PROJEKT CZAS NOWYCH MOŻLIWOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ 29 

Projekt realizowany był w roku 2014-2015
ZAJĘCIA Z PROJEKTU CZAS NOWYCH MOŻLIWOŚCI W SP 29:

1. Język angielski - prowadząca: Agata Paszczuk
2. Język niemiecki - prowadząca: Natalia Topczewska
3. Zajęcia polonistyczno - teatralne - prowadząca: Marzanna Sienkiewicz
4. Zajęcia rozwojowe z matematyki - prowadząca: Teresa Wołosiewicz
5. Zajęcia wyrównawcze z matematyki - prowadząca: Wioletta Podgórska
6. Zajęcia z efektywnej nauki (2 grupy) - prowadząca: Jagoda Biedrycka
7. Zajęcia przyrodniczo - kulturowe (2 grupy) -  wycieczki przyrodnicze po okolicach Białegostoku - prowadzące: Alicja Gąsowska i Bożena Nowakowska
8. Zajęcia logopedyczne - prowadząca: Justyna Milewska
9. Zajęcia socjoterapeutyczne - prowadząca: Małgorzata Jurewicz
10. Wolontariat - prowadząca: Barbara Kardasiewicz 

 Zajęcia psychoedukacyjne z elementami socjoterapii „MÓJ MAŁY WIELKI ŚWIAT”

  Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 5-6 lat z klasy ZEROWEJ.
Spotykamy się raz w tygodniu w każdy poniedziałek w godzinach 8.00 – 9.00. Podczas tych zajęć poprzez zabawę, rysunek, muzykę, rozmowę i dramę uczymy się wszystkich ważnych umiejętności, które wykorzystamy w swoim małym, wielkim świecie. Na dobry początek każdy uczeń klasy „0” otrzymał teczkę z wyposażeniem: kredki olejne - pastele, 12 -kolorowe mazaki, zakreślacze, gumkę, linijkę, długopis, książeczkę ABC 6 -latka….
Wszystkie te przybory a wykorzystujemy podczas zajęć z projektu CZAS NOWYCH MOŻLIWOŚCI SP 29.
Zajęcia „ ZASADY – do czego są potrzebne?
Zajęcia – „W krainie emocji”

  My dla innych
 - Mój mały wielki świat Zajęcia socjoterapeutyczne – grupa POZYTYWNIE ZAPLĄTANI

  W zajęciach uczestniczy dziesięcioro uczniów naszej szkoły z klas IV – VI. Wszyscy jak nazwa grupy wskazuje są wyjątkowi, bo są pozytywnie zaplątani- czyli pełni pomysłów, energii, wrażliwości i chęci na pozytywne zmiany w życiu swoim i innych.

Na naszych spotkaniach zawsze jest wesoło i energetycznie. Rundką rozpoczynamy zajęcia, by wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniami z minionych dni. Bawimy się, ale też uczymy o tym co najważniejsze: emocje, wartości, przyjaźń, rodzina, kompetencje społeczne….

Nasze zajęcia to również czas na wspólne wypicie herbatki z bułeczką i słodką nutellą.

W dniu 10 października 2014r. byliśmy na pizzy w PARADISO. Każdy zamówił swoją ulubioną pizzę z wybranym sosem pomidorowym lub czosnkowym. Przy stole delektowaliśmy się pyszną pizzą, ale też był to czas na poznanie się, wymianę przepisów na sprawdzone dania włoskie, pochwalenie się swoimi umiejętnościami kulinarnymi (i nie tylko!) jak i przypomnienie podstawowych zasad Savoir vivre, czyli dobrych manier.

Mamy już za sobą zajęcia z zakresu SAMOPOZNANIA i EMOCJI. Z pozoru wydawałoby się, że wszyscy znamy siebie, swoje możliwości i potrzeby. Kiedy musimy o tym powiedzieć, to …zaczyna brakować nam słów i myśli. Na szczęście obok nas są życzliwi koledzy i koleżanki, którzy widzą nasze zalety i talenty, chętnie się z nami dzielą swoimi przemyśleniami. O wadach mówi się o wiele łatwiej, nie wiedzieć dlaczego, zawsze widzimy siebie w tzw. krzywym zwierciadle?

Ważne jest, aby polubić siebie takim jakim się jest – znaleźć w sobie przyjaciela i pracować nad sobą jeśli jest taka potrzeba. Niedoskonałości to przecież nic złego, zawsze można je uszlachetnić.

Emocje? KTO potrafi wymienić 5 bez zastanowienia?! Oj – trudno było, ale teraz problemu już z tym nie mamy, rozpoznajemy je u siebie i innych, potrafimy emocje nazwać . Teraz jest nam łatwiej zrozumieć INNYCH.


  My dla innych
 - Pozytywnie zaplątani

 
W lutym 2015r. grupa Pozytywnie Zaplątanych drążyła temat zalet i wad oblicza szkoły… Zastanawialiśmy się nad tym jak poradzić w sytuacji, kiedy wydaje się, że nie ma „WYJŚCIA”, gdzie i u kogo szukać pomocy i wsparcia. Oczywiście jak przystało na pozytywnie zakręconych udało nam się odnaleźć optymistyczne rozwiązania w trudnych sytuacjach.

 Zajęcia polonistyczno - teatralne

 Spotkanie z aktorką (4.10.2014)
W ramach projektu unijnego „Czas nowych możliwości” od września prowadzone są w szkole przez panią Marzannę Sienkiewicz zajęcia polonistyczno-teatralne dla klas IV-tych. Niewątpliwie miłą niespodzianką była wizyta aktorki Teatru Wybrzeże w Gdańsku, pani Justyny Bartoszewicz. Poprowadziła one ciekawe i inspirujące warsztaty teatralne dla dzieci. Uczestnicy zajęć chętnie i z pasją angażowali się we wszelkie ćwiczenia i „wprawki” aktorskie, wykazując się dużą wyobraźnią i poczuciem rytmu. Dodatkowym atutem była możliwość spotkania i porozmawiania z młodą i bardzo utalentowaną artystką. Pani Justyna obiecała nam, że jeszcze postara się odwiedzić naszą szkolną grupę teatralną. Czekamy z niecierpliwością!  

  My dla innych
 - zajęcia polonistyczno -
 teatralne

 

 Zajęcia rozwojowe z matematyki

  Grupa 8 osób uczestniczy w „Zajęciach rozwojowych z matematyki”. Uczniowie rozwiązują ciekawe zadania, grają w gry dydaktyczne związane w matematyką, kształcą wyobraźnię przestrzenną budując różne bryły (zdjęcia), tworzą ozdoby świąteczne z wykorzystaniem siatek ostrosłupów (zdjęcia), bawią się i uczą.
Dnia 24 lutego 2015r. zajęcia zostały przeniesione w plener. Uczniowie „szukali” matematyki w mieście. Grupa podziwiała białostockie murale, które można było stworzyć stosując skalę. Najbardziej znanym muralem (i największym) jest „Dziewczynka z konewką”. W ramach projektu unijnego wykonała go w ciągu 10 dni Natalia Rak, której prace znajdują się m.in. w Niemczech, Francji, Austrii i USA. Ostatnio powstał znaczek pocztowy z tym białostockim muralem, uznany przez włoski miesięcznik za znaczek miesiąca. Kolejne oglądane murale były związane tematycznie z białostockim twórcą międzynarodowego języka esperanto Ludwikiem Zamenhofem.
  Chłopcom najbardziej podobały się dwa dzieła: „Dziewczynka z konewką” oraz „Żubry”(zdjęcia). W naszym mieście jest bardzo dużo ciekawych murali. Warto je odszukać i zobaczyć.

  My dla innych
 - zajęcia rozwojowe
 z matematyki

 

 

 Zajęcia wszystkich grup - SPOTKANIE PRZEDŚWIĄTECZNE

  W dniu 13 grudnia 2014r odbyło się spotkanie wszystkich uczniów oraz prowadzących z Projektu CZAS NOWYCH MOŻLIWOŚCI SP 29 w Białymstoku. Było nas wszystkich prawie 80 osób. Zaproszeni zostali również Dyrektorzy szkoły, pani Elżbieta Rogowska, pani Irena Boreczko-Aksiucik oraz pan Franciszek Bolesta. Gościliśmy też panią kierownik projektu - Bożenę Wasilewską ze Stowarzyszenia MY dla INNYCH.

Większość uczniów przyszła przed godz. 9.00. Grupa przyrodniczo – kulturowa wraz prowadzącymi, panią Alicją Gąsowską i Bożeną Nowakowską przygotowywała dania ze zdrową żywnością. Były wspaniałe sałatki z egzotycznymi owocami , kanapeczki z ekologicznym chlebem i ekologicznymi wędlinami, soki pasteryzowane, suszone owoce… Wszystkie produkty były bez konserwantów, smaczne i zdrowe.

Grupy z języka angielskiego i języka niemieckiego wraz z opiekunami panią Agatą Paszczuk i Natalią Topczewską przygotowały dania wigilijne charakterystyczne dla Anglii i Niemiec. Pozostałe grupy wraz ze swoimi nauczycielami, panią Jadwigą Biedrycką, Teresą Wołosiewicz, Wiolettą Podgórską, Marzanną Sienkiewicz, Justyną Milewską i Małgorzatą Jurewicz przygotowały słodkości, owoce, ciasta, które znalazły się na świątecznie przystrojonych stołach.

Atrakcją tego spotkania były konkurencje o tematyce bożonarodzeniowej, które wzbudziły u wszystkich mnóstwo pozytywnych emocji. Grupy odpowiadały na pytania na temat Bożego Narodzenia, Wigilii i tradycji świątecznych. Śpiewaliśmy kolędy, pakowaliśmy na czas prezenty i stworzyliśmy wspaniałe portrety Świętego Mikołaja. Uwieńczeniem tej imprezy było delektowanie się wspaniałym, zdrowym i ekologicznym posiłkiem, który sami przygotowaliśmy pod okiem naszych nauczycieli.
W prezencie Śnieżynka wręczyła każdemu uczniowi pamiątkowy „czarodziejski”, czerwony dzwoneczek Renifera Rudolfa.

Zabawa i jedzonko było doprawdy „super”. Uczniowie stwierdzili, że „do takiej szkoły, to można chodzić nawet codziennie.” Dla nas nauczycieli oznacza to, że mamy szczęśliwych i kreatywnych uczniów dla, których warto organizować ciekawe zajęcia i pozytywnie zakręcone spotkania.


  My dla innych
 - spotkanie przedświąteczne
 

 

 

 Wolontariat

  Wolontariat – dobrowolna aktywność na rzecz innych osób, stwarza również możliwości rozwoju osobistego, który może być widoczny we wszystkich obszarach życia, w zakresie wiedzy, postaw, umiejętności, wartości, planowania celów życiowych.
Budowanie własnego świata wartości, poszukiwanie autorytetów, pasji, rozwijanie aktywności, inicjatywności i przedsiębiorczości, w szkole i środowisku lokalnym, to założenie zajęć rozwojowych - Wolontariat. Uczestniczy w nich ośmioro dzieci, uczniów klasy VI. Już sam fakt, że zgłosili się do zajęć w ramach wolontariatu, sprawia, że są wyjątkowi…
Na zajęciach, które odbywają się w poniedziałek w godz. 14.30 – 16.00, poznajemy możliwości pracy na rzecz innych, definiujemy potrzeby i motywację do pomocy innym, ustalamy hierarchię wartości ważnych w życiu, uczymy się porozumiewania i pracy w grupie, podejmowania decyzji w zakresie działań, które chcemy realizować. Inicjatywa i pomysłowość uczniów rozwijają się coraz bardziej, coraz więcej indywidualnych zdolności widać w grupie, lecz też umiejętności współpracy przy ich wykorzystaniu.
Uczniowie poznali działalność Fundacji Pomóż Im i Stowarzyszenia Ku Dobrej Nadziei. Uczestniczyli w inauguracji Kampanii Pola Nadziei 2015, posadzili żonkile, rozumieją, że wrażliwość na potrzeby innych to przede wszystkim działanie. Udział w Gali Wolontariatu wywołał wiele refleksji, wycieczka do Schroniska dla Zwierząt - impuls do działania. Już widać, że pomysłom i działaniom towarzyszy radość z własnej postawy i aktywności.

  My dla innych
 - Wolontariat

 

Spotkanie z Synami Pułku (20 marca 2015)
W ramach projektu „Czas nowych możliwości w SP29” uczniowie, uczęszczający na zajęcia Wolontariat, przygotowali projekt społeczny „Wielkanoc i wolontariat – dawniej i dziś”, m. in. kiermasz świąteczny. Na inaugurację kiermaszu zaprosili Dyrekcję Szkoły, Synów Pułku oraz uczniów ze Szkolnego Koła Wolontariatu. Spotkanie odbyło się 20 marca. Było okazją do przypomnienia zwyczajów i tradycji wielkanocnych, poznania wspomnień, związanych z obchodzeniem świąt w czasie wojny i w trudnych czasach powojennych, a także z wolontariatem – generalnie z działaniami na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia. Wolontariusze z zainteresowaniem słuchali historii ludzi, którzy dzieciństwo i młodość przeżywali jakże inaczej niż oni.


 

 Zajęcia wszystkich grup -  wycieczka do Warszawy i spektakl w Operze.

  10 kwietnia 2015
  W ramach realizacji projektu Czas nowych możliwości w SP 29, zorganizowana została wycieczka do WARSZAWY do CENTRUM NAUK KOPERNIK. Wraz z opiekunami panią Małgorzatą Jurewicz, Justyną Milewską oraz Alicją Gąsowską, 45 uczniów naszej szkoły, uczestników grup projektowych wyruszyło o godz. 7.30 na wycieczkę…. do stolicy kultury i sportu. Do największych atrakcji CNK należy planetarium „Niebo Kopernika”. Obejrzeliśmy wspaniały film w 3D „Na skrzydłach marzeń”. Jest to niezwykła przygoda z nauką i historią lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem i samolotem. Marzenie o lataniu wyniosło człowieka jeszcze dalej - w Kosmos. Odwiedziliśmy stację kosmiczną i lataliśmy rakietą. To także pierwsza polska produkcja w technologii fulldome, która umożliwia projekcję na sferycznym ekranie, otaczającym widownię z każdej strony. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc, a roli narratora (również w wersji angielskojęzycznej) podjęła się Danuta Stenka. W Koperniku znajduje się siedem wystawy stałych, a także Teatr Wysokich Napięć oraz Teatr Robotyczny, do których wstęp odbywa się w ramach biletu do Kopernika. Zwiedzanie wystaw, doświadczanie, eksperymentowanie i odkrywanie - EUREKA!!!! - zajmuje cały dzień, a nawet więcej. Niestety czas w tym niesamowitym miejscu mija naprawdę szybko, a eksperymentowanie jest tak wciągające, że zapomina się o rzeczywistym czasie… - o głodzie NIE! Po zwiedzaniu uczniowie udali się na obiad w Wiem Bistro mieszczącym się na terenie Centrum.
    Byliśmy również na Stadionie Narodowym i przemierzyliśmy trasę piłkarza, by poczuć się jak Robert Lewandowski! Przeżyliśmy też przedmeczową atmosferę w piłkarskiej szatni i zasiedliśmy wygodnie na ławce zawodników, by za chwilę wejść na płytę Stadionu Narodowego. Zwiedziliśmy siłownię, salę masażu i rehabilitacji oraz zasiedliśmy w największej europejskiej sali pomeczowych konferencji. Wieczorem wracaliśmy do domów pełni wrażeń i spostrzeżeń, jedząc smaczną kanapkę z KFC popijając pomarańczowym sokiem.
Dzięki Projektowi „Czas nowych możliwości w SP 29 w Białymstoku” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, biurze Animatio Travel, pani przewodnik Justynie Goss oraz miłemu i odpowiedzialnemu kierowcy super wygodnego autokaru nasza wycieczka była DOSKONAŁA.

  16 kwietnia 2015
  Projektowe grupy: wolontariatu, polonistyczno - teatralna oraz socjoterapeutyczna wzięły udział w niebywale pięknym spektaklu muzycznym ADONIS MA GOŚCIA - Freda Apke w Podlaskiej Operze.
Adonis (to papuga - ptak wychowany w klatce, który nie zna innej rzeczywistości, a jego życie pewnie dalej byłoby spokojne i bardzo ograniczone, gdyby nie.... wizyta pewnego gościa. Wrona - Węgiel), dla której najważniejszą wartością w życiu jest wolność, jest stworzeniem z innego świata. Początkowo ptaki zupełnie nie mogą się porozumieć, aby później stać się najlepszymi przyjaciółmi. Okazuje się, że dopiero wspólna praca Adonisa i Węgla doprowadza do sukcesu i upragnionej wolności. Sztuka ukazuje nam, że każdy z nas jest inny, każdy z nas może też pomóc drugiemu, aby wspólnie osiągać wielkie rzeczy. "Adonis ma gościa", to przedstawienie ważne z dwóch powodów. Pierwszy, to oczywiście morał, który za sobą niesie - idea odmienności, a zarazem uzupełniania się, ukazanie potrzeby współpracy z innymi. Drugi aspekt, to przepiękne, wpadające w ucho muzyka i treści płynące z piosenek.
30 uczniów wraz z opiekunami, panią Barbarą Karasiewicz, Marzanną Sienkiewicz oraz Małgorzatą Jurewicz uczestniczyły w warsztatach teatralnych Jesteś inny? - nic nie szkodzi!!! Uczniowie mieli okazję porozmawiać na temat wartości, jakie są najważniejsze w ich życiu. Zastanawiali się na tym, jak wygląda WOLNOŚĆ - co oznacza być wolnym człowiekiem, czy tolerancja pomaga w przyjaźni? Na koniec zajęć każdy z uczestników podarował swoją pracę dla wyjątkowego kolegi bądź koleżanki.
  My dla innych
 - Wycieczka do Warszawy
i zajęcia w Operze i Filharmonii Podlaskiej