Rok szkolny 2008/2009

Czerwiec 2008

Wrzesień 2008

Październik 2008

Listopad 2008

Grudzień 2008

Styczeń 2009

Luty 2009

Marzec 2009

Kwiecień 2009

Maj 2009

Czerwiec 2009

 
czerwiec 2008
Letnie Oświęcim Mistrzostwa Polski 2008  
 Na Mistrzostwach Polski Młodzików w pływaniu (12 lat) w Dębicy (27-29.06), Diana Sokołowska (Vc) została czterokrotnie mistrzynią Polski (4 złote medale)! Gratulacje!
Wyniki Vc zawodników Juvenii Białystok: 
50m motylkowy 1 - Sokołowska Diana, 5 Tochman Daniel
100m motylkowy - 1 Sokołowska Diana, 5 Tochman Daniel
100m grzbietowy - 8 Tochman Daniel
200m grzbietowy - Tochman Daniel
4x100m dowolny - 5 Juvenia B (Mroczowska A., Niemierowicz A., Nowicka M., Sokołowska D.)

50m dowolny - 1 Sokołowska Diana
100m dowolny - 1 Sokołowska Diana
100m klasyczny 51 Niemierowicz Anna

 Wyniki uczniów VIc w Letnich Mistrzostwach Polski Młodzików - 13 lat w Oświęcimiu (25-27.06):
50m dowolny - 39 Niedzielko Wojciech
100m dowolny - 34 Niedzielko Wojciech
200m dowolny - 34 Marchel Adrian 55 Kowalewski Maciej
400m dowolny - 46 Kowalewski Maciej
800m dowolny - 26 Marchel Adrian, 37 Kowalewski Maciej, 47 Wasilko Maciej

50m motylkowy - 41 Niedzielko Wojciech
100m motylkowy - 29 Niedzielko Wojciech
100 grzbietowy - 19 Woronowicz Paweł
200m grzbietowy - 10 Woronowicz Paweł

200m zmienny - 27 Niewiński Juliusz, 28 Woronowicz Paweł
400m zmienny - 26 Woronowicz Paweł, 27 Niewiński Juliusz
100m klasyczny - 28 Charyło Dominik, 33 Niewiński Juliusz
200m klasyczny - 22 Niewiński Juliusz, 33 Charyło Dominik
4x100m zmienny - 10 Juvenia B (Woronowicz P., Niedzielko W., Niewiński J., Marchel A.)


wrzesień 2008
Początek roku szkolnego   (1 września)
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009 zaszczycili patroni szkoły Synowie Pułku.

Białostocka inauguracja roku szkolnego i wręczenie medali "Diligentiae" dla najpilniejszych uczniów oraz ich nauczycieli   (2 września)
W Pałacu Branickich Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski po raz pierwszy wręczył medale "Diligentiae". To szczególne wyróżnienie, które otrzymują nie tylko najpilniejsi uczniowie, ale również ich wychowawcy, którzy pomagają im w osiągnięciu znakomitych wyników w nauce. We wtorek otrzymało go 130 uczniów wraz z nauczycielami z 69 białostockich szkół.
Wśród nagrodzonych była uczennica Va Daria Kowalewska i Pani Danuta Czajkowska.

Stypendia naukowe i artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku   (2 września)
W Auli Pałacu Branickich, w gronie znamienitych Gości, spotykali się z Prezydentem Miasta Białegostoku Ci, którzy z pasją i poświęceniem poszukują prawdy, dobra i piękna w różnorodnych jego formach naukowych i artystycznych - Uczniowie i ich Nauczyciele oraz Rodzice. Pan Tadeusz Truskolaski - Prezydent Miasta Białegostoku oraz Pan Włodzimierz Kusak - Przewodniczący Rady Miejskiej Białegostoku wręczyli najlepszym z najlepszych akty stypendialne - stypendia naukowe i artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku. Otrzymało je 97 uczniów szkół publicznych i niepublicznych naszego Miasta.
Z Szkoły Podstawowej nr 29 w dziedzinie naukowej stypendium otrzymała Karolina Szymczuk – Szkoła Podstawowa Nr 29 (obecnie klasa 1b Publiczne Gimnazjum nr 20) - Wyróżnienie Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur 2008”, Finalistka Wojewódzkiego Konkursu Jęz. Angielskiego.

VIII Marsz Żywej Pamięci Sybiru  (11 września)
Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Marszu Żywej Pamięci Sybiru. W tym ważnym patriotycznym wydarzeniu oprócz pocztu sztandarowego brały udział wszystkie pierwsze klasy gimnazjum, harcerze z Szkoły Podstawowej nr 29.

Stypendia Zarządu Województwa Podlaskiego za wyniki w nauce  (12 września)
W piątek 12 września w uroczystym anturażu Auli Magna Pałacu Branickich odbyła się gala wręczenia stypendiów Zarządu Województwa Podlaskiego za wybitne osiągnięcia i wyniki w nauce. W uroczystości oprócz władz województwa reprezentowanych przez: Marszałka Województwa Podlaskiego Jarosława Dworzańskiego i członka Zarządu Województwa Jacka Piorunka, obecny był także Podlaski Kurator Oświaty Jerzy Kiszkiel.
Zarząd Województwa Podlaskiego, w drodze uchwały, przyznał 55 stypendiów (na 353 złożone wnioski) uczniom i studentom za wybitne osiągnięcia w nauce, na okres 10 miesięcy w kwocie 300 zł miesięcznie.
Z Szkoły Podstawowej nr 29 stypendium otrzymała Karolina Szymczuk, laureatka Konkursu Matematycznego oraz finalistka Konkursu Języka Angielskiego na szczeblu wojewódzkim; otrzymała bardzo dobry wynik (III miejsce w województwie) w Alfiku Matematycznym na poziomie ogólnopolskim oraz wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Kangur matematyczny”.

Piknik "Przystanek zdrowie”  (12 września)
Zuchy z 11 BGZ "Słoneczna Gromada” i dzieci z Klubu Wiewiórka brały udział w akcji zorganizowanej na ulicy Rynek Kościuszki przez Polski Czerwony Krzyż Zarząd Rejonowy.
Celem akcji była promocja zdrowego stylu życia. Na miejscu można było m.in. zbadać ciśnienie krwi, sprawdzić poziom cukru, spróbować dietetycznych ciasteczek
wyprodukowanych z naturalnych surowców, bez konserwantów i polepszaczy. Dzieci rozdawały ulotki zachęcające do zdrowego odżywiania się, honorowego oddawania krwi,
finansowej pomocy afrykańskim dzieciom zagrożonym malarią. Uczestniczyły też w konferencji prasowej udzielając wywiadu Telewizji Białystok. Dzięki tej akcji będziemy
bardziej wrażliwi na potrzeby innych

Sprzątanie Świata  (19 – 21 września)
Dzieci z naszej szkoły brały udział w kampanii Sprzątanie świata – Polska 2008. "Sprzątanie świata" jest międzynarodową akcją związaną z promocją ochrony środowiska.
Hasło tegorocznej akcji: ,,Ziemia w twoich rękach” przypomina o współodpowiedzialności za stan środowiska i zobowiązuje do ochrony przyrody poprzez racjonalne wykorzystanie jej zasobów. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Sprzątaliśmy teren wokół szkoły - ulice: Prowiantową, Asnyka, Gruntową, Spokojną, Promienną oraz teren ulicy Marczukowskiej. Mamy nadzieję, że akcja w której braliśmy udział uwrażliwi dzieci i młodzież na potrzeby środowiska, ale przede wszystkim przypomni, że wszelkie podejmowane przez nas działania mają wpływ na środowisko. W akcji brały udział dzieci z klas pierwszych, wspólnie uporządkowały najbliższy teren wokół szkoły. To było pierwsze wyzwanie maluchów w nowej szkole.

Udział w projekcie "Koń - Przyjaciel, Terapeuta i Nauczyciel"    (23 - 24 września)
W dniach 23-24.09.2008 uczniowie klasy VIa i VIb Szkoły Podstawowej wzięli udział w projekcie "Koń - Przyjaciel, Terapeuta i Nauczyciel" finansowanym przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Wydarzenie miało miejsce w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie mieści się "Jeździecki Klub Sportowy Pieńki” - niedaleko Michałowa. W
przedsięwzięciu wzięli udział także uczniowie z Zespołu Szkół nr 13 w Białymstoku. Integracja obu grup odbywała się poprzez zajęcia edukacyjne przedstawiające konie i ich rolę w naszym życiu, warsztaty fotograficzne, gry ruchowe, zajęcia jeździeckie i wspólne ogrzewanie się przy ognisku. Wszystkie dzieci bardzo zaangażowały się w zajęcia, powstały piękne zdjęcia, które można obejrzeć na stronie www.klubpienki.pl. Chociaż pogoda nie dopisała - wszyscy mieli uśmiechnięte miny. Nie przeszkodziło to również w zawieraniu nowych znajomości i wzajemnej pomocy. Mamy nadzieję na kolejne spotkania...

Apel o ks. Michale Sopoćko  (25 września)
Na trzy dni przed uroczystościami beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Michała Sopoćko w naszej szkole odbył się apel poświęcony ks. M. Sopoćko oraz miastu, w którym spędził prawie 30 lat, czyli Białemustokowi. Główną częścią uroczystości była prezentacja multimedialna pt. "Białystok Miasto Miłosierdzia" autorstwa katechetek naszej szkoły - J. Wysztygiel i A. Kazberuk. Prezentację zaprezentowano też podczas archidiecezjalnego spotkania katechetów, które odbyło się w sierpniu 2008r. Obecnie jest dostępna na stronie Wydziału Katechetycznego w Białymstoku.

"Jesteśmy pierwsza klasa"  (29 września)
Klasy pierwsze spotkały się z prezydentem miasta Białegostoku na placu przed Teatrem Dramatycznym pod hasłem "Jesteśmy pierwsza klasa". Uczniowie obejrzeli pokaz magika oraz złożyli uroczyste ślubowanie. Później pozowały do wspólnego zdjęcia, które ukazało się w Gazecie Wyborczej w dniu 4.10.08 r. Po spotkaniu uczniowie zwiedzili park oraz bawili się na placu zabaw.

Konkurs plastyczny "Bezpieczna droga do szkoły"  (30 września)
W klasach pierwszych odbył się konkurs plastyczny na temat "Bezpieczna droga do szkoły" pod patronatem policji i stacji Statoil Poland w ramach akcji edukacyjno - informacyjnej " Bezpieczeństwo Dziecka na Drodze - 2008". Celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. 
Prace plastyczne dzieci były wyeksponowane w naszej szkole. Jury w składzie: przedstawiciel policji, stacji Statoil i wychowawczynie wyłonili zwycięzców. Główną nagrodę - rower, kamizelkę i kask otrzymała uczennica kl. Ia Agata Jurewicz. Wyróżnienia otrzymali: J. Pikuła, M. Borowski, P. Sawoniuk (kl. Ia) oraz P. Nowakowski, G. Czeremcha, D. Szyndler, N. Salnikow, M. Bułkowski (kl. Ib). Pozostałe dzieci zostały nagrodzone grami edukacyjnymi oraz znaczkami odblaskowymi. Uczniowie klas pierwszych przekazali część gier pani pedagog na akcje charytatywne.

Nagroda w konkursie Brzoza  (wrzesień 2008)
W czerwcu 2008 został ogłoszony konkurs plastyczny i literacki "Brzoza", organizowany w ramach projektu "Bliżej Europy – zmiany w edukacji środowiskowej" przez Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku. W konkursie plastycznym w kategorii Szkoły Podstawowe I miejsce zdobyła Daria Kowalewska (VIa) SP nr 29 (opieka Pani Irena Boreczko-Aksiucik). Otwarcie wystawy fotograficznej połączonej z uroczystym rozdaniem nagród nastąpiło 24 października w Filharmonii Podlaskiej.

Program "Z poprawną polszczyzną za pan brat"   (IX 2008)
 W naszej szkole realizowany jest program "Z poprawną polszczyzną za pan brat". Jego celem jest obudzenie świadomości językowej dzieci, wdrażanie do poprawności, bogacenie słownictwa, a tym samym uczenie szacunku dla języka ojczystego. W ramach programu zorganizowana została gazetka ścienna "Językowa corrida, czyli walka z bykami", na której prezentowane są poprawne formy różnych wyrazów, z którymi szkolna społeczność ma kłopoty i często popełnia w nich błędy.
W ramach aktywizacji czytelniczej uczniów stworzona została "Dodatkowa lista lektur" Uczeń, po zapoznaniu się z wybranym przez siebie utworem literackim, rozwiązuje test, zawierający pytania otwarte i zamknięte a sprawdzający stopień przyswojenia treści książki. 80% poprawnych odpowiedzi równoważne jest z zaliczeniem testu. Po pozytywnym zaliczeniu dwóch książek, uczeń otrzymuje cząstkową oceną bardzo dobrą z języka polskiego.październik 2008
Ślubowanie klas pierwszych  (3 października)
W piątkowe popołudnie w naszej szkole odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Na uroczystość byli zaproszeni dyrektorzy naszej szkoły oraz przedstawiciel Rady Rodziców - pani M. Bukowska. Uczniowie przygotowali wiersze i piosenki związane z życiem szkoły. Wykazali się też znajomością hymnu Polski, który odśpiewały bezbłędnie oraz symboli narodowych. Pasowania na ucznia przy śpiewie a'capella uczniów kl. IVb dokonała pani dyrektor E. Rogowska. Po uroczystości dzieci udały się do sal, gdzie otrzymały pamiątkowy dyplom pasowania na ucznia.


Grand Prix Województwa Podlaskiego w pływaniu   (4 października)
W zawodach, które odbyły się w Suwałkach najlepiej z zawodników Juvenii Białystok (uczniów SP 29) spisali się:  
50m dowolny - 1 Marcin Kisielewski, 3 Daniel Konecko
50m motylkiem - 1 Diana Sokołowska, 2 Dawid Perkowski
50m grzbietowy - 3 Kacper Abłażewicz, 1 Daniel Tochman, 2 Michał Nowicki
50m klasyczny - 3 Karolina Pietrzykowska, 2 Marcin Kisielewski
800m dowolny - 1 Diana Sokołowska, 2 Daniel Tochman
Wyniki zawodów 

Wycieczka do lasu   (9 października 2008)
Klasa IIIA wybrała się do lasu w Bacieczkach. Korzystając z ładnej pogody uczniowie obserwowali jesienne zmiany w przyrodzie, utrwalili zdobyte wcześniej wiadomości na temat rodzajów lasów i jego warstw, zrobili porządki w Miejscu Pamięci Narodowej i zapalili znicze. Potem przystąpili do sprzątania lasu, uwzględniając segregację śmieci (opiekun B. Kuklińska).

Dzień Edukacji Narodowej  (13 października)
Samorząd Uczniowski PG 20 i SP 29 złożył w tym dniu serdeczne życzenia Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom zespołu szkół. Na uroczystym apelu zostały wręczone nauczycielom słodkości od Samorządów obu szkół.


Święto szkoły  (24 października)
24 października 2008 roku w Zespole Szkół Sportowych nr1 im. Synów Pułku w Białymstoku odbyło się Święto Szkoły. Uroczystość zorganizowano z okazji drugiej rocznicy nadania imienia naszej szkole.
Na tę okazję sala gimnastyczna została specjalnie udekorowana. Scenę zdobiły: biało-czerwona flaga z herbem w tle, jesienny pejzaż, sztuczne ognisko oraz kilka drewnianych pieńków. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11.00. Zaproszonych było wielu ważnych gości, którzy swoją obecnością uświetnili galę. Uroczystość rozpoczął Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu chóru PG20. Następnie zabrała głos Pani Dyrektor Elżbieta Rogowska, która przypomniała wszystkim zgromadzonym o celu zorganizowania tego apelu. Wspomniała również o naszych Patronach, którzy swoją dzielnością i walecznością przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejnym mówcą był Pan Prezes Białostockiego Środowiska Synów Pułku, który opowiedział o działalności tej organizacji i wyraził uznanie dla wychowania patriotycznego w naszej szkole. Uwieńczeniem części oficjalnej było uhonorowanie orderami, odznaczeniami i pamiątkowymi dyplomami Pani Dyrektor Elżbiety Rogowskiej, Pani Haliny Surynowicz (nauczycielki historii), Pana Marka Kuklińskiego (nauczyciela muzyki i sztuki), Pani Haliny Mielko (członkini ZHP) oraz Córki i Syna Pułku.
Następne wydarzenie wchodzące w skład uroczystości, to ślubowanie klas pierwszych gimnazjum. Kilku przedstawicieli najmłodszych gimnazjalistów przyrzekało godne reprezentowanie szkoły, sumienne wypełnianie obowiązków ucznia, szacunek do nauczycieli oraz kolegów, a także kulturalne zachowanie podczas całej trzyletniej nauki w gimnazjum.
Po ślubowaniu rozpoczęła się część artystyczna. Na początek zobaczyliśmy scenę dzielenia się chlebem dwóch żołnierzy z małymi chłopcami. Czynność ta miała charakter symboliczny - oznaczała przekazywanie wiedzy i mądrości życiowej kolejnym pokoleniom. Następnie aktorzy wcielający się w role Synów Pułku prowadzili ze sobą wierszowany dialog o trudach życia codziennego, ciężkiej służbie, debatowali o zmiennych losach Polski podczas II wojny światowej. Z kolei wystąpiły Anna Adamska i Monika Sidorowicz. które zaśpiewały nostalgiczną balladę "Rozkwitały pąki białych róż". Publiczność nie szczędziła im braw, a nasi Goście mieli łzy w oczach. Występ Pauliny Przastek (uczennicy PG20) również wywołał sporo emocji. Dziewczyna zachwyciła wszystkich bardzo dobrą recytacją listu, którego tematem była tęsknota matki za ukochanym dzieckiem wysłanym na wojnę. Kolejno wystąpiła ponownie Monika Sidorowicz (uczennica PG20), która zaśpiewała powojenną piosenkę Ireny Santor "Powrócisz tu". Później zaprezentowały się dzieci z klas młodszych, rozbawiając i wzruszając zgromadzonych świetnym tańcem w rytm polskiej melodii ludowej. Na koniec, po recytacji Dominiki Gajdy, chór PG20 zaśpiewał dawny polski szlagier - "Płynie Wisła, płynie". Dodatkową atrakcją była aranżacja ruchowa - cztery dziewczynki zsynchronizowanie poruszały różnobarwnymi wstążkami. To jeszcze jedna "lekcja historii" budząca w uczniach miłości do ojczyzny.
Sidorowicz Monika kl. IIId PG20

Warto wspomnieć, że w tym roku przypadła 25 rocznica nadania imienia Synów Pułku samej Szkole Podstawowej Nr 29.

II Grand Prix Podlasia w Pływaniu   (25 października)
Zawody odbyły się w Sokółce, patronat objął Marszałek Województwa Podlaskiego. Wyniki medalowe uzyskali:
200m grzbietowy - 1 Tochman Daniel
50m motylkowy - 1 Tochman Daniel
50m grzbietowy - 3 Wysocka Karolina
50m klasyczny - 2 Choroszewska Karolina, 3 Pietrzykowska Karolina, 2 Nimierowicz Anna, 3 Sienkiewicz Klaudia, 3 Kisielewski Marcin
200m klasyczny - 2 Choroszewska Karolina, 3 Pietrzykowska Karolina, 3 Laskowski Kacper
50m dowolny - 1 Sokołowska Diana
200m dowolny - 3 Aleksiejuk Natalia, 1 Sokołowska Diana
200m zmienny - 3 Mieleszko Paulina, 1  Nowicki Michał, 2 Perkowski Dawid, 3 Korsak Juliusz
Wyniki zawodów 


listopad 2008  
Występ iluzjonisty   (3 listopada)
Godzinę świetnej rozrywki zapewnił występ iluzjonisty. Sztuczki wykonywane z pomocą uczniów podobały się wszystkim oglądającym.

Apel z okazji 90 rocznicy Święta Niepodległości   (7 listopada)
Uroczysty apel, przybliżający obchody Narodowego Święta Niepodległości przygotowały klasy Vb SP Nr 29 i IIIa PG  Nr 20.

Kampania ,,Ratujmy kasztany 2008”   (1 X - 14 XI)
Dzieci ze świetlicy brały udział w kampanii ,,Ratujmy kasztany 2008". Akcja polegała na systematycznym grabieniu i uprzątaniu opadających liści kasztanowców, wewnątrz których zimują szkodniki. Terenem naszych oddziaływań objęliśmy ulice Asnyka i Spokojną. Przedsięwzięcie to znacząco wpłynie na kondycję zdrowotną kasztanowców w okolicy naszej szkoły.

Nauka jazdy na łyżwach   (13 listopada)
13 listopada 2008 r. po lekcjach, klasy trzecie A i B uczestniczyły w zajęciach na lodowisku, w ramach promocji łyżwiarstwa, zorganizowanych przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Marii Konopnickiej w Białymstoku. Nauka jazdy na łyżwach była bezpłatna. Zajęcia prowadzili trenerzy wyżej wymienionej szkoły (opiekunowie B. Kuklińska, D. Okułowicz i M. Sowa).

Rekord Polski na Drużynowych Mistrzostwach Województw w Pływaniu Młodzików 12-letnich
W dniach 15-16 listopada 2008 odbyły się w Suwałkach Drużynowe Mistrzostwa Województw w Pływaniu w trakcie których został ustanowiony nowy rekord Polski w kategorii młodzików 12-letnich. Ustanowiła go uczennica klasy VIc i zawodniczka Juvenii Białystok Diana Sokołowska na dystansie 50m st. motylkowym - 0:30.18. (trener Andrzej Mackiewicz)
Ponadto Diana zajmowała pierwsze miejsce na 100m zmiennym, 50m dowolnym, 100m dowolnym, była druga na 400m dowolnym i trzecia na 100m motylkowym. GRATULACJE!
Daniel Tochman VIc zajął czwarte miejsce na 50m motylkowym i 100m grzbietowym, oraz ósme na 200m grzbietowym.  
    Wyniki zawodów 

Igrzyska Województwa Podlaskiego w pływaniu
Dnia 18 listopada 2008 roku na Pływalni Powiatowej w Mońkach przeprowadzony został FINAŁ IGRZYSK WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO W PŁYWANIU. W finale uczestniczyło po 8 reprezentacji szkolnych (10-cio osobowych) dziewcząt i chłopców wyłonionych podczas czterech półfinałów.
W punktacji drużynowej szkół podstawowych dziewczęta (trener Andrzej Mackiewicz) z naszej szkoły SP 29 zajęły 2 miejsce, a chłopcy (Hubert Milewski) zwyciężyli.
Indywidualnie najlepiej zaprezentowali się:
50 m grzbietowym 3 Wysocka Karolina, 1 Tochman Daniel
50 m motylkowym 1 Sokołowska Diana, 3 Perkowski Dawid
50 m dowolnym 2 Konecko Daniel
50 m klasycznym 3 Kisielewski Marcin
    Wyniki zawodów 

Zajęcia w Muzeum Wojska   (19 listopada 2008)
Klasa IIIa uczestniczyła w zajęciach w Muzeum Wojska . Uczniowie wysłuchali opowieści przewodnika i obejrzeli eksponaty z okresu walk o niepodległość Polski. Zapoznali się także z historią naszego godła. Przymierzali czapkę rogatywkę i hełm wojskowy, posługiwali się lornetką. Obejrzeli także najwyższe odznaczenia państwowe: krzyż „Virtuti Militari ” oraz ustanowiony na zamku w Tykocinie „Order Orła Białego”. Na zakończenie zajęć odbył się turniej wiedzy na temat walk o niepodległość. Za poprawną odpowiedź każdy uczeń otrzymał w nagrodę kalendarzyk z podobizną I Marszałka Polski. Na pamiątkę pobytu w muzeum klasa sfotografowała się z wierną kopią Kasztanki – konia Józefa Piłsudskiego. Kilka dni wcześniej uczniowie kl. IIIa uczcili pamięć żołnierzy poległych w walkach o niepodległość Polski zapalając znicze na grobie ułanów z 1920 roku, znajdującym się przy ul. Zwycięstwa (opiekun B. Kuklińska).

Konkurs plastyczny promujący "Europejski Dzień bez Samochodu"   (26.11)
W białostockiej edycji konkursu organizowanej przez Departament Dróg i Transportu wyróżnienie zdobyła uczennica SP 29 Daria Kowalewska VIA.

Andrzejki w świetlicy   (27.11)
27 listopada od godz. 12.00 gościliśmy w świetlicy nauczycieli i uczniów naszej szkoły na wieczorze andrzejkowym.
Panie ze świetlicy przygotowały moc atrakcji, nie zapomniały nawet o zaproszeniu wróżek. Po krótkim słowie wstępnym, będącym przypomnieniem tradycji andrzejkowej na wsi polskiej, zaczęła się świetna zabawa. Były magiczne stoliki, kubki przepowiadające przyszłość, zaczarowane karty. Jako, że nasza świetlica promuje zdrowy styl życia nie zabrakło tzw. zdrowej żywności. Rodzice naszych podopiecznych dobrze nas zaopatrzyli w owoce do wspólnej konsumpcji, a była to jednocześnie okazja do kolejnej wróżby.
Na koniec wróżki zaprosiły dzieci do pląsów. Wszyscy dostali mały upominek i już z utęsknieniem czekają na następne spotkanie.

Międzyszkolny konkurs plastyczny „Odżywiamy się zdrowo”  (28 listopada)
28 listopada nastąpiło rozstrzygnięcie międzyszkolnego, plastycznego konkursu „Odżywiamy się zdrowo”. Konkurs został zorganizowany przez świetlicę szkolną.
I miejsce zajęły: Zosia Dobkowska PS nr 2 Łapy, Łukasz Perkowski SP nr 2 Łapy, Dominika Jarosz SP nr 21 Białystok, Katarzyna Paczkowska SP nr 50 Białystok
II miejsce:  Julia Rutkowska SP nr 2 Łapy, Jakub Pikuła SP nr 29 Białystok, Aleksandra Gorzelska SP nr 32 Białystok, Patrycja Kosk SP nr 29 Białystok
III miejsce:  Patrycja Mackiewicz PS nr 2 Łapy, Julia Bajko ZS nr 5 Białystok, Patrycja Sulik SP nr 29 Białystok, Kamila Malecka SP nr 29 Białystok

Nagroda w konkursie plastycznym   (28 listopada)
W listopadzie uczniowie klasy IIIb wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Białostocki Ośrodek Kultury pod hasłem "W krainie animacji". Uczniowie wykonali 6 pięknych prac ilustrujących sceny z polskich filmów rysunkowych dla dzieci. Dnia 28.11.2008r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród. Radosław Olchowik z klasy IIIb zajął I miejsce i w nagrodę otrzymał aparat cyfrowy. Gratulujemy!. Uroczystość zakończyła się specjalnym pokazem polskich filmów rysunkowych dla dzieci.

Warsztaty - Ekologia w moim domu   (28 listopada)
Ośrodek Ekologiczny Brama na Bagna zaprosił uczniów klas I na warsztaty pt. Ekologia w moim domu - ekologiczny pajączek. Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej z Programu Środki przejściowe 2005 oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Uczniowie oglądali scenki i analizowali właściwe zachowanie się człowieka wobec środowiska. Rozmawiali na temat oszczędzania wody, energii elektrycznej, używania ekologicznych toreb na zakupy. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na koniec wszyscy uczniowie na aktywną postawę otrzymali malutkie prezenciki.


grudzień 2008
"Podwórkowe Mikołajki"  (2 grudnia)
Dnia 2 grudnia 2008 r. klasa IIIb wraz z wych. D. Okułowicz bawiła się w kawiarni FAMA na imprezie "Podwórkowe Mikołajki" zorganizowanej w ramach realizacji programu "Wychowawca Podwórkowy". Na dzieci czekało wiele niespodzianek. Przy kilku stanowiskach wykonywali różnorodne ozdoby świąteczne. Były wspólne pląsy i tańce. Uczniowie brali udział w konkursach i spotkali się ze św. Mikołajem. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Bawiliśmy się świetnie.

Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie „Jestem kibicem z klasą”    (4 grudnia 2008)
Uczennica Agata Jurewicz 1a (opiekun Danuta Żołyńska) zajęła II miejsce w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Jestem kibicem z klasą” pod patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku i Podlaskiego Kuratora Oświaty. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 4 grudnia 2008r. o godz. 12.00 w Szkole Podstawowej nr 37 im. Kazimierza Górskiego w Białymstoku, przy ul. Jaworowej 8.

Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego Z poprawną polszczyzną na co dzień  (5 grudnia)
W naszej szkole odbył się pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego - Z poprawną polszczyzną na co dzień. Wzięło w nim udział osiemdziesięciu czterech uczniów z klas IV - VI. Celem konkursu jest propagowanie kultury języka polskiego wśród dzieci, wyrabianie w uczniach nawyku dociekliwości poznawczej, doskonalenie świadomego i celowego posługiwania się poprawną polszczyzną. Dzisiaj dzieci rozwiązywały testy wielokrotnego wyboru, wskazywały poprawne formy różnych wyrazów. 75% poprawnych odpowiedzi otworzy im drogę do 2. etapu konkursu. Życzymy powodzenia! (opiekun Dorota Seluk)

Akcja Góra Grosza  (5 grudnia)
Samorządy obu szkół przeprowadziły akcję Górę Grosza. Uczniowie bardzo chętnie przynosili drobne monety, aby pomóc innym dzieciom, które są w trudnej sytuacji. Celem akcji jest pomoc w tworzeniu rodzinnych domów dziecka oraz innych ośrodków dla osieroconych dzieci.

Spotkanie z teatrem uczniów klas 0-III   (6 grudnia 2008)
Dnia 6 grudnia 2008r. uczniowie klas 0-III szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z aktorami teatru CONIECO. Uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne pod tytułem „Baje, bajki, bajeczki...”, które przeniosło dzieci w świat znanych im utworów literackich. Po spektaklu aktorzy w bardzo przystępny sposób zapoznali uczniów min. z następującymi zagadnieniami: lalka, pacynka, marionetka, scenografia, reżyser. Program spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony najmłodszej widowni naszej szkoły. (org. spotkania Grażyna Niemyjska)

Integracyjne Zawody Mikołajkowe o Puchar Prezydenta Suwałk   (6 grudnia)
W zawodach wzięła udział reprezentacja Juvenii Białystok, uczniowie klas IVc, Vc i VIc. Miejsca na podium zajęli:
50m dowolny 2 Marcin Kisielewski,
50m klasyczny 1 Klaudia Sienkiewicz, 2 Dawid Perkowski,
200m grzbietowy 2 Karolina Wysocka, 2 Hubert Stankiewicz, 3 Kacper Abłażewicz,
100m motylkowy 2 Paulina Mieleszko, 2 Krzysztof Milenkiewicz, 1 Daniel Tochman,
200m klasyczny 1 Karolina Pietrzykowska, 2 Anna Nimierowicz, 1 Daniel Konecko, 2 Kacper Laskowski,
200m dowolny 2 Hubert Stankiewicz, 2 Marcin Kisielewski,
50m grzbietowy 2 Paulina Pietrzykowska, 1 Eryk Sochacki, 2 Rafał Szeroki, 1 Daniel Tochman, 3 Piotr Tomaszuk,
50m motylkowy 3 Bartłomiej Krynicki.
    Wyniki zawodów    

VIII Festiwal Kolęd i Pastorałek zorganizowany przez Komendę ZHP  (13 grudnia 2008)
Zuchy z 11 BGZ "Słoneczna Gromada" zdobyły wyróżnienie na Festiwalu Kolęd i Pastorałek zorganizowanym przez Komendę Hufca ZHP w Białymstoku. Wyróżnione zuchy to: Urszula Arciszewska i Urszula Bochen.

Gwiazdka w skansenie   (15 grudnia)
15 grudnia klasa IIIa wraz z klasą "0" uczestniczyła w zajęciach w Białostockim Muzeum Wsi, których celem było zapoznanie uczniów z dawnymi tradycjami bożonarodzeniowymi na Podlasiu. Dzieci obserwowały wypiek opłatków, tłoczenie świątecznych pocztówek, obejrzały tradycyjny wigilijny stół i wysłuchały opowiadania o zwyczajach wigilijnych. Podziwiały świąteczny wystrój izby (choinki udekorowane ozdobami z papieru i słomy, podłaźnik, szopki betlejemskie z drewnianymi figurkami, papierowe firanki), widziały zabytkowe gwiazdy kolędnicze i wzięły udział w pokazie robienia ozdób świątecznych ze słomy. Uczniowie próbowali również samodzielnie wykonać słomiane gwiazdki na choinkę klasową. Wiązanie słomy okazało się sztuką niełatwą. Opłatki upieczone w wiejskiej chacie zostały wykorzystane podczas klasowej wigilii (opiekun B. Kuklińska).

Konkurs Kolęd i Pastorałek  (16 grudnia)
Świetlica szkolna zorganizowała w naszej szkole Konkurs Kolęd i Pastorałek. Uczestnikami konkursu były dzieci z klas 0 – III nauczania zintegrowanego.
I miejsce zdobyli: Magdalena Pruszyńska IIIa i Paweł Kozłowski "0",
II miejsce: Patrycja Kosk IIIa i Kamil Danowski IIa,
III miejsce: Michalina Seluk Ia i Sandra Zalewska, Monika Krupicka IIb,
Wyróżnienie: Anna Panas IIb.

Jasełka bożonarodzeniowe   (19 grudnia)
Od rana w klasach trwały spotkania opłatkowe. Uwieńczeniem tego uroczystego dnia były Jasełka przygotowane przez uczniów SP29 i PG20 pod kierunkiem ks. Wojciecha Trzaski.  

Mistrzostwa Województwa Podlaskiego   (22 grudnia)
Reprezentacja Juvenii Białystok, uczniów SP 29 (klas IVc, Vc i VIc) bardzo dobrze spisała się w Mistrzostwach Województwa Podlaskiego w pływaniu. Miejsca medalowe wywalczyli:
50m dowolny 1 Sokołowska Diana, 2 Pietrzykowska Paulina, 2 Kisielewski Marcin, 2 Nowicki Michał,
50m klasyczny 1 Sienkiewicz Klaudia, 3 Jaremiszyn Krzysztof, 1 Buńkowski Adam, 2 Łochowski Jakub,
50m grzbietowy 2 Wysocka Karolina, 3 Danilewski Maciej, 1 Szeroki Rafał,
50m motylkowy 1 Tochman Daniel,
100m dowolny 3 Nowicka Magdalena, 3 Chwieroś Paweł,
100m klasyczny 2 Choroszewska Karolina, 3 Pietrzykowska Karolina, 3 Nimierowicz Anna, 1 Kisielewski Marcin, 3 Bałon Kewin, 1 Nowicki Michał, 2 Łochowski Jakub,
100m grzbietowy 3 Bondar Dominika, 1 Wysocka Karolina, 3 Korziński Miłosz, 1 Tochman Daniel,
100m motylkowy 3 Leszczyńska Sylwia, 3 Danilewski Maciej,
100m zmienny 3 Mieleszko Paulina, 1 Abłażewicz Kacper, 2 Stankiewicz Hubert, 3 Krynicki Bartłomiej, 1 Chwieroś Paweł,
400m dowolny 1 Sokołowska Sandra, 1 Abłażewicz Kacper, 3 Korziński Miłosz.
    Wyniki zawodów  

Betlejemskie Światło Pokoju  (23 grudnia 2008)
Zuchy i harcerze udali się na dziedziniec Pałacu Branickich, aby wziąć udział w uroczystym przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju przywiezionego z groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Betlejemskie Światło zostało przekazane mieszkańcom osiedla w kościele p.w. Błogosławionej Bolesławy Lament. Później zanieśliśmy je do swoich domów. Niech światło to przyniesie nam wszystkim pokój, radość i zrozumienie.


styczeń 2009
Choinka w Teatrze Lalek   (14 stycznia 2009)
Impreza dla młodszych klas szkoły podstawowej odbyła się w Białostockim Teatrze Lalek. Młodzi widzowie obejrzeli spektakl "Choroba jasna świętego Mikołaja". Następnie wzięli udział w konkursach i wspólnej zabawie.

Mistrzostwa Polski Młodzików 13lat w pływaniu   (18 stycznia 2009) 
Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu odbyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Multimedalistką została Diana Sokołowska VIc - czterokrotnie zdobyła złoty medal! Wielkie gratulacje! W kilku finałach A startował także Daniel Tochman VIc. Najlepsze rezultaty:
50m motylkowy 1 Sokołowska Diana, 8 Tochman Daniel,
100m motylkowy 7 Tochman Daniel,
100m zmienny 1 Sokołowska Diana,
50m dowolny 1 Sokołowska Diana,
100m dowolny 1 Sokołowska Diana,
100m grzbietowy 5 Tochman Daniel.
    Wyniki zawodów  

Bal karnawałowy   (19 stycznia)
Panie z świetlicy szkolnej z pomocą dziewcząt z klasy 3d PG 20 zorganizowały Bal Karnawałowy dla klas 0-III.


luty 2009
Dni Bezpiecznego Internetu   (10 - 13 luty 2009)
Jak co roku w naszej szkole zorganizujemy DBI z wykorzystaniem różnych ciekawych form i metod pracy, by przekazać najważniejsze informacje dotyczące BEZPIECZEŃSTWA w Internecie. Jak zawsze do współpracy zaprosiliśmy Policję na cykl zajęć na temat zagrożeń w Internecie, cyberprzemocy oraz zasad bezpiecznego poruszania się po Sieci. Takie spotkanie zorganizowane zostało już dla Rodziców. Rodzice dowiedzieli się m.in. o możliwości zastosowania różnych programów zabezpieczających niechciane treści. O odpowiedzialności za stosowanie cyberprzemocy poinformowała rodziców Pani Policjant. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Przygotowaliśmy ciekawe ulotki dla rodziców i uczniów z ważnymi informacjami, m.in. podaliśmy na nich najważniejsze telefony pod którymi można otrzymać pomoc, gdy staliśmy się ofiarami Internetowej przemocy. Ściany korytarzy zostały już oplakatowane ZASADAMI BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA z SIECI.

Konkurs Języka Polskiego   (luty 2009)
Do finału Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego przeszły 3 uczennice: Karolina Wysocka VIc, Daria Tarnowska VIa, Dominika Bondar Vc. Finał odbędzie się 3 marca 2009r.

Uroczystość w 18 Batalionie Obrony Terytorialnej   (17 luty 2009)
Delegacja z naszej szkoły - harcerze, wzięła udział w uroczystości dekoracji Krzyżami Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy - Górników, w jednostce wojskowej 18 Batalionu Obrony Terytorialnej. Jedno z odznaczeń otrzymała Pani wicedyrektor Irena Boreczko-Aksiucik. 
 
marzec 2009
Międzyszkolny Konkurs Pisanek i Kraszanek   (marzec 2009)
Szkoła Podstawowa nr 29 organizuje Międzyszkolny Konkurs Pisanek i Kraszanek. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Białegostoku.
>> Regulamin konkursu << 
 
Laureaci i Finaliści Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych  (marzec 2009)
2 uczennice kl. VI zostały laureatkami Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego - Karolina Wysocka VIc  (drugi wynik) i Daria Tarnowska VIa (opiekun I. Lis). Tytuł finalisty uzyskała Dominika Bondar Vc (opiekun D. Seluk).
 
Laureatem z języka angielskiego w Wojewódzkim Konkursie Języka Angielskiego został Michał Romaszko VIa (opiekun E. Madura-Gryc)

Wojewódzki Konkurs Matematyczny - finalista etapu rejonowego: Przemysław Kurowski 6b (opiekun: A.Moczydłowska-Szymczuk)

XII Rajd Śladami Powstania Styczniowego 1863r.   (7 marzec)
36BDH i 11BGZ uczestniczyły w rajdzie harcerskim po Puszczy Knyszyńskiej upamiętniającym dzieje walk powstańczych 1863r. toczących się na Podlasiu.
Trasa zuchowa prowadziła z Supraśla do "Bazy powstańczej" na polanie w Dębowiku i liczyła około 6 km. Trasa harcerska przebiegała z Ogrodniczek do Supraśla i liczyła około 12 km. W czasie wędrówki patrole wykonywały różne zadania nawiązujące do wydarzeń historycznych upamiętniających walki powstańcze.
Na apelu kończącym rajd patrole otrzymały pamiątkowe certyfikaty i plakietki.

Konkurs o Józefie Piłsudskim   (18 marzec 2009)
W IV Wojewódzkim Konkursie - Życie i czyny Marszałka Józefa Piłsudskiego, uczennica klasy VIc Alicja Mroczkowska otrzymała wyróżnienie w kategorii prezentacji multimedialnych. Tegoroczna tematyka konkursu, to dzieciństwo i młodość Marszałka Józefa Piłsudskiego. Konkurs organizowała Szkoła Podstawowa nr 21 im. Józefa Piłsudskiego wraz ze Związkiem Piłsudczyków.

Wycieczka do klubu „Relaks”   (18 marzec)
Klasa IIIa udała się do klubu „Relaks” na wystawę „Stary i nowy Białystok w makietach”. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli prace wykonane z cienkiej sklejki przedstawiające nasze miasto - jego zabytki i współczesne budowle oraz wysłuchali opowieści autora prac p. Jerzego Gubarewicza na temat ich powstania. Uczniowie przygotowali także własną klasową wystawę pod hasłem „Moje miasto – Białystok”, na której znalazły się zgromadzone wcześniej zdjęcia Białegostoku, znanych białostoczan oraz prace plastyczne uczniów.

Dzień Otwarty w ZSS nr 1   (19 marzec 2009)
W czwartek 19 marca gościliśmy wszystkich chętnych do obejrzenia i zapoznania się z ofertą i życiem codziennym naszej szkoły.
W programie między innymi:
- Chór PG 20 i Schola „Sela”,
- Zuchy: pląsy i zabawy integracyjne,
- Świetlica: Bajki na wesoło,
- Soliści: Marta Majewska SP, Julia Miękiszewska PG,
- Tańce ludowe klasy III SP i ekspresje taneczne: - SP i PG,
- Talenty aktorskie: „O kobietach…”, etiuda teatralna i Kawiarenka Literacka – spektakl.
Występom towarzyszyły - kiermasz ciast, Stoisko wiosenno-świąteczne SP i PG – wolontariat, Kącik historyczny – patron szkoły.

Bezpieczna droga do szkoły   (23 marca)
W ramach programu "Bezpieczna droga do szkoły" kl. I a i b uczestniczyły w spotkaniu z policjantką. Przypomniała ona zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Uczniowie rozpoznawali znaki drogowe oraz rozwiązywali zagadki.

Międzynarodowe Zawody Pływackie - Sokółka   (28 marca 2009)
Najlepsze wyniki uczniów naszej szkoły (miejsca 1 i 2) uzyskane w VI Międzynarodowych Zawodach Pływackich pod Patronatem Burmistrza Sokółki:
100m grzbietowy - 1 Tochman Daniel 6c, 2 Wysocka Karolina 6c, 2 Kacper Abłażewicz 4c,
200m grzbietowy - 1 Tochman Daniel 6c, 1 Natalia Aleksiejuk,
50m dowolny - 1 Sokołowska Diana 6c, 2 Konecko Daniel 6c,
200m dowolny - 1 Sokołowska Diana 6c, 1 Tomasz Nimierowicz 4c, 2 Eryk Sochacki 4c,
50 stylem klasyczny - 1 Izabela Jabłońska 4c,
100m stylem klasyczny - 2 Karolina Pietrzykowska 4c,
100 stylem zmienny - 2 Sandra Sokołowska 4c.
     Pozostałe wyniki zawodów   

"Celnicy" w szkole   (30 marca)
Klasy pierwsze spotkały się z pracownikami Izby Celnej w Białymstoku. Atrakcją pokazu był pies Bruno, który pomaga w pracy celnikom. Dzieci miały też możliwość zapoznania się z wyposażeniem samochodu służby celnej, a także odbyły nim krótką przejażdżkę po terenie szkoły.

Pierwsza pomoc   (31 marca)
Klasa I a i b uczestniczyły w pokazie szkolnych służb ratowniczych. Mogły też samodzielnie spróbować udzielania pierwszej pomocy oraz zapoznać się z zasadami rarownictwa medycznego.

Konkurs plastyczny "Moja pocztówka wielkanocna"   (marzec 2009)
Pod koniec marca p. Żołyńska i p. Reniewicz zorganizowały konkurs plastyczny dla klas 0-3 pt. "Moja pocztówka wielkanocna". Dzieci dostarczyły bardzo dużo ciekawych prac. Jury wyłoniło 9 zwycięzców i przyznało po 3 równorzędne nagrody.

 
kwiecień 2009
Nagrodzeni w Międzyszkolnym Konkursie Pisanek i Kraszanek   (1 kwietnia)
   Kategoria klasy III-IV: I miejsce Agata Karny IVc (opiekun: J. Wysztygiel).
Wyróżnienia: Natalia Wysztygiel IVa (opiekun: A. Kazberuk) i Magdalena Popiel IVc (opiekun: J. Wysztygiel).
Kategoria klasy V-VI: II miejsce Sylwia Leszczyńska Vc (opiekun: A. Kazberuk),
                                      III miejsce Izabela Lasota Vc (opiekun: A. Kazberuk).
Wyróżnienia: Paweł Murawski Va i Kinga Wilczewska Va (opiekun: A. Kazberuk).

Reprezentantka Polski w pływaniu   (2 kwietnia 2009)
   W wielomeczu międzypaństwowym (Polska - Cypr - Grecja - Słowacja - Czechy - Izrael - Brazylia - Włochy) w Limossol na Cyprze, w reprezentacji polskiej w sztafecie 4x 100m dowolnym udział brała uczennica kl. 6c Diana Sokołowska (trener A. Mackiewicz). Reprezentacja zajęła II miejsce.

4 rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II   (3 kwietnia 2009)
   Jak co roku uczciliśmy pamięć wielkiego Polaka Jana Pawła II. Apel urozmaicił pokaz zdjęć z życia Papieża oraz piosenki które szczególnie lubił.

Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego "Z poprawną polszczyzną na co dzień"   (4 kwietnia)
   W Warszawie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego " Z poprawną polszczyzną na co dzień". W konkursie wzięło udział 24 000 uczestników z całej Polski. Do finału zakwalifikowano 157 osób - wśród nich nasza uczennica - Dominika Bondar z klasy Vc. W minioną sobotę w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odebrała ona nagrodę i dyplom finalistki.
Uczniom, którzy nie zakwalifikowali się do finału Komisja konkursu przyznała wyróżnienia. Z naszej szkoły otrzymali je - Justyna Kulesza, Sylwia Leszczyńska I Karol Pacanowski.

Szkolny Turniej Mitologiczny   (6 kwietnia)
   W naszej szkole odbył się dla uczniów klas piątych Turniej Mitologiczny "W świecie mitów". Uczniowie walczyli o tytuł najlepszego znawcy zagadnień mitologicznych. I miejsce zajął Grzegorz Strelczuk z Vb, II miejsce przypadło Łukaszowi Niezgodzie z Va , a III - Justynie Kaczmarczyk z klasy Vc.

Dzień Ziemi 2009 w naszej szkole   (21 kwietnia 2009)
W czasie EKO Happeningu z okazji Dnia Ziemi 2009 zaprezentowano prace plastyczne i prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów ZSS nr 1 na konkurs - Z Energią chrońmy klimat. Dziewczęta z IIc i IIb zaprezentowały przedstawienie - Ekomiłość.

Rajd Śladami Miejsc Pamięci Narodowej   (22 kwietnia 2009)
36 BDH brała udział w drużynowym ”Rajdzie Śladami Miejsc Pamięci Narodowej”. Celem było poznanie historii i odwiedzenie następujących miejsc:
pomnika – krzyża upamiętniającego walki w 1920 roku, miejsca straceń na Wysokim Stoczku, miejsca straceń w lesie w Bacieczkach. Poznawanie historii II wojny światowej, a w szczególności udziału mieszkańców Białegostoku w walce z hitlerowskim okupantem.

Wizyta w Uniwersyteckim Muzeum Przyrodniczym   (22 kwietnia 2009)
   Uczniowie klas pierwszych zwiedzali wystawy Uniwersyteckiego Muzeum Przyrodniczego im. prof Andrzeja Myrchy mieszczącego się przy ul. Świerkowej w budynku Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Obejrzały przyrodę Puszczy Knyszyńskiej i Augustowskiej, bagien biebrzańskich, rozlewisk nadnarwiańskich i Suwalszczyzny w postaci dioram z eksponatami ptaków i ssaków oraz wysuszonych mchów, porostów i roślin naczyniowych. W trakcie oglądania i słuchania opowieści dzieciom towarzyszyły piękne śpiewy ptaków. Dzięki tej wystawie poszerzyły one i wzbogaciły wiedzę przyrodniczą.

Uroczystość adopcji zabytku   (29 kwietnia 2009)
   W naszej szkole odbyła się uroczysta adopcja zabytku - Pomnika-Krzyża, poświęconego poległym żołnierzom 1 Pułku Piechoty Legionów. Pomnik ten, wzniesiony został w 1931 r. dzięki staraniom Komitetu Obywatelskiego. Po kilku latach, na początku okupacji sowieckiej w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął ze swego miejsca, natomiast w 2005 roku wzniesiono jego wierną replikę. Ten właśnie zabytek postanowiliśmy objąć naszą opieką, choć już od wielu lat uczniowie naszej szkoły składali tam kwiaty i zapalali znicze.
Na uroczystość przybyli: pierwszy, legendarny przewodniczący białostockiej „Solidarności”, senator IV kadencji p. Stanisław Marczuk, patroni naszej szkoły – Synowie Pułku, p. Iwona Górska, dyr. Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji w Białymstoku, p. wizytator Andrzej Korolczuk, mieszkańcy dzielnicy: pp. Łukaszukowie, p. Janusz Koronkiewicz, p. Mirosław Dąbrowski, rodzice i uczniowie naszej szkoły.
   Po apelu wszyscy uczestnicy udali się pod pomnik, gdzie złożone zostały kwiaty i zapalono znicze. Pan senator Stanisław Marczuk opowiedział o powojennych losach pomnika, gdy w 1981 r. z jego inicjatywy wzniesiono najpierw żelazny krzyż, a później zbudowano Pomnik – Krzyż.
                        Dominika Bondar kl. 5c.
   Więcej informacji >>

Ogólnopolski Konkurs Matematyczny Plus-Minus (kwiecień 2009)
   Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Plus-Minus został Eryk Sochacki z 4c (opiekun D. Czajkowska).
  
maj 2009
Konkurs Matematyczny Kangur   (maj 2009)
   W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” - wyróżnienie - VI miejsce w województwie, I w szkole w kategorii „Maluch” zdobył Piotr Aleksiuk 4a (opiekun D. Czajkowska)

Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Kolorowe Emocje "Świat Żywiołów"   (9 maja 2009)
   Pod szyldem "Kolorowych Emocji" zawsze kryło się przedsięwzięcie niezwykłe. Pomysłem na nie są emocje. Od nich zależy nie tylko jak postrzegamy świat, ale też... jak go tworzymy. W tym roku będą naturalne skojarzenia z 4 żywiołami: wodą, powietrzem, ziemią i ciepłem. Tegoroczna edycja imprezy ma zainteresować dzieci zachowaniami proekologicznymi, dlatego motyw ochrony 4 żywiołów nadaje się do tego idealnie.
   W ramach akcji Kolorowe Emocje odbył się Konkurs Mali Ekolodzy. Mogły wziąć w nim udział przedszkola, szkoły i gimnazja z całej Polski, a w rywalizacji indywidualnej wszystkie dzieci w wieku od 3 do 13 lat. Najciekawsze ze zgłoszonych inicjatyw ekologicznych zostały nagrodzone podczas dnia Kolorowych Emocji. W Białymstoku finał odbył się na Placu przed Ratuszem.
  Nagroda indywidualna przyznana została Darii Kowalewskiej uczennicy klasy VIa Szkoły Podstawowej Nr 29 w Białymstoku, autorce i laureatce wielu konkursów o tematyce ekologicznej. Dziewczynka dzięki wrażliwości artystycznej i świadomości ekologicznej przekazała w swoich pracach filozofię i ideę ochrony natury. Oglądając prace Darii widać ogromny talent, który już w tak młodym wieku zostaje wykorzystany do szczytnych celów. Świadczy o tym również fakt, że część jej obrazów wystawiana jest na aukcjach charytatywnych dla najbardziej potrzebujących.
   W kategorii szkoła podstawowa zwyciężył Zespół Szkół Sportowych nr 1 im. Synów Pułku w Białymstoku. Uczniowie i nauczyciele z tej szkoły zorganizowali w ciągu roku ogromną liczbę akcji mających na celu propagowanie ekologii. Przeprowadzali pokazowe lekcje o tej tematyce, stworzyli własne przedstawienie teatralne, oraz prezentacje multimedialne. Aby docierać ze swoimi działaniami do jak największego grona odbiorców zbudowali własną stronę internetową, na której na bieżąco informowali o swoich działaniach. Za wykorzystanie nowych technologii do poszerzania świadomości ekologicznej Zespół Szkół Sportowych nr 1 otrzymał w pełni zasłużone pierwsze miejsce.
   Na podstawie inf. ze strony: http://www.koloroweemocje.pl/

Świetny występ reprezentantki Polski w pływaniu   (10 maja 2009)
   Diana Sokołowska 6c brała udział w Wielomeczu międzypaństwowym (Polska-Czechy-Słowacja) odbywającym się w Oświęcimiu. Indywidualnie Diana zajęła I miejsce na 50m stylem dowolnym, oraz trzy razy wygrywała w sztafecie reprezentacji Polski (4x100m dowolnym, 4x100m zmiennym, 4x200m dowolnym). Gratulacje!  (Trener A. Mackiewicz)

Dzień Jagiellonii   (13 maja 2009)
   W ramach Konkursu Młodego Kibica nasza szkoła zorganizowała Dzień Jagiellonii. Kulminacyjnym punktem dnia było spotkanie z przedstawicielami Klubu Jagiellonia, reprezentowanymi przez Prezesa SSA Ireneusza Trąbińskiego, Rzecznika Prasowego Agnieszkę Syczewską, piłkarzami - Rafałem Gikiewiczem i Pavlem Staňo, przedstawicielami Klubu Kibica oraz zawodnikami futbolu amerykańskiego Lowlanders Białystok.
W czasie uroczystości zaprezentowano 2 piosenki o Jagiellonii - w wykonaniu scholi Sela, do której słowa napisał Karol Musztalesz, a muzykę skomponował ksiądz Wojciech Trzaska i piosenki w wykonaniu grupy ze szkoły podstawowej, do której słowa napisał Pan Marek Kukliński.
Odbyły się pokazy cheerleaderek, konkurs żonglowania piłką oraz konkurs wiedzy o piłce nożnej i Jagiellonii (wygrał Krzysztof Krajewski 3a PG20). Poszczególne klasy zaprezentowały okrzyki na cześć Jagiellonii, a goście, którzy wystąpili w roli jury, wybrali najlepszy z nich, którym okazał się popis klasy IVc.
Ściany sali zdobiły transparenty, projekty kartek wielkanocnych, strojów piłkarzy i kibiców oraz plakaty zapraszające na mecz wykonane przez uczniów ZSS nr 1.
Uczestnikom spotkania najbardziej podobała się jednak dyskusja z zawodnikami, w której brali udział wszyscy uczniowie. Zadawali oni pytania, na które chętnie odpowiadali przybyli goście. Po zakończeniu części oficjalnej na boisku szkolnym odbył się mecz w piłkę nożną oraz pokaz futbolu amerykańskiego.
   Galeria zdjęć >>

Bezpieczne wakacje na rowerze (29 maja 2009)
   W Konkursie plastycznym „Bezpieczne wakacje na rowerze” organizowanym przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej oraz Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku oraz Kuratorium Oświaty w Białymstoku - II miejsce zdobyła Daria Kowalewska 6a (opiekun M. Kukliński), wyróżnienia - Natalia Wysztygiel 4a (opiekun E. Rogowska) i Justyna Skorupska 5b (opiekun M. Kukliński).

Sukcesy w konkursach plastycznych Darii Kowalewskiej (maj 2009)
   Daria Kowalewska 6a:
wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Moja Mała Ojczyzna w Unii Europejskiej (1.05)
laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bohater mojej ulubionej książki” (29.05)
- wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Literacko-Plastycznym „Ocalić od zapomnienia” V edycja konkursu pod hasłem PODLASIE- MOJA MAŁA OJCZYZNA „Folklor i sztuka ludowa, potrawy podlaskiego stołu, obrzędowość świąt” (29.05)   (opiekun I. Boreczko-Aksiucik).

EKO-PLANETA - wyniki (maj 2009)
   W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego "EKO-PLANETA" uczniowie SP i PG startowali w trzech kategoriach. Wśród "Maluchów" (kl. III-IV SP) najlepszy wynik w szkole uzyskała Marta Majewska z kl. IVa, drugie miejsce zdobyli Maciej Danilewski i Agata Karny z kl. IVc a trzecie Magdalena Polecka z kl. IVa i Małgorzata Żmieńko z IVc. W kategorii "Adept" (kl. V-VI SP) największą ilość punktów zdobyła Karolina Myślińska z kl. VIa zajmując III miejsce w województwie podlaskim, drugi wynik w szkole uzyskał Kacper Laskowski z kl. VIc.

Finał X Forum Szkół (30 maja)
   Zakończenie tegorocznej edycji X Białostockiego Forum Szkół - Festyn Edukacyjny na Plantach popsuła deszczowa pogoda. Nasza szkoła przygotowała ciekawy program, by pokazać "swoje talenty".

Laureaci Konkursu "Szkoła Marzeń"   (30 maja)
   W czasie trwania zakończenia X Białostockiego Forum Szkół - Festynu Edukacyjnego, odbyło się podsumowanie konkursu "Szkoła Marzeń". Nagrody zwycięscy odebrali z rąk Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.
Nagrody główne w kategorii szkół podstawowych zdobyli uczniowie SP29 - Alicja Mroczkowska 6c i Łukasz Borkowski 6a (opiekun I. Lis).

Mecz Jagiellonii   (30 maja)
W ramach Konkursu Młodego Kibica uczniowie ZSS nr 1 uczestniczyli w meczu piłki nożnej Jagiellonia Białystok - GKS Bełchatów.

Festyn w ZSS nr 1   (31 maja)
Jak co roku w naszej szkole odbył się Festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka.

Finał Konkursu Klub Młodego Kibica   (31 maja 2009)
   Podlaskie Kuratorium Oświaty wraz z klubem Jagiellonia wyłonili zwycięzców konkursu - Klub Młodego Kibica. O ten tytuł młodzi Podlasianie walczyli przez kilka miesięcy. Uczniowie z kilkudziesięciu szkół układali klubowe przyśpiewki i okrzyki, malowali i pisali na temat piłki nożnej i lokalnej drużyny. Konkurs zorganizowany wspólnie przez kuratorium i Jagiellonię miał pokazać uczniom, co to znaczy fair play oraz zachęcać ich do pokojowego kibicowania.
   Za organizacje i przebieg Dnia z Jagiellonią nasza szkoła zajęła III miejsce.
   W konkursie literackim - Zuzanna Wencel 3b PG20 zdobyła I miejsce.
   W konkursie muzycznym - I miejsce zajęła piosenka - Dziś Gramy Mecz w wykonaniu uczniów naszej szkoły (scholi Sela) pod kierunkiem ks. Wojciecha Trzaski.

Reprezentantka Polski w pływaniu na Europejskie Igrzyska Młodzieży   (24 maja 2009)
   W czasie Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Ostrowcu Świętokrzyskim, Diana Sokołowska 6c zdobyła kwalifikacje na Europejskie Igrzyska Młodzieży, które odbędą się w Tempere w Finlandii w lipcu 2009 (trener A. Mackiewicz).

Finalistki Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych   (6 maja 2009)
   W XIV Samorządowym Konkursie Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” pod patronatem prezydenta miasta Białegostoku, dwie uczennice SP 29 Daria Tarnowska 6a i Daria Kowalewska 6a zostały finalistkami. Finaliści konkursu "Ośmiu Wspaniałych" to młodzi ludzie - wolontariusze, który swój wolny czas poświęcają bezinteresownej służbie osobom najbardziej potrzebującym i samotnym (opiekun I. Lis).

Nagroda Prezydenta Białegostoku „Młody Sportowiec”   (maj 2009)
   Diana Sokołowska 6c otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Białegostoku w kategorii „Młody Sportowiec”. Gratulacje!
 
czerwiec 2009
Wyniki sprawdzianu klas 6   (czerwiec 2009)
 
Kraj woj. podl Białystok SP 29
22,6 23 25 27,1

 
Biwak harcerski   (4-5 czerwca 2009)
   Tradycją naszej szkoły jest dwudniowy biwak harcerski w bazie „Borki” pod hasłem „Wioska indiańska”. Zuchy i harcerze uczestniczyły w grach i zabawach w terenie, wykonywali różne zadania terenowe.

EKOKNKURS "Baterie - zagrożenie dla środowiska i ludzi"   (czerwiec 2009)
   W ramach Akcji Zbiórki Baterii "Działaj czysto" uczniowie PG20 i SP29 zebrali łącznie 205 kg zużytych baterii. Tytuł Ekoklasy (klasa, która zebrała najwięcej baterii w szt.) zdobyła IIIA PG (2320 szt.), tytuł Ekoucznia (uczeń, który zebrał najwięcej baterii w szt.) uzyskali: Anita Sulik kl. IIA SP (2078szt.), Katarzyna Kołaczyk kl.VC SP (1587 szt.), Maciej Załuska kl.IIIA PG (1095 szt.), Ewelina Chilmon kl.IIIA PG (720 szt.) oraz Jakub Łochowski kl.VIC SP (478 szt.)

Otwarcie boiska przy Zespole Szkół Sportowych nr 1   (18 czerwca)
   Uroczystość otwarcia naszego szkolnego boiska (po remoncie) zaszczycili: Podlaski Kurator Oświaty Jerzy Kiszkiel, Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Sportu Wojciech Janowicz, Radni Miasta Białegostoku, przedstawiciele Patronów szkoły Środowiska Synów Pułku, zaprzyjaźnieni Dyrektorzy szkół, przedstawiciele firmy wykonującej boisko. Po powitaniu gości nastąpiło przecięcie wstęgi. Ksiądz proboszcz parafii pw. Błogosławionej Bolesławy Lament Jacek Tomkiel i Ksiądz prot. Jerzy Boreczko z parafii Św. Ducha dokonali poświęcenia obiektu.
Po krótkim występie tanecznym uczniów naszej szkoły, nastąpiły rozgrywki sportowe. Goście mogli zapoznać się z tajnikami gry w bule (petanque), a młodzież rywalizowała w piłce nożnej i siatkowej.

Zakończenie roku szkolnego   (19 czerwca 2009)
   Najpierw poważnie - ślubowanie szóstoklasistów, przekazanie sztandaru, potem na wesoło i humorem uczniowie klas 6 żegnali szkołę podstawową.

I OTWARTY TURNIEJ PÉTANQUE O PUCHAR PANI DYREKTOR ZSS Nr 1 w Białymstoku   (20 czerwca 2009)
   Pan Paweł Baranowski zorganizował pierwszy w województwie podlaskim Otwarty Turniej Pétanque Dubletów o Puchar Pani Dyrektor ZSS Nr 1. Zawody rozegrano na Bulodromie przy naszej szkole. W imprezie wzięło udział 20 zawodników z Białegostoku, Sejn i Gib. Bule to jedna z najpopularniejszych na świecie gier rekreacyjnych.