Telewizja JARD Białystok emituje swój program od roku 2002. Każdego dnia powstaje godzinny blok audycji emitowany w 24 -godzinnej pętli. Radio Jard Białystok jest prywatną stacją radiową, nadającą od lipca 1997 roku. Radia można słuchać w Białymstoku, Bielsku Podlaskim oraz okolicznych gminach oraz przez Internet. Od 2001 roku nadaje również Radio Jard II, którego ramówka skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży.
Uczniowie mieli okazję poznać stanowiska pracy, wymagania dotyczące wykształcenia, cech osobowościowych, predyspozycji. Czytali wiadomości, informacje o pogodzie, mogli wybrać prezentowaną muzykę i pozdrowić bliskie sobie osoby oraz skonfrontować wyobrażenia o pracy w mediach z rzeczywistością.

27 października 2016
  Otrzęsiny klas I PG   (SU)  
Samorząd Uczniowski PG nr 20 przygotował klasom pierwszym otrzęsiny w stylu starożytnym. Sala gimnastyczna zamieniła się w starożytną Grecję i Rzym. Całą imprezę poprowadzili uczniowie z klasy IIIa i IIIb. Pod czujnym okiem Zeusa i Cezara młodzież klas I walczyła dzielnie o zwycięstwo. Nad wszystkim czuwały przepiękne boginie, a wyniki zapisywał Hermes. Wśród licznych konkurencji znalazły się nie tylko sprawnościowe tj.: wyścig rydwanów, ale również logiczne np.: poznaj swojego herosa i cesarski test. Oczywiście nie mogło zabraknąć wykonania stroju gladiatora oraz wypicia nektaru i skosztowania potraw z zakrytymi oczami. Każda z klas bawiła się znakomicie i starała się wypełnić zadanie jak najlepiej. Po podliczeniu punktów okazało się, że otrzęsiny wygrała klasa Ic, która w nagrodę dostała "kartkę niepytkę". Na zakończenie uczniowie klas I złożyli uroczyste przyrzeczenie.
        Galeria zdjęć z Otrzęsin 2016

29 października 2016
  Kolejne medale "naszych" pływaków  
36 medali wypływanych na zawodach w Sokółce i Ostrołęce.
28.10.2016 - Zawodnicy MKS "Juvenia", na co dzień uczniowie ZSS Nr 1 (Szkoły Podstawowej nr 29 i Publicznego Gimnazjum nr 20) w Białymstoku, startowali w XIII Międzynarodowych Zawodach Pływackich Pod Patronatem Burmistrza Sokółki. Łatwo nie było, silna ekipa ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego i liczna ekipa z MUKS Olimpijczyk Suwałki, stanowiły mocnych przeciwników. W zawodach startowały roczniki od 2002 do 2007. Białostoccy pływacy przywieźli 25 medali (10 złotych, 6 srebrnych, 9 brązowych).
 rocznik 2005:
Kacper Halicki - złoto na 100m zmiennym, złoto na 100m klasycznym,
Zuzanna Dmitruk - złoto na 100m zmiennym,
 rocznik 2004:
Maria Rafałowska - złoto na 50m klasycznym, srebro na 100m klasycznym,
Julia Potrykus - złoto na 100m zmiennym, brąz na 50m motylkowym,
Dominika Borkowska - brąz na 50m grzbietowym,
Bieńkowska Aleksandra - brąz na 100m zmiennym,
Michał Cywoniuk - złoto na 100m klasycznym,
Kacper Jakubowski - srebro na 100m zmiennym, brąz na 50m dowolnym,
Aleksander Jurgiel - srebro na 50m dowolnym, brąz na 100m zmiennym,
Paweł Ledachowicz - brąz na 50m klasycznym,
sztafeta 4x50m dowolnym mieszana (Jakubowski, Rafałowska, Pytel, Potrykus) - brąz,
 rocznik 2003:
Paweł Kowalewski - srebro na 100m zmiennym, brąz na 50m dowolnym,
Krzysztof Piechowski - srebro na 50m dowolnym,
Zuzanna Mońko - brąz na 100m klasycznym,
 rocznik 2002:
Hubert Osmólski - złoto na 50m grzbietowym, złoto na 100m grzbietowym,
Paweł Kwiatkowski - złoto na 50m motylkowym, złoto na 100m zmiennym,
Michał Grochowski - srebro na 100m klasycznym,

29.10.2016 - V Otwarte Mistrzostwa Ostrołęki w pływaniu (11 medali - 5 złotych, 5 srebrnych, 1 brąz)
 rocznik 2005:
Łuszczewska Emilia - złoto na 50m grzbietowym, srebro na 50m motylkowym, srebro na 50m dowolnym,
Brzozowska Aleksandra - srebro na 50m grzbietowym, srebro na 100m grzbietowym,
 rocznik 2004:
Jurgiel Aleksander - złoto na 50m motylkowym, złoto na 50m grzbietowym, srebro na 50m dowolnym,
 rocznik 2003:
Paweł Kowalewski - złoto na 50m motylkowym, złoto na 50m klasycznym, brąz na 50m dowolnym,
Korolczuk Julia - srebro na 50m klasycznym.

Galeria zdjęć Wrzesień - październik 2016 w PG 20  


 
listopad 2016

04 listopada 2016
  Kampania „Pola Nadziei”  
   Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu tego dnia posadzili przed szkołą cebulki kwiatowe żonkili - wiosną powstanie z nich żonkilowe pole nadziei. Kampanię „Pola Nadziei” prowadzi Fundacja „Pomóż Im”. Obejmuje ona zarówno osoby chore i potrzebujące pomocy, jak i ich rodziny oraz młodzież chcącą tę pomoc nieść. Szkolne Koło Wolontariatu od wielu lat współpracuje z Fundacją „Pomóż Im” - propaguje ideę bezinteresownej pomocy.

05 listopada 2016
  V Międzynarodowe Mistrzostwa Michałowa w pływaniu  
Z okazji 98 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Michałowie odbyły się V Międzynarodowe Mistrzostwa Michałowa w pływaniu. Startowało 320 zawodników z 12 klubów. Zawodnicy MKS „Juvenia” po raz kolejny nie wrócili ze swoich startów z pustymi rękoma. Zdobyli oni 79 medali oraz zdeklasowali rywali w punktacji drużynowej, zdobywając I miejsce z największą ilością punktów.
Na co dzień zawodnicy roczników od 2006 do 2002 to uczniowie Zespołu Szkół Sportowych Nr 1 w Białymstoku, roczniki 2000, 1999 i 1997 to absolwenci tej szkoły, obecnie uczniowie białostockich liceów. 
Najlepsze wyniki zawodników Juvenii z PG20:
 rocznik 2004:
Rafałowska Maria - I 100 zmiennym, II m 50 klasycznym,
Jurgiel Aleksander - II 100 grzbietowym, II 100 motylkowym,
Sadowski Kacper - I 50 dowolnym, III 50 grzbietowym,
 rocznik 2003:
Wałuszko Adrianna - III 100 grzbietowym,
Piechowski Krzysztof - II 100 motylkowym, III 50 klasycznym,
Kowalewski Paweł - I 100 grzbietowym,
Jaworski Bartosz - III 100 motylkowym,
 rocznik 2002:
Bagińska Katarzyna - I 100 zmiennym, II 100 klasycznym,
Szopa Oliwia - II 100 motylkowym,
Kwiatkowski Paweł - I 100 dowolnym, II 100 grzbietowym,
Duchnowski Szymon - I 50 motylkowym,
Grochowski Michał - I 100 motylkowym,
Absolwenci PG20:
 rocznik 2000:
Kruszewska Kaja - I 100 zmiennym, I 100 klasycznym, I 100 motylkowym,
Krzyżaniak Krystian - II 100 grzbietowym,
 rocznik 1999:
Bocheń Tomasz - I 100 zmiennym, I 100 dowolnym, I 100 motylkowym,
Królik Paweł - I 50 motylkowym, II 100 motylkowym,
Jazykow Filip - II 100 zmiennym, III 100 motylkowym,
 rocznik 1997:
Perkowski Dawid - III 50 dowolnym.

10 listopada 2016
  98 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę  
     Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole było obchodzone bardzo uroczyście. Już kilka dni wcześniej uczniowie ozdabiali okna na na holu i w klasach. Ogłoszony przez p. A. Brzozowską i p .J. Kiercul konkurs na najpiękniej udekorowane okno okazał się „strzałem w dziesiątkę”. Uczniowie prześcigali się w pomysłach i zaangażowaniu. Trzeba przyznać, że wyłonienie najlepszych było bardzo trudne, bo jury musiało brać pod uwagę nie tylko estetykę i wydźwięk patriotyczny, ale również wkład pracy i możliwości, czyli rozpiętość wiekową uczniów. 10 listopada czekała wszystkich kolejna niespodzianka - kl. IVa SP29 i kl. IId PG20 udekorowały wszystkich nauczycieli i uczniów własnoręcznie wykonanymi kotylionami.
    Później odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez p. K. Sikorę, p. H. Surynowicz, p. A. Michalewicz, p. A. Brzozowską i p. J. Kiercul. Rozpoczęto uroczystym odśpiewaniem Hymnu i krótkim przemówieniem, po czym nastąpiła piękna część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Młodzi artyści z przejęciem i zaangażowaniem recytowali, tańczyli i śpiewali, a na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Można z dumą stwierdzić, że była to piękna lekcja patriotyzmu w naszej szkole.

Wyniki konkursu na najpiękniej udekorowane okno PG 20:
- I miejsce IIIc
- II miejsce IId
- III miejsce IIIb
- wyróżnienie Ib
- wyróżnienie IIb

10 listopada 2016
  Szkolny Konkurs Plastyczny „Moja mała Ojczyzna”  
Konkurs przeprowadzony był w trzech kategoriach: klasy I - III sp, IV - VI sp, I - III gimnazjum. Wyłonienie zwycięzców, wręczenie dyplomów i nagród odbyło się w czasie apelu z okazji Święta Niepodległości. 
W kategorii gimnazjum I miejsce zajęły: Aleksandra Bezubik 2a i Martyna Zabrocka 2a.

10 listopada 2016
  Zawody z okazji Dnia Niepodległości zorganizowane we współpracy z MON  
Spośród strzelców z naszej szkoły najlepiej spisał się Mateusz Gierej, który wśród wszystkich chłopców z gimnazjów i liceów zajął pierwsze miejsce osiągając wynik 99 na 100 punktów. W klasyfikacji drużynowej po zaciętej walce drużyna dziewcząt z naszej szkoły zajęła IV miejsce (do medalu zabrakło tylko jednego punktu) a drużyna chłopców V miejsce.

16 listopada 2016
  Spektakl „Samotność”  
W środę gościliśmy w naszej szkole podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej w Garbarach z przedstawieniem pt. „Samotność”. Porusza on bardzo istotny problem izolacji w społeczeństwie osób niepełnosprawnych intelektualnie. Uczniowie naszej szkoły z dużą empatią odnieśli się do tego tematu, dostrzegając osamotnienie i potrzebę akceptacji, tolerancji wobec innych osób, zwłaszcza niepełnosprawnych. Spotkanie to z całą pewnością uwrażliwiło nas na potrzeby drugiego człowieka.

18 listopada 2016
  Zbiórka pluszaków  (Wolontariat i SU) 
Od początku listopada włączyliśmy się w zbiórkę nowych maskotek dla małych pacjentów z oddziałów onkologicznych w ramach Fundacji "Mam Marzenie". Dzięki zaangażowaniu pań pedagog oraz Samorządu Uczniowskiego PG udało nam się zebrać ogromną ilość przytulanek. Dziękujemy wszystkim serdecznie za okazane wsparcie. Mamy nadzieję, że dzieciom bardzo spodobają się nowi pluszowi przyjaciele.

18 listopada 2016
  Wycieczka do Warszawy  
18 listopada klasy II PG 20 były na bardzo ciekawej wycieczce w Warszawie. Najpierw odwiedziły Muzeum Powstania Warszawskiego, które zrobiło na młodzieży duże wrażenie. Oglądaniu eksponatów towarzyszył odgłos ciągle bijącego serca powstańców, co potęgowało nastrój. Uczniowie w czasie zwiedzania muzeum zbierali kartki z kalendarza, na których uwieczniona była historia powstania. W czasie opowiadania przewodnika niektórym dziewczynom zakręciły się łzy w oczach, tak bardzo można było wyobrazić sobie dni grozy w Warszawie.
Następnie zwiedziliśmy Powązki. Na cmentarzu zapaliliśmy znicze i złożyliśmy hołd poległym powstańcom (m.in. K. Baczyńskiemu) oraz poległym w czasie wojny Zośce, Alkowi i Rudemu, o których uczniowie dowiedzą się więcej w czasie opracowywania lektury „Kamienie na szaniec”.
Po przerwie na obiad nastąpiła zupełna zmiana nastroju, gdyż w Teatrze Muzycznym „Roma” oglądaliśmy musical „Mamma Mia”. Pełen humoru i zaskakujących zwrotów akcji spektakl bardzo się wszystkim podobał i w doskonałych humorach wróciliśmy do Białegostoku. Wycieczka, w której połączono lekcję historii, wstęp do opracowania lektury oraz kulturalną rozrywkę, była bardzo udana.
              Galeria zdjęć Listopad - grudzień 2016 w PG 20  

19 listopada 2016
  Sukces Chóru PG 20  
Chór PG 20 uczestniczył w VII Podlaskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i zdobył III miejsce. Wykonał dwa utwory: "Rotę" i "Wojenko, wojenko pozostań w piosenkach". Partię solową śpiewała Weronika Czerniawska (IIIc), tańczyli Michalina Seluk (IIIa) i Dawid Chazbijewicz (IIIb) przy akompaniamencie fortepianu (p. A. Michalewicz). To ogromny sukces, ponieważ chór w tym składzie śpiewa od października 2016r. i konkurował w kategorii zespoły młodzieżowe od 13 – 20 lat!

21 listopada 2016
  Dyskoteka szkolna PG   (SU PG)  
W godzinach popołudniowych Samorząd Uczniowski PG zorganizował dyskotekę dla naszych gimnazjalistów. Wszyscy bawili się znakomicie i mogli choć na chwilę zapomnieć o klasówkach i kartkówkach:)

21 listopada 2016
  Dzień Życzliwości i Pozdrowień   (SU PG)  
W tym dniu samorządy uczniowskie obu szkół zorganizowały miłą niespodziankę Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji oraz uczniom naszej szkoły. Każdy mógł poczęstować się cukierkiem z sentencją nawiązującą do tego "święta". Ne zabrakło także kolorowych myśli na korytarzach naszej szkoły, które także przypominały o tym, jaki dzień jest obchodzony. Życzymy wszystkim, by życzliwość i uprzejmość panowały w PG 20 nie tylko od święta.

21 listopada 2016
  Tydzień mody   (SU PG)  
Od poniedziałku panuje w naszej szkole Tydzień mody. Każdy może przebierać się zgodnie z tematyką dni. 21.11 został ogłoszony dniem śpiocha, 22.11 to lata 60-te, 23.11 dzień elegancji, a 24.11 dzień bajki. Klasa, która najliczniej włączy się w "przebieraną zabawę" otrzyma nagrodę - niespodziankę.:)

21 listopada 2016
  Zbiórka słodyczy do paczek (SU PG i Wolontariat)  
Samorząd Uczniowski wraz z paniami pedagog zorganizował zbiórkę słodyczy do paczek świątecznych. Każdy uczeń wspierający naszą akcję, otrzyma kartkę niepytkę. Wszystkie słodycze zostaną przekazane w paczkach najbardziej potrzebującym rodzinom uczniów naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim za okazane wsparcie.

22 listopada 2016
  Występy Chóru  
W Kościele Św. Kazimierza w Białymstoku Chór PG 20 uczestniczył w koncercie chórów szkolnych zrzeszonych w projekcie "Rozśpiewany Białystok". Wytęp odbył się w ramach Triduum Cecyliańskiego. Chóry wykonały Mszę a-moll S. Moniuszki na głosy solowe, chór i organy pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej.
23 listopada Chór PG 20 uczestniczył w koncercie, który odbył się w Kościele Św. Kazimierza w Białymstoku, gdzie wspólnie z innymi chórami projektu "Rozśpiewany Białystok" wykonał Mszę a-moll S. Moniuszki na głosy solowe, chór i organy pod dyrekcją Pawła Szypulskiego. Koncert odbył się w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "W kręgu chóralistyki polskiej" której organizatorem był Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Białymstoku oraz w ramach Triduum Cecyliańskiego.

listopad 2016
  Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "Pingwin"  
Uczniowie: Krzysztof Piechowski Ic oraz Maja Majdaniuk IIIc otrzymali dyplom wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym "Pingwin". Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uznania. Wszystkim gratulujemy wyników i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnym konkursie Panda 2017.

25 listopada 2016
  Sukcesy w konkursie fotograficznym  
W Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku odbyło się uroczyste podsumowanie VIII Spotkań Ekologicznych „Z Ziemią krążymy”. W konkursie fotograficznym tej edycji pod hasłem "Mikroświat-makrofotografia" w kategorii szkół gimnazjalnych wyróżnienie otrzymała Dominka Wojno 2a (Org. Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku).

25 listopada 2016
  Dzień Pluszowego Misia (SU PG)  
Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką lub bez... Każdy posiadacz własnego ulubionego misia pluszowego mógł tego dnia przynieść go do szkoły. Uczniowie z przytulankami byli w piątek nie pytani. 25 listopada to także dzień promowania kampanii "Ja czytam". Uczniowie klasy IIa PG zorganizowali czytanie bajek, konkursy i słodkie nagrody dzieciom ze świetlicy.

26 listopada 2016
  40 medali w kolejnych startach białostockich pływaków MKS „Juvenia”  
W Augustowie odbyły się zawody z cyklu Wielobój Pływacki o Puchar Dyrektora CSiR w Augustowie. W zawodach uczestniczyło 275 zawodników z 12 klubów. Pływacy białostockiej Juvenii znowu przywieźli ze sobą medale. Najlepsze wyniki uczniów PG 20:
Kowalewski Paweł - I na 50 m motylkowym, I na 100 m zmiennym, II na 100 m dowolnym,
Jurgiel Aleksander - III na 50 m motylkowym, III na 100 m dowolnym,
Korolczuk Julia - III na 50 m klasycznym,
Sztafeta 4x50 m dowolnym dziewcząt 12-13 lat - III m-ce (Wołkowicz SP29, Bieńkowska SP29, Korolczuk, Potrykus SP29)
Sztafeta 4x50 m dowolnym chłopców 12-13 lat - II m-ce (Jakubowski SP29, Pytel SP29, Jurgiel, Kowalewski).
     Miejsca w ogólnej punktacji wielobojowej: 2 Kowalewski Paweł (13-latki), 3 Jurgiel Aleksander (13-latki).

26 listopada 2016
  Nasi uczniowie biorą udział w Zbiórce Żywności  
W dniach 25 - 26 listopada 2016r. Bank Żywności przeprowadzał Świąteczną Zbiórkę Żywności, do której włączyli się również wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas.

28 listopada 2016
  Wyniki "Tygodnia Mody" (SU PG)  
Uczniowie gimnazjum przez cały tydzień przebierali się zgodnie z tematyką wybranych dni. Klasa IIa naszego gimnazjum najbardziej zaangażowała się w "modowe szaleństwo" i wygrała. Otrzymali oni dyplom i słodkie nagrody.

28 listopada 2016
  Góra Grosza (SU PG)  
Od 28 listopada Samorząd Uczniowski zbiera pieniądze do puszki w ramach Ogólnopolskiej akcji Góra Grosza. Zebrane monety zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.
                Galeria zdjęć Listopad - grudzień 2016 w PG 20  

28 listopada 2016
  Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Moja Ojczyzna”  
W poniedziałek w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski „Moja Ojczyzna”. Udział wzięli uczniowie czterech gimnazjów: PG 31, PG 9, PG 7 i PG 20.
Jury w składzie: E. Rogowska – dyrektor szkoły, M. Gołaszewska – dziennikarka Telewizji Białystok, Z. Perkowski – muzyk, H. Surynowicz – nauczycielka historii, I. Lis – nauczycielka j. polskiego i organizatorzy: G. Ratkiewicz, L. Utrutko, A. Paszczuk wyłonili zwycięzców:
I miejsce – Emilia Szkobodzińska PG 9 za utwór W. Kruka „Modlę się, Panie”
II miejsce Dominika Wojno PG 20 – K. I. Gałczyński „Pieśń o fladze”
III miejsce Gabriel Kuryłowicz PG 9 – S. Baliński „Ojczyzna Szopena”
Wyróżnienie zdobyły: Zuzanna Zientak PG 20 za utwór K. K. Baczyńskiego „Byłeś jak wielkie, stare drzewo” oraz Natalia Penpicka PG 7 za wiersz W. Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”
  Zwycięzcom wręczono statuetki, dyplomy i nagrody książkowe. Również pozostałym recytatorom podziękowano nagrodami książkowymi za uczestnictwo: Szóstko Aleksandrze PG 31, Obuchowskiemu Mateuszowi PG 9, Hołubowiczowi Mateuszowi PG 20.
Konkurs odbył się pod patronatem Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku, było ono sponsorem statuetki za I miejsce.


 
grudzień 2016

03 grudnia 2016
  Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w pływaniu 
2-3.12.2016 odbyły się Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w pływaniu o Puchar Prezydenta Miasta Suwałk. Impreza podsumowująca pływacki 2016 rok, zakończyła się sporym sukcesem pływaków białostockiej Juvenii. W Mistrzostwach Podlasia startowało 331 zawodników z 12 podlaskich klubów pływackich (Augustowa, Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Łomży, Michałowa, Moniek, Sokółki i Suwałk). Zawodnicy białostockiej Juvenii wywalczyli 113 medali (28 złotych, 38 srebrnych, 37 brązowych).
Medaliści i Mistrzowie Województwa z PG 20:
15 lat i starsi:
Gardocki Szymon - 2 na 400m dowolnym, 3 na 200m dowolnym,
14 lat:
Szopa Oliwia - 1 na 200m dowolnym, 1 na 400m dowolnym, 2 na 100m klasycznym, 2 na 100m zmiennym,
Bienasz Wiktoria - 3 na 50m klasycznym, 1 na 100m motylkowym,
Kwiatkowski Paweł - 1 na 50m dowolnym, 1 na 100m dowolnym, 2 na 200m dowolnym, 2 na 400m dowolnym,
Grochowski Michał - 1 na 50m klasycznym, 1 na 100m klasycznym, 3 na 100m motylkowym, 3 na 100m zmiennym,
Duchnowski Szymon - 1 na 100m grzbietowym, 2 na 100m motylkowym, 2 na 100m zmiennym, 3 na 50m dowolnym,
Filipowicz Gustaw - 1 na 50m motylkowym, 2 na 50m grzbietowym,
Stepaniuk Sebastian - 2 na 100m grzbietowym,
13 lat:
Wałuszko Adrianna - 3 na 100m zmiennym,
Mońko Zuzanna - 3 na 50m klasycznym, 3 na 100m klasycznym,
Szymborska Patrycja - 3 na 100m dowolnym,
Kowalewski Paweł - 1 na 100m grzbietowym, 1 na 100m klasycznym, 1 na 100m zmiennym, 2 na 100m motylkowym,
Piechowski Krzysztof - 2 na 200m dowolnym, 2 na 400m dowolnym, 3 na 100m dowolnym,
12 lat:
Rafałowska Maria - 1 na 50m klasycznym, 1 na 100m klasycznym, 3 na 100m grzbietowym,
Jurgiel Aleksander - 1 na 100m grzbietowym, 2 na 100m motylkowym, 3 na 50m dowolnym.

05 grudnia 2016
  Nagrody w konkursie plastycznym  
W Centrum Edukacji Nauczycieli nastąpiło uroczyste podsumowanie projektu "Podlaskie spotkania z pisarzami". Uczniowie z naszego gimnazjum uczestniczyli w konkursie plastycznym dotyczącym twórczości pisarki Anny Łaciny. Nagrodzone zostały dwie uczennice z klasy IIIb. Drugie miejsce zdobyła Julia Grygorczyk a trzecie Paulina Sawoniuk.

05 grudnia 2016
  Konferencja "Książka to dopiero początek ..." 
W poniedziałek w Centrum Edukacji Nauczycieli odbyła się konferencja "Książka to dopiero początek ..." podsumowująca projekty czytelnicze: "Niemiecka literatura - czytamy to co dobre!", "Podlaskie Spotkania z Pisarzami" oraz konkursy o bibliotece. Konferencję uroczyście otworzył pan dyrektor Zdzisław Babicz, który przywitał wszystkich uczestników.
Swoją obecność zaznaczył pan Christoph Mohr konsultant ds. Nauczania Języka Niemieckiego z Instytutu Goethego w Warszawie, serdecznie witając wszystkich obecnych w imieniu instytucji partnerskiej Instytutu Goethego. Spotkanie rozpoczęła wykładem Bliski sąsiad, nieznana literatura? Niemieckie książki dla dzieci i młodzieży w Polsce pani dr Agnieszka Jezierska-Wiśniewska, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego. Naszą szkołę reprezentowała pani Renata Kalinowska - nauczyciel języka niemieckiego. Dzięki zajęciom uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję wziąć udział w projekcie i skorzystać z lekcji bibliotecznych promujących język niemiecki w Mediotece Języka Niemieckiego w Białymstoku.
                Galeria zdjęć: Listopad - grudzień 2016 w PG 20  

06 grudnia 2016
  Mikołajki w PG 20   (SU PG) 
  Korytarze Publicznego Gimnazjum nr 20 wypełniły się uczniami naszej szkoły ubranymi w czerwone czapki. Czapka Mikołaja zwalniała od pytania. Wszystkim udzieliły się przedświąteczne klimaty.

09 grudnia 2016
  Gimnazjada miasta Białegostoku w pływaniu 
Zwycięstwem drużyn dziewcząt i chłopców z naszej szkoły zakończyła się Gimnazjada miasta Białegostoku w pływaniu.

09 grudnia 2016
  Konkurs "Prawa człowieka - prawa dziecka" (SU) 
W piątek odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego pt."Prawa dziecka - prawa człowieka". Wśród przyniesionych prac na szczególne uznanie zasługują prace uczennic z klas I PG: Moniki Mierzwińskiej z Ia oraz Julii Korolczuk z Ic. Nagrodzone prace zostały umieszczone na gazetce SU. Dziewczyny wygrały bilety do kina. Gratulujemy serdecznie!

13 grudnia 2016
  Gość z Niemiec 
Przez cały dzień mieliśmy w szkole szczególnego gościa - była to młoda, pełna pasji i zaangażowania wolontariuszka pochodząca z Niemiec. Klasy Ia, Ib, Ic, IIa, IIc, IId i IIIb miały okazję uczestniczyć w zajęciach z języka niemieckiego prowadzonych przez panią Gesę i nauczycieli języka niemieckiego panią Renatę Kalinowską i panią Ewę Droździewicz - Woźniak. Nie były to zwykłe zajęcia. Młodzież musiała najpierw przeprowadzić wywiad z gościem, a potem zebrane informacje przedstawić na forum klasy. Każdy miał okazję podejść i porozmawiać z panią Gesą. Uczniowie poradzili sobie ze wszystkim znakomicie. Pierwsze spotkanie, pierwsze zadane pytanie i wielu osobom strach i bariera językowa minęła. Następnie pani Gesa opowiedziała o systemie szkolnictwa w Niemczech, przedstawiła swoje rodzinne miasto, czyli Bremę oraz opowiedziała o tradycjach świątecznych obchodzonych w krajach niemieckojęzycznych. Był także czas na zadawanie różnych pytań. Młodzież była zdumiona tym, jak wspaniale pani Gesa potrafiła opowiedzieć o sobie w języku polskim. Na zakończenie uczniowie zmagali się z łamańcami językowymi w języku niemieckim, ale także zaproponowali nasze polskie łamańce naszemu niemieckiemu gościowi. Gimnazjaliści mieli okazję poczuć prawdziwy, autentyczny język niemiecki, poszerzyć swoją wiedzę, dowiedzieć się nowych informacji o naszych sąsiadach i poznać kolejną wspaniałą osobę, która uśmiechem zachęcała uczniów do wspólnej zabawy językiem niemieckim. Mamy nadzieję, że takie spotkanie zainspirowało naszych uczniów do dalszej nauki języka. Postaramy się jeszcze zaprosić panią Gesę do nas.

16 grudnia 2016
  Zwycięstwo w konkursie fotograficznym!  
W czwartym konkursie fotograficznym promującym bioróżnorodność naszego miasta pod hasłem „Z aparatem na grzyby”, (org. Urząd Miejski w Białymstoku, Honorowy Patronat Prezydent Miasta Białegostoku, wsparcie Wydział Biologiczno-Chemiczny Uniwersytetu w Białymstoku), w kategorii gimnazjum - I miejsce zajęły zdjęcia Emilii Lubeckiej 2a. Wyróżniono też prace Martyny Zabrockiej 2a (opiekun Tomasz Włodarczyk).
Rozdanie nagród w Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku uświetnił wykład poświęcony grzybom dr Anny Matwiejuk z Zakładu Botaniki UwB.
                Galeria zdjęć: Grudzień 2016 w PG 20  

19 grudnia 2016
  W bibliotece szkolnej  
Dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły bibliotekę szkolną. Zapoznały się z pracą nauczycieli biblioteki i obejrzały inscenizację "Królowa książek" w wykonaniu uczniów z klasy IIa PG.

20 grudnia 2016
  Weihnachtsmarkt  
Hol I piętra zamienił się w przedświąteczny jarmark. Nauczycielki języka niemieckiego p. Renata Kalinowska i E. Droździewicz - Woźniak wraz z uczniami zorganizowały Weihnachtsmarkt w naszej szkole. Nie każdy wie skąd pochodzi tradycja ubierania choinki oraz wykonywania wieńców adwentowych. Można było się więc tego wszystkiego dzisiaj dowiedzieć.
Każdy mógł poczuć klimat i magię jarmarku świątecznego. Tak więc dzisiejsza "nietypowa lekcja niemieckiego" miała na celu pokazanie uczniom tradycji świątecznych państw niemieckojęzycznych oraz ich wpływu na polską kulturę. Podczas naszego jarmarku rozbrzmiewały kolędy i piosenki świąteczne w języku niemieckim. Każdy mógł podziwiać wykonane przez uczniów gimnazjum wieńce adwentowe z motywem charakterystycznym dla krajów niemieckojęzycznych. Wszyscy nauczyciele i uczniowie gimnazjum mogli zagłosować na ich zdaniem najpiękniejszy wieniec. Nie zabrakło także ciekawostek na temat świąt obchodzonych w krajach niemieckojęzycznych oraz informacji o tradycyjnych daniach. Wszystko można było obejrzeć i przeczytać na przygotowanej prezentacji. Na stolikach pojawiły się także niemieckie przysmaki świąteczne tj.: pierniki norymberskie, pierniczki, ciasteczka korzenne i oczywiście przepyszne precle. Cały hol I piętra pachniał już nam świętami. Czekamy teraz na ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec. To może okazać się nie takie proste, gdyż każdy z uczniów włożył dużo pracy i serca, aby przygotować swój Adventskranz. Gratulujemy wszystkim pomysłowości.

22 grudnia 2016
  Konkurs na wieniec adwentowy  
W czasie trwania Jasełek zostały wręczone nagrody uczniom, którzy wykonali wieńce adwentowe. Wszystkie prace były bardzo ładne i każdy z uczniów włożył w jej wykonanie dużo serca. Tak więc nagrodzeni zostali wszyscy uczniowie. Każdy otrzymał kalendarz adwentowy, który jest również wpisany w tradycję państw niemieckojęzycznych.
Wśród 12 prac wyłoniliśmy te, które zdobyły najwięcej głosów. Brane pod uwagę były walory artystyczne, oryginalność oraz motywy charakterystyczne dla państw niemieckojęzycznych. I miejsce zajęła Oliwia Szopa z klasy IIc, II miejsce Aleksander Jurgiel z Ic oraz Łukasz Kaczmarczyk z Ia, III miejsce Mariusz Jackiewicz z Ia oraz Kacper Zaleski z IIIc. Osoby te dostały dodatkowo "Mikołajowe Skarpety" wypełnione niespodziankami. Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

grudzień 2016
  Turniej Piłki Siatkowej  
W dniach 6-20 grudnia odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej ZSS Nr 1. W kategorii SP I miejsce zajęła drużyna "Misie Lubisie " zaś w kategorii PG "Różowe Kapelusze ". Rywalizacja była zacięta. Wręczenie medali i dyplomów odbyło się na zakończenie Jasełek.

grudzień 2016
  Konkurs o tematyce religijnej  
W grudniu 2016r. został rozstrzygnięty Międzyszkolny Konkurs Plastyczny pt. „Anioły są miłością zesłaną z nieba” organizowany przez Szkolne Koło Caritas przy SP 15 w Białymstoku. Z naszej szkoły nagrodę zdobył Jakub Sawicki kl. IIc.

21 grudnia 2016
  Słodkie kolędowanie  
Tuż przed świętami 20 i 21 grudnia korytarze naszej szkoły przemierzał barwny korowód kolędników. Dzieci i młodzież ze Szkolnego Koła Caritas przebrani za anioły, pasterzy, królów oraz Maryję i Józefa prowadzeni przez kolędnika z wielką gwiazdą, wędrowali od klasy do klasy – śpiewali kolędy i prezentowali krótkie przedstawienie bożonarodzeniowe. W zamian otrzymywali słodycze, które ofiarowali dzieciom objętym opieką Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii bł. B. Lament w Białymstoku.

22 grudnia 2016
  Jasełka  
Wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum obejrzeli przedstawienie bożonarodzeniowe pt. "W poszukiwaniu Iskry Miłosierdzia." Jasełka przygotowane przez liczną grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 29 i Publicznego Gimnazjum nr 20 koncentrowały się na temacie miłości i miłosierdzia, które przyniósł ludziom Jezus Chrystus. Scenariusz: Agnieszka Kazberuk, współpraca: ks. Leszek Giemza.
                Galeria zdjęć: Grudzień 2016 w PG 20  


 
styczeń 2017

06 stycznia 2017
  Orszak Trzech Króli  
Po raz piąty ulicami naszego miasta przeszedł Orszak Trzech Króli. Hasło przewodnie tegorocznego orszaku brzmiało „Pokój i dobro”. Mimo bardzo niskiej temperatury Chór PG 20 wspólnie z Białostocczanami świętował uroczystość Objawienia Pańskiego. Na trasie przedstawiane były sceny na podstawie Ewangelii, obrazujące wydarzenia z wędrówki Trzech Mędrców do Betlejem. Przy każdej chóry projektu "Rozśpiewany Białystok" śpiewały kolędy.
W zielonym orszaku - króla azjatyckiego znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

10 stycznia 2017
  VII Miejski Koncert Kolęd  
W ramach VII edycji Miejskiego Koncertu Kolęd i Pastorałek w białostockiej archikatedrze odbył się koncert kolęd pt. „Niech kolęda popłynie do nieba, kolędę światu nieść trzeba”. Wraz z chórami projektu "Rozśpiewany Białystok" kolędował Abp Edward Ozorowski, przedstawiciele, Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Białostockiej, wychowawcy i nauczyciele, rodzice, dziadkowie oraz wierni przychodzący na modlitwę do archikatedry. Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Elżbieta Rogowska i Chór PG 20. Koncert zorganizowany został przez Prezydenta Miasta Białegostoku przy udziale SP nr 19, PS nr 27 oraz Młodzieżowego Domu Kultury.

13 stycznia 2017
  Góra Grosza   SU  
W dniach od 28 listopada do 9 grudnia 2016 roku zorganizowana została zbiórka monet w ramach ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza". Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym także na tworzenie programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domów bądź tworzenia miejsc zbliżonych do domu rodzinnego. Nasz szkoła jak co roku włączyła się w "Górę Grosza". Udało nam się zebrać 273 zł 75 groszy. Wszystkim dziękujemy.
                Galeria zdjęć: Styczeń - marzec 2017 w PG 20  

styczeń 2017
  Akcja zimowego dokarmiania ptaków  
Już kolejny rok prowadzimy akcję zimowego dokarmiania ptaków. Ptaki, które korzystają z naszej „stołówki”, to sikorki bogatki, sikorki modre, mazurki, wróble, dzwońce, grubodzioby, sójki, czyżyki, sierpówki. Zapraszamy chętnych do przynoszenia pokarmu. Informacje jaki pokarm znajdują się przy sali 21.
                Galeria zdjęć: Dokarmianie

Styczeń 2017
  „Karnawałowe przebieranki”  
Wolontariusze SKC zgodnie ze starodawnymi tradycjami zorganizowali Charytatywną Zbiórkę Karnawałową na terenie szkoły. Dobra zabawa i „przebieranki” w karnawałowe stroje zostały połączone z pomocą osobom potrzebującym.

19-20 stycznia 2017
  Rewelacyjny start naszych uczniów w Memoriale Jerzego Piechowskiego!  
Jak co roku w Uczniowskim Klubie Sportowym „Kaliber” wspominamy zmarłego trenera Jerzego Piechowskiego, który był wielkim pasjonatem strzelectwa. Podczas zawodów poświęconych jego pamięci nasi uczniowie zdominowali konkurencję karabinu pneumatycznego młodzików: Damian Protasiewicz, Michał Sawicki, Piotr Mazur, Jan Świtka i Damian Pogorzelski (wszyscy z klasy IIc) zajęli miejsca od pierwszego do piątego. W tej samej konkurencji Emilia Targońska (również z IIc) zdobyła brązowy medal. Joanna Świniarska i Emilia Jurczak z tej samej klasy zajęły VI i VIII miejsce. W starszej kategorii Zuzanna Piotrowska zajęła IV miejsce a Ewa Majdaniuk V miejsce. W pistolecie pneumatycznym nasze uczennice również „zgarnęły” komplet medali: Natalia Nosorowska – złoto, Maja Wołosowicz – srebro, Zuzanna Łapińska – brąz. Dla Mai był to pierwszy start w zawodach i od razu duży sukces. W tej konkurencji dobrze spisała się równiez Julia Szwed, która w pierwszym starcie w zawodach strzeliła rekord życiowy i V miejsce.
Wśród chłopców brąz zdobył Sebastian Snarski. A wysokie V miejsce startujący po raz pierwszy Filip Galant. Również na V miejscu uplasował się Kacper Rudziński strzelający z juniorami młodszymi.
Wysoką formę pokazali również nasi absolwenci: Aleksandra Szutko, Adrian Dederko i Kacper Jurasz zdobyli medale w swoich konkurencjach.

styczeń 2017
  Sześcioro naszych absolwentów w Kadrze Narodowej w strzelectwie sportowym na rok 2017!  
Absolwenci naszych klas sportowych spisują się coraz lepiej. W tym roku aż sześcioro z nich zasłużyło na reprezentowanie Polski poza jej granicami. To duży sukces zarówno młodzieży jak i całej ekipy szkoleniowej. W Kadrze Narodowej znaleźli się: Adrian Dederko, Kacper Jurasz, Adam Kuczyński, Mateusz Pierko, Jakub Polak i Aleksandra Szutko. Trzymajmy kciuki za naszych absolwentów podczas walki na arenach międzynarodowych!


 
luty 2017

04 luty 2017
  Zawody z cyklu OD MŁODZIKA DO OLIMPIJCZYKA  
Pływacy białostockiej Juvenii wystartowali w III części ogólnopolskich zawodów z cyklu OD MŁODZIKA DO OLIMPIJCZYKA rozgrywanych w Warszawie. W tej rundzie startowało 867 zawodników z 71 klubów z Polski. Uczniowie Zespołu Szkół Sportowych Nr 1 w Białymstoku z zawodów przywieźli 7 medali (2 złote, 5 brązowych) i 8 miejsc w finałowych (dekorowanych) w pierwszej „szóstce”. Tym samym w klasyfikacji medalowej zajmując 9 miejsce.
Z PG 20 najlepiej spisali się:
- Paweł Kowalewski - złoto na 100 m st dowolnym i brąz na 100 m st grzbietowym,
- Maria Rafałowska - V m-ce na 100 m st klasycznym.

6 lutego 2017
  Konkurs Plastyczny „Zima na sportowo”  
W styczniu odbył się Konkurs Plastyczny „Zima na sportowo”. Organizatorem były: Iwona Turowska - Wasilewska (nauczyciel plastyki) i Irena Czuż - Pieńkos (nauczyciel wych. fiz.) Dostarczono 70 prac przedstawiających różne dyscypliny zimowego sportu i różnorodne formy aktywności sportowej. Wszystkie wykonane pomysłowo i starannie, z odpowiednio dobraną kolorystyką.
W lutym ogłoszono wyniki. W kategorii gimnazjum nagrody otrzymały: Paulina Sawoniuk IIIb, Julia Grygorczyk IIIb, Natalia Salnikow IIIb, Patrycja Kitlas IIIb. Wyróżnienie - Michał Bołtruszko IIIc.

10 luty 2017
  Igrzyska zimowe o Puchar Śniegórka  
Na boisku szkolnym zorganizowano zawody sportowe o puchar Śniegórka. Udział wzięły ośmioosobowe drużyny z każdej klasy. Pozostali uczniowie dopingowali swoich zawodników. Odbyły się następujące konkurencje: bieg, bieg parami z szarfą, rzut kulą śnieżną, zaprzęgi, hokej - slalom, rzut do kosza. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:
klasy I - Ic,
klasy II - IIa,
klasy III - IIIa.
Organizatorami Śniegórka byli nauczyciele wychowania fizycznego, a cel imprezy sportowej – to zachęcenie uczniów do czynnego wypoczynku, wdrożenie do aktywności ruchowej i propagowanie zdrowego stylu życia.

    Galeria zdjęć z zawodów

10 luty 2016
  Etap miejski Gimnazjady w strzelectwie sportowym  
Drużyna dziewcząt w składzie: Ewa Majdaniuk, Zuzanna Piotrowska i Emilia Targońska zajęła drugie miejsce w strzelaniu z karabinu pneumatycznego podczas etapu miejskiego Gimnazjady.
Również srebrny medal zdobyła drużyna chłopców: Damian Protasiewicz, Piotr Mazur i Michał Sawicki. Indywidualnie wśród dziewcząt wygrała Ewa Majdaniuk, a Michał Sawicki stanął na drugim stopniu podium. Kolejny etap zmagań już za dwa tygodnie.

13 luty 2017
  XVIII Białostockie Forum Szkół  
W ramach XVIII Białostockiego Forum Szkół odbyło się spotkanie pedagogów nauczycieli, rodziców i dzieci, któremu przyświecało hasło „Odważnie w przyszłość”. Uroczystość, która miała miejsce w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki, zainaugurował zastępca Prezydenta Białegostoku Adam Poliński. Wydarzeniu towarzyszył koncert w wykonaniu dzieci i młodzieży z białostockich szkół. Chór PG 20 wraz z innymi chórami działającymi w projekcie „Rozśpiewany Białystok” pod dyrekcją prof. dr hab. Wioletty Miłkowskiej wykonał trzy piosenki o naszym mieście.

14 luty 2017
  Walentynki     (SU PG)  
Od 10 lutego można było wrzucać walentynki do specjalnej skrzynki. Uczniowie klas III a i Ia, czyli nasza szkolna poczta walentynkowa, rozdała 14 lutego wszystkie listy, liściki, karteczki i słodkie niespodzianki. Dzień ten, to także dzień koloru czerwonego. Każdy, kto tego dnia miał czerwony ubiór, nie był pytany.

14 luty 2017
  Kiermasz ciast     (PG, SP, SU, pedagodzy)  
Od samego rana trwał w naszej szkole walentynkowy kiermasz dobroczynny. Pachniało ciastami i ciasteczkami, a oczy cieszyły przepiękne serca. Klasy Ia PG, VIc SP, IVc SP wraz z wychowawcami oraz pedagogami szkolnymi zorganizowały kiermasz ciast, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc rodzinie uczennicy naszej szkoły. Każdy, kto wsparł naszą akcję otrzymał piękne własnoręcznie robione serduszko. Tak więc na korytarzach królował nie tylko czerwony kolor, ale także widać było serduszka przypięte do ubrań. Jak zawsze można było na wszystkich liczyć. Serdecznie dziękujemy.
                Galeria zdjęć: Styczeń - marzec 2017 w PG 20  

14 luty 2017
  Konkurs Piosenki „Miłość niejedno ma imię”  
Dnia 14.02.2017 uczennice klasy IIc Natalia Nosorowska, Katarzyna Bagińska i Joanna Świniarska uczestniczyły w IV Międzyszkolnym Konkursie Piosenki pt. „Miłość niejedno ma imię”. Tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczący młodzi artyści zaprezentowali bardzo wysoki poziom. W konkursie wzięło udział ponad 60 uczestników ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego województwa. Nasze dziewczęta bardzo dobrze wykonały trzy utwory solowe. Konkurs był świetną okazją do wysłuchania wielu pięknych utworów o miłości oraz niesamowitych wykonań słuchaczy Studium Wokalno - Aktorskiego.

17 luty 2017
  Konkurs Schwarz - Rot - Gold  
W II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku odbył się konkurs z języka niemieckiego dla uczniów szkół gimnazjalnych. Polegał on na rozwiązaniu testu leksykalno - gramatycznego. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IIIb Aleksandra Romańczuk. Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki. (R. Kalinowska)

17 luty 2017
  Konkurs "Mein Lapbook in Deutsch"  
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie międzyszkolnym z języka niemieckiego polegającym na wykonaniu lapbooka dotyczącego zagadnień z obszaru krajów niemieckojęzycznych. Konkurs organizowany był przez Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku i został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku. Zainteresowanie konkursem było duże ale tylko trzy prace mogły zostać wysłane na konkurs. Wśród wszystkich lapbooków wyłoniono najciekawsze należące do uczniów klas III PG: Aleksandry Romańczuk, Dominika Pacuk oraz Juliana Woźniak. Czekamy z niecierpliwością na wyniki. Wszystkim serdecznie gratulujemy pomysłowych i pięknych prac. Każdy uczeń, który wykonał lapbboka został nagrodzony także celującą oceną z języka niemieckiego. (R. Kalinowska i E. Droździewicz - Woźniak)

17 luty 2017
  Noc filmowa klas III    (SU)  
Od godziny 19:00 do 7:00 rano młodzież klas III PG uczestniczyła w nocy filmowej. Jak się okazało szkoła nie musi kojarzyć się uczniom tylko z nauką. Ostatecznie noc z piątku na sobotę na oglądaniu filmów w szkole spędziło około czterdziestu młodych ludzi, których zachęciły do przyjścia prezentowane filmy, własne towarzystwo, ..... no i nietypowy sposób spędzenia nocy.
Organizatorem Nocy Filmowej w szkole był samorząd uczniowski. Cała impreza miała miejsce na holu I piętra, gdzie były prezentowane filmy. Gimnazjaliści zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili w sobotni poranek do domów. Noc Filmowa w szkole z pewnością to cenna inicjatywa, która powoduje, że szkoła wcale nie musi być nudna!

18 luty 2017
  VII zawody pływackie pod patronatem Starosty Sokólskiego  
W Sokółce VII zawody pływackie pod patronatem Starosty Sokólskiego. W zawodach startowało 300 zawodników z 14 klubów. Pływacy z białostockiego MKS Juvenia (uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Białymstoku) przywieźli z zawodów 83 medale, zdobywając je w każdej kategorii wiekowej.
Najlepsze wyniki uzyskali:
klasa I - Rafałowska Maria, Jurgiel Aleksander, Sadowski Kacper, Korolczuk Julia, Szymborska Patrycja, Kowalewski Paweł, Piechowski Krzysztof, Greczan Sebastian,
klasa II - Kwiatkowski Paweł, Grochowski Michał, Stepaniuk Sebastian, Filipowicz Gustaw, Bienasz Wiktoria, Szopa Oliwia, Wałuszko Adrianna, Kimborowicz.

20 luty 2017
  Dyskoteka szkolna    (SU)  
I znowu nasza młodzież wspaniale sie bawiła. W poniedziałek odbyła się druga w tym roku szkolnym dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Większość przybyłych znakomicie się bawiła tańcząc bez przerwy, więc bez wątpienia możemy stwierdzić, że była to udana impreza.

23 luty 2017
  Konkurs pięknego pisania „O dyrektorskie pióro”  
W bibliotece szkolnej odbył się konkurs kaligraficzny. Udział brali przedstawiciele szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Nagrodą było dyrektorskie pióro. W kategorii gimnazjum:
I miejsce - Michał Bołtruszko IIIc, Aleksandra Romańczuk IIIb,
II miejsce - Dominik Pacuk IIIa, Ewa Majdaniuk IIIc, Martyna Augustyniak IIIc, Małgorzata Dubrowska IIIb, Zofia Truszkowska IIIc,
wyróżnienie: Patrycja Kitlas IIIb, Zuzanna Damszel IIa, Katarzyna Oleksza IIIa.

24 luty 2017
  Konkurs międzyszkolny z języka niemieckiego  
Konkurs międzyszkolny konkursu "Mein Lapbook in Deutsch" dla uczniów szkół technicznych, liceów oraz gimnazjów Miasta Białegostoku został rozstrzygnięty. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Białegostoku. Uczniowie musieli wykonać lapbooka w języku niemieckim o tematyce obejmującej zagadnienia dotyczące krajów niemieckojęzycznych. Prace były oceniane nie tylko pod względem poprawności językowej, oryginalności wykonania, ale także wartości merytorycznej, urozmaiconych technik i form oraz estetyki.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas III PG, którzy wykonali piękne lapbooki. I.... udało się! Wszystkie prace zostały nagrodzone! I miejsce zajął Julian Woźniak z klasy IIIa, II miejsce Dominik Pacuk z IIIa, zaś wyróżnienie zdobyła Aleksandra Romańczuk z IIIb. Wszystkim serdecznie gratulujemy. Jesteście super!!!! (R. Kalinowska, E. Droździewicz - Woźniak)
                Galeria zdjęć: Styczeń - marzec 2017 w PG 20  


 
marzec 2017


28 lutego i 1 marca 2017
  Najważniejszy I krok  
Uczniowie klas II wzięli udział w zajęciach warsztatowych w dwugodzinnym bloku, których celem było zapoznanie ich z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz przekonanie, że pomóc może każdy, bez względu na wiek. Uczniowie poznali podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz właściwego informowania służb ratunkowych. Mogli zastosować poznane zasady w ćwiczeniach praktycznych na fantomie.
Uczniowie klasy IIc zgłosili chęć udziału w konkursie „Bezpieczeństwo na 6”, do którego zaprasza Straż Miejska (prowadzenie zajęć) oraz Biuro Zarządzania Kryzysowego.

01 marzec 2017
  Finał Gimnazjady miejskiej w siatkówce  
Drużyna chłopców z PG20 zajęła II miejsce w finale miejskim gimnazjady w siatkówce.
Na V-VI m-cu została sklasyfikowana drużyna dziewcząt z PG20.

02 marzec 2017
  Jesteśmy dumni z naszych absolwentów  
Nasi absolwenci nie tylko w pływaniu i strzelaniu odnoszą sukcesy. Grzegorz Kossakowski (absolwent PG20 rocznik 2007) jest reprezentantem Polski w bobslejach, uczestnikiem Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w bobslejach. Pozdrawiamy i trzymamy kciuki za wypełnienie kwalifikacji olimpijskiej!
    Kartka z pozdrowieniami od Grzegorza  

02 marzec 2017
  Szkolne Debaty Samorządowe    (SU)  
W Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Marii Konopnickiej w Białymstoku odbyło się spotkanie przedstawicieli SU z panią Urszulą Chomik - Kraszewską. Uczniowie ze zgłoszonych szkół wezmą udział w projekcie "Szkolne Debaty Samorządowe 2017" w ramach XVIII edycji Białostockiego Forum Szkół. Tegoroczne hasło to: "Odważnie w przyszłość". Uczestnicy projektu będą pracowali w grupach na zajęciach warsztatowych np.: z emisji głosu, komunikacji interpersonalnej, wystąpień publicznych i z mikrofonem. Naszą szkołę będą reprezentowały dwie uczennice z klasy IIIB: Julia Kiersnowska i Małgorzata Dubrowska.

02 marzec 2017
  Podlaska Gimnazjada Strzelecka  
Nasi uczniowie na początku marca reprezentowali szkołę w Podlaskiej Gimnazjadzie Strzeleckiej. Zdobyli 5 medali indywidualnych i 4 drużynowe w Podlaskiej Gimnazjadzie Strzeleckiej.
W karabinie zarówno drużyna dziewcząt w składzie Emilia Jurczak, Ewa Majdaniuk, Zuzanna Piotrowska, jak i chłopców (Piotr Mazur, Damian Protasiewicz, Michał Sawicki) zajęła pierwsze miejsce.
W pistolecie drużyna dziewcząt (Maja Majdaniuk, Natalia Nosorowska, Maja Wołosowicz) zdobyła srebro. Również drużyna chłopców (Kacper Rudziński, Sebastian Snarski, Kacper Zaleski) uplasowała się na drugiej pozycji.
Indywidualnie:
I miejsce - Kacper Rudziński, Damian Protasiewicz,
II miejsce - Zuzanna Piotrowska,
III miejsce - Maja Wołosowicz, Ewa Majdaniuk,
IV miejsce - Natalia Nosorowska, Piotr Mazur, Emilia Jurczak,
VI miejsce - Maja Majdaniuk, VII miejsce - Michał Sawicki,
IX miejsce - Zuzanna Łapińska, Sebastian Snarski, X miejsce - Kacper Zaleski.
Gratulujemy naszym zdolnym strzelcom!

08 marzec 2017
  Dzień Kobiet  
W środę odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet. Klasy IVc SP oraz Ia PG pod opieką wychowawczyń p. Marzeny Górskiej i p. Renaty Kalinowskiej zaprezentowały program artystyczny pt. „Dzień Kobiet”. Uczniowie zabrali wszystkich na krótką wędrówkę przez wieki i pokazali, jak w dawnych czasach i kulturach obchodzono święto kobiet. Śmieszne scenki, wspaniałe stroje oraz cudowna oprawa muzyczna wprowadziła wszystkich w doskonały nastrój. Monika Mierzwińska z klasy Ia oraz Amelia Rybołowicz z IVc wykonały utwór Renaty Przemyk „Babę zesłał Bóg”. Następnie nastąpił czas składania życzeń i wysłuchania zadedykowanej wszystkim paniom i dziewczętom piosenki „Być kobietą”. Finałem ceremonii ku czci Pań było obdarowanie cukierkami wszystkich przedstawicielek płci pięknej pracujących i uczących się w szkole. Na zakończenie dyrektor szkoły p. Elżbieta Rogowska w imieniu własnym i koleżanek z pracy podziękowała chłopcom i mężczyznom za serdeczne życzenia.
                Galeria zdjęć: Styczeń - marzec 2017 w PG 20  

09 marzec 2017
  Indywidualne Mistrzostwa Białegostoku w tenisie stołowym  
W reprezentacji PG 20 na Indywidualne Mistrzostwa miasta Białegostoku w tenisie stołowym wystąpili: Aleksandra Jarkowska Ic, Kamila Gryko IIc, Jacek Borawski Ib, Kamil Narewski Ib.
Występ dziewcząt zakończył się podwójnym sukcesem: Kamila Gryko zajęła I miejsca, a Aleksandra Jarkowska II miejsce.
Wśród chłopców Jacek Borawski zajął III miejsce. Gratulacje!

10 marca 2017
  Lekcja historii - Historia Polski  
W naszej szkole odbyły się „żywe lekcje historii”, które poprowadzili rycerze grupy historycznej z zamku w Gniewie. Mistrz Jacenty Ordowski i jego rycerze przedstawili uczniom z klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 29 w bardzo prosty i przystępny sposób, a zarazem humorystyczny, początki państwa polskiego, zaślubiny Mieszka I z Dobrawą oraz chrzest. W pokazie uczestniczyli chętni uczniowie, którzy musieli się najpierw wykazać zręcznością oraz siłą w udźwignięciu dwuręcznego miecza. Nie zabrakło też pokazu walki w wykonaniu uczniów, ubranych w pradawne stroje i uzbrojonych w „ostrą” broń. Na koniec lekcji każdy uczeń mógł wykazać się zapomnianą już umiejętnością pisania gęsim piórem, przymierzyć hełmy, próbować unieść ciężki miecz. Najmłodsi uczniowie dobrze się bawili. Podobnie było na lekcji dla klas gimnazjalnych. Grupa historyczna przedstawiła wydarzenia z epoki napoleońskiej i dwóch narodowych powstań. Takie spotkanie zapewne na długo zostanie w pamięci uczniów.

15 marzec 2017
  Konkurs Ortograficzny z Języka Niemieckiego (etap szkolny)  
W połowie marca odbył się etap szkolny Ortograficznego Konkursu z Języka Niemieckiego. Jest to międzyszkolny konkurs, który składa się z dwóch etapów: szkolnego oraz finałowego. Na podstawie dyktanda z naszej szkoły zostali wyłonieni Szkolni Mistrzowie Ortografii Niemieckiej, którzy pojadą na etap finałowy do Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kleosinie: Aleksandra Romańczuk IIIb, Zuzanna Damszel IIa i Dominika Wojno IIa. Gratulujemy.

17 marzec 2017
  Półmaraton filmowy w PG 20   (SU)  
W piątek od godziny 19:00 uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w Półmaratonie Filmowym zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski. Jak już można było się przekonać jest to spotkanie, na które uczniowie czekają z niecierpliwością. Udział w półmaratonie filmowym wzięło 69 uczniów. Z piątku na sobotę pod opieką nauczycieli młodzież bardzo mile spędziła czas. Głównym celem imprezy był oczywiście cel edukacyjny, jak również integracyjny. Nie mogło także zabraknąć pizzy i popcornu. Maraton filmowy był niesamowity! Wszyscy, którzy w nim uczestniczyli z pewnością długo o nim nie zapomną.

21 marzec 2017
  Pierwszy dzień wiosny    (SU) 
Pierwszy dzień wiosny 2017 uczniowie naszej szkoły powitali ubrani na zielono. Wśród przedstawicieli klas społeczność szkolna głosowała na Miss i Mistera Wiosny. Konkurs wygrali: Zuzannna Zientak Ib i Mariusz Jackiewicz Ia. Miss i Mister Wiosny będą "nietykalni" do końca tygodnia, czyli zwolnieni z odpytywania, prac domowych oraz niezapowiedzianych kartkówek. Gratulujemy wspaniałych pomysłów na przebranie.

22 marzec 2017
  Mistrzynie województwa w tenisie stołowym!  
W Grajewie odbyły się Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w tenisie stołowym dla uczniów gimnazjum. Sukcesem zakończył się indywidualny występ dziewcząt: I miejsce zajęła Aleksandra Jarkowska Ic, a II Kamila Gryko IIc. Drużyna dziewcząt również zajęła I miejsce w województwie.
Jacek Borawski Ib indywidualnie zajął X miejsce wśród chłopców. Gratulacje!

23 marzec 2017
  Zakończenie Konkursu "Mein Lapbook in Deutsch"  
W Auli szkolnej budynku Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku przy ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów nagrodzonym uczniom i ich opiekunom. Z naszej szkoły zostały na konkurs dostarczone trzy prace i wszystkie trzy zostały nagrodzone. I miejsce zajął Julian Woźniak z IIIa, II miejsce Dominik Pacuk z IIIa, zaś wyróżnienie otrzymała Aleksandra Romańczuk z IIIb. Opiekunem uczniów jest Pani Renata Kalinowska. Był to konkurs objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku. Po rozdaniu nagród wszyscy zgromadzeni obejrzeli prezentację o Oktoberfest i wzięli udział w quizie. Następnie każdy mógł obejrzeć nagrodzone prace i poczęstować się pysznymi ciastami. Gratulujemy serdecznie wszystkim nagrodzonym.

marzec 2017
  Podsumowanie akcji dokarmiania ptaków  
Akcję dokarmiania ptaków prowadziliśmy przez cały sezon jesienno - zimowy. Pomogliśmy przetrwać ten trudny okres dla wielu gatunków ptaków. Nasze karmniki odwiedzały sikory, mazurki, wróble, dzwońce, zięby, grubodzioby, czyżyki, sójki.
Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy chcąc pomóc ptakom przetrwać zimę przyłączyli się do akcji. Szczególne podziękowania za życzliwość, okazaną pomoc i wspieranie naszych działań należą się Pani Dyrektor Elżbiecie Rogowskiej. Dziękujemy również uczniom, którzy pomagali ptakom przynosząc odpowiednie dla nich pokarmy. Byli to: z klasy VIa Alicja Hościk, Eliza Hościk, Krzysztof Naliwajek, Konrad Misarko, Zosia Baranowska, Natalia Rapczewska i Marysia Olechno, z klasy Ia Ewelina Jeziorska i Kacper Romańczuk oraz z klasy Ic Aleksander Jurgiel i Paweł Dobrzyński. Uczniowie przynosili pestki słonecznika i kule tłuszczowe.
Cieszymy się, że w naszej szkolnej społeczności są uczniowie, którym los ptaków nie jest obojętny. Dzięki ich zaangażowaniu karmniki były zawsze pełne, a ptaki codziennie mogły korzystać z naszej stołówki. Z nadejściem ciepłych wiosennych dni akcję dokarmiania należy zakończyć. Ptaki wciąż chętnie zaglądają do karmników (a przy okazji w okna sali biologicznej) uprzyjemniając nam swoim widokiem lekcje biologii i przyrody. Jednak wiosna to czas, w którym muszą być samodzielne, powinny radzić sobie z wyszukiwaniem pożywienia w otaczającym środowisku. Dziękujemy wszystkim za pomoc i zapraszamy do współpracy przy dokarmianiu ptaków w następnym sezonie.
       Opiekunowie: Alina Skowrońska i Tomasz Włodarczyk

       Galeria zdjęć:    Dokarmianie

      Filmy z dokarmiania:  
Drozdy, dzwońce, sójka i in. Mazurki Dzwońce, zięby
Grubodzioby Czyżyki Sikora modra


                Galeria zdjęć:  Marzec - kwiecień 2017 w PG 20  


20 - 24 marca 2017
  Tydzień na Rzecz Kariery  
W ramach Tygodnia na Rzecz Kariery, zorganizowanego po raz szósty przez CKU LCDZ, uczniowie klas III mieli okazję uczestniczyć w warsztatach na terenie szkół ponadgimnazjalnych zawodowych, wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielami zawodów medycznych i politechnicznych oraz poznali działalność prowadzoną przez Firmę ChM Sp. z o.o. - uczestniczyli w zajęciach informacyjnych na terenie Białostockiego Parku Naukowo - Technologicznego.

23 marca 2017
  Tydzień na Rzecz Kariery - Zespół Szkół Gastronomicznych  
Tego dnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach na terenie Zespołu Szkół Gastronomicznych - szkoła kształci na kierunkach: technik żywienia i usług gastronomicznych, kelner oraz kucharz i cukiernik. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak pracują kelnerzy, barmani, kucharze i cukiernicy oraz spróbować, jak smakują naleśniki z sosem pomarańczowym, francuskie ciasteczka, lody i soki z owoców, warzyw i ziół. Przyjmowali nas zadowoleni ze szkoły uczniowie, którzy uczą się zawodu z użyciem nowoczesnej technologii, także kuchni molekularnej, która wykorzystuje osiągnięcia techniki w przyrządzaniu potraw.

23 marca 2017
  Tydzień na Rzecz Kariery - Zespół Szkół Technicznych im. Gen. Wł. Andersa  
Warsztaty zorganizowane były na terenie naszego gimnazjum przez Zespół Szkół Technicznych im. Gen. Wł. Andersa. Uczniowie klas III mieli możliwość poznania w praktyce tego, czego uczy szkoła. W ramach realizowanego projektu szkoła pokazała pracę na prowadzonych kierunkach: w zawodzie technik pojazdów samochodowych, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik technologii drewna oraz specyfikę kształcenia się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w zawodzie stolarz i mechanik pojazdów samochodowych. Projekt odpowiada potrzebom szkolnictwa zawodowego w województwie podlaskim w w/w branżach. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez zespół pracowników ZST im. Gen. Wł. Andersa, co pokazują liczne zdjęcia.

28-29 marca 2017
  Sukces w X Ogólnopolskiej Gimnazjadzie Strzeleckiej - Kołobrzeg  
W Ogólnopolskiej Gimnazjadzie Strzeleckiej, która odbyła się w Kołobrzegu z naszej szkoły startowały aż 3 drużyny. Najlepiej wypadły dziewczęta strzelające z karabinu. Emilia Jurczak, Ewa Majdaniuk i Emilia Targońska zajęły II miejsce drużynowo. Indywidualnie Emila Jurczak wywalczyła złoto, a Ewa Majdaniuk brąz. Natomiast drużyna chłopców z karabinu oraz mieszana drużyna z pistoletu zajęły piąte miejsca. Gratulujemy naszym strzelcom i życzymy kolejnych strzałów w dziesiątkę!

29 marzec 2017
  I Miejski Turniej Piłki Nożnej ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych  
W hali na ulicy Zwycięstwa odbył się I Miejski Turniej Piłki Nożnej ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przed pierwszym gwizdkiem uczestnicy wysłuchali pogadanki na temat Żołnierzy Wyklętych, którą wygłosił dr Łukasz Lubicz - Łapiński. Rywalizacja była wyrównana. Po zaciętej walce reprezentacja naszego gimnazjum zdobyła 3 miejsce.
Drużyna PG20: Jakub Chmielewski 3b, Gabriel Marques 3b, Michał Kozłowski 2a, Damian Bukacz 3a, Julian Woźniak 3a, Łukasz Borys 2a, Daniel Sadowski 1a, Łukasz Kaczmarczyk 1a, Kacper Romańczuk 1a, Jakub Kiryłowicz 1a, Albert Cholewski 2c.

30 marca 2017
  Nagroda dla uczennicy Ib w konkursie recytatorskim  
W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku odbyła się finałowa gala konkursu recytatorsko-literacko-fotograficznego dla uczniów szkół gimnazjalnych województwa podlaskiego „Leśmianowskie światy”.
Wśród osób nagrodzonych w kategorii recytacja znalazła się uczennica naszej szkoły Zuzanna Zientak z kl. Ib. Za oryginalną interpretację ballady pt. „Dziewczyna” Bolesława Leśmiana otrzymała II miejsce. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku oraz Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku (opiekun Elżbieta Zawistowska).

31 marzec 2017
 IV Konkurs Ortograficzny z Języka Niemieckiego  
W Zespole Szkół w Kleosinie odbył się finał IV Konkursu Ortografii Języka Niemieckiego. Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice. Aleksandra Romańczuk z IIIb została II Wicemistrzynią Ortografii Języka Niemieckiego (opiekun Renata Kalinowska). Serdecznie gratulujemy.

31 marzec 2017
 Zbiórka słodyczy (SU PG i pedagodzy)  
Zakończyliśmy zbiórkę słodyczy do paczek świątecznych. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy wsparli naszą akcję. Słodycze zostaną przekazane potrzebującym rodzinom uczniów naszej szkoły, dzieciom ze świetlicy socjoterapeutycznej oraz Szkolnemu Kołu Caritas, które przekaże nasze słodkie wsparcie innym. Słodyczy nazbieraliśmy bardzo dużo, tak więc mamy okazję podzielić się nimi z innymi osobami. Dziękujemy za okazane serce!!!


 
kwiecień 2017

01 kwietnia 2017
  Międzynarodowe zawody strzeleckie "Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego"  
W Wasilkowie odbyły się międzynarodowe zawody strzeleckie "Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego".
Zjechali się na nie sami mocni zawodnicy z Białegostoku, Warszawy a nawet Litwy i Białorusi. W rywalizacji z tak mocną konkurencją najlepiej spisała się Zuzanna Łapińska, która w pistolecie pneumatycznym zdobyła brązowy medal. Na czwartym miejscu w tej samej kategorii znalazła się Maja Majdaniuk, której do medalu zabrakło czterech punktów.
Nasza absolwentka Aleksandra Szutko odnotowała bardzo dobry start i zdobyła złoto w kategorii juniorów młodszych. Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

1 kwietnia 2017
 Nasi uczniowie biorą udział w Zbiórce Żywności  
W dniach 31.03. - 1.04. 2017r. Bank Żywności przeprowadzał Świąteczną Zbiórkę Żywności, do której włączyli się również wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas.

04 kwiecień 2017
  Ostermarkt - jarmark wielkanocny  
Na dwa tygodnie przed Wielkanocą w naszej szkole zrobiło się już świątecznie, a wszystko za sprawą odbywającego się jarmarku. Nauczycielki języka niemieckiego, pani Ewa Droździewicz - Woźniak i pani Renata Kalinowska zorganizowały Ostermarkt. Można było kupić słodkości, wziąć udział w loterii fantowej i obejrzeć wykonane przez uczniów bukiety wielkanocne - Osterstrauss, które są typowe dla świąt wielkanocnych obchodzonych w krajach niemieckojęzycznych. Prace wykonane zostały przez uczniów: Kacpra Zaleskiego IIIc, Julię Łazicką 3b SP, Monikę Mierzwińską Ia, Jakuba Pikułę IIIa, Juliana Woźniak IIIa, Natalię Szczygielską IId, Michała Bołtruszko IIIc, Jakuba Kozłowskiego IIIc, Dominikę Fiedorczuk Ic oraz Aleksandrę Tarasewicz IIIc.
Każdy z uczniów włożył dużo pracy w swój bukiet i zasłużył na pochwałę. Jury wyłoniło zwycięzców:
I miejsce Aleksandra Tarasewicz klasa IIIc, II miejsce Kacper Zaleski z IIIc, 3 miejsce Michał Bołtruszko IIIc i Julian Woźniak IIIa. Wszystkim serdecznie gratulujemy. Każdy uczestnik konkursu otrzyma pamiątkowy dyplom oraz niespodziankę.

05 kwiecień 2017
 Cegiełka dla ubogich  
Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas tuż przed Świętami Wielkanocnymi zorganizowali akcję charytatywną połączoną z kiermaszem ciast, aby w ten sposób pomóc najbardziej potrzebującym w radosnym przeżyciu Świąt Wielkiej Nocy.

31 marca – 6 kwietnia 2017
  Zajęcia z profilaktyki uzależnień  
W tych dniach uczniowie klas I uczestniczyli w zajęciach z profilaktyki uzależnień prowadzonych przez pracownika Ośrodka Profilaktyki i Terapii ETAP. „Uzależnienie – jak można go uniknąć” to zajęcia, które mają na celu przekazanie rzetelnej informacji na temat środków psychoaktywnych i uświadomienie uczniom, jak ważny jest zdrowy styl życia oraz poszukiwanie pasji, pozytywnej grupy rówieśniczej, ciekawych form spędzania wolnego czasu.
ETAP - funkcjonuje od 1998 roku. Ośrodek udziela profesjonalnej wszechstronnej i kompleksowej pomocy osobom eksperymentującym i uzależnionym od środków psychoaktywnych (narkotyki, alkohol, dopalacze, leki), komputera, Internetu i hazardu oraz członkom ich rodzin.

06 kwiecień 2017
  Spotkanie dla Rodziców na temat zagrożeń płynących z Internetu  
Spotkanie możemy podsumować cytując za Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę: „Niezwykle ważne jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na kwestie związane z krytyczną oceną treści publikowanych w Internecie, zjawiskiem manipulacji informacją oraz jej wpływem na odbiorcę. Konieczna jest również ciągła edukacja dzieci i młodzieży na temat konstruktywnych sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz możliwości uzyskiwania pomocy w kryzysie i sytuacjach zagrożenia zdrowia lub/ i życia.”
                Galeria zdjęć:  Marzec - kwiecień 2017 w PG 20  

11 kwietnia 2017
  Gazetka szkolna  
Udało się!!! Już jest nowa gazetka szkolna "Między nami uczniami", którą zredagowały uczennice klasy IId: Maja Szabuniewicz, Daria Gromacka i Ania Szczelina. Opiekę merytoryczną nad gazetką sprawują: p. Renata Kalinowska, p. Jolanta Kiercul i p. Tomasz Włodarczyk. W pierwszym numerze ukazał się wywiad z panią dyrektor Elżbietą Rogowską, krzyżówka z nagrodami, kącik gier, dobry humor, moda, przepisy i informacje o Ostermarkt. Zapraszamy wszystkich do przeczytania.

14 kwietnia 2017
  DAF - Kenner  
Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w XIII edycji Ogólnopolskiego konkursu DAF - Kenner czyli kulinarna zabawa z językiem niemieckim. Uczennice klasy IIIa: Michalina Seluk, Marysia Konopka, Julia Litwinko, Maja Jarmoc i Agata Klentak (opiekun p. R. Kalinowska) przygotowały filmik prezentujący przygotowanie potrawy pochodzącej z krajów niemieckojęzycznych wraz z podaniem informacji i przepisu. Konkurs organizowany jest przez Wydawnictwo Szkolne PWN, partnerami są Goethe Institut i Ambasada Szwajcarii w Polsce, zaś patronat honorowy objął Kurt Scheller i Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie i Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego.

24 kwietnia 2017
  Warsztaty z Panem Michałem Zawadką  
Uczniowie klas III PG oraz część uczniów klasy IIa, IIc i Ia wzięła udział w warsztatach z Michałem Zawadką - autorem wielu książek motywacyjnych dla dzieci i młodzieży. Uczniowie kilkakrotnie odpowiadali na pytanie: „Kto jest najważniejszy w moim życiu?". "Rodzina? Przyjaciele? Otóż nie! Rodzina i przyjaciele nie przeżyją mojego życia za mnie, nie dokonają wyboru ścieżki życiowej. Muszę to zrobić sam. Ja jestem najważniejszy." Pan Michał Zawadka pokazywał młodym ludziom, że wszystko to, co osiągnęli, zależy tylko od nas samych, że każdy jest wartościowy i ważny. Każdy sam musi zapracować na swój sukces, na swoje dalsze życie. Każdy jest wyjątkowy i może osiągać cele oraz odnosić sukcesy. Ważne jest aby nie marnować czasu. Każdy może być kimś. Michał Zawadka sam jest najlepszym dowodem na to, że chcieć, to móc. Jest autorem wielu książek dla dzieci, założycielem wydawnictwa Mind&Dream, członkiem Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców oraz Toastmasters International, Mistrzem Polski Przemówień Publicznych i absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz polonistyki na kierunku Słowo na Ekranie. Jest także aktorem, konferansjerem, lektorem oraz copywriterem.
Warsztaty odbyły się w Centrum Wspinaczkowym FLASH, tak więc po zakończeniu spotkania z Panem Michałem Zawadką chętne osoby mogły spróbować swoich sił na ściankach wspinaczkowych pod opieką instruktorów. Wielu uczniów było pod ogromnym wrażeniem przeprowadzonych warsztatów oraz atrakcji w formie wspinaczki.

26 kwietnia 2017
  Debata Samorządowa w ramach XVIII Forum Szkół (SU)  
W Publicznym Gimnazjum nr 8 w Białymstoku odbyła się Szkolna Debata Samorządowa Białostockich szkół Gimnazjalnych "Czy Białystok jest miejscem przyszłości młodych ludzi?" i finałowa gala 2 Konkursu dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Kreator marzeń" organizowanych w ramach XVIII Białostockiego Forum Szkół "Odważnie w przyszłość". Uczennice naszej szkoły: Julia Kiersnowska i Małgorzata Dubrowska z klasy IIIb brały czynny udział w debacie, były mówcami debaty. Od marca uczestniczyły cyklicznie w warsztatach dotyczących emisji głosu, komunikacji interpersonalnych, wystąpień publicznych i wystąpień z mikrofonem. Zaowocowało to udziałem w debacie końcowej. Przedstawiciele wybranych szkół gimnazjalnych poruszali różne zagadnienia dotyczące m.in. edukacji, rynku pracy, perspektyw zawodowych, Białostockiej Komunikacji Miejskiej oraz o realizowanych w mieście inwestycjach drogowych.
W trakcie spotkania przedstawione zostały wyniki konkursu pod hasłem „Kreator marzeń”. Był to konkurs skierowany do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Polegał na zaprojektowaniu ubioru. Publiczność mogła podziwiać kreatywność młodych ludzi podczas pokazu ich projektów. Na koniec debaty został wybrany najlepszy mówca. Uczniowie biorący udział w Szkolnej Debacie Samorządowej 27 kwietnia 2017 spotkali się w Pałacyku Ślubów z Prezydentem Miasta Białegostoku.

                Galeria zdjęć:  Marzec - kwiecień 2017 w PG 20  

26 kwietnia 2017
  Wycieczka do Polskiego Radia Białystok  
Zainteresowani uczniowie klas III skorzystali z możliwości stworzonej przez CKU LCDZ i odwiedzili siedzibę Polskiego Radia Białystok. Poznali historię, zasady funkcjonowania Radia, przyglądali się emisji audycji radiowej, pytali o możliwości pracy, potrzebne wykształcenie i kwalifikacje.

24 kwietnia 2017
  Apel „Kwiecień – Miesiącem Pamięci Narodowej”  
Klasa IIa przygotowała uroczysty apel pod hasłem "Kwiecień - Miesiącem Pamięci Narodowej". Zostali na niego zaproszeni szczególni goście - Synowie Pułku oraz niektóre klasy pierwsze, drugie i trzecie z nauczycielami. Apel został rozpoczęty symbolicznym zapaleniem znicza. Uczniowie poruszyli wiele istotnych tematów dotyczących historii naszego kraju i to, dlaczego jest on dla nas tak ważny. Zostały zaprezentowane teksty, wiersze i piosenki o Polsce z czasów wojen. Wspólne odśpiewanie "Roty" było uhonorowaniem pamięci o tych, którzy zginęli walcząc za Polskę. Na koniec przemówiła pani dyrektor Elżbieta Rogowska. Wspominała o tym, by te ważne wydarzenia nigdy nie odeszły w zapomnienie. Apel ten był więc chwilą przemyśleń i zachętą do podjęcia głębszych refleksji na temat naszego narodu.

27 kwietnia 2017
  Rozdanie wyróżnień za debatę samorządową  
Uczennice naszego gimnazjum Julia Kiersnowska i Małgorzata Dubrowska z klasy IIIb wzięły udział w spotkaniu z zastępcą Prezydenta Miasta Białegostoku panem Rafałem Rudnickim w Pałacyku Ślubów. Dziewczyny otrzymały wyróżnienia i upominki za uczestnictwo w debacie samorządów szkolnych.


 
maj 2017


4 maja 2017
  226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja  
Uroczysty apel upamiętniający 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowali uczniowie kl. IIIb gimnazjum i Vc pod kierunkiem wychowawców klas - p. Alicji Gąsowskiej i p. Ireny Lis. Uczniowie przypomnieli wydarzenia towarzyszące uchwaleniu Konstytucji, jej doniosłe znaczenie dla kraju, patriotyzm i troskę Polaków o odzyskanie utraconej niepodległości.
Usłyszeliśmy też okolicznościowe pieśni patriotyczne, do ich wykonania włączyły się również uczennice kl. VIb - Anna Mojsik i Emilia Wojno.

10 maja 2017
  Zajęcia w Centrum Wspinaczkowym  
Uczniowie klasy Ia i Ib wraz z wychowawcami udali się na ściankę wspinaczkową do Centrum Wspinaczkowego FLASH. Każdy najpierw został poinstruowany przez instruktorów wspinaczki, a potem mógł spróbować swoich sił na ściankach, skokach na linie, podciąganiu się itp. Uczniowie korzystali również ze stołu do ping ponga oraz bilarda. Cały czas opiekowali się nimi instruktorzy z FLASH. Młodzież była bardzo zadowolona aktywnym sposobem spędzenia czasu.
                Galeria zdjęć:  Maj - czerwiec 2017 w PG 20  

12 maja 2017
  Występ w VIII Podlaskim Konkursie Pieśni Religijnej  
CHÓR PG 20 uczestniczył w VIII Podlaskim Konkursie Pieśni Religijnej w Zespole Szkół w Kleosinie. Młodzież wykonała pieśń religijną w dwugłosie, a partie solowe zaśpiewały Weronika Czerniawska z klasy IIIc PG i Maja Markowska z klasy Vb SP. Zespół zajął II miejsce w kategorii zespoły gimnazjalne.
W kategorii soliści IV - VI wyróżnienie otrzymała Anna Mojsik z klasy VI. Konkurs objęty został patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty i Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny. Gratulacje.

12 maja 2017
  Wycieczka do Parku Linowego  
Uczniowie klasy Ic, IIc i IId, pod opieką pań Aliny Skowrońskiej, Katarzyny Sikory, Ludmiły Utrutko odwiedzili Park Linowy w Doktorcach. Mieli okazję sprawdzić swoją wytrzymałość i sprawność fizyczną. Po szkoleniu instruktorskim, wyposażeni w specjalistyczną uprzęż i kaski alpinistyczne przechodzili trasę na wysokości. Wszyscy wykazali się dużą odwagą i sprawnością wybierając trudniejsze przejścia. Po przejściu trasy na uczniów czekały jeszcze inne atrakcje i wyzwania: ścianka wspinaczkowa i żyroskop, zjazd tyrolski (rozpoczyna się z wysokości 9 m, długość zjazdu 120 m), eurobangy czyli skoki na trampolinie w specjalistycznych uprzężach. Po wysiłku fizycznym można było odpocząć i posilić się przy ognisku. Był to dzień pełen emocji i świetnej zabawy, dostarczył wszystkim wiele nowych wrażeń.

                Galeria zdjęć z Parku Linowego   

13 maja 2017
  Zawody pływackie Od Młodzika Do Olimpijczyka  
Na basenie olimpijskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, białostoccy pływacy startowali w V już rundzie zawodów Od Młodzika Do Olimpijczyka. Uczniowie ZSS Nr 1 w Białymstoku przywieźli 4 medale i 5 miejsc w pierwszej „6”. Do zawodów zgłoszonych było ok. 1000 zawodników z 93 klubów. W czerwcu pływacy Juvenii wystartują w ostatniej już rundzie - finałowej, do której kwalifikuje się tylko pierwsze 16 osób w każdej konkurencji w swoim roczniku. Najciekawsze wyniki pływaków białostockiej Juvenii z PG 20:
Rocznik 2004:
Jurgiel Aleksander - brąz na 100 m st dowolnym, brąz na 100 m st grzbietowym,
Sadowski Kacper - VI m-ce na 100 m st grzbietowym.
Rocznik 2003:
Piechowski Krzysztof - VI m-ce na 100 m st dowolnym.

maj 2017
  Sukcesy plastyczne w konkursie „25 lat PSP - profesjonalni, sprawni, pomocni“  
W konkursie plastycznym zorganizowanym przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej pod hasłem: „25 lat PSP - profesjonalni, sprawni, pomocni“ realizowanym na szczeblu miasta Białegostoku, laureatami z PG 20 zostali:
Miejsce I - Michał Bołtruszko kl. IIIc,
Miejsce III- Maja Majdaniuk kl. IIIc,
Miejsce V- Julia Petelska kl. IIIc.
(opiekun: Iwona Turowska-Wasilewska nauczyciel plastyki)

maj 2017
  Nasze „Pola Nadziei”  
Po uroczystej inauguracji kampanii „Pól Nadziei” 2016/2017 w dniu 7 października 2016 r., uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu posadzili żonkilowe cebulki. W ubiegłych latach mieliśmy żonkilowe pola, lecz nigdy nie były one tak piękne, jak w maju 2017 r. Żonkile w symboliczny sposób przypominają o losie i potrzebach osób chorych, cierpiących, samotnych. Tworzenie "Pól Nadziei" to stały i nieodłączny element każdej kolejnej kampanii Fundacji „Pomóż Im”.
W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przekazała na potrzeby podopiecznych Fundacji środki pieniężne uzyskane z akcji charytatywnych organizowanych na terenie szkoły, uczniowie, tradycyjnie, przygotowali żonkile na kwestę 21 maja - w podziękowaniu darczyńcom.

25 maja 2017
  Wieczór Pamięci 2017  
Chór PG 20 współtworzył oprawę muzyczną podczas uroczystości upamiętniającej 69 rocznicę rozstrzelania rotmistrza Witolda Pileckiego. Zespół wykonał Hymn Państwowy, piosenkę "Dziś idę walczyć mamo", gdzie partię solową śpiewała Agata Klentak z klasy IIIa PG, "Matko o twarzy, jak polska ziemia czarnej", partie solowe: Maja Markowska (Vb) i Weronika Czerniawska (IIIc) oraz partie chóralne w piosenkach "Orzeł Biały" i "Panny Wyklęte - Noc".

maj 2017
 Nagroda w konkursie fotograficznym  
Uczennica klasy IIa Natalia Karetko wzięła udział w VII edycji konkursu matematyczno-fotograficznego pt. „Matematyka w obiektywie”. Konkurs został zorganizowany przez Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
Konkurs polegał na wykonaniu zdjęcia (lub zdjęć) zagadnienia matematycznego i dołączeniu krótkiego opisu sfotografowanego "zjawiska". Praca Natalii zdobyła III miejsce w kategorii Szkoły Gimnazjalne. Gratulujemy!

26 maja 2017
 Wycieczka klas II  
"W dniach 24-26 maja 2017 roku klasy IIa, IIb i IId spędziły razem bardzo miło czas na wycieczce do Krakowa, Energylandii oraz Zakopanego. Pełni energii i ekscytacji wyruszyliśmy w długa podróż do Krakowa. Po 9 godzinach jazdy nasz autokar zatrzymał się pod Wawelem, dawną siedzibą królów Polski. Zobaczyliśmy krypty królów i królowych, poznaliśmy na nowo ich historię i dokonania. Mieliśmy okazję zobaczyć grób pary prezydenckiej - Marii i Lecha Kaczyńskich. Podziwialiśmy katedrę wawelską, gdzie przez stulecia miała miejsce koronacja wielu władców na królów Polski. Wspinaliśmy się również na wieżę, aby zobaczyć dzwon Zygmunta i oczywiście dotknąć „na szczęście” serca dzwonu. W Kościele Mariackim obejrzeliśmy słynny ołtarz Wita Stwosza. Mieliśmy szansę pospacerować po znanych Sukiennicach i Rynku.
Następnego dnia czekał nas całodniowy pobyt w Energylandii - parku rozrywki. Pogoda na początku nam nie dopisała, ale później zza chmur wyszło piękne słońce, a my szaleliśmy na ogromnych rollercoasterach i korzystaliśmy z innych ekstremalnych rozrywek. Zabawa była świetna, emocje nie do opisania.
Ostatni dzień spędziliśmy w górach. Na początku spacerowaliśmy po reprezentacyjnej ulicy Zakopanego - Krupówkach. Kupowaliśmy tradycyjne góralskie oscypki oraz inne pamiątki z Tatr, a następnie wjechaliśmy na Gubałówkę kolejką górską. Widoki z niej były niesamowite i niezapomniane. Największe wrażenie wywarł na nas Giewont i Kasprowy Wierch. Po zrobieniu zdjęć przeszliśmy na Butorowy Wierch i zjechaliśmy na dół wyciągiem krzesełkowym, skąd panorama była cudowna. Po przejrzeniu zdjęć, które zrobiono nam podczas zjazdu, musieliśmy wyruszać już w drogę powrotną. Wycieczka bardzo nam się podobała i na pewno będziemy ją miło wspominać."

26-27 maja 2017
 Zawody wieloboju pływackiego w Augustowie  
Na pływalni CSiR w Augustowie odbyły się zawody z cyklu Wielobój Pływacki pod patronatem Burmistrza Augustowa połączone z Drużynowym Wielobojem Pływackim Dzieci 10-11 lat.
W zawodach brało udział 14 klubów,300 zawodników. Pływacy Juvenii przywieźli 106 medali.
  Wyniki uczniów PG 20:
Rocznik 2002: Bienasz Wiktoria - 2 na 50 motylkowym, 2 na 100 dowolnym, 2 na 50 klasycznym, 2 na 100 klasycznym, 2 na 100 zmiennym,
Kwiatkowski Paweł - 3 na 50 motylkowym, 3 na 50 dowolnym,
Filipowicz Gustaw - 1 na 100 grzbietowym.
Rocznik 2003: Korolczuk Julia - 1 na 100 grzbietowym, 1 na 50 klasycznym,1 na 50 dowolnym, 1 na 50 grzbietowym, 1 na 100 zmiennym,
Kowalewski Paweł - 1 na 50 motylkowym, 1 na 100 grzbietowym, 1 na 50 grzbietowym, 2 na 200 dowolnym,
Piechowski Krzysztof - 1 na 100 dowolnym, 1 na 50 dowolnym, 2. na 50 motylkowym, 3 na 200 dowolnym,
Greczan Sebastian - 1 na 100 motylkowym, 3 na 50 motylkowym,
Siermantowski Filip - 2 na 100 grzbietowym, 2 na 50 grzbietowym,
Sawwa Maciej - 1 na 100 klasycznym, 2 na 50 klasycznym,
Sztafeta 4x50 dowolnym - 2 m-ce (Piechowski K., Kwiatkowski P., Filipowicz G., Kowalewski P.).
Rocznik 2004: Jurgiel Aleksander - 1 na 100 dowolnym, 1 na 50 dowolnym,1 na 50 grzbietowym, 2 na 100 motylkowym, 3 na 50 motylkowym,
Sadowski Kacper - 1 na 100 grzbietowym, 2 na 50 grzbietowym, 3 na 50 dowolnym.

maj 2017
 Konkurs Kangur Matematyczny  
Z przyjemnością informujemy, iż uczniowie naszej szkoły odniesli sukces w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Wyróżnienia otrzymali: Stojak Jakub IId (127,50 pkt) i Kimborowicz Michał IIc (111,25 pkt). Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

maj 2017
 Konkurs plastyczny „Portret Artysty“  
Nagrodę w konkursie plastycznym „Portret Artysty“, popularyzującym życie i twórczość profesora Andrzeja Strumiłły obchodzonym z okazji ogłoszenia roku 2017 ROKIEM ARTYSTY w województwie podlaskim uzyskała uczennica IIIb Julia Grygorczyk. Ponadto wyróżniono w tym konkursie prace uczennic PG 20 - Katarzyny Oleksza kl. IIIa, Pauliny Sawoniuk kl. IIIb i Julii Kobylińskiej kl. IIIb. Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
(opiekun: Iwona Turowska-Wasilewska nauczyciel plastyki)

27-28 maja 2017
 Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie Młodzików i Juniorów Młodszych  
Podczas Otwartych Ogólnopolskich Zawodów Strzeleckich Młodzików i Juniorów Młodszych w Tarnowie nasi uczniowie zdobyli aż 9 medali! Najlepszym klubem okazał się "Kaliber" Białystok a województwem - Podlasie. Najlepsze rezultaty naszych uczniów:
Ewa Majdaniuk III miejsce w karabinie pneumatycznym i III miejsce w trzech postawach,
Zuzanna Łapińska I miejsce w pistolecie pneumatycznym i III miejsce w części dokładnej pistoletu sportowego,
Natalia Nosorowska I miejsce w pistolecie pneumatycznym,
Maja Wołosowicz III miejsce w pistolecie pneumatycznym,
Damian Protasiewicz II miejsce w karabinie sportowym leżąc,
Damian Pogorzelski III miejsce w karabinie sportowym leżąc,
Michał Sawicki II miejsce w karabinie sportowym trzy postawy.

29-31 maja 2017
 Wycieczka szkolna Poznań - Berlin - Biskupin  
Uczniowie z klas Ia, Ib, IIa, IIIa i IIIb wraz z opiekunami uczestniczyli w trzydniowej wycieczce Poznań - Berlin - Biskupin. Każdego dnia zwiedzaliśmy dużo ciekawych miejsc oraz mieliśmy okazję spotkać znanych ludzi. W Poznaniu naszą wycieczkę zaczęliśmy od podziwiania Katedry na Ostrowie Tumskim, potem widzieliśmy Jezioro Maltańskie, Ratusz ze słynnymi koziołkami, domki budnicze, pręgierz, Poznańską Farę. Mieliśmy także trochę czasu wolnego na zakup pamiątek i spróbowanie słynnych rogali marcińskich. W trakcie naszego spaceru po Poznaniu młodzież spotkała Filipa "NEO" Kubskiego - słynnego gracza drużyny E-sportowej.
Kolejny dzień przeznaczony był na stolicę Niemiec - Berlin. Przesympatyczny przewodnik pokazał nam resztki Muru Berlińskiego, Reichstag - siedzibę parlamentu, Bramę Branderburską, Ratusz, Katedrę Berlińską, Kościół Pamięci, Kolumnę Zwycięstwa, Aleksander Plac i Potsdamer Plac. Uczniowie wjechali na Wieżę Telewizyjną, z której podziwiali panoramę Berlina. Dopełnieniem wycieczki było także zwiedzanie Muzeum Nauki i Techniki. W tym dniu także mieliśmy niespodziankę - podczas naszej wędrówki po Berlinie widzieliśmy Panią kanclerz Niemiec - Angelę Merkel.
Ostatni dzień to pobyt w Biskupinie, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Muzeum Archeologiczno - Historyczne oraz zobaczyliśmy dawną osadę łużycką. W godzinach wieczornych wróciliśmy do Białegostoku. Myślę, że wycieczka była bardzo interesująca i wszystkim się podobała.

                Galeria zdjęć z wycieczki  

31 maja 2017
  Wyniki Konkursu z Języka Angielskiego Memory Master  
W kwietniu 2017r. uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w II Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Leksykalnego z Języka Angielskiego Memory Master. Wspaniałe wyniki uzyskali następujący uczniowie:
Laureat II stopnia - Monika Mierzwińska IA,
Laureat II stopnia - Julia Petelska IIIC,
Laureat II stopnia - Wiktoria Marchocka IIIA,
Laureat II stopnia - Julia Kobylińska IIIB,
Laureat III stopnia - Agata Maria Brańska IA,
Laureat III stopnia - Adrianna Wałuszko IIC.
Wyróżnienia otrzymali: Jakub Kierszkowski IB, Aleksandra Grygorczyk IIB, Maja Szabuniewicz IID, Piotr Mazur IIC, Michał Bołtruszko IIIC, Gabriela Czech IIIA, Hubert Matyszczyk IIIB.
Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów!


 
czerwiec 2017


01 czerwca 2017
 Dzień Dziecka w naszej szkole  
Pierwszego dnia czerwca na uczniów naszej szkoły czekały nie tradycyjne lekcje, ale różne atrakcje i zabawy.
Na placu przed szkołą powitała wszystkich Pani Dyrektor Elżbieta Rogowska i złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Dziecka wszystkim uczniom naszej szkoły.
Klasy IV- VI szkoły podstawowej brały udział w Grze Szkolnej 2017.
Piknik z wychowawcą wokół boiska szkolnego nie za bardzo się udał, bo temperatura nie rozpieszczała. Ale znaleźli sie odważni pobiwakować na kocach i należą im się gratulacje. Na boisku można było pograć w piłkę nożną czy siatkową.
Chętni z obu szkół rywalizowali w zawodach rowerowych "Slalom". Do pokonania uczestnik miał tor przeszkód (precyzja i czas się liczyły) i pytanie z kodeksu drogowego. W slalomie rowerowym SP wygrali:
kl. IV - Im - Sac Jakub 4c, IIm - Sulkowski Maciej 4c, IIIm - Gromow Alicja 4a.
kl. IV-VI - Im - Trykacz Dawid 5a, IIm - Korotkich Michał 5b, IIIm - Napiórkowski Mateusz 5b.
Zwycięzcami slalomu rowerowego z PG zostali:
Im - Protasiewicz Damian IIc, IIm - Narewski Kamil Ib, IIIm Mazur Piotr IIc.

                  Dzień Dziecka - galeria zdjęć  

Na sali gimnastycznej odbył się występ zespołu "Różyczki" przygotowany przez księdza Leszka i wspólna zabawa przy rytmach "zumby". Samorząd Uczniowski PG 20 zaprosił instruktorki zumby z Paaro, które zaangażowały młodzież gimnazjum i szkoły podstawowej. Cała szkoła bawiła się wspaniale przy gorących rytmach.

                Galeria zdjęć:  Maj - czerwiec 2017 w PG 20  

czerwiec 2017
 Konkurs Matematyczny PANDA  
W naszej szkole w kwietniu odbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny PANDA. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I i II gimnazjum. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uznania. Gratulujemy i zapraszamy do wzięcia uczestnictwa w następnych edycjach:)

06 czerwca 2017
 Nagroda w konkursie fotograficznym  
Martyna Zabrocka IIa zdobyła II miejsce w VII edycji Miejskiego Konkursu Plastyczno - Fotograficznego: „Nasz czysty Białystok” pod hasłem: „Zadbajmy o powietrze - zmieńmy piece i nasze postawy na lepsze”. Konkurs organizowany przez Zespół Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białymstoku, Stowarzyszenie „Nasze Dojlidy”, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku i objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku (opiekun Tomasz Włodarczyk).

08 czerwca 2017
 Występ CHÓRU w Podlaskim Kuratorium Oświaty  
Chór PG 20 uświetnił uroczyste podsumowanie Konkursu „W barwach biało-czerwonych” realizowanego z okazji Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Podlaskiego Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

9 czerwca 2017
 Konkurs historyczny „Czy znasz patronów białostockich ulic?”  
Wśród laureatów miejskiego konkursu historycznego „Czy znasz patronów białostockich ulic?” znalazła się uczennica z klasy Ia Agata Brańska; zajęła III miejsce. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Białegostoku (opiekun: nauczyciel języka polskiego Elżbieta Zawistowska).

9 czerwca 2017
 Integracja Ic na Strzelnicy Sportowej  
Uczniowie klasy Ic wraz z wychowawczynią wybrali się na Strzelnicę Sportową UKS "Kaliber". Wszyscy mogli tam spróbować swoich sił w strzelectwie. Uczniowie, którzy strzelectwo trenują prawie od roku chętnie wcielili się w rolę gospodarzy, pomagając i udzielając wskazówek "pływakom". Większość z nich po raz pierwszy mogła sprawdzić swoją celność strzelając najpierw z karabinu a później z pistoletu. Z dużym zaangażowaniem poznawali techniki strzelania i konkurowali w nowej dla nich dyscyplinie sportowej. Niektórzy wykazali się świetną celnością, a trafienie w dziesiątkę sprawiało dużo radości. Strzelcy zaprezentowali swoje stroje strzeleckie, pokazali jak wyglądają ich treningi. Popisali się również swoimi umiejętnościami. Były to dla uczniów nowe doświadczenia, zdobyte w wesołej i bardzo miłej atmosferze.

10 czerwca 2017
 Wielki finał OMDO - OD MŁODZIKA DO OLIMPIJCZYKA  
Pływacy MKS Juvenia Białystok wystartowali w szóstej już (ostatniej) finałowej rundzie zawodów z cyklu Od Młodzika Do Olimpijczyka, rozgrywanych na pływalni olimpijskiej przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Aby zakwalifikować się do finału i wystawić klubową sztafetę 8x50 dowolnym (7 zawodników plus na ostatniej zmianie obowiązkowo trener klubu), należało wprowadzić min 7 zawodników. Aż 22 uczniom ZSS nr1 w Białymstoku - zawodnikom MKS Juvenia, udało się zakwalifikować do Wielkiego Finału. Jak zawsze nie wrócili z pustymi rękoma: 8 medali i 8 miejsc w finałowej szóstce. Najwięcej emocji wzbudzały starty sztafet klubowych, w których to wg regulaminu musiało wystartować 7 zawodników (w tym min. 3 dziewczynki) z trenerem na ostatniej zmianie. Po zaciętej walce drużyna MKS Juvenii Białystok wywalczyła puchar i srebrny medal, ustępując tylko klubowi z Piaseczna.
Cykl OMDO pływacy Juvenii zamknęli z niemałym sukcesem, ale nie zakończyli jeszcze swojego sezonu pływackiego. Przed młodszymi jeszcze starty w najważniejszych zawodach roku II Rundzie Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach 12 i 13 latków, które odbędą się w Wyszkowie i Ostrowcu Świętokrzyskim (13-14.06 i 17-18.06), a przed 14 latkami i starszymi starty w Letnich Mistrzostwach Polski, które odbędą się w lipcu w Olsztynie (14 latki), w Lublinie (15 latki) i Warszawie (17-18 latki).

r.2006 kl V
Rapczewska Aleksandra - V na 50 m st motylkowym
r.2005 kl V i VI
Łuszczewska Emilia - złoto na 100 m st grzbietowym, V na 100 m st dowolnym,
Beszterda Maria - brąz na 100 m st dowolnym,
Halicki Kacper - VI na 100 m st dowolnym,
r.2004 kl VI i I gimn
Jurgiel Aleksander - złoto na 100 m st grzbietowym, srebro na 100 m st dowolnym,
Pytel Julian - srebro na 100 m st motylkowym, brąz na 100 m st dowolnym,
Potrykus Julia - IV na 100 m st motylkowym, V na 100 m st dowolnym,
Jakubowski Kacper - V na 100 m st grzbietowym,
r.2003 kl I gimn
Kowalewski Paweł - srebro na 100 m st grzbietowym,
Piechowski Krzysztof - V na 100 m st dowolnym,
Greczan Sebastian - VI na 100 m st motylkowym,

Srebrna sztafeta MKS Juvenia w składzie:
Beszterda Maria, Jurgiel Aleksander, Jakubowski Kacper, Piechowski Krzysztof, Potrykus Julia, Łuszczewska Emilia, Kowalewski Paweł, trener Małgorzata Andrzejewska.
              (trener koordynator sekcji pływackiej MKS „Juvenia” Białystok - Małgorzata Andrzejewska)

14 czerwca 2017
  Wyjście do kina  
Klasy IA i IB wraz z wychowawcami byli w kinie Helios na filmie pt. "Piraci z Karaibów. Zemsta Salazara". Wspólne wyjście uczniów już po wystawieniu ocen, było dla młodzieży udanym relaksem i nagrodą za ciężką pracę.

19 czerwca 2017  
 Festyn kulturowo-sportowy w ZSS nr 1  
Uczniowie ZSS nr 1 z niecierpliwością oczekiwali na poniedziałek 19 czerwca. Nareszcie! Wielki festyn kulturowo-sportowy rozpoczęto kolorowym orszakiem. Zaroiło się od barwnych strojów, baloników i kapeluszy. Radosne dźwięki trąbek, bębenków i dziecięcych pisków towarzyszyły przemarszowi na boisko szkolne. Tam czekało na uczniów mnóstwo atrakcji. Stoiska z łamigłówkami matematycznymi, chemicznymi i fizycznymi były oblegane przede wszystkim przez gimnazjalistów. Dużą popularnością cieszyła się fotobudka, ścianka wspinaczkowa, malowanie twarzy. Liczne konkursy z nagrodami przyciągały zarówno maluchów, jak i starszą młodzież. Zawody sportowe pozwoliły sprawdzić się zarówno dziewczętom, jak i chłopcom.
Wyniki:
Olimpijka SP 29: I miejsce kl.3b i 3c, II miejsce kl. 3a;
      I miejsce kl.2a, II m. kl. 2B, III m. kl. 2c.
Turniej piłki siatkowej PG 20: I m. IIb
Mecz piłki nożnej: reprezentacja klas I PG 20 : reprezentacja V i VI klas SP 29 - 1:2
Żonglerka I m. Kacper Romańczuk.
"Bieg po zdrowie" - I m Julian Woźniak IIIa, II m Andrzej Marques Ib, III m Krzysztof Piechowski Ic.
Bieg w worku: dziewczęta I m. Iga Edut, II m. Wiktoria Gołaszewska, III m. Oliwia Guziejko;
        chłopcy I m. Michał Niemyjski, II m. Dawid Zalewski, III m. Krystian Klebeko.
Przeciąganie liny SP 29: I m. kl. VIa, II m. kl. IVa, II m. kl. Vc.
Były również pokazy taekwondo, prezentacja radiowozu policyjnego. Nie zabrakło także łakoci - od lizaków przez ciasta i ciasteczka, po grillowane banany, a do picia serwowano owocowe koktajle. Czas minął szybko, a większość dzieci stwierdziła, że stanowczo za szybko. Pozostaną miłe wspomnienia i nadzieja na podobną atrakcje w przyszłym roku.

   Galeria zdjęć cz. 1       Galeria zdjęć cz. 2       Galeria zdjęć cz. 3 

21 czerwca 2017
 Wycieczka Klas I - III PG  
Miłym akcentem kończymy bieżący rok szkolny 2016/2017. Uczniowie klas Ia, Ib, IIa, IIIa i IIIb wraz z Panią dyrektor Elżbietą Rogowską i wychowawcami klas uczestniczyli w wycieczce do Kruszynian oraz Poczopka. Najpierw zwiedziliśmy meczet w Kruszynianach. Pan przewodnik - administrator meczetu bardzo ciekawie przedstawił historię Tatarów oraz przybliżył nam kulturę i tradycje muzułmańskie. Następnie udaliśmy się na cmentarz muzułmański czyli mizar. Najstarszy kamień nagrobny na cmentarzu jest z 1699 roku. Pobyt w Kruszynianach zakończyliśmy obejrzeniem zbiorów muzealnych w Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich. Mieliśmy również okazję spróbować pysznych wypieków tj.: Czak-Czak - tatarskie ciasteczka oblane naturalnym miodem i makiem. Potem udaliśmy się do Silvarium w Poczopku, gdzie wraz z panią przewodnik zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze oraz Ogród Leśny i Park Megalitów. Dopełnieniem naszego wyjazdu było wspólne ognisko. Wycieczka była bardzo udana i wszyscy wróciliśmy z uśmiechem do Białegostoku.

22 czerwca 2017
 Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas III  
   Fotorelacja z zakończenia

23 czerwca 2017
 Zakończenie roku szkolnego 2016-17  
 Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017 dla klas I-II gimnazjum przygotowały klasy Ic i IIb. W pierwszej części przemawiała Pani Dyrektor, która wręczyła dyplomy wyróżnionym uczniom. Życzenia złożyła również przedstawicielka Rady Rodziców.
  W części artystycznej uczniowie wcielili się w role aktorów, odgrywając scenki z życia szkoły.
Z dużym humorem, rozbawiając publiczność przedstawili różne zachowania uczniów w czasie lekcji, sposób na „poprawę” ocen ale również zwrócili uwagę na dylematy i niebezpieczeństwa jakie mogą zdarzyć się podczas wakacji. Apel zakończył się wspólnym wykonaniem piosenki pt. „Kanikuły”.

      Galeria zdjęć - Czerwiec 2017

25 czerwca 2017  
 XXXII Ogólnopolski Zlot Synów Pułku  
Zespół Szkół Sportowych nr 1 im. Synów Pułku gościł uczestników XXXII Ogólnopolskiego Zlotu Synów Pułku. Nasi Patroni i goście po odwiedzeniu i złożeniu kwiatów w miejscach pamięci (Tablica pamiątkowa 10 Pułku Ułanów Litewskich, Pomnik Katyński i Krzyż Katyński, Pomnik Ofiar Zbrodni Hitlerowskich w Grabówce, Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej) zawitali do szkoły. Tu odbyły się główne uroczystości Zlotu. Obradom przewodniczył płk. Andrzej Nuzbek. Były przemówienia, wspomnienia, podziękowania oraz zostały wręczone odznaczenia (m.in. Kombatancki Krzyż Zwycięstwa, Odznaki Za Zasługi ZKRPIBWP oraz Odznaka "Za Wybitne Zasługi dla ZKRPiBWP").
Po części oficjalnej odbyła się artystyczna, którą uświetnił krótkim występem Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Astra". Uczniowie naszej szkoły i Chór PG 20 wykonali montaż słowno-muzyczny pt. „Wojenko, wojenko pozostań w piosenkach”. Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem sali tradycji oraz rozmowami przy kawie i herbacie.

     Galeria zdjęć - XXXII Ogólnopolski Zlot Synów Pułku