Rok 2005/2006 

Lipiec 2005

Wrzesień 2005

Październik 2005

Listopad 2005

Grudzień 2005

Styczeń 2006

Luty 2006

Marzec 2006

Kwiecień 2006

Maj 2006

Czerwiec 2006

Świetlica

Harcerze

Wolontariat

Przygoda z teatrem

Tradycje polskielipiec 2005
Letnie Mistrzostwa Polski w pływaniu 2005  (1-3 VII)
Udział uczniów 6c w Letnich Mistrzostwach Polski Młodzików 13-letnich w pływaniu, Oświęcim. Wyniki uczniów klasy 6c:
200m dowolny Popławska Justyna - 17, Pulwin Paweł - 5,
200m grzbietowy Szutkiewicz Anna - 12, Piotrowska Paula - 17,
400m zmienny Kundzicz Maciej - 10,
4x100 dowolny 8 miejsce - Popławska J., Szutkiewicz A., Makuś A., Piotrowska P.,
400m dowolny Pulwin Paweł - 3, Popławska Justyna - 5, Piotrowska Paula - 11,
100m motylkowy Makuś Anna - 16,
100m klasyczny Kundzicz Maciej - 2, Rutkowski Konrad - 12,
100m grzbietowy Szutkiewicz Anna - 14,
200m klasyczny Kundzicz Maciej - 3, Rutkowski Konrad - 14,
800m dowolny Popławska Justyna - 6, Pulwin Paweł - 5.

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Polski Młodzików 12 lat, Dębica, klasa 5c
50m motylkowy Kornacki Robert - 10,
100m motylkowy Kornacki Robert - 5,
100m dowolny Jagielska Marika - 7,
200m dowolny Jagielska Marika - 13,
400m dowolny Iłendo Piotr - 16.

wrzesień 2005
Wizyta w Oddziale Prewencji Policji  (9 IX)
Klasa Ib wraz z wychowawczynią J. Reniewicz i p. A. Tomaszuk wybrała się do Oddziałów Prewencji Policji w Białymstoku przy ul. 27 lipca.
Dzieci zapoznały się z pracą policjanta, jego wyposażeniem (przymierzały kamizelkę przeciwuderzeniową, ochraniacze nóg i rąk, kask). Mogły obejrzeć pokaz tresury psa policyjnego. Atrakcją była jazda radiowozem po terenie jednostki, używanie sygnałów dźwiękowych i urządzeń nagłaśniających do podawania komunikatów, strzelanie z armatki wodnej oraz możliwość poznania pracy robota rozbrajającego materiały wybuchowe. Największą radość sprawił dzieciom robot, który częstował napojem i cukierkami.

Akcja - Sprzątanie świata  (15  IX)
Dzieci z klas Ia i Ib wzięły udział w akcji „Sprzątanie świata”. Wielkie porządkowanie było poprzedzone zajęciami o charakterze ekologicznym, na których uczniowie dowiedzieli się, jak dbać o środowisko naturalne. Po zajęciach dzieci oczyszczały teren wokół szkoły. Zebrane śmieci zostały umieszczone w specjalnych workach.
We wrześniu w akcji udział wzięli również uczniowie wszystkich klas IV-VI. Podwórze szkolne, placyk zabaw i boiska przez kilka dni lśniły czystością, aż miło było popatrzeć. Porządkowano również okoliczne tereny, a także okolice Stawów Marczukowskich. Szkolna akcja trwała kilka dni.

Pies - przyjaciel  (17-22 IX) 
W tych dniach uczniowie klas O-III odbyli spotkania z przedstawicielką Związku Kynologicznego. Treserka psów przyprowadziła do szkoły 2 owczarki niemieckie. Zaprezentowała dzieciom umiejętności zwierząt: wykonywanie poleceń „siad”, „waruj” itp. Przypomniała uczniom o zasadach bezpiecznego zachowania wobec zwierząt. Zaprezentowała właściwe postawy uspokajające psy, a także pozycję obronną w razie ataku. Dzieci były zachwycone spotkaniem z psami i ich opiekunem.

październik 2005
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym  (3 X)
Szkołę odwiedzili przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Przeprowadzili pogadankę nt. bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym z uczniami klas O-III. Dzieci utrwaliły znajomość podstawowych przepisów ruchu drogowego i najważniejszych znaków drogowych.

Święto szkoły  (12 X)
Odbył się uroczysty apel z okazji Święta Szkoły. Uczniowie klas Va i Vb pod kierunkiem M. Kuklińskiego zaprezentowali piękny montaż poetycko – muzyczny. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Środowiska Synów Pułku. Szkoła otrzymała Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej  (13 X)
Z okazji Święta Edukacji Narodowej odbyły się apele w dwóch grupach wiekowych. W kl. 0-III z programem artystycznym wystąpili uczniowie kl. IIIa pod kierunkiem B. Kuklińskiej. Program artystyczny w najmłodszej grupie wiekowej miał formę koncertu życzeń. Każda z nauczycielek uczących klasy 0-III otrzymała w prezencie piosenkę lub taniec.
W grupie starszej apel przygotowała pod opieką A. Gąsowskiej kl. Va, która wystąpiła wraz z gimnazjalistami na ogólnym apelu Zespołu Szkół Sportowych Nr 1.

Obchody Dnia Papieskiego  (17 X)
Na sali gimnastycznej została przygotowana wystawa prac plastycznych pod tytułem: ”Okno Papieskie”. Wystawiono 296 prac uczniów naszej szkoły.
Mieliśmy zaszczyt gościć księdza arcybiskupa Wojciecha Ziembę Metropolitę Białostockiego, który uczestniczył w przygotowanym przez młodzież i dzieci koncercie poświęconym Janowi Pawłowi II. W koncercie wystąpiła schola „Sela” z parafii bł. Bolesławy Lament pod kierunkiem księdza Wojciecha Trzaski oraz dzieci z klas pierwszych pod kierunkiem pani Jolanty Wysztygiel.
 
listopad 2005
Góra grosza  (X - XI)
Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „Góra Grosza”. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przez cały miesiąc zbierali monety wśród uczniów i nauczycieli. Każdy wrzucił grosiki do puszki. Nazbieraliśmy 92,80 zł czyli 2408 monet. Pieniądze zostały przekazane na konto Towarzystwa „Nasz Dom”, które wspomaga rodzinne domy dziecka.

Loteria fantowa  (4 XI)
Samorząd Uczniowski przygotował i przeprowadził Loterię Fantową. Kilka tygodni wcześniej zbierał fanty wystawione na loterię. Każdy los wygrywał, a były to długopisy, ołówki, bransoletki, notesiki, maskotki i wiele innych fajnych gadżetów. Loteria cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i nauczycieli.

Święto Niepodległości  (10 XI)
Z okazji Święta Niepodległości uczniowie kl. Va i Vb pod kierunkiem M. Kuklińskiego i H. Surynowicz zaprezentowali piękny montaż poetycko – muzyczny. Były to chwile refleksji i zadumy nad przeszłością Polski, jej tragicznym losem w niewoli, dążeniami narodowowyzwoleńczymi i wspaniałą chwilą odzyskania niepodległości w 1918 r.

Uczniowie klasy IIIa z okazji Święta Niepodległości uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Wojska Polskiego, poznając historię walk o wolność i niepodległość narodu polskiego. Wzięli także udział w wojewódzkim konkursie plastycznym zorganizowanym przez muzeum pod hasłem „Rycerskim śladem...”. Na konkurs wpłynęło ok. 460 prac z różnych województw. Uczniowie z klasy IIIa znaleźli się w gronie trzydziestu najlepszych, zdobywając nagrodę (Daria Kowalewska) i wyróżnienie (Cezar Baranowski). Dzieci odebrały dyplomy i nagrody 14.12.2005 r. w Sali Rycerskiej Muzeum Wojska Polskiego z rąk dyrektora – p. Krzysztofa Filipowa.

Zdrowa i bezpieczna szkoła  (16-21 XI)
Tydzień pod hasłem „Zdrowa i bezpieczna szkoła”
Ten tydzień rozpoczął realizację projektu „Zdrowa i bezpieczna szkoła” realizowanego przez D. Okułowicz i M. Jurewicz. W tym okresie nauczyciele przypominali dzieciom o konieczności dbania o zdrowie. W związku z tym przeprowadzono pogadanki na temat zdrowego trybu życia: odżywiania się, potrzeby uprawiania sportu, nieulegania nałogom. Pracownicy Punktu Poradnictwa Antynikotynowego w Białymstoku przeprowadzili z uczniami klas VI zajęcia na temat szkodliwości palenia tytoniu. Efektem przeprowadzonych zajęć o tematyce zdrowotnej we wszystkich klasach szkoły podstawowej były plakaty i rymowanki promujące zdrowie wykonane przez uczniów klas O-VI, które ozdobiły szkolny korytarz.
Zdrowy tydzień zakończył się teatrzykiem przygotowanym przez świetlicę szkolną pt.: „Zdrówko” oraz konkursem sałatkowym. Przedstawiciele wszystkich klas przygotowali różnorodne sałatki i surówki wraz z przepisem przyrządzenia. Sałatki zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Każdy uczeń i pracownik szkoły miał możliwość degustacji. Gościem honorowym była Pani Poznańska ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Wydziału Promocji Zdrowia w Białymstoku.

Andrzejki  (23 XI)
Samorząd Uczniowski zorganizował i przeprowadził zabawę andrzejkową dla klas IV. Było bardzo wesoło. Przedstawicielki SU przygotowały ciekawe wróżby andrzejkowe. Tańce były przeplatane wieloma konkursami. Wszyscy świetnie się bawili.
W listopadzie odbyły się też dyskoteki i wieczorki andrzejkowe klas V–VI. Wszystkim dopisywał humor, nawet tym, którym los nie wróżył nic dobrego.

Igrzyska województwa w pływaniu  (26 XI)
Na krytej pływalni Augustowskiego Centrum Sportu i Rekreacji przeprowadzone zostały FINAŁY IGRZYSK WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO W PŁYWANIU. Nasza szkoła zajęła w punktacji drużynowej szkół, wśród dziewcząt i chłopców - II miejsca. (trenerzy: Hubert Milewski, Marek Dziejma),
Sztafety: SP 29 Białystok
dziewczęta - Demska Agnieszka, Halicka Kamila, Jagielska Marika, Jakubowska Karolina, Kaczko Magda, Parfienowicz Iga, Stasiewicz Eliza, Wojciechowska Kamila,
chłopcy - Bogus Paweł, Gierda Mateusz, Iłendo Piotr, Kornacki Robert, Perkowski Rafał, Stepien Jakub, Szymanski Bartosz, Zugaj Cezary.
Wyniki indywidualnie:
50 m klasycznym 1. Jagielska Marika, 3. Demska Agnieszka, 3. Bartnik Mateusz.
50 m dowolnym 4. Parfienowicz Iga, 5. Stasiewicz Eliza, 1. Gierda Mateusz, 2. Bogus Paweł.
50 m grzbietowym 4. Wojciechowska Kamila, 5. Trusewicz Marta, 1. Iłendo Piotr, 3. Stepien Jakub.
50 m motylkiem 1. Halicka Kamila, 2. Jakubowska Karolina, 5. Konopko Monika, 1. Kornacki Robert, 4. Zugaj Cezary, 5. Szymanski Bartosz.

grudzień 2005
Zimowe Mistrzostwa Warszawy w pływaniu  (2-3 XII)
W zawodach - Otwartych Zimowych Mistrzostwach Warszawy w pływaniu, na basenie Warszawianki startowała reprezentacja Juvenii Białystok. Zawodnicy to nasi uczniowie z klas IVc i Vc. Zawody maja silną obsadę. Najwartościowsze wyniki naszych uczniów:
50m motylkowy - 14.Halicka Kamila, 19.Jakubowska Karolina, 4.Kornacki Robert, 16. Zugaj Cezary, 18. Szymański Bartosz,
100m dowolny - 7.Jagielska Marika, 8. Kornacki Robert, 11. Iłendo Piotr
200m dowolny - 14.Jagielska Marika,
100m klasyczny - 4. Jagielska Marika, 14. Halicka Kamila, 20. Demska Agnieszka, 16. Perkowski Rafał,
200m klasyczny - 17. Demska Agnieszka, 13. Perkowski Rafał,
200m zmienny - 7. Halicka Kamila, 4. Kornacki Robert,
100m grzbietowy - 15. Jakubowska Karolina, 5. Iłendo Piotr.

Promocja szkoły  (5 XII)
W ramach programu promującego naszą szkołę klasa IIIa wraz z wychowawczynią – B. Kuklińską zaprosiła do szkoły dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 79. Przygotowano mikołajkowy program artystyczny w wykonaniu kl. IIIa pt. „Witaj, Święty Mikołaju” oraz dwie etiudy teatralne, której bohaterem była sławna szkolna lalka PTYŚ i przedstawienie pt. „Baśń o dwunastu miesiącach” przygotowane przez M. Kuklińskiego i szkolne koło teatralne. Przedszkolaki otrzymały od małego Mikołajka słodycze, a od organizatorów obrazki do kolorowania oraz listy do rodziców promujące Zespół Szkół Sportowych nr 1 z adresem mailowym szkolnej strony internetowej. Do Przedszkola Samorządowego Nr 79 zostały przesłane zdjęcia ze spotkania w naszej szkole.

Mikołajki  (6 XII)
Szkołę odwiedził Sztab Generalny Św. Mikołaja, który wraz ze Śnieżynkami zawitał do wszystkich klas. Było wspólne śpiewanie kolęd, piosenek o Mikołaju, zagadki i pląsy. Każde dziecko otrzymało mały prezencik. Szczególnie maluchy były zachwycone spotkaniem z Mikołajem.

Bezpieczne zachowanie się wobec zwierząt  (XII)
Uczniowie niektórych klas IV-VI odbyli spotkania z przedstawicielką Związku Kynologicznego. Treserce psów towarzyszyły 2 owczarki niemieckie wzbudzające szczególne zainteresowanie. W atrakcyjny sposób zaprezentowano dzieciom umiejętności zwierząt - wykonywanie różnych poleceń. Przypomniano uczniom o zasadach bezpiecznego zachowania wobec zwierząt, omówiono właściwe postawy uspokajające psy, a także pozycję obronną w razie ataku. Była to dobra lekcja na przyszłość.

Pasowanie na czytelnika  (12 XII)
W tym dniu odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej zorganizowana przez D. Okułowicz. Imprezę uświetniło przedstawienie przygotowane przez kl. Vb pt.: „Spotkanie bajek”. Dzieci wspaniale odgadywały tytuły prezentowanych fragmentów baśni. „Postać” książki przypomniała zasady kulturalnego obchodzenia się z książką. Na zakończenie złożono przyrzeczenie o poszanowaniu książek i zostały wręczone zestawy lektur do wypożyczania w salach lekcyjnych.

Rocznica stanu wojennego  (13 XII)
Uczniowie kl. VIa wraz z nauczycielem historii – H. Surynowicz wzięli udział w obchodach 24. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystość odbywała się pod patronatem Metropolity Białostockiego ks. Arcybiskupa Wojciecha Ziemby, Prezydenta Miasta Białegostoku Ryszarda Tura, Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej prof. Cezarego Kukli. Nasi uczniowie na zaproszenie Klubu Więzionych Internowanych Represjonowanych obejrzeli wystawę „Dokumenty i pamiątki sprzed 24 lat” zorganizowaną przed budynkiem Archiwum przy Rynku Kościuszki. Była to prawdziwa lekcja historii!

Harry Potter  (15 XII)
Uczniowie klas VI w kinie „Ton” obejrzeli film pt. „Harry Potter i Czara Ognia”. Przygody ulubionego bohatera, trzymająca w napięciu akcja i zaskakujące efekty specjalne wykonane świetną techniką komputerową – to główne walory tego filmu. Nieco przerażające były jednak niektóre sceny, jak z najgorszych horrorów. Może więc seans przeznaczony był dla dużo starszej młodzieży??? Wybraliśmy się zdecydowanie za wcześnie...

Gwiazdka w skansenie  (15 XII)
W ramach poznawania polskich tradycji bożonarodzeniowych kl. IIIa uczestniczyła w imprezie „Gwiazdka w skansenie”, zorganizowanej w Białostockim Muzeum Wsi Polskiej. Dzieci zobaczyły podłaźniczkę pełniącą rolę choinki w dawnej Polsce. Obserwowały, jak wypiekano na wsi opłatki, jak produkowano pocztówki świąteczne (drzeworyt) i same uczestniczyły w produkcji. Wykonywały też papierowe ozdoby na choinkę, wysłuchały piosenek kolędników i obejrzały kukiełkowe scenki z szopki.

Konkursy przedmiotowe  (XII)
Odbyły się konkursy przedmiotowe na etapie szkolnym. Nasi uczniowie klas V i VI przeszli do etapu rejonowego.
Konkurs Przyrodniczy: Paulina Lutarewicz (VIa), Przemysław Kossakowski (VIa), Asma Bouali (VIb).
Konkurs Języka Polskiego: Aleksandra Dzięgielewska (VIa), Zuzanna Wencel (VIa), Greta Dubrawska (Va), Paulina Lutarewicz (VIa), Karolina Szamrej (VIa), Paulina Kowalewska (VIa).
Konkurs Języka Angielskiego: Aleksandra Dzięgielewska (VIa), Magdalena kaczko (VIc).
Konkurs Historyczny: Krzysztof Kossakowski (VIa).

Rozgrywki piłki nożnej  (XII)
Jesienią rozegrano dwa turnieje o Mistrzostwo Szkoły w piłce nożnej. Na przełomie października i listopada rozegrano Szkolne Międzyklasowe Mistrzostwa w piłce nożnej. Wyniki: I miejsce - VIb, II miejsce – VIc, III miejsce – Vb.
W listopadzie i grudniu odbyły się Międzyklasowe Mistrzostwa piłki halowej. Wyniki: I miejsce - VIb, II miejsce – Vb, III miejsce – Va.

Jasełka bożonarodzeniowe  (22 XII)
Uczniowie szkoły podstawowej przedstawili piękne Jasełka bożonarodzeniowe przygotowane pod kierunkiem katechetki Jolanty Wysztygiel. Bohaterowie składali w darze Jezusowi gorące postanowienia stania się lepszymi, mądrzejszymi, pokonania własnych wad i niedoskonałości. My też zamyśliliśmy się przez dłuższą chwilę nad sobą i sensem życia. Zaczynające się ferie świąteczne nastroiły nas zdecydowanie pozytywnie do świata i ludzi.

styczeń 2006
Noworoczne kolędowanie  (4 I)
Uczniowie kl. IIIa w ramach realizacji programu „Tradycje w polskim domu” kolędowali w szkole z gwiazdą, składając uczniom i pracownikom szkoły noworoczne życzenia. W zamian otrzymali słodycze i pieniądze. Szczególnie hojna była dla kolędników pani sprzedawczyni ze szkolnego sklepiku. Kolędnicy obdzielili słodyczami kolegów i koleżanki z klasy, a zebrane pieniądze przekazali na rzecz ciężko chorego ucznia naszej szkoły, w ramach walentynkowej akcji charytatywnej.

Powitanie Nowego Roku  (5 I)
Klasa IIa pod kierunkiem wychowawczyni D. Żołyńskiej przygotowała spotkanie uczniów klas O-III z okazji powitania Nowego Roku. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt. „Dwanaście miesięcy”. Imprezę uświetnił występ Koła Tanecznego klas młodszych prowadzonego przez D. Żołyńską i A. Michalewicz. Mali tancerze swoim występem rozpoczęli szkolny Karnawał.

Bal karnawałowy  (9 I)
Uczniowie klas O-III uczestniczyli w balu karnawałowym, który odbył się w „Spodkach” w Białymstoku. W kosmicznie przystrojonej sali zielone Ufoludki prowadziły wspólną zabawę. W Ufolandii były tańce, konkursy i pląsy. Spotkanie zakończyło się wizytą Mikołaja i wręczeniem prezentów.

Bawimy się bezpiecznie  (16 I)
W naszej szkole odbyło się spotkanie integracyjne uczniów klas 0-III i dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 29 w Białymstoku. Spotkanie odbywało się pod hasłem "Bawimy się bezpiecznie" i miało na celu przybliżenie dzieciom zasad bezpiecznej zabawy w czasie zimy.
Na początku uczniowie klasy IIb zaprezentowali wszystkim przedstawienie pt: "Grześ i zima". Następnie uczestnicy spotkania wzięli udział w zimowej zgaduj-zgaduli oraz licznych konkursach i zabawach. Było również wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie wierszy o tematyce zimowej. Na koniec zaproszeni goście otrzymali słodkie upominki oraz listy napisane od starszych kolegów. Imprezę zorganizowała Pani Grażyna Niemyjska ze swoimi wychowankami.

Zagrożenia - narkotyki  (18 I)
Dnia 18 stycznia 2006 roku w naszej szkole funkcjonariusze Wydziału Zwalczania Przestępczości Celnej Izby Celnej w Białymstoku przeprowadzili dyskusję na temat narkotyków. Funkcjonariusze przekonywali uczestników spotkania o szkodliwości narkotyków oraz o wszelkich zagrożeniach, które ze sobą niosą. Szczególne zainteresowanie wzbudziła obecność Rambo - psa służbowego, który pomaga w pracy celników, a specjalizuje się w tropieniu narkotyków.

Lekcja żywej historii  (19 I)
Tego dnia do naszej szkoły przybyli rycerze z zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Nasi goście przenieśli nas, uczniów klas czwartych, piątych i szóstych, w czasy średniowiecza. Poznaliśmy szczeble kariery rycerskiej, a niektórzy koledzy mieli to szczęście, że zostali wybrani do ról: pazia, giermka i rycerza. Wiemy już, jak wygląda strój rycerski i uzbrojenie. Dyskutowaliśmy o kodeksie rycerskim, poznaliśmy zwyczaj pasowania na rycerza i szukaliśmy odpowiedzi na pytanie co oznacza określenie "być rycerskim"? Wielu kolegom przydałaby się taka "kariera" zakończona ślubowaniem, oczywiście w obecności wybranej damy serca. Lekcja żywej historii bardzo wszystkim się spodobała. Epoka średniowiecza i rycerska kultura były fascynujące.

Połączenie Samorządu Uczniowskiego SP 29 i PG 20  (I)
W grudniu odbyło się zebranie Samorządu Uczniowskiego SP 29 i PG 20, na którym podjęto decyzję o połączeniu obu samorządów w jeden Samorząd Uczniowski ZSS Nr 1. W styczniu nastąpiło formalne połączenie obu samorządów.

Dzień Babci i Dziadka  (20 I)
Uczniowie kl. IV – VI obejrzeli apel przygotowany przez klasę IVb pod kierunkiem p. A. Szczepkowskiej z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przypomniano o potrzebie kultywowania tradycji w naszych polskich wielopokoleniowych domach, w których nasze babcie i dziadkowie odgrywają niezwykle ważną rolę. Miłość, bliskość, troska o każdego członka rodziny – to gwarancja więzi rodzinnych.

Posumowanie półrocza  (I)
Wyniki w nauce w I semestrze:
I.    IVc 4,44
II.   Vc 4,4
III.  VIa 4,3
IV.  Va i IVa 4,2
V.    VIc 4,13
VI.   Vb 4,01
VII.  VIb 4.0
Współzawodnictwo klasowe w czytelnictwie klas IV-VI (il. książek na ucznia):
I.    VIb 4,22
II.   Vb 3,95
III.  VIa 3,28
IV.  Va 3,12
V.   Vc 2,74
W kategorii indywidualnej:
I. Greta Dubrawska (Va),
II. Justyna Bielecka (VIb),
III. Magdalena Lasota (Vb), Iga Parfinowicz (Vc).

Zimowe Mistrzostwa Polski Młodzików w pływaniu   (20 I)
W Ostrowcu na Zimowych Mistrzostwach Polski Młodzików (13 lat) startowali uczniowie VIc reprezentujący Juvenię Białystok. Niestety tym razem medali nie przywieźli, ale odnotowali dobre występy. Najwartościowsze wyniki:
50m motylkowy - 7. Kornacki Robert,
100m motylkowy - 6. Kornacki Robert,
200m dowolny - 14. Gierda Mateusz,
100m zmienny - 12. Jagielska Marika, 7. Kornacki Robert,
400m dowolny - 15. Gierda Mateusz, 20. Iłendo Piotr
100m klasyczny - 8. Jagielska Marika,
200m zmienny - 8. Kornacki Robert,
100m dowolny - 6. Jagielska Marika, 16. Gierda Mateusz,
800m dowolny - 12. Iłendo Piotr,
sztafeta 4 x 100m - 6. JUVENIA Białystok (Gierda Mateusz, Bogus Paweł, Iłendo Piotr, Kornacki Robert).

Szachy  (31 I)
W Mistrzostwach Miasta w indywidualnych szachach do lat 14, brązowy medal zdobyła Dubrawska Greta Va.

luty 2006
Szachy  (1II)
W Mistrzostwach Miasta w szachach "szybkich" do lat 14, złoty medal zdobyła Dubrawska Greta Va.

Szachy  (2-3 II)
W Mistrzostwach Miasta Szkół Podstawowych w szachach, SP 29 zajęła V miejsce. Skład drużyny: Dubrawska Greta, Połocka Monika, Markiewicz Michał, Zawadzka Paula, Szandecki Mateusz.

Pomagamy zwierzakom  (II)
Od grudnia 2005r. do lutego 2006r. w szkole prowadzona była akcja charytatywna na rzecz białostockiego schroniska dla zwierząt. Uczniowie klas 0 – VI zbierali karmę dla psów i kotów oraz ciepłe koce i poduszki. Ogółem zebrano 50 kg karmy oraz 15 sztuk kocyków i poduszek. 2 marca uczniowie klas IIb i IIIa przekazali zgromadzone dary dla schroniska. W czasie tej wizyty dzieci miały okazję przekonać się, że tego typu akcja była potrzebna, ponieważ wzbogaciła zasoby białostockiego schroniska, a tym samym chociaż troszeczkę uszczęśliwiła czworonożnych przyjaciół. Organizatorami akcji byli: p. G. Niemyjska, p. B. Kuklińska, p. M. Kukliński.

"Dzień Bezpiecznego Internetu - u nas każdy dzień"  (II)
Po raz drugi nasza szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiej akcji „Bezpieczeństwo Dzieci w Sieci” organizowanej m.in. przez Fundację „Dzieci Niczyje”. Inicjatorem akcji była p. pedagog M. Jurewicz i p. T. Włodarczyk.
Akcję rozpoczęto od zamieszczenia na korytarzach dużych plakatów informacyjnych o Dniu Bezpiecznego Internetu pod naszym szkolnym hasłem: „7 LUTY DNIEM BEZPIECZNEGO INTERNETU – U NAS KAŻDY DZIEŃ”. Rozwieszono na korytarzach krótkie informacje o zagrożeniach wynikających z nieumiejętnego korzystania z Internetu. Na stronie internetowej szkoły zamieszczono informację o DBI oraz baner reklamowy. Wśród nauczycieli – wychowawców rozprowadzono materiały edukacyjne otrzymane od organizatorów DBI, zachęcając tym do prowadzenia zajęć psychoedukacyjnych o SIECIAKACH.
W ramach tej akcji prowadzone były zajęcia w klasach na temat zagrożeń, na jakie dzieci są narażone korzystając z Internetu. W klasach IV zajęcia psychoedukacyjne o tej tematyce przeprowadziła wraz z pedagog policjantka Dorota Panas.

Walentynki   (14 II)
Samorząd uczniowski jak co roku organizuje "pocztę walentynkową" i konkursy.
Kolejny raz odbył się Konkurs Piosenki Walentynkowej. Uczniowie klas IV-VI przedstawili własne interpretacje znanych utworów muzycznych. Największe uznanie zdobyły uczennice klasy Vc. Koordynatorem akcji walentynkowej był Samorząd Uczniowski.

"Każdemu wolno kochać..."   (14 II)
Kl. IIIa zaprezentowała uczniom klas młodszych oraz swoim rodzicom, dziadkom i rodzeństwu walentynkowy program artystyczny pt. „Każdemu wolno kochać...”
Gościnnie wystąpił w ramach realizacji programu autorskiego p. M. Kuklińskiego „Przygoda z teatrem” zespół teatralny pod nazwą „Mali artyści”. W ramach współpracy z p. B. Kuklińską – wychowawczynią kl. IIIa wykonawcy zaprezentowali etiudy teatralne, które zostały przyjęte wielką owacją widzów. M. Kukliński, jako przedmówca prezentacji etiud, wyjaśnił istotę tradycyjnego teatru japońskiego – bunraku, podkreślił wagę animacji lalek dla całokształtu artystycznego wyrazu etiud. Zaprezentował techniczne możliwości w kreowaniu postaci.
Spotkanie z rodzinami uczniów odbyło się przy świecach. Każdy gość otrzymał czerwone serce.

VI Karnawałowy Rajd Króla Maciusia  (18 II)
19 zuchów i harcerzy z 11BGZ i 36 BDH wzięło udział w rajdzie. Na trasie trzeba było wykonać kilka zadań: wykazać się znajomością postaci z bajek, zdolnościami plastycznymi, poczuciem humoru i organizacją wspólnej zabawy. Na zakończenie były wspólne pląsy i zabawy przy ognisku oraz wzajemne życzenia z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Z rajdu zuchy wróciły z dyplomem i nagrodą za I miejsce, harcerze zaś – z dyplomem i nagrodą za wyróżnienie.

Kulig po Puszczy Knyszyńskiej  (22 II)
Uczniowie klas IV – VI wybrali się na kulig po Puszczy Knyszyńskiej. Mimo niezbyt sprzyjającej deszczowej pogody humory dopisywały prawie wszystkim. Po leśnej przejażdżce wyśmienicie smakowała i ogrzewała gorąca herbata. Większość zjeżdżała też z wysokiej górki, wykorzystując do tego najróżniejszy sprzęt.

II Przegląd Artystycznych Zajęć Pozalekcyjnych   (23 II)
Przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w II Przeglądzie Artystycznych Zajęć Pozalekcyjnych organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury wraz z Miejskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego w Białymstoku.
Zaprezentowaliśmy:
- tańce ludowe (opiekunowie grupy tanecznej - Anna Michalewicz i Bogusława Kuklińska),
- etiudy teatralne "Ptyś" (opiekun koła teatralnego - Marek Kukliński),
- chór dziecięcy "Sela" (opiekun ks. Wojciech Trzaska).
Nasi wykonawcy otrzymali pamiątkową statuetkę i podziękowania imienne. Program został przyjęty owacyjnie z dużą dozą sympatii ze strony organizatorów i widzów.

marzec 2006
Wyniki Konkursów Przedmiotowych – etap wojewódzki  (III)
Dwoje uczniów kl. VI a zostało finalistami etapu wojewódzkiego. Konkurs Języka Polskiego – Aleksandra Dzięgielewska (VIa), Konkurs Przyrodniczy – Krzysztof Kossakowski (VIa). Gratulujemy sukcesu.

9 Rajd Śladami Powstańców Styczniowych  (4 III)
Harcerze i zuchy z 36 BDH i 11 BGZ wyruszyli na wędrówkę śladami walk Powstańców Styczniowych 1863r. Na wszystkich czekały ciekawe zajęcia i wędrówka przez Puszczę Knyszyńską. Na punkcie zbornym przygotowane było ognisko, przy którym można było odpocząć i ogrzać się po trudach podróży. Patrole rajdowe zebrały się na wspólnym apelu, ks. Kapelan poświęcił pamiątkową kapliczkę, a symboliczny dzwon wolności obwieścił 143 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Z Supraśla wszyscy wrócili zmęczeni, ale z certyfikatami i mnóstwem wrażeń z wędrówki.

Dzień Kobiet  (8 III 2006)
Uczniowie SP 29 obejrzeli uroczysty i humorystyczny apel przygotowany przez klasę IV a pod kierunkiem p. B. Gierasimiuk. Tradycja została podtrzymana, a małe i duże kobietki usatysfakcjonowane, że wciąż pamięta się o nich.

Sukces karateki  (18 III)
Na rozgrywanych w Toruniu I Międzynarodowych Mistrzostwach Karate W.K.F. Dzieci i Młodzieży Miast Partnerskich "Copernicus Cup", Michał Majewski (5a) zdobył II miejsce w konkurencji Kata indywidualne.

Pierwszy Dzień Wiosny  (21 III)
Samorząd Uczniowski ZSS Nr 1 pod kierunkiem p. D. Okułowicz, p. M. Jurewicz oraz p. K. Sikory przygotował atrakcyjną imprezę wiosenną. Uroczystość złożoną z kilku części prowadzili uczniowie z kl. IIIa PG 20: P. Bartkowiak, P. Czyżewska, S. Bolesta, P. Puciłowski.
Święto wiosny w naszej szkoły rozpoczął pokaz strojów związanych z tą porą roku. Osoby biorące w nim udział musiały zaprezentować jury jak najbardziej oryginalne przebranie wiosenne własnego autorstwa. Najciekawsze stroje zaprezentowały Agata Łukaszewicz z klasy 6b SP 29 i Urszula Mikiewicz z klasy IIIa PG 20.
Następną atrakcją "dnia wagarowicza" były wybory Miss i Mistera obu szkół wchodzących w skład ZSS Nr 1. Kandydaci na najpiękniejszych musieli zaprezentować szanownemu jury swój wdzięk, grację oraz zwinność. W tej konkurencji bezapelacyjnie zwyciężyli Eliza Stasiewicz i Marek Twarowski z klasy Vc SP 29, natomiast serca starszych uczestników widowni podbili Grześ(sia) Kossakowska z klasy IIa i Andrzej Stepaniuk z klasy IIb. To właśnie oni zdobyli tytuł "miss i mistera" naszego gimnazjum.
Kolejna część to Wielka Gala Oskarów przyznawanych po raz pierwszy w naszej szkole ciału pedagogicznemu przez uczniów. Nie trzeba chyba dodawać, że momentami emocje sięgały zenitu. Oto zwycięzcy poszczególnych kategorii:
  HIPNOTYZUJĄCY GŁOS: SP 29 - p. Anna Sierakowska, PG 20 – p. Eugenia Kamieńska
  MIKROFON ROKU: SP 29 – p. Marek Kukliński, PG 20 – p. Bożena Gierasimiuk
  OPIEKUN ROKU: SP 29 – p. Alicja Gąsowska, PG 20 – p. Jadwiga Biedrycka
  ZŁOTA KATARYNKA: SP 29 – p. Marek Kukliński, PG 20 – p. Halina Paczyńska
  GORĄCY UŚMIECH : SP 29 – p. Alicja Gąsowska, PG 20 – p. Aneta Pruszko
  LUZAK ROKU: SP 29 – p. Tomasz Włodarczyk, PG 20 – p. Bożena Sobolewska
  MISTRZ DOBRYCH MANIER: SP 29 – p. Irena Lis, PG 20 – p. Barbara Wawrusiewicz
  ZŁOTE USTA: SP 29 – p. Irena Lis, PG 20 – p. Eugenia Kamieńska
  SZWAJCARSKI ZEGAREK: SP 29 - p. Anna Sierakowska, PG 20 – p. Iwona Gryc
  ZŁOTY GWIZDEK: SP 29 – p. Alicja Han, PG 20 – p. Paweł Baranowski
  ŻARTOWNIŚ ROKU: SP 29 – p. Tomasz Włodarczyk, PG 20 – p. Bożena Sobolewska
  ZŁOTA PĘTELKA: SP 29 – p. Irena Lis, PG 20 – p. Hanna Włostowska
Po Gali Oskarów nastąpiła krótka przerwa dla rozprostowania kości, po czym rozpoczęły się pokazy tańca. Jako pierwsi wystąpili uczniowie szkoły podstawowej, prezentując cztery układy taneczne. Najlepsze okazały się dziewczynki z VIc, tuż za nimi, zdobywając II miejsce, uplasowali się tancerze z IVb, a trzecie miejsce przypadło w udziale klasie IVc.

kwiecień 2006
Egzaminy klas szóstych  (4 IV)
Uczniowie klas szóstych pisali ogólnopolski SPRAWDZIAN kończący naukę w szkole podstawowej. Wyniki ogłoszono w połowie maja. Wypadliśmy nieźle. Nasza szkoła uzyskała średnią 27,05 przy średniej krajowej 25,30.
Najlepiej napisała kl. VIa (wych. p. I. Lis) – średnia 29,04 pkt., kl. VIc (wych. p. I. Boreczko–Aksiucik) – 26,85pkt., kl. VIb (wych. p. D. Czajkowska) – 25,26pkt.
Najlepszym uczniem okazał się K. Kossakowski (VIa), który uzyskał pełną punktację – 40 pkt. Kilka osób otrzymało 39 i 38 punktów i znalazło się w najwyższym przedziale. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wypadniemy równie dobrze.

Wielkanocna Akcja Charytatywna  (3-12 IV)
Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu SP 29 wraz z uczniami PG Nr 20 aktywnie włączyli się do świątecznej akcji charytatywnej. Kl. VIa, IVc, Va, Vb, a także uczniowie kl. 0 – III wykonywali pocztówki, pisanki, ozdoby świąteczne, z których dochód przeznaczono na pomoc uczniom naszej szkoły.

Podlaskie Spotkania Teatrów Lalkowych  (10 IV)
Zespół teatralny „Mali artyści” wystąpił w Podlaskich Spotkaniach Teatrów Lalkowych, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku. Uczennice wystąpiły z programem artystycznym, który został bardzo dobrze przyjęty przez młodych widzów z podlaskich grup teatralnych. Przegląd był objęty patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty. W jury zasiadali aktorzy Białostockiego Teatru Lalek. „Mali artyści” otrzymali pamiątkowy dyplom i gratulacje za udany występ.

Nasza współpraca z Patronem szkoły  (IV 2006)
Zuchy i harcerze naszej szkoły porządkowali teren przy obelisku Synów Pułku przy ul. Bogusławskiego. Odbyła się tam również lekcja historii poprowadzona przez p. Olega Tiuryna.

Wojewódzki Happening „Dzień Ziemi 2006”  (21 IV)
W konkursach plastycznym, na zwierzaka i prezentację multimedialną w ramach Wojewódzkiego Happeningu "Dzień Ziemi 2006", wzięło udział kilkunastu uczniów naszej szkoły. Najwięcej prac przygotowali uczniowie Vc. Impreza odbywała się w siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie. Wyróżnienie i nagrady rzeczowe za pracę plastyczną zdobyła Anna Jóźwiuk IVa.

Igrzyska Miasta Białegostoku w piłce nożnej  (27 IV)
W finale Igrzysk Miasta Białegostoku reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 29 zajęła III miejsce. Ulegliśmy tylko SP 4 i SP 37 (MOSP Jagiellonia). Reprezentację tworzyli: Piotr Proskień (bramkarz) VIb, Adrian Wilczewski VIb, Patryk Targoński VIb, Cezary Zugaj VIc, Oktawiusz Suszczyński VIb, Łukasz Wojno VIb, Janusz Kuklik VIc, Filip Nowicki VIc, Bartosz Szymański VIc. Najlepszym zawodnikiem drużyny wybrano Łukasza Wojno.
W finale wojewódzkim chłopcy walczyli bardzo dzielnie, ale nie mieli szans z zespołami intensywnie trenującymi piłkę. Nasza szkoła zajęła w województwie miejsce - IX-XII.

maj 2006
„Dzień Otwarty Szkoły”  (6 V)
Samorząd Uczniowski zadbał o dekorację sali gimnastycznej, wykonanie wizytówek szkoły oraz zajął się organizacją i prowadzeniem całej imprezy. Witano przybyłych na uroczystość gości, przyklejając znaczki „Słonecznej szkoły”. W tym dniu frekwencja dopisała, odwiedzili nas rodzice uczniów, przyszli pierwszoklasiści i młodsze rodzeństwo.
Przygotowano bogaty i atrakcyjny program. Uczniowie każdej klasy prezentowali w dowolnej formie swoje umiejętności, np. taneczne, muzyczne, recytatorskie, teatralne. Były to m.in. scenki, teatrzyki, tańce integracyjne, regionalne, ludowe, nowoczesne, występ chóru klas młodszych, gra na instrumentach.
Po występach na sali gimnastycznej wszyscy, którzy byli zainteresowani funkcjonowaniem szkoły, mogli zwiedzić budynek, obejrzeć sale lekcyjne, dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy.

Wieczornica poświęcona Pamięci Narodowej  (9 V)
Delegacja uczniów SP 29 uczestniczyła w wieczornicy zorganizowanej w PG 20 przez p. E. Zawistowską i p. A. Jaworowską. Pierwszym punktem programu była prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów kl. IIa PG 20 na temat „Losów dzieci w czasie II wojny światowej”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Środowiska Synów Pułku: p. Oleg Tiuryn, p. Zdzisław Tabor oraz p. Ludwik Konopka – przedstawiciel Związku Górników – relacjonowali osobisty udział w obronie ojczyzny podczas II wojny światowej. Ostatnim punktem programu była dyskusja poświęcona współczesnemu patriotyzmowi. Młodzież starała się odpowiedzieć na pytanie: „Czy można być współcześnie patriotą?”.

Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Kangur”  (10 V)
W marcu rzesze uczniów wzięły udział w zmaganiach matematycznych. W budynku naszej szkoły gościliśmy młodych matematyków z Publicznego Gimnazjum Nr 6 z Bacieczek oraz szkoły podstawowej i gimnazjum STO z ul. Kalinowej. Organizacją zajęli się nauczyciele matematyki. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 48 uczniów z gimnazjum i 48 ze szkoły podstawowej.
Najlepiej z SP 29 spisali się: Michał Markiewicz (VIa SP 29) – wynik bardzo dobry (siódmy w województwie) i wyróżnienie Daniel Dyra (IVb).

Sukcesy szachistki  (27 V)
Greta Dubrawska Va (rocznik 1994) zdobyła 2 srebrne medale w Lidze Szkolnej Szachowej w grupie 16-latków. Sukces tym większy, bo Greta ma lat 12.
W Turnieju Mistrzów XI edycji szachowej Ligi Szkolnej miasta Białystok, Greta Dubrawska zajęła - I miejsce w turnieju. Gratulacje!!

Wyróżnienie w Konkursie „Od słowa do czynu” w ramach VII Białostockiego Forum Szkół   (31 V)
Projekt „Bliżej natury”, nagrodzony III miejscem w 2004 r. na V Ogólnopolskim Forum Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych pod patronatem MEN został zgłoszony w roku szk. 2005/2006 na VII BFS I edycji do konkursu „Od słowa do czynu”. Projekt zdobył wyróżnienie. Jego autorami są: koordynator i realizator projektu p. Irena Boreczko – Aksiucik oraz realizatorzy projektu: p. Tomasz Włodarczyk, p. Bożena Kowalska, p. Halina Mielko, p. Marzanna Sienkiewicz.
Linki: Strona BFS z wynikami konkursu
Tekst opisu projektu - Bliżej natury

czerwiec 2006
Szkolny Teatrzyk „Promyczek”  (VI 2006)
Od II semestru tego roku szkolnego istnieje teatrzyk szkolny „Promyczek”, w skład którego wchodzi 25 dzieci z klas I – III. Uczniowie wraz z opiekunem – p. Jolantą Wysztygiel przygotowali przedstawienie pt. „Bajkowe życie”, które zostało zaprezentowane w czasie „Dnia Otwartego” SP 29. Ponieważ jest to pierwszy rok istnienia tegoż teatrzyku, dużo czasu na kole teatralnym poświęcono na rozwijanie młodych talentów poprzez udział w różnorodnych zabawach teatralnych.

Prezent na Dzień Dziecka  (1 VI)
W dniu 1 czerwca zespół koła teatralnego „Mali artyści”, w ramach programu „Przygoda z teatrem” przedstawił spektakl teatralny pt. „Księżniczka i smok” dla uczniów klas nauczania zintegrowanego. Po spektaklu uczennice zaśpiewały piosenkę edukacyjną oraz zatańczyły opracowany w grupie taniec nowoczesny. Dzieci spontanicznie reagowały na działania aktorskie i chętnie współtworzyły program artystyczny. Naśladowały starsze koleżanki w tańcu. Był to wspaniały akcent szkolny z okazji Dnia Dziecka.

Festyn Osiedla Marczuk   (3 VI)
W ZSS Nr 1 odbył się Festyn Osiedla Marczuk pod hasłem: „Baw się razem z nami. Wśród nas nikt nie jest samotny”. Była to wspaniała impreza integrująca wszystkich mieszkańców osiedla. Przygotowano różnorodny, atrakcyjny harmonogram uroczystości. Pozyskano hojnych sponsorów, przybyli znamienici goście. Bawiono się w godzinach 10.00 – 17.00.
Punktualnie o 10.00 Pani Dyrektor ZSS Nr 1, Pan Przewodniczący Rady Osiedla oraz Rada Parafialna p.w. bł. Bolesławy Lament – jako organizatorzy uroczyście powitali wszystkich przybyłych na FESTYN OSIEDLOWY.
Staropolskim obyczajem uroczystość rozpoczęto polonezem. Muzyka, tańce – kujawiak, oberek, polka oraz pieśni w wykonaniu uczniów ZSS Nr 1 i scholi SHELA wywarły niemałe wrażenie. Nikt z uczestników imprezy nie czuł się ani głodny, ani spragniony. Serwowano tradycyjne danie polskie – bigos, a poza tym kiełbaski i karkówkę z grilla, który wypożyczyła Podlaska Straż Graniczna.
Serdecznie dziękujemy hojnym sponsorom (Prezydentowi Miasta Białegostoku, Radzie Rodziców przy Zespole Szkół Sportowych Nr 1, Sieci sklepów odzieżowych „Fatałaszek”, Zakładom Mięsnym PMB przy ul. Poziomej, PSS Społem Pani Prezes Sosińskiej, Hurtowni Coca-Coli).
Imprezę urozmaicały rozgrywki sportowe: gra rekreacyjno – towarzyska w BULE zaprezentowana przez Finalistów Mistrzostw Polski w BULACH oraz Mecz Piłki Nożnej o „Promienny Puchar” rozegrany przez nauczycieli, rodziców i uczniów, a także rozgrywki sportowe - badminton, ringo.
Były też różne konkursy i zabawy dla najmłodszych, średnich i starszych (wesołe konkursy rodzinne integrujące całe rodziny do współzawodnictwa) - plastyczne, sportowe (m.in. rzut piłeczką do kosza, rzut beretem, siłowanie się na rękę, przeciąganie liny, podciąganie się na drążku). Na zwycięzców czekały nagrody: koszulki, czapki, breloczki, długopisy, itp.
Dość istotną atrakcją FESTYNU był wóz saperski XVIII BRYGADY TERYTORIALNEJ w Białymstoku oraz pokazy przygotowane przez STRAŻ POŻARNĄ.
Najmłodsi uczestnicy imprezy gromadnie okupywali dmuchany zamek do skakania i zjeżdżalnię.
Chętni mogli uzewnętrznić swoje emocje malując twarz przy specjalnym stoisku, a ciekawi swojej przyszłości skorzystać z usług wróżki, każdy mógł przetestować swoją sprawność fizyczną pod profesjonalnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego, oznakować rower lub pokonać rowerowy tor przeszkód.
Dużą atrakcją dla najmłodszych były zabawy prowadzone przez nauczycielki z chusta „klanzowską”. Uczniowie chętnie uczestniczą w tych zabawach, gdyż one są bardzo atrakcyjne w swej formie i angażują wszystkie dzieci. Zabawy typu: „Kopuła”, „Rybki i rekin”, „Kolory”, „Rakieta” pełnią w procesie wychowawczym funkcję relaksującą i terapeutyczną.
Zuchy i harcerze ze szkoły podstawowej przygotowali bardzo interesujący blok zabaw i pląsów, które mają na celu integrację grupy rówieśniczej i jednocześnie stanowią wspaniałą zabawę.
Ważnym punktem imprezy była loteria i Akcja Charytatywna „Dar Serca” – uczniowie przygotowali stoisko z ciastem, dochód z jego sprzedaży przeznaczono na letni wypoczynek dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły.
Nad zdrowiem uczestników FESTYNU czuwała pielęgniarka szkolna, dodatkowo wszystkim chętnym mierzyła ciśnienie, a bezpieczeństwa strzegli przedstawiciele Straży Miejskiej.
Prestiż imprezy podnieśli znakomici goście: Rada Osiedla Marczuk z Panem Zdzisławem Konikowskim, Ksiądz Proboszcz Jacek Tomkiel, Pani Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Lucja Orzechowska, Przedstawiciele Synów Pułku – Pan Oleg Tiuryn i Gotfryd Grubowski.
Zabawa była przednia, pogoda jak na zamówienie. Wszyscy w dobrych nastrojach rozchodzili się do domów i deklarowali swoje przybycie za rok.

Wyróżnienie w konkursie "Dni recyklingu"  (5 VI)
Wychowanek p. Grażyny Niemyjskiej z klasy IIB - Sebastian Stelmaszek zdobył wyróżnienie w konkursie plastycznym pod hasłem "Dni recyklingu" organizowanym przez Urząd Miejski i MPC w Białymstoku. Dnia 5 czerwca w siedzibie MPC Sebastian odebrał nagrodę.

Harcerski biwak w Borkach  (5 VI)
Nasze drużyny harcerskie i zuchowe udały się na dwudniowy biwak do stanicy harcerskiej w Borkach. Pobyt uatrakcyjniły: ognisko, zaproszeni rodzice, wspólna zabawa, podchody, marsz na światło. Zuchy zdobyły sprawności: „organizator gier i zabaw”, „przyjaciel zwierząt”, „kolekcjoner”. Zdobyły też trzecią gwiazdkę zuchową.

Konkurs „Łamigłówki matematyczne”  (12 VI)
Uczniowie kl. IV – VI startowali w trzech kategoriach wiekowych. Najlepsze wyniki osiągnęli:
I. W kategorii klas IV – Jakub Czygier (IVc)
II. W kategorii klas V – Michał Markiewicz (Va)
III. W kategorii klas VI – Filip Nowicki (VIc)

Wybory do Samorządu Uczniowskiego  (14 VI)
W klasach IV – VI przeprowadzono wybory do Samorządu Uczniowskiego na przyszły rok szkolny. Każdy kandydat wykonał i umieścił na szkolnym korytarzu plakat, w którym prezentował swoje plany związane z pracą samorządu, propozycje działań – kontynuacji dotychczasowych projektów lub wprowadzenie reform. Uczniowie po zapoznaniu się z wszystkimi propozycjami kandydatów największym zaufaniem i sympatią obdarzyli Monikę Fik (kl. Vb).

Ogólnopolska Akcja Zbiórki Baterii  (VI 2006)
W roku szk. 2005/2006 w ZSS Nr 1 Wicedyrektor Irena Boreczko – Aksiucik monitorowała wraz z p. A. Skowrońską i p. A. Gąsowską „Ogólnopolską Akcję Zbiórki Baterii w ramach kampanii „Działaj Czysto”. Akcja trwała od XI 2005 do VI 2006 pod patronatem Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej UM w Białymstoku. Zwycięzcami konkursu w skali całej szkoły zostali:
1. Marta Trusewicz (Vc) – 1605 sztuk baterii i 6477 sztuk baterii od zegarków,
2. Karolina Jakubowska (Vc) – 550 sztuk,
3. Maciej Walczuk (Vc) – 482 sztuki.

Na terenie miasta Białystok, w konkursie „Baterie zagrożeniem dla środowiska i ludzi” (spośród 39 szkół) tytuł EKOKLASY zdobyła kl. Vc SP Nr 29, która w nagrodę pojedzie we wrześniu na wycieczkę do Białowieży. Uczniowie pod opieką nauczyciela przyrody Ireny Boreczko-Aksiucik zebrali 3655 sztuk baterii i 6480 baterii od zegarków). ZSS Nr 1 zebrał w sumie 125 kg baterii.
Uczennica kl. Vc Marta Trusewicz zdobyła tytuł EKOUCZNIA (I miejsce w Białymstoku) i otrzymała cenne nagrody ufundowane przez firmę KODAK.

„Program szkoły przyjaznej środowisku” – ogólnopolski projekt „Czy ja dbam o środowisko”  (VI 2006)
W roku szk. 2005/2006 Wicedyrektor Irena Boreczko – Aksiucik opracowała i koordynowała „Program szkoły przyjaznej środowisku”, uczestnicząc z wybranymi klasami w ogólnopolskim projekcie „Czy ja dbam o środowisko”, po zakończeniu którego ZSS Nr 1 otrzymał ogólnopolski certyfikat „Szkoły Przyjaznej Środowisku”. Program był realizowany przez uczniów w czasie całego roku szkolnego. W skład zepołu nauczycieli koordynujących działaniami ekologicznymi, weszli: Irena Boreczko-Aksiucik, Halina Mielko, Alina Skowrońska i Tomasz Włodarczyk. Akcji patronował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i GW oraz Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju AGRO – GROUP.

Udział w konkursach artystycznych  (VI 2006)
Nasi uczniowie chętnie uczestniczą w różnych formach rywalizacji - konkursach na terenie miasta i województwa.
Dominika Borys (kl. VIb) zdobyła II nagrodę w Międzyszkolnym Konkursie Plastyczno – Literackim pod hasłem: „Ze zdrowiem pod rękę”.
Troje reprezentantów naszej szkoły uczestniczyło w XXIX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (zdobyliśmy VII miejsce).
W czerwcu zespół wokalny zajął III miejsce w Międzyszkolnym konkursie piosenki turystycznej i letniej – Trampek.
W czerwcu dzieci przygotowywały prace plastyczne w konkursie zorganizowanym przez naszą szkołę: „Bohaterstwo młodzieży polskiej w czasie II wojny światowej”.

Wyróżnienia w VIII edycji konkursu plastyczno–literackiego „Mój las – zaproszenie do lasu”  (20 VI)
Na konkurs zorganizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku, SSP Nr 4 oraz Nadleśnictwo Dojlidy, nadesłano 325 prac plastycznych. W kategorii plastycznej wyróżnienie uzyskały uczennice klasy VIb: Dominika Borys i Kinga Żołyńska (opiekun nauczyciel przyrody Irena Boreczko-Aksiucik). Gratulacje!

Zakończenie roku szkolnego – pożegnanie klas szóstych   (23 VI)
Klasy szóste po raz ostatni przygotowały uroczysty apel na zakończenie roku szkolnego (pod kierunkiem wychowawczyń: p. I. Lis i p. D. Czajkowskiej i p. I. Boreczko-Aksiucik). Uczniowie serdecznie podziękowali Dyrekcji i nauczycielom za ich pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą.
Najwięcej świadectw z wyróżnieniem otrzymała kl. VIa (wych. p. I. Lis), bo aż 16 - dziesięcioro uczniów miało średnią w przedziale 5,56 – 5,11. Klasa zajęła I miejsce w nauce – ze średnią ocen 4,6. Dwoje uczniów tej klasy uzyskało tytuł finalisty konkursów przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim: Aleksandra Dzięgielewska – w Konkursie Języka Polskiego, Krzysztof Kossakowski – w Konkursie Przyrodniczym.
Natomiast klasa VIc wyróżniła się osiągnięciami w pływaniu – na szczeblu rejonowym i w skali kraju.

Podsumowanie II półrocza  (VI 2006)
Wyniki w nauce kl. IV – VI – podsumowanie całorocznej pracy:
I. VIa – 4,6 IV. Vc – 4,5 VII. VIb – 4,3
II. IVc – 4,55 V. VIc – 4,37 VIII. IVa – 4,1
III. IVb – 4,52 VI. Va – 4,34 IX. Vb – 4,0
Średnia ocen w nauce w klasach IV – VI wynosi 4,36
Czytelnictwo - najlepiej czytające klasy: IIIb, Vc, IVa, VIb i VIa.
Najlepsi czytelnicy: Greta Dubrawska (Va), Emilia Niewińska (IVa), Paulina Dąbrowska (IVa), Ewelina Kulesza (IIIa) i Karolina Hanusiak (IIIb).


Działalność zuchów i harcerzy w I semestrze

15 września - Harcerze z 36 BDH biorą udział w „Marszu Żywej Pamięci Sybiru”.
20 września - Zuchy z 11 BGZ „Słoneczna Gromada” i harcerze z 36 BDH „Leśni” uczestniczą w akcji „Sprzątanie świata”. Porządkowano teren przy pomniku Synów Pułku przy ulicy Bogusławskiego.
12 października - Zuchy i harcerze pełnią wartę przy tablicy pamiątkowej Synów Pułku w ramach obchodów Święta Szkoły.
listopad - Zuchy z 11 BGZ zdobywają nagrody w konkursie na kartę świąteczną - Daria Kowalewska – III miejsce, Ola Wiak – wyróżnienie.
10 listopada - Harcerze udali się na cmentarz wojskowy, zapalili znicze na grobach żołnierzy poległych w latach 1918 – 1920.
17 grudnia - Zuchy i harcerze uczestniczą w „Festiwalu kolęd i pastorałek”. Agata Łukaszewicz – I miejsce, Daria Tarnowska – wyróżnienie.
23 grudnia - Zuchy i harcerze biorą udział w przedsięwzięciu „Betlejemskie Światło Pokoju”.

Działalność zuchów i harcerzy w II semestrze roku szk. 2005/2006
W lutym 2006 roku - zuchy i harcerze brali udział w Rajdzie Karnawałowym „U króla Maciusia”. Zuchy zdobyły główną nagrodę i I miejsce, harcerze zaś wyróżnienie.
W marcu - brali udział w Rajdzie Śladami Powstańców Styczniowych 1863 r. Zuchy zdobyły srebrną kosę i I miejsce za realizację zadań na trasie zuchowej, harcerze zdobyli srebrną kosę.
W marcu - 11 BGZ zorganizowała nabór do swojej gromady. Odbyły się zbiórki zuchowe, na które zostali zaproszeni uczniowie kl. I a i I b. Do gromady zuchowej dołączyło 17 dzieci. Zbiórki zuchów z kl. I odbywały się raz w tygodniu – we wtorki.
W kwietniu - porządkowano teren przy obelisku Synów Pułku. Odbyła się tam również lekcja historii poprowadzona przez p. Olega Tiuryna.
W maju - zuchy i harcerze włączyli się w organizację „Dnia Otwartego” SP 29. Zaprezentowali piosenki i pląsy zuchowe. Zaproszono też dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 29.
W maju odbyła się też uroczysta wieczornica „Patriotyzm – współcześnie”, na którą zostali zaproszeni delegaci ZHP.
W maju - zuchy i harcerze włączyli się w organizację „Dnia Otwartego” SP 29. Zaprezentowali piosenki i pląsy zuchowe. Zaproszono też dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 29.
W czerwcu -  włączono się w organizację Rodzinnego Festynu Osiedla Marczuk, prezentując piosenki i pląsy zuchowe i harcerskie.
Na podsumowanie roku szkolnego udano się na dwudniowy biwak do stanicy harcerskiej w Borkach. Pobyt uatrakcyjniły: ognisko, zaproszeni rodzice, wspólna zabawa, podchody, marsz na światło. Zuchy zdobyły sprawności: „organizator gier i zabaw”, „przyjaciel zwierząt”, „kolekcjoner”. Zdobyły też trzecią gwiazdkę zuchową.
W czerwcu - delegacja harcerzy wzięła udział w pogrzebie płk. Matowickiego – Syna Pułku.

Działalność świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2005/2006
Świetlica przy ZSS nr 1 jest świetlicą promującą zdrowie. W związku z tym zorganizowano następujące przedsięwzięcia:
Wrzesień - zapoznanie z pracą pielęgniarki szkolnej. Przystąpienie do konkursu „Jemy pięć razy dziennie owoce i warzywa”.
Październik - zorganizowanie „kącika czystości” i gazetki ściennej informującej o działaniach świetlicy.
Listopad - włączenie się do tygodnia „Zdrowa i bezpieczna szkoła” organizowanego przez Samorząd Uczniowski
- przedstawienie „Piknik witaminek” w wykonaniu teatrzyku świetlicowego „Słoneczko”,
- zorganizowanie konkursu recytatorskiego klas 0-III „Jak dobrze być zdrowym”, I miejsce – Paulina Pawluczuk (kl. IIa),
-udział w konkursie plastycznym propagującym zdrowy styl życia,
-w ramach promocji naszej szkoły w „Tygodniu zdrowia” uczestniczyli zaproszeni goście: nauczyciele i dzieci z Przedszkola nr 28 i 29.
Grudzień - rozstrzygnięcie konkursu „Jemy pięć razy dziennie owoce i warzywa”, pogadanka na temat „piramidy zdrowia”,
wykonanie sałatki owocowej. Zorganizowano konkurs kolęd i pastorałek dla uczniów klas 0 – III. Zwycięzcą został Krzysztof Chruściński (Ib) za wykonanie kolędy „Cicha noc”.
Styczeń - w tygodniu poprzedzającym ferie zimowe w świetlicy odbyło się noworoczne „Spotkanie przy choince”. Uczniowie z kl. V zaprezentowali krótką inscenizację „O wilku i siedmiu koźlątkach”, były konkursy, pląsy i poczęstunek.
Luty - zorganizowano „Walentynki” – odpowiednio udekorowano świetlicę, samorząd prowadził pocztę walentynkową, a dzieci wymieniały się prezentami.
Maj - w maju odbył się konkurs plastyczny „Portret mojej mamy” (I miejsce zajęła Ewelina Kulesza).
Czerwiec - na początku czerwca nauczyciele i wychowankowie przygotowali wystawki swoich prac w związku z Festynem Osiedla Marczuk.

Wzięliśmy udział w konkursach plastycznych organizowanych przez inne szkoły:
-„Owoce i warzywa – lubię i wiem, co jem” - Aneta Jabłońska (kl. III) – wyróżnienie
-„Odżywiamy się zdrowo”
-„Wakacyjne wspomnienia” (w SP Nr 32) – wyróżnienie dla pracy zbiorowej,
-„Bohaterowie bajek braci Grimm” (w SP Nr 5) – Daria Kowalewska II miejsce, Karolina Myślińska III miejsce,
-„Pocztówka Bożonarodzeniowa lub Noworoczna” (w SP 44) – wyróżnienie dla Oli Wiak.
Przez cały rok szkolny działał teatrzyk „Słoneczko”, sekcja plastyczna, gromada zuchowa i realizowane były zajęcia z promocji zdrowia („Klub Wiewiórka”).
Imprezy odbywające się na terenie szkoły, w których aktywnie uczestniczyły dzieci ze świetlicy:
-zbiórka artykułów piśmienniczych w ramach akcji „Wyprawka dla Żaka”,
-udział w szkolnym konkursie plastycznym w ramach „Tygodnia zdrowia” pt. „Jak dobrze być zdrowym”,
-udział w konkursie na rymowankę o zdrowiu,
Ponadto świetlica zorganizowała (w ramach promocji zdrowia) szkolny konkurs plastyczny pt. Sport to zdrowie”, brała udział w Turnieju Tenisa Stołowego w SP 12 (II miejsce Przemysław Kurowski), przygotowała „Wesołe przełaje” dla klas „0” z zaprzyjaźnionych Przedszkoli Nr 28 i 29.

W świetlicy prężnie działa gromada zuchowa. Pani Bożena Kowalska – instruktor ZHP prowadzi interesujące zbiórki i uczestniczy w licznych akcjach.

Uczniowie będący członkami społeczności świetlicowej tworzą swój samorząd wybierany przy końcu roku szkolnego na następny rok, prowadzą też kronikę świetlicy. Samorząd świetlicowy typuje najaktywniejsze dzieci do nagród. W tym roku szkolnym wyróżnili się: Paulina Pawluczuk IIa, Mateusz Markiewicz IIa, Filip Kasprzak IIa, Patrycja Popiel „0”, Justyna Kulesza Ib, Ewelina Kulesza IIIb, Gabriela Suchocka Ia, Rafał Łazarski Ia. Dyplomy i nagrody zostały rozdane 23.06.2006 r. na zakończenie roku szkolnego.

Szkolne koło wolontariatu - „Klub Ośmiu”
Członkami koła są uczniowie klasy VIa. Razem z uczniami Publicznego Gimnazjum nr 20 tworzą jeden kilkudziesięcioosobowy klub wolontariuszy działający od kilku lat pod opieką Barbary Kardasiewicz i Ireny Lis. W tym roku dzielnie naszą działalność wspiera również B. Gierasimiuk.
Wiele czasu uczniowie poświęcają działalności na rzecz wychowanków Domu Dziecka nr 2. W każdą sobotę po południu opiekują się grupą przedszkolną, organizując maluszkom zabawy dydaktyczne, plastyczne, ruchowe, na świeżym powietrzu, na placyku zabaw. Nawiązały się serdeczne przyjaźnie, przedszkolaczki z niecierpliwością oczekują wizyty wolontariuszy, zawsze spontanicznie wyrażają radość z naszego przybycia i smucą się w chwili pożegnania.
W każdą sobotę rano, w godzinach przedpołudniowych prowadzone są zajęcia dla uczniów klasy szóstej przygotowujące do sprawdzianu kompetencji po szkole podstawowej. Zajęcia takie odbywają się systematycznie już drugi rok pod kierunkiem polonistki - Ireny Lis. Obejmują one wszystkie przedmioty, a w zajęciach uczestniczą też wolontariusze gimnazjum – M. Łazarska i K. Piszczatowska, które już drugi rok pomagają młodszym.
Członkowie koła włączają się też aktywnie do różnych akcji charytatywnych organizowanych na terenie szkoły, np. Akcji Bożonarodzeniowej, Akcji Wielkanocnej i in. Dochód przeznaczony został na pomoc uczniom naszej szkoły będących w trudnej sytuacji.
Na zakończenie roku szkolnego 18 uczniom kl. VIa działającym aktywnie w „Klubie Ośmiu” wręczono dyplomy w dowód uznania i podziękowania za ich pracę.

Realizacja programów autorskich - Program autorski „Przygoda z teatrem”
Osoba realizująca: Marek Kukliński – nauczyciel muzyki i plastyki.
Program został napisany z myślą o uczniach klas IV-VI szkoły podstawowej. Przeznaczony jest dla uzdolnionych artystycznie osób, które mogą rozwinąć swoje umiejętności w zakresie gry aktorskiej, śpiewu, scenografii i elementów choreograficznych. Program jest realizowany w cyklu rocznym (1 godzina tygodniowo) poza zajęciami dydaktycznymi, na kole teatralnym. Uczniowie kl. Va i Vb zaprezentowali swoje zdolności i umiejętności na uroczystej akademii związanej ze Świętem Szkoły w dniu 12 października oraz na apelu z okazji Święta Niepodległości w dniu 10 listopada.
Młodzi aktorzy pod kierunkiem nauczyciela sztuki ćwiczyli różne formy teatralne, etiudy, elementy dykcji i emisji głosu. Podsumowaniem osiągnięć uczniów był spektakl pt. „Baśń o dwunastu miesiącach” i dwie etiudy teatralne pt. „Ptyś i jabłko” oraz „Ptyś i rock and roll”. 5 grudnia te artystyczne działania w ramach promocji szkoły zostały zaprezentowane dzieciom z Przedszkola Samorządowego nr 79. Program artystyczny przyniósł ogromną satysfakcję widzom oraz radość aktorom.

W Walentynki, zespół teatralny w ramach współpracy z p. B. Kuklińską – wychowawczynią kl. IIIa zaprezentował etiudy teatralne, które zostały przyjęte wielką owacją widzów. M. Kukliński, jako przedmówca prezentacji etiud, wyjaśnił istotę tradycyjnego teatru japońskiego – bunraku, podkreślił wagę animacji lalek dla całokształtu artystycznego wyrazu etiud. Zaprezentował techniczne możliwości w kreowaniu postaci.

W lutym 2006 roku, w II Przeglądzie Artystycznych Zajęć Pozalekcyjnych, zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku, jako jedni z reprezentantów SP 29, wystąpiło Koło teatralne z programem trzech etiud teatralnych pt. „Ptyś i jabłko”, „Ptyś, Karolina i Fred” oraz „Rockandrollowy Ptyś”.

W kwietniu 2006 roku zespół teatralny „Mali artyści” wystąpił w Podlaskich Spotkaniach Teatrów Lalkowych, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku. Uczennice wystąpiły z programem artystycznym, który został bardzo dobrze przyjęty przez młodych widzów z podlaskich grup teatralnych. Przegląd był objęty patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty. W jury zasiadali aktorzy Białostockiego Teatru Lalek. „Mali artyści” otrzymali pamiątkowy dyplom i gratulacje za udany występ.

W ramach występów z okazji Dnia Otwartego Szkoły (6 maja 2006), dzieci z Koła teatralnego zaprezentowały przybyłym gościom krótki program.

W dniu 1 czerwca 2006 roku, z okazji Dnia Dziecka Koło teatralne przedstawiło spektakl pt. „Księżniczka i smok” dla uczniów klas nauczania zintegrowanego. Po spektaklu uczennice zaśpiewały piosenkę edukacyjną oraz zatańczyły opracowany w grupie taniec nowoczesny. Dzieci spontanicznie reagowały na działania aktorskie i chętnie współtworzyły program artystyczny. Naśladowały starsze koleżanki w tańcu. Był to wspaniały akcent szkolny z okazji Dnia Dziecka.

Praca w zespole teatralnym przyniosła wiele satysfakcji dzieciom, które bardzo chętnie angażowały się we wszelkie działania artystyczne.

Program autorski - Tradycje w polskim domu (Bogusława Kuklińska)    Czytaj