Opracowanie:

Jolanta Wysztygiel - nauczyciel religii

Zespół Szkół Sportowych Nr 1

Szkoła Podstawowa Nr 29 

Białystok

 

 

APEL- WSPOMNIENIE O JANIE PAWLE II

 

Ilość uczestników: 10
Scenografia: pokaz multimedialny slajdów z życia Papieża
Baza techniczna: sprzęt do prezentacji multimedialnej, magnetofon, nagrania: fragm. przemówienia Papieża z 1. pielgrzymki do Polski (do słów „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi…), pieśni „Wadowice”, „Barka”
 

(Pokaz multimedialny w tle, fragm. przemówienia Papieża zakończony słowami: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”)


    Prowadzący:
Tymi słowami Jan Paweł II rozpoczął pierwszą pielgrzymkę do Polski. Spokój, zdecydowanie, wielka miłość do Boga i ludzi- to cechy, które charakteryzowały Ojca Świętego. A był to człowiek nadzwyczajny- Boży atleta…

( „Wadowice”- 1. zwrotka)

    Osoba 1:
18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła. Ten właśnie chłopiec po latach miał objąć najważniejszą funkcję w Kościele - miał być papieżem. Początki jego życia były jednak zupełnie zwyczajne. Chodził do szkoły jak my. Lubił grać w piłkę nożną. Kochał sport. Był dobrym uczniem i dobrym kolegą.

    Osoba 2:
Mały Karol przeżywał też chwile tragiczne. Gdy miał 9 lat, zmarła jego mama, a kiedy skończył 12 lat jego jedyny brat - Edmund również zmarł. Od tej chwili dalsze życie Lolek spędził tylko z ojcem.

    Osoba 3:
Gdy był już studentem polonistyki, wybuchła II wojna światowa. W tamtych czasach Polacy nie mogli legalnie uczyć się ani studiować. Dlatego Karol Wojtyła pracował w fabryce, a uczył się na tajnych zajęciach w Seminarium Duchownym.

    Osoba 4:
1 listopada 1946 roku Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz. Potem wyjechał do Włoch, gdzie skończył studia teologiczne. Został biskupem, o potem papież Paweł VI mianował go kardynałem.

    Osoba 5:
Karol Wojtyła zawsze jednak żył blisko ludzi, ich spraw i problemów. Odwiedzał wiernych w domach. Bardzo kochał młodzież. Organizował wycieczki, spływy kajakowe, w których razem z młodymi brał udział.

    Osoba 6:
16 października 1978 roku świat usłyszał słowa: „Karol Wojtyła- Polak, został papieżem”. Rozpoczął się nowy okres w życiu świata, Polski i Karola Wojtyły, który odtąd nazywa się Jan Paweł II.

    Osoba 7:
Jan Paweł II, jak żaden inny papież, chciał być blisko ludzi, więc w czasie swego pontyfikatu odbył aż 104 pielgrzymki do 129. krajów, nie licząc odwiedzin w tym samym kraju. W Polsce był 9 razy. Również Białystok został zaszczycony obecnością Papieża. Był rok 1991, kiedy na lotnisku w Krywlanach Papież odprawiał mszę świętą, a mieszkańcy Białegostoku i Podlasia ze łzami w oczach gościli Ojca Świętego.

    Osoba 8:
Najwięcej, bo ponad 5 milionów wiernych przyszło na Jego mszę świętą w Manili w 1995 roku podczas Światowego Dnia Młodzieży. Natomiast, kiedy przebywał w Los Angeles, przestępczość w mieście spadła o połowę.

    Osoba 9:
Były też momenty tragiczne. 13 maja 1981 roku Ali Agce wystrzelił w stronę Papieża kilka kul. Jedna z nich trafiła Ojca Świętego w brzuch. Natychmiast zawieziono go do szpitala, gdzie został zoperowany. Niedługo po zamachu Jan Paweł II pokazał światu, że nie tylko głosi Ewangelię, ale nią żyje, bowiem przebaczył swemu niedoszłemu zabójcy.

    Osoba 8:
Papież był bardzo pracowitym człowiekiem. Codziennie przyjmował wiernych z całego świata. W ciągu 25 lat odwiedziło go ponad 20 milionów ludzi. Można sądzić, że odbył 20 tysięcy rozmów w cztery oczy. Powołał dwustu trzydziestu jeden kardynałów, prawie 3 tysiące biskupów. Ogłosił prawie pięciuset nowych świętych i blisko półtora tysiąca błogosławionych

    Osoba 7:
Był także papieżem naukowcem i pisarzem. Drukowany zapis jego nauk zajmuje ponad trzy metry półek bibliotecznych w Watykanie. Napisał 14 encyklik, około 50. listów apostolskich, 15 listów do różnych grup zawodowych, 15 dokumentów kierowanych do kapłanów, około sześciuset kazań. Pisał też książki: „Dar i tajemnica”, „Tryptyk Rzymski’, „Wstańcie, chodźmy”, „Pamięć i tożsamość”. Oto fragmenty jednej z nich.

    Osoba 6:
„Bo jesteś samą ciszą, wielkim Milczeniem,
Uwolnij mnie już od głosu,
A przejmij tylko dreszczem Twojego Istnienia,
Dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach.”

    Osoba 5:
„Co mi mówisz górski strumieniu?
W którym miejscu ze mną się spotkasz?
Ze mną, który także przemijam-
Podobnie jak ty…”

    Osoba 4:
Polski Papież kochał dzieci, a dzieci na całym świecie kochały jego. Napisał „List do dzieci”, a w Kanadzie w 1984 roku spotkał się z ponad dwoma tysiącami dzieci w wieku od 10. do 12. lat. „Spokojne dzieciństwo pozwoli dzieciom patrzeć z ufnością na życie i na dzień jutrzejszy. Biada tym, którzy tłumią w nich radosne porywy nadziei”- poucza Papież. Dzieci na wszystkich kontynentach garnęły się do Ojca Świętego, a on nie skąpił im czułych gestów. Posłuchajmy, jak jeden ze studentów wierszem pożegnał Papieża.

    Osoba 3:
Już nie ma Ciebie z nami,
Ale może teraz zamiast „mieć”, „będziemy”.
Już nic do nas nie powiesz,
Ale może tera zaczniemy Cię słuchać.
Już nie pobłogosławisz chorych,
Ale może teraz przestaniemy myśleć o eutanazji.
Już nie weźmiesz żadnego dziecka na ręce,
Ale może teraz przestaniemy zabijać nienarodzonych.
Już nie pocałujesz polskiej ziemi,
Ale może teraz pokochamy Ojczyznę.
Już nie porozmawiasz z młodzieżą,
Ale może teraz zaczniemy wychowywać nasze dzieci.
Już nie napiszesz więcej książek, ale może teraz przestaniemy czytać horoskopy.
Już nie jesteś głową Kościoła,
Ale może teraz zaczniemy być dziećmi Kościoła.

    Osoba 2:
Jan Paweł II był taki święty, a taki zwyczajny. Wstawał codziennie o 5.30 i rozpoczynał dzień modlitwą. O 7.30 odprawiał mszę świętą. Potem jadł śniadanie. Najczęściej było to mleko, ser, jajka, chleb i owoce. O 9.30 szedł do gabinetu pracować. Miał komputer, ale rzadko go używał. Przeważnie pisał ręcznie. Około 11.00 przyjmował gości. O 13.30 jadł obiad. Najczęściej spaghetti i zupę jarzynowa. Bardzo lubił ziemniaki z zsiadłym mlekiem. Z ciast przepadał za sernikiem i szarlotką. Po obiedzie z różańcem spacerował po ogrodzie. Potem znów zabierał się za pracę. Dopiero o 19.30 jadł kolację. Była to przeważnie zupa, pizza lub ser. Spać chodził około 23.00. Między kolacją a spoczynkiem miał czas na modlitwę. W każdy piątek odprawiał Drogę Krzyżową, a w sobotę chodził do spowiedzi.

    Osoba 1:
Taki był Ojciec Święty. Zawsze bliski ludziom. Zatroskany o ich los, a jednocześnie zatopiony w modlitwie. Aby być bliżej niego zaśpiewajmy jedną z jego ulubionych piosenek- „Barkę”.

(wspólny śpiew „Barki”)