Archiwum - rok szkolny 2015/2016

Lipiec 2015 

Wrzesień 2015 

Październik 2015 

Listopad 2015

Grudzień 2015

Styczeń 2016

Luty 2016

Marzec 2016

Kwiecień 2016 

Maj 2016

Czerwiec 2016 

 

 Galerie zdjęć z roku szkolnego 2015-16:
  Wrzesień - grudzień 2015
     Wrzesień - grudzień 2015 część 2

 
 lipiec 2015 
Sukces uczennicy klasy pływackiej
Katarzyna Bagińska VIc (absolwentka tegoroczna Szkoły Podstawowej nr 29) w rankingu ogólnopolskim zawodniczek trzynastoletnich w 2015 zajęła 3 miejsce!
W roku szkolnym 2014/2015, Katarzyna zdobyła I miejsca na zawodach "Od Młodzika do Olimpijczyka" (16.05.2015) w 100m motylkowym i 200m zmiennym, zwyciężyła w finale tych zawodów na 100m motylkowym (13.06.2015). Na Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach Młodzików w Ostrowcu Świętokrzyskim (20- 21.06.2015), gdzie udało jej się uzyskać tytuł najlepszej zawodniczki zawodów. Jej wyniki w delfinie na 100m i stylu zmiennym na 200m dały jej 3 pozycję w rankingu ogólnopolskim zawodniczek trzynastoletnich w 2015r.
 
 wrzesień 2015 

1 września 2015
Początek roku szkolnego 
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. 

9 września 2015
AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI 2015/2016 - czas START!
W naszej szkole odbyła się rekrutacja uczniów do Akademii Przyszłości. Razem z rodzicami przyszło 10 uczniów, aby dowiedzieć się jak "działa" Akademia, jakie zdobywać będą sukcesy, jakie czekają ich emocje i wspaniałe przygody.
Kandydatów na "studentów" oraz ich rodziców powitała pani Iwona Koniuch, Koordynator Wojewódzki AKADEMII PRZYSZŁOŚCI w Białymstoku oraz koordynator szkolny, pedagog Małgorzata Jurewicz. Zadaniem rodziców było wypełnienie deklaracji uczestnictwa dziecka w projekcie. Uczniowie zaś wypełniali aplikacje. Mogli napisać o swoich marzeniach i oczekiwaniach. Na chwilę zamienili się w SUPER BOHATERÓW, którzy posiadają moc, jaką ??? - to słodka tajemnica. Każdy z nas ma przecież moc, którą potrafi wskrzesić, gdy jest taka potrzeba. Najtrudniej było pochwalić się tym, w czym jesteśmy najlepsi….
Z niecierpliwością czekamy na uroczyste rozpoczęcie roku AKADEMICKIEGO 2015/2016.

11 września 2015
XV Jubileuszowy Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru  
Poczet sztandarowy oraz uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 1 im. Synów Pułku wzięli udział w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru.

16 września 2015
Ogólnopolska akcja "Pierwsza Pomoc - to dziecinnie proste"
W akcji na dworcu PKP Białystok, wspólnym przedsięwzięciu Fundacji WOŚP oraz Przewozów Regionalnych i Polskich Kolei Państwowych wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 1. Odbyły się pokazy pierwszej pomocy na fantomie, każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności. Porad np. jak pomóc ofierze wypadku, udzielali doświadczeni instruktorzy.

18 września 2015
Kampania "Sprzątanie Świata 2015"
Tegoroczna akcja ma tytuł "Wyprawa - poprawa". Klasy od I do VI wybierały miejsca, gdzie posprzątają pozostawione śmieci, czyli okolice szkoły - dzielnica Marczuk.

25 września 2015
Sukces kompozytorski Mai Markowskiej
W Zespole Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku odbył się IV Białostocki Festiwal Twórczości Muzycznej dla uczniów szkół do uczniów szkół muzycznych I stopnia klas IV-VI/6 i II-IV/4 oraz szkół muzycznych II stopnia. Pomysłodawcą Festiwalu, jak również organizatorem jest pani Anna Górska. Instytucjami wspierającymi projekt są: ZSM w Białymstoku oraz Fundacja Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej Teraz Muzyka. Jury w składzie: Tomasz Januchta, Renata Paciukiewicz, Elżbieta Bruns i Anna Górska przyznało wyróżnienie MAI MARKOWSKIEJ za ciekawe kształtowanie formy oraz poszukiwanie materiału dźwiękowego. Warto dodać, że Maja była najmłodszym uczestnikiem i jako jedyna reprezentowała PSM I st. w Białymstoku. Gratulujemy!

wrzesień 2015
Lekcje historii z patronem szkoły
22 i 29 września 2015 roku kilka klas Szkoły Podstawowej nr 29 i Publicznego Gimnazjum nr 20 uczestniczyło w żywej lekcji historii, prowadzonej przez pana Gotfryda Grubowskiego, jednego z patronów szkoły - Syna Pułku. Opowiadał on młodzieży o swoim dzieciństwie i młodości, która przypadła na czas II wojny światowej, kiedy to jako młodociany żołnierz, nie mając ukończonych 17 lat, brał udział w walce z hitlerowskim okupantem. Pan G. Grubowski opowiadał niezwykle barwnie, a uczniowie jak urzeczeni słuchali jego opowieści. Podczas spotkania z nim poznali ważny fragment historii Polski. Przybliżona im została również przykładowa biografia patrona szkoły, dzięki czemu nazwa Syn Pułku stała się dla nich dużo bardziej zrozumiała. Warto organizować takie lekcje.

29 września 2015
Ślubowanie na czytelnika
Uczniowie klas III naszej szkoły byli gośćmi biblioteki. Zapoznali się z pracą pań bibliotekarek, wysłuchali recytacji wierszy znanych polskich poetów i ślubowali szanować książkę oraz korzystać z jej wiedzy. Panie bibliotekarki zachęcały dzieci do częstych odwiedzin i uczestniczenia w licznie organizowanych imprezach czytelniczych.
    Strona biblioteki 
  Wrzesień
  - grudzień 2015
    w SP 29


  
 
 październik 2015 

1 października 2015
Odwiedziny w Polskim Radiu Białystok
W ramach dni Otwartych Polskiego Radia Białystok klasa 4a i 4b odwiedziła siedzibę białostockiego radia mieszczącą się przy ulicy Świerkowej w Białymstoku. Dzieci obejrzały wystawę zabytkowych odbiorników radiowych. Zwiedziły Studio REMBRANT - gdzie miały okazję zaśpiewać a następnie odsłuchać fragment wybranej piosenki. W pokoju emisji zobaczyły prowadzone na żywo wiadomości ponadto obejrzały news room, rozdzielnię programów oraz płytotekę, w której obecnie znajduje się 25 tysięcy płyt. Dzieci były bardzo zadowolone było to bardzo ciekawe i pouczające doświadczenie.

1 października 2015
Indywidualne biegi przełajowe
Uczniowie naszej szkoły brali udział w indywidualnych biegach przełajowych. Zawody odbyły się w lasku Pietrasze. W składzie naszej reprezentacji znaleźli się: Zofia Baranowska 5a, Oliwia Andrukiewicz 5a, Patrycja Rafałko 6a, Martyna Szpakowska 6a, Oliwia Guziejko 4a, Iga Edut 4a.

1 października 2015
Wizyta klas drugich w Arboretum w Kopnej Górze
Tego dnia uczniowie klas IIa i IIb wraz z paniami K. Horoszewską-Grabek i G. Niemyjską uczestniczyli w niezwykłej wycieczce do Arboretum, znajdującego się w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej. Uczestnicy mieli okazję podziwiać oryginalny ogród botaniczny, liczący 500 gatunków roślin. Podczas spaceru po kompleksie leśnym dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o nieznane gatunki drzew i krzewów, odwiedziły chatkę Baby Jagi oraz pobawiły się na ogromnym placu zabaw, usytuowanym przy urokliwym oczku wodnym. Na koniec wszyscy udali się na leśną polanę, aby własnoręcznie upiec kiełbaski. Ta żywa lekcja przyrody dostarczyła niezapomnianych wrażeń dla każdego.

5 października 2015
Warsztaty edukacyjne w lesie Turczyńskim
Klasa Va wzięła udział w warsztatach edukacyjnych w ramach inicjatywy obywatelskiej pn.: "Edukacja ekologiczna i ochrona zasobów przyrodniczych - aktywizacja mieszkańców okolic Lasu Turczyńskiego", stanowiącej część projektu Polskiego Stowarzyszenia Doradczego i Konsultingowego pn. "Eko inicjatywy: działamy i chronimy" sfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W drodze na polanę uczestnicy warsztatów mogli zaobserwować zachowanie owadów oraz, objęty ochroną storczyk, podkolan biały, którego można spotkać w lesie Turczyńskim. Uczniowie pod kierunkiem osoby prowadzącej oraz wolontariuszek ze stowarzyszenia Okolica, zapoznawały się z gatunkami bytującymi na łące, w pobliskiej rzeczce i stawie. Miały także okazję zaobserwować degradację środowiska wodnego w związku z przeprowadzonymi na tym terenie pracami przy oczyszczaniu - melioracji rzeczki. Uczestnicy rysowali swoją wizję funkcjonowania atrakcyjnej ścieżki przyrodniczej. Zajęcia zakończyły się w pobliskiej pizzerii, gdzie podano im poczęstunek i napoje.

8 października 2015
Nagroda - wycieczka do Warszawy
Fotorelacja z wycieczki do Warszawy dla uczniów nagrodzonych w X edycji EKOKONKURSU "Baterie - zagrożenie dla środowiska i ludzi". W programie - seans w planetarium Centrum nauki Kopernik, wizyta w Centrum Nauki Kopernik, zwiedzanie Starego Miasta, wizyta na Stadionie Narodowym.
    Zdjęcia   

14 października
Dzień Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Pani Dyrektor wręczyła stypendia uczniom za wysokie osiągnięcia w nauce i sukcesy sportowe oraz nagrody wyróżnionym nauczycielom. Uczniowie gimnazjum z klas IIId i IIIb przygotowali część artystyczną. Były dedykacje, piosenki, wróżby i życzenia dla wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie przeprowadzili też humorystyczne warsztaty dla nauczycieli, które miały na celu zapoznanie z "nowo - obcymi" słowami. Wszyscy w dobrych nastrojach i miłej atmosferze spędzili ten świąteczny dzień.

Podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył statuetki „Nauczyciel Mądry Sercem”. Wśród wyróżnionych znalazła się Pani Irena Lis. Nauczyciel Mądry Sercem, to osoba która poprzez swoją pracę i postawę staje się autorytetem dla swoich wychowanków.

W czasie miejskich uroczystości Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymały Pani J. Reniewicz i Pani A. Gąsowska.

16 października 2015
ŚWIĘTO SZKOŁY
W tym roku szkolnym 16 października świętowaliśmy dziewiątą rocznicę nadania naszej szkole imienia Synów Pułku. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znakomitych gości - przedstawiciele środowiska Synów Pułku, Pani Hanna Marek - Starsza Wizytator z Kuratorium Oświaty w Białymstoku, przyjaciele Szkoły, proboszcz tutejszej parafii - ks. Jacek Tomkiel oraz rodzice pierwszoklasistów. Doniosłym wydarzeniem było nadanie ppor. Stefanowi Kalskiemu - przewodniczącemu Białostockiego Środowiska Synów Pułku „Medalu Komisji Edukacji Narodowej”, który wręczył Wojewoda Podlaski Wiesław Żyliński. Ponadto uhonorowano Dyplomami Uznania W Podzięce Za Czynioną Z Pobudek Patriotycznych Chwalebną Działalność Społeczną (…): Panią por. Eugenię Dąbrowską - przedstawiciela Środowiska Synów Pułku i wieloletniego nauczyciela naszej szkoły Pana Marka Kuklińskiego.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna - montaż poetycko-muzyczny przygotowany przez Panią Elżbietę Zawistowską i Pana Marka Kuklińskiego. Wspomnienie mrocznego czasu wojny, tragicznej sytuacji młodych ludzi i odzyskanie wolności skłoniło do refleksji i zadumy nad przeszłością naszego narodu. Piękne teksty poetyckie i wspaniałe pieśni patriotyczne dostarczyły wielu wzruszeń, a sami wykonawcy zyskali uznanie widowni, co potwierdziły wielokrotne gromkie brawa. Część artystyczną prezentowali uczniowie z gimnazjum i podstawówki: Magdalena Bołtruszko z 5a, Anna Mojsik i Emilia Wojno z 5b; Kamil Ciborowski, Kamila Bondaruk, Wiktoria Ciborowska, Daria Tyborowicz, Aleksandra Gortat, Aleksandra Bazyluk, Aleksandra Koźluk, Karol Depczyński z IIIa, Emilia Jankowska z IIIb, Eryk Kołodziejczyk z IIIc, Monika Krupicka, Anita Sulik, Dominika Janowska, Maciej Radziszewski, Joanna Adamczuk, Magdalena Malewicz z IIId, Agata Jurewicz, Agata Klentak z IIa, Kobylińska Julia, Grykorczyk Julia, Damian Dąbek z IIb, Julia Serafin, Weronika Czerniawska z IIa, Bagińska Katarzyna z Ic.
      Elżbieta Zawistowska

21 października
Akademia Przyszłości
Zaproszenie na Inaugurację Akademii Przyszłości wszystkich zainteresowanych 28.10.2015r. o godz. 17.

26 października 2015
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
W października 2015 roku w szkole podstawowej najpierw odbyła się kampania wyborcza, a następnie wybory do samorządu szkolnego. W głosowaniu wzięło udział 163 uczniów (wszystkie głosy ważne). Najwięcej głosów otrzymała Izabela Dowejko, Filip Siermantowski i Oliwia Andrukiewicz. Przewodniczącą samorządu szkolnego w szkole podstawowej została Izabela Dowejko uczennica klasy Vb.

26 października 2015
Akcja "Grosz do grosza"
Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w akcji "Grosz do grosza" w ramach programu "Dzwonek na obiad", prowadzonego przez Fundację "Być Bardziej", rekomendowaną przez Kuratorium Oświaty. Zebraliśmy środki na dożywianie dzieci poprzez zbiórkę pieniędzy i organizację na terenie szkoły kiermaszów słodkości.

29 października 2015
Gościmy pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej "Spokojna Przystań" w Garbarach
Już dwa razy w tym roku szkolnym w naszej szkole gościliśmy pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej "Spokojna Przystań" w Garbarach. W ich wykonaniu uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 29 obejrzeli przedstawienie "Kopciuszek" na podstawie literackiej interpretacja słynnej baśni autorstwa Jana Brzechwy. Uczniowie szkoły podstawowej i klas I gimnazjum zostali zaproszeni na pantomimę pt. "Las".

30 października 2015
Zbiórka makulatury zakończona
W I semestrze zebraliśmy 280 kg makulatury na rzecz rodzinnych domów dziecka. Akcja "Przywróćmy Dzieciom Uśmiech" organizowana jest przez Fundację "Przyjazny Świat Dziecka". Nasza szkoła uczestniczy w niej od kilku lat.

31 października 2015
Nagrody w konkursie plastyczno-językowym
Mateusz Brzozowski i Julia Korolczuk, uczniowie klasy VIb zostali Laureatami Konkursu Plastyczno-językowego w języku angielskim "Holiday Postcards", zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 5 w Białymstoku.
 
 listopad 2015 
5 listopada 2015
Lekcja historii na terenie cmentarza Farnego
Członkinie koła miłośników historii wzięły udział w lekcji zorganizowanej przez pracowników Muzeum Historycznego na terenie cmentarza Farnego. Przedstawione na niej zostały miejsca pochówku znanych białostoczan, którzy działali na rzecz kultury, oświaty, polityki i gospodarki w Białymstoku. W hołdzie zmarłym uczennice zapaliły znicze.

9 listopada 2015
Apel z okazji Święta Niepodległości
Apel przygotowały kl. IIb gimnazjum i IVc szkoły podstawowej pod kierunkiem Alicji Gąsowskiej i Ireny Lis. Uczniowie przypomnieli okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918. Recytowali patriotyczne wiersze i śpiewali uroczyste pieśni. Skłonili wszystkich do chwili zadumy i refleksji nad losem ojczyzny, podkreślili konieczność dbania o wolność i rozwój swojego kraju. Tym, którzy walczyli o naszą niepodległość, winniśmy szacunek, wdzięczność i pamięć. Apelu wysłuchali również zaproszeni goście - Synowie Pułku.

9 listopada 2015
Konkurs "Mistrza pięknego czytania"
Uczniowie klas trzecich SP nr 29 rywalizowali ze sobą o tytuł "Mistrza pięknego czytania". Konkurs przebiegał w 2 etapach. W pierwszym 10 uczniów odczytało wylosowany przez siebie fragment prozy, a finaliści mieli do odczytania fragmenty prozy i wiersze ulubionych poetów. Komisja konkursowa po burzliwej naradzie przyznała pierwsze miejsce i tytuł "Mistrza pięknego czytania" uczennicy klasy IIIb Amelii Karłowicz, drugie miejsce Alicji Gromow z IIIa i trzecie miejsce Marcie Piszczatowskiej również z IIIb. Gratulujemy zwycięzcom!

10 listopada 2015
Zawody pływackie w Michałowie
Białostoccy pływacy rywalizowali w IV Mistrzostwach Michałowa z okazji 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Zawody okazały się dużą i dobrze zorganizowaną imprezą pływacką - ponad 300 uczestników miało możliwość wystartować w aż 3 wybranych przez siebie konkurencjach indywidualnych i sztafecie. Swoich przedstawicieli wystawiła zdecydowana większość klubów z województwa podlaskiego. Białostoczanie wielokrotnie ustanawiali nowe rekordy życiowe, bardzo często zapraszani byli również na podium. Młodzi sportowcy z MKS Juvenia i MKS Barracuda łącznie wywalczyli prawie 60 medali.
W swoich kategoriach wiekowych bezkonkurencyjni okazali się uczniowie i absolwenci z ZSS nr 1 trenujący na pływalni MOS: Julia Korolczuk (50 i 100 grzbietowym), Aleksandra Brzozowska (50 grzbietowym), Anita Hajduk (50 klasycznym), Aleksander Jurgiel (50 dowolny, 50 motylkowy), Kacper Halicki (50 dowolny, 50 klasyczny, 50 motylkowy), Michał Cywoniuk (50 grzbietowy) Kacper Sadowski (100 grzbietowy), Paweł Kowalewski (100 grzbietowy), Mateusz Brzozowski (50 motylkowym).
(trener Hubert Milewski)

listopad 2015
Ogólnopolski Konkurs Literacko - Plastyczny "Jestem kibicem z klasą"
Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 37 im. Kazimierza Górskiego w Białymstoku. Konkurs propagował uczciwe współzawodnictwo w sporcie i właściwe postawy kibica sportowego. Można było uczestniczyć w trzech kategoriach - klasy czwarte w plastycznej, a piąte i szóste - w prozie lub w poezji.
Zdobyliśmy dwa II miejsca w kategorii poezji: Dominika Zubrycka Vb, Julia Korolczuk VIb. Wyróżnienie w kategorii plastycznej otrzymała Oliwia Tupalska IVc (opieka: Irena Lis i Irena Boreczko - Aksiucik).

18 listopada 2015
Igrzyska Białegostoku w badmintonie
Reprezentacja SP 29 w składzie: Krzysztof Naliwajek, Adrian Brzostowski, Paweł Brzozowski oraz Norbert Żmiejko zdobyła piąte miejsce w Igrzyskach Białegostoku w badmintonie.
Dzień wcześniej w międzyszkolnym turnieju badmintona uczestniczyła również żeńska reprezentacja naszej szkoły (Martyna Peukert, Zosia Baranowska, Oliwia Andrukiewicz).

19 listopada 2015
Konkurs Piosenki Jesiennej
Po raz kolejny w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Jesiennej. W konkursie oprócz uczniów Szkoły Podstawowej Nr 29 wzięły udział dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 29. Wystąpiło w sumie 21 uczestników. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę oraz dyplom za uczestnictwo w konkursie. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły i kibicowały sobie nawzajem. Największe oklaski otrzymywali najmłodsi uczestnicy. Konkurs zorganizowały wychowawczynie świetlicy i klasy 3b.

29 listopada 2015
Laureatka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego
Młoda, utalentowana uczennica Szkoły Podstawowej nr 29 w Białymstoku i Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku w klasie fortepianu pani dr Anny Szwengier - MAJA MARKOWSKA zdobyła tytuł laureata XXIII Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu. W dniach 25-29 listopada odbył się w Sochaczewie XXIII Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu, jego zwieńczeniem był koncert galowy w wykonaniu laureatów tegorocznej edycji Festiwalu.
Festiwal na trwałe wpisał się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych organizowanych na Mazowszu. Ma ugruntowaną pozycję i prestiż. O tym, jak ogromnym cieszy się powodzeniem może świadczyć liczba uczestników i międzynarodowa obsada jury. W tym roku utwory Bacha i Chopina w ramach Festiwalu zaprezentowało 70 młodych zdolnych pianistów z Polski i zagranicy. Organizatorem Festiwalu jest Państwowa Szkoła Muzyczna w Sochaczewie I i II st. oraz Sochaczewskie Centrum Kultury i Centrum Edukacji Artystycznej. Jury tradycyjnie przewodniczył prof. Jana Kadłubiski, a wykonania pianistyczne oceniali ponadto Andrzej Dutkiewicz, Dorian Leljak z Serbii oraz Murray McLachlan z Wielkiej Brytanii.
Nagrodzono i wyróżniono kilkunastu utalentowanych uczniów. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe. Dodatkowym wyróżnieniem dla nich był udział w dwóch koncertach organizowanych następnego dnia (29 listopada) w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym i Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Gratulujemy młodej pianistce i życzymy dalszych spektakularnych sukcesów.

30 listopada
Zawody naszych rodziców
Świetlica gościła pana z II Jednostki Ratowniczo-Ochotniczej w Białymstoku w ramach programu "Zawody naszych rodziców". Na zajęciach dzieci dowiadywały się jak bezpiecznie zachowywać się w szkole i poza nią, jak wygląda praca strażaka i jak trzeba się zachowywać w razie niebezpieczeństwa. Na koniec uczniowie zadawali pytania i przymierzali strój strażaka. Czas szybko zleciał podczas świetnej zabawy.

listopad 2015
Lekcje o mniejszości muzułmańskiej
W październiku oraz listopadzie 2015r. uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami oraz pedagogiem szkolnym uczestniczyli w zajęciach o mniejszości muzułmańskiej w Centrum Islamu w Białymstoku na ul. Hetmańskiej 63. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom kultury, zwyczajów i religii muzułmanów zamieszkujących Podlasie oraz uświadomienie, ze pomimo różnic kulturowych i religijnych możemy żyć ze sobą w zgodzie, uczyć się oraz przyjaźnić.

listopad 2015
Ogólnopolski Konkurs Matematyczny Pingwin
W naszej szkole w listopadzie odbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny Pingwin 2015. Udział w nim wzięło 25 uczniów. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uznania. Najlepszy wynik w szkole z klas czwartych otrzymała Maja Markowska uzyskując 23 miejsce w kraju, z klas piątych Kacper Omielańczyk - miejsce 11, z klas szóstych Mateusz Brzozowski - miejsce 14. Wszystkim uczniom dziękujemy za uczestnictwo i zachęcamy do wzięcia udziału w sesji wiosennej.

listopad 2015
Nowe książki w bibliotece szkolnej
W ramach programu „Książka naszych marzeń” ZSS nr 1 w Białymstoku otrzymał wsparcie finansowe na zakup pozycji książkowych dla naszej biblioteki. Zapraszamy do wypożyczania. Recenzje z wybranych lektur będą umieszczane na stronie internetowej biblioteki.

Odnośnik do strony biblioteki, gdzie znaleźć można recenzje książek    Strona biblioteki 

  Wrzesień
  - grudzień 2015
        część 2
            w SP 29


  
 
 grudzień 2015 
2 grudnia 2015
Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego
Reprezentacja MKS Juvenii wzięła udział Ogólnopolskich Młodzieżowych Zawodach Pływackich o Puchar Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego. 327 startujących z 19 klubów (m.in. Warszawy, Poznania, Płocka) rywalizowało w poszczególnych stylach pływackich. Uczniowie ze sportowej ZSS nr 1 w Białymstoku wywalczyli 14 medali (6 złotych - 6srebrnych - 2 brązowe).
W klasyfikacji końcowej biorącej pod uwagę wartość punktową uzyskanego wyniku (tzw. pkt. FINA) najwyżej bo na wysokim 3 miejscu w swojej kategorii wiekowej uplasował się Sebastian Greczan (złoto na dystansie 200 m dowolnym). U dziewcząt wysoko zapunktowała (4 pozycja) Patrycja Szymborska za 100 dowolnym - medal srebrny. W pierwszej dziesiątce wyników uplasowali się również inni pływacy z Białegostoku - Julia Korolczuk, Mateusz Brzozowski, Krzysztof Piechowski oraz Aleksander Jurgiel. (trener Hubert Milewski)

6 grudnia 2015
Świąteczna zbiórka żywności
Młodzież uczestniczyła w świątecznej zbiórce żywności, tradycyjnie we współpracy z Chrześcijańską Służbą Charytatywną i Bankiem Żywności. Zbiórka odbywała się na terenie sieci sklepów Biedronka na Osiedlu Nowe Miasto - zebraliśmy na pomoc świąteczną ok. 160 kg żywności i słodyczy, które przekazaliśmy osobom potrzebującym wsparcia.

8 grudnia 2015
Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych
Zbliża się Boże Narodzenie. By wspólnie poczuć magię Świąt świetlica jak co roku zorganizowała Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych. W konkursie wystąpiło w sumie 29 uczniów. Ponownie gościliśmy dzieci i panie z Przedszkola Samorządowego Nr 29. Każdy uczestnik został nagrodzony. Usłyszeliśmy różne interpretacje kolęd i pastorałek. Wyniki:
- I miejsce zdobył Robert Snarski IIIb oraz Weronika Ejsmont Ib.
- II miejsce zdobyli Natalia Naumowicz Ic, Wiktoria Olkowska Ib, Alicja Gromow z Gabrielą Gabrel oraz Norbertem Wojno IIIa i Aleksandra Murawska z Aleksandrą Toczko IIIa.
- III miejsce zajęły Kornelia Bukowska Ib oraz Joanna Makowska IIb.
Wyróżnienia otrzymali: Lena Popik Ia, Patrycja Maliszewska z Julia Jabłonowską Ib, Joanna Wójcicka IIb, Oliwia Malinowska z Wiktorią Turowską IIc, Dominika Ostasiewicz i Maja Kamińska IIIb.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy Wesołych Świąt.

9 grudnia 2015
Podsumowanie akcji związanej z Międzynarodowym Dniem Pluszowego Misia
Otrzymaliśmy podziękowanie z Fundacji "Mam Marzenie" za przekazanie pluszowych maskotek i zabawek dla dzieci z chorobami nowotworowymi, podopiecznych Fundacji. Zabawki zebraliśmy na terenie szkoły - dziękujemy serdecznie uczniom i nauczycielom i mamy nadzieję, że taka pomoc wpisze się na trwałe w działania naszej szkoły.

10 grudnia 2015
Zajęcia na temat wolontariatu
Uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach na temat wolontariatu, prowadzonych przez pracownika Fundacji "Pomóż Im". Obejrzeli film o działaniach Fundacji, o problemach podopiecznych i ich potrzebach, rozmawiali na temat cech dobrego wolontariusza i o tym, dlaczego warto pomagać.

12 grudnia 2015
Sukces w IX edycji Konkursu Kolędy i Piosenki Świątecznej "Niech kolęda się niesie po świecie…"
W Publicznym Gimnazjum nr 6 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Seweryna Nowakowskiego w Białymstoku odbyło się przesłuchanie wszystkich chętnych zgłoszonych do IX edycji Konkursu Kolędy i Piosenki Świątecznej "Niech kolęda się niesie po świecie…". Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu jury przyznało II miejsce uczennicy naszej szkoły, Mai Markowskiej IVb przygotowanej przez panią Elżbietę Turczewską i pana Marka Kulińskiego. Maja zaprezentowała dwa utwory: w języku angielskim "Rockin' Around the Christmas Tree", a w języku polskim "Chociaż". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

12 grudnia 2015
Spotkanie świąteczne Akademii Przyszłości
Wolontariusze z kolegiów przy SP 29 i przy SP 44 połączyli siły i zorganizowali wspólne spotkanie świąteczne. W sali zgromadziły się dzieci z obu szkół w towarzystwie rodziców. Na spotkaniu świątecznym obecne były też panie pedagog. Zgromadzonych gości z uśmiechem powitały liderki naszych kolegiów. Spotkanie rozpoczęli SuperW z SP 44 grą w kalambury. Najodważniejsze z dzieci przedstawiały wylosowane hasła za pomocą gestów. Pozostali starali się je jak najszybciej odgadnąć. Potem przyszedł czas na naukę tańca "Belgijka", który specjalnie na tę okazję nazwaliśmy "Tańcem reniferów". Justyna Przybyszewska - SuperW z SP 29, pokazała wszystkim kroki, a reszta z mniejszym lub większym trudem, starała się je odtworzyć. Wszyscy dzielnie się spisaliśmy i zasłużyliśmy na poczęstunek. SuperW wykorzystali ten czas na rozmowę ze swoimi podopiecznymi, a dzieci mogły osłodzić sobie te chwile sięgając po ciastka, cukierki czy ciasto. Potem przyszedł czas na artystyczną część naszego spotkania. Dzieci miały za zadanie stworzyć kartki świąteczne, korzystając z materiałów, które przygotowali dla nich tutorzy. I tak oto na naszych oczach powstawały najróżniejsze najpiękniejsze bombki, choinki, czy Mikołaje. Następnie wolontariusze z SP 29 zaproponowali konkurs na najdłuższy łańcuch świąteczny. Dzieci, tutorzy, a nawet niektórzy rodzice, siedzący przy stołach mieli za zadanie jak najszybciej i w jak najkrótszym czasie stworzyć najdłuższy papierowy łańcuch. Było to bardzo emocjonujące 15 minut, bo wszyscy z zaangażowaniem podeszli do zabawy. Po dokładnym zmierzeniu łańcuchów, okazało się, że konkurs wygrała grupa "Trzech Króli", ale przecież zwycięzców tej zabawy było o więcej.
Wszystkie dzieci dostały w prezencie czapki Mikołaja i małą słodką niespodziankę. Spotkanie uwieńczyliśmy wspólnymi zdjęciami, które na pewno będą wspaniałą pamiątką tego dnia.

12 grudnia 2015
Mistrzostwa Województwa w Pływaniu
W Suwałkach rozegrano Mistrzostwa Województwa w Pływaniu. Rywalizowano na dystansach indywidualnych i w zespołach sztafetowych. Białystok reprezentowany był przez dwa kluby - Juvenię i Barracudę. Wyniki jakie uzyskali zawodnicy zdają się potwierdzać, że nie próżnowali goszcząc na pływalniach DPS i BOSiR. Po wznowieniu treningów na odremontowanym „Mleczaku” głodni wody ruszyli z pełnym oddechem i z "pełną parą". Uzyskiwanie czasów które okazywały się rekordami klubu czy nawet rekordami okręgu wskazują zarówno na dobre szkolenie, jak i utalentowanie i zaangażowanie naszych zawodników. Zawodnicy Juvenii zdobyli 143 krążki (39 złotych, 54 srebrne, 50 brązowych).
Multimedaliści z ZSS nr 1:
Jurgiel Aleksander (2004) MKS Juvenia Białystok - 4 złote
Bagińska Katarzyna (2002) MKS Juvenia Białystok - 3 złote 1 srebrny
Sadowski Kacper (2004) MKS Juvenia Białystok - 2 złote, 2 srebrne
Szopa Oliwia (2002) MKS Juvenia Białystok - 2 złote, 2 srebrne
    Zebrane wyniki uczniów ZSS nr 1

15 grudnia 2015
Wizyta klasy IIb w Schronisku dla zwierząt
Od października uczniowie klas I-III prowadzili zbiórkę suchej karmy, koców i poduszek na rzecz czworonogów z białostockiego Schroniska dla zwierząt. 15 grudnia wszystkie zebrane "dary" zostały przekazane do schroniska przez uczniów klasy IIb. Dzieci miały okazję poznać podopiecznych schroniska oraz porozmawiać z ich opiekunami. Cieszymy się, ze chociaż troszeczkę pomogliśmy pokrzywdzonym przez los zwierzakom. Akcję zorganizowała wychowawczyni p. G. Niemyjska.

14 – 17 grudnia 2015
Kiermasz Bożonarodzeniowy
Tradycyjnie odbył się w naszej szkole Kiermasz Bożonarodzeniowy - królowały na nim przepiękne anioły, a także bombki, gwiazdy, osiołki i renifery z filcu oraz karty świąteczne. Dochód ze sprzedaży ozdób świątecznych przeznaczony jest na pomoc uczniom w trudnej sytuacji życiowej. Serdecznie dziękujemy nauczycielom i uczniom za pomoc w przygotowaniu kiermaszu - poświęcenie swojego czasu wolnego oraz za to, że potrafią myśleć o innych w kategoriach pomocy. Część wykonanych ozdób przekazaliśmy Fundacji "Mam Marzenie" na kwestę w dniach 19 - 20 grudnia 2015r.

18 grudnia 2015
Wyróżnienie w konkursie fotograficznym "Sekretny świat motyli"
Uroczyste podsumowanie konkursu fotograficznego "Sekretny świat motyli" odbyło się w nowym kampusie Uniwersytetu w Białymstoku w Instytucie Biologii. Konkurs poświęcony był tematyce bioróżnorodności Białegostoku i został zorganizowany przez Departament Gospodarki Komunalnej UM w ramach cyklu „Przyroda w naszym mieście”. Zadaniem uczestników było uwiecznienie techniką fotograficzną tych niezwykłych owadów oraz próba opowiedzenia o ich życiu i zwyczajach. Do konkursu zgłosiło się prawie 100 osób, a laureatów wyłoniła komisja konkursowa, w skład której weszli również pracownicy Instytutu Biologii. Znakomity znawca tych owadów dr hab. Marcin Sielezniew (autor książek poświęconych motylom) opowiedział o gatunkach i ciekawostkach związanych z motylami.
Wśród wyróżnionych znalazł się Mateusz Brzozowski VIb. Jury nagrodziło też najciekawsze opisy zdjęć i wśród wyróżnionych również znalazł sie Mateusz. (opiekun Irena Boreczko-Aksiucik)

21 grudnia 2015
Słodkie kolędowanie
Jak co roku, także i tym razem uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas w okresie przedświątecznym zorganizowali akcję pod hasłem "Słodkie kolędowanie". 21 grudnia kolorowy korowód "przebierańców" - piękny anioł, weseli pastuszkowie, osiołek i wołek, poważni królowie oraz Józef z Maryją wyruszyli z kolędą i krótkimi jasełkami oraz ze świątecznymi życzeniami w wędrówkę po klasach. Efektem końcowym "słodkiego kolędowania" oprócz wprowadzenia świątecznej atmosfery i przypomnienia starego zwyczaju chodzenia kolędników po domach, była zbiórka słodyczy dla dzieci z ubogich rodzin objętych opieką Parafialnego Zespołu Caritas pracującego przy naszej parafii szkolnej, tj bł. Bolesławy Lament.

22 grudnia 2015
Jasełka szkolne
W ostatnim dniu przed świętami w naszej szkole odbyło się przedstawienie jasełkowe pt. "Oddajmy pokłon Jezusowi". Aktorami byli uczniowie należący do Szkolnego Koła Caritas. Uroczystość swym śpiewem uświetniła schola, w skład której wchodzą zarówno uczniowie naszego gimnazjum, jak i szkoły podstawowej. Społeczność uczniowska wykazała wielkie zainteresowanie, gdyż było to przedstawienie kukiełkowe. Ponadto widownia aktywnie uczestniczyła w uroczystości poprzez śpiew kolęd. Wszyscy zaś mieli okazję i na chwilę zadumy nad Bożym Narodzeniem, jak i okazanie radości z okazji zbliżających się świąt. (przygotowanie i opieka: Jolanta Wysztygiel i ks. Mateusz Bajena).

   
 styczeń 2016 
6 stycznia 2016
IV Białostocki Orszak Trzech Króli
W Uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwanym Świętem Trzech Króli, 6 stycznia, już po raz czwarty ulicami Białegostoku przeszedł Orszak Trzech Króli. Uczestniczyli w nim także uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami - p. Jolantą Wysztygiel i p. Barbarą Piotrowską. Ubrani w piękne zielone peleryny kroczyli w azjatyckim orszaku Króla Melchiora. Udział w tej uroczystości był wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników.

Styczeń 2016
Rodzice czytają dzieciom
W I semestrze uczniowie klasy IIb uczestniczyli w zajęciach pod hasłem "Spotkania z książką", do których na zaproszenie wychowawczyni p. G. Niemyjskiej aktywnie włączyli się rodzice uczniów. W każdy poniedziałek z wielkim zaangażowaniem rodzice czytali wszystkim dzieciom opowiadania, bajki i wiersze. Głośnej lekturze towarzyszyła dyskusja na tematy poruszane w czytanych utworach literatury dziecięcej i płynący z nich morał. Poniedziałkowe spotkania z lekturą stały się wyczekiwanym punktem zajęć szkolnych, a jednocześnie świetną okazją do wyrabiania u dzieci nawyku czytania książek, a w przyszłości – pasji czytania. Uczniowie i wychowawczyni serdecznie dziękują RODZICOM, którzy uczestniczyli w akcji i zachęcają kolejnych w drugim semestrze.

10 stycznia 2016
Artystka SP 29 wystąpiła dla WOŚP
Maja Markowska miała możliwość swoim talentem wesprzeć 24 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku zorganizował koncert, podczas którego zaprezentowała się wokalistka naszej szkoły. W czasie koncertu zorganizowano licytacje i kiermasz ciast, z których zebrano ponad 9 000 złotych. Jesteśmy dumni, że nasz przedstawiciel wsparł tę szczytną akcję charytatywną.

13 stycznia 2016
Laureatka Kolędy Młodych
W Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku odbył się konkurs kolęd i pastorałek o zasięgu wojewódzkim „Kolęda Młodych” w ramach X Przegląd Kolęd i Pastorałek „Kolęda z Gwiazdą”. Maja Markowska uczennica kl. IVb przygotowana przez pana Marka Kuklińskiego zajęła III miejsce. Sukces jest tym większy, że nasza młoda wokalistka rywalizowała w kategorii z gimnazjalistami. Maja zaprezentowała kolędę „Gdy śliczna Panna”. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

19 stycznia
Zawody naszych rodziców
Świetlica gościła panią doktor w ramach projektu "Zawody naszych rodziców". W spotkaniu uczestniczyła również klasa Ib. Zaproszony rodzic prowadził zajęcia z pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się jak i kiedy wzywać pomoc oraz jak można pomóc osobie nieprzytomnej. Każdy mógł poćwiczyć pozycję boczną bezpieczną oraz sztuczne oddychanie na fantomach. Na koniec spotkania został przeprowadzony krótki quiz na temat zdobytej wiedzy. Uczniowie chętnie brali w nim udział i udzielali prawidłowych odpowiedzi. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobne nagrody. Mamy nadzieję, że dzięki takim zajęciom nie będziemy obojętni i będziemy potrafili udzielić pierwszej pomocy. (Wychowawcy świetlicy)

21 stycznia 2016
Maja Markowska stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego
W gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej odbyła się uroczysta gala wręczenia stypendiów w dziedzinie twórczości artystycznej Marszałka Województwa Podlaskiego. Marszałek Województwa Podlaskiego, Jerzy Leszczyński, wręczył stypendia 70 uczniom z województwa podlaskiego. Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica naszej szkoły, Maja Markowska z klasy IVb. Warto dodać, że Maja uświetniła galę, prezentując piosenkę "Kukułeczka". Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

22 stycznia 2016
Bajkowy Dzień Karnawałowy
 W świetlicy szkolnej odbył się Bajkowy Dzień Karnawałowy. Uczniowie przebrani za postacie z bajek i filmów bawili się do godziny 17.00. Celem zabawy karnawałowej było wyzwolenie oraz rozwijanie w uczniach sposobów ekspresji ruchowej i muzycznej. Dzień ten pozwolił również na rozwój umiejętności komunikacji i więzi koleżeńskich. W programie balu były liczne konkursy z nagrodami. Wszystkim uczestnikom towarzyszył dobry humor, więc mamy nadzieję, że Bajkowy Dzień Karnawałowy na stałe wpisze się w kalendarz imprez w świetlicy.

24 stycznia 2016
Festiwal Kolęd i Pastorałek z Radiem Jard
Wokaliści z całej Polski rywalizowali w IV edycji Festiwalu Kolęd i Pastorałek z Radiem Jard. Naszą szkołę reprezentowała Maja Markowska z kl. IV b. Miło nam poinformować, że Maja po brawurowym wykonaniu utworu „Rockin' Around the Christmas Tree” otrzymała wyróżnienie. Sukces jest tym większy, gdyż w kategorii 8 - 13 lat, w której występowała Maja, było aż 41 wokalistów. Gratulujemy.

25 stycznia 2016
Zaśpiewajmy Kolędę Jezusowi
W Szkole Podstawowej nr 2 w Czarnej Białostockiej odbył się V Podlaski Konkurs Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy Kolędę Jezusowi”. Jury w kategorii szkoła podstawowa – klasy IV-VI przyznało III miejsce uczennicy naszej szkoły Mai Markowskiej, która oczarowała wszystkich jazzową wersją kolędy „Gdy śliczna Panna”. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

30-31 stycznia 2016
Laureatka XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolędy i Pastorałki Współczesnej
Na scenie głównej BDK w Bielsku Podlaskim odbył się XVII Ogólnopolski Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Kolędy i Pastorałki Współczesnej. W konkursie startowało 60 młodych wokalistów z całej Polski wyłonionych na podstawie przysłanych wcześniej nagranych utworów.
Miło nam poinformować, iż uczennica klasy IVb, Maja Markowska, podczas Koncertu Galowego odebrała wyróżnienie za wykonanie piosenki „Gdy śliczna Panna”. Warto dodać, że przewodniczącą jury była wspaniała wokalistka Beata Bednarz, która powiedziała Mai wiele miłych słów o tym, jak wspaniale rozwija się jej talent i jaki wielki postęp wokalny wykonała od zeszłego roku. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
   
 luty 2016 
luty 2016
Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego
17 lutego 2016 r. odbył się ostatni - trzeci etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Tytuł laureata uzyskało trzech uczniów naszej szkoły: Mateusz Brzozowski VIb i Dominika Zubrycka Vb (opiekun Irena Lis) oraz Ewa Wilczewska VIa (opiekun Dorota Seluk).
Konkurs wymagał od uczestników dużej wiedzy z literatury, teorii literatury, gramatyki, świetnego opanowania prawidłowej ortografii i interpunkcji. Młodzież musiała bardzo dobrze wypowiadać się pisemnie w różnych formach na podane tematy dotyczące lektury i dobrze analizować utwory literackie. Uzyskanie tytułu laureata - to wielkie osiągnięcie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

22 luty 2016
Zawody naszych rodziców
 Świetlica gościła panią fryzjer w ramach projektu „Zawody naszych rodziców". Zaproszony rodzic prowadził zajęcia na temat higieny życia codziennego. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób powinny dbać o siebie na co dzień. Odbył się również krótki pokaz fryzjerski i pani zaprezentowała najmodniejsze upięcia i fryzury zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach, również panie. (Wychowawcy świetlicy)
 
                                             Zdjęcia Styczeń - marzec 2016 w SP 29     
   
 marzec 2016 
2 marzec 2016
Przedstawienie "Kot w butach"
 Uczniowie klas Ia PG i Vb SP pod okiem nauczycieli z biblioteki zaprezentowali inscenizację bajki "Kot w butach". Wśród zaproszonych gości oprócz uczniów klas młodszych były dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 28 i 29. Wszystkim przedstawienie bardzo się podobało, gdyż było w nim dużo ruchu scenicznego, bardzo ładna oprawa muzyczna i gra aktorów. Można było podziwiać taniec i jazdę karety królewskiej. Przedstawienie zostało nagrodzone rzęsistymi brawami, a na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcia z występującymi postaciami.

8 marca 2016
Zajęcia profilaktyczne z pracownikami Straży Miejskiej
W naszej szkole odbyły się zajęcia z pracownikiem Straży Miejskiej w Białymstoku - p. Martą Kopciewską. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy Ia oraz zaproszeni goście - przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Puchatek” w Niewodnicy Kościelnej. Najpierw Pani Strażnik w bardzo ciekawy i przystępny sposób wyjaśniła, jak należy zachować się wobec osób nieznajomych, które potocznie nazywamy obcymi. Prowadząca wspólnie z małymi słuchaczami ustaliła zasady, których trzeba przestrzegać w kontaktach z nieznajomymi. Potem pierwszaki i przedszkolaki uczestniczyły w zabawach integracyjnych. Na koniec zaś brały udział w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa na drodze zatytułowanych „Autochodzik”. Przedszkolaki były zachwycone pięknymi, pluszowymi samochodami, które można było włożyć i ruszyć w podróż po „autochodzikowym” mieście. Bawiąc się dzieci poruszały się zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Utrwaliły znajomość podstawowych znaków drogowych. Przypomniały też, jak należy bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Zajęcia nie tylko wzbogaciły wiedzę i dostarczyły dobrej zabawy, ale również pobudziły wyobraźnię i stały się zachętą do twórczego spędzania czasu, za co wszyscy obecni wyrazili wdzięczność osobie prowadzącej, czyli Pani Strażnik - Marcie Kopciewskiej oraz organizatorowi zajęć - Pani Pedagog Małgorzacie Jurewicz.

9 marzec 2016
Zwycięstwo w Igrzyskach Województwa Podlaskiego w pływaniu
W finale Igrzysk Województwa Podlaskiego w pływaniu, który w tym roku odbył się na basenie w Augustowie,
w punktacji drużynowej szkół - II miejsce zajęły dziewczęta z SP 29 a chłopcy wygrali rywalizację zajmując I miejsce.

Najlepsze wyniki indywidualnie:
50m grzbietowym - Korolczuk Julia 2 m, Siermantowski Filip 4 m, Greczan Sebastian 6m,
50m motylkowym - Kowalewski Paweł 1 m, Brzozowski Mateusz 4 m, Jurgiel Aleksander 6 m, Potrykus Julia 5 m, Szymborska Patrycja 6 m,
50m dowolnym - Jakubowski Kacper 5 m,
50m klasycznym - Piechowski Krzysztof 4 m, Pasiuk Jakub 6 m,
W sztafetach 6x25m dziewczęta i chłopcy zajęli 2 miejsce w województwie. Gratulacje!

11-13 marca 2016
Maja Markowska po raz kolejny laureatką Międzynarodowego Festiwalu „Super Mikrofon Radia Jard”
W dniach 11-13 marca 2016r. odbywał się XXIV Międzynarodowy Festiwal „Super Mikrofon Radia Jard”. Uczennica naszej szkoły, Maja Markowska z kl. IVb zdobyła III miejsce po wspaniałym wykonaniu piosenki „Sroka”. Była chwalona za wybór repertuaru, ruch sceniczny i wygląd. Sukces jest tym większy, iż wokalistka z naszej szkoły po raz pierwszy zmagała się w wyższej kategorii wiekowej 11-13 lat. Gratulacje.

15 marca 2016
I miejsce i Grand Prix Mai Markowskiej
W Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Z. Noskowskiego w Ostrołęce odbyła się VII edycja Konkursu pieśni i piosenki „Zanim zaśpiewasz pieśń Chopina”. Wokaliści z całej Polski prezentowali dwa utwory w języku polskim. Pierwszy - pieśń Z. Noskowskiego do słów M. Konopnickiej, drugi - piosenka dowolna. Uczennica naszej szkoły, Maja Markowska, zdobyła I miejsce w kategorii szkoła podstawowa i Grand Prix za wykonanie pieśni „Zima zła” Z. Noskowskiego i M. Konopnickiej, sama akompaniując na fortepianie i prezentację piosenki „Kukułeczka”. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

15 marca 2016
Dzień otwarty w Zespole Szkół Sportowych nr 1
W dwa wtorki (1 i 15) marcowe gościliśmy wszystkich chętnych zainteresowanych nauką w naszym Zespole Szkół. Można było obejrzeć sale, poznać uczniów i nauczycieli, zobaczyć przykładowe zajęcia, zapoznać się z ofertą szkoły.

16 marca 2016
Zajęcia profilaktyczne w klasie Vc - Za co odpowiadają prawnie dzieci?
To tytułowe pytanie dotyczy kwestii ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny przez dziecko. Chodzi zarówno o odpowiedzialność cywilną jak i karną. W wymiarze wychowawczym tak – powinny ponosić konsekwencje swoich czynów. Wychowanie dzieci w poczuciu odpowiedzialności za swoje uczynki – to jedna z fundamentalnych zasad wychowania. W wymiarze prawnym odpowiedź nie będzie już tak jednoznaczna. Z jednej strony dzieci, tak jak każdy człowiek z chwilą urodzenia nabywają zdolność prawną. Z drugiej zaś, do ukończenia lat 13 nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za szkody przez siebie wyrządzone, później ponoszą ją częściowo. ODPOWIEDZIALNOŚĆ za dziecko ponosi RODZIC. Ciekawe zajęcia z tematyki odpowiedzialności przeprowadzili w klasie V pracownicy Straży Miejskiej.

17 marca
Międzynarodowy Konkurs "Kangur matematyczny"
Grupa uczniów z naszej szkoły zmagała się w Międzynarodowym Konkursie "Kangur matematyczny", w kategoriach: Żaczek (kl.2), Maluch (kl.3,4) i Beniamin (kl.5,6). Wyróżnienia otrzymali: kategoria Maluch - Alicja Gromow kl.3, Jakub Kokoszkiewicz kl.4, Mateusz Michalczuk kl.4, Aleksandra Brzozowska kl.4, kategoria Beniamin - Kacper Omielańczyk kl.5, Michał Cywoniuk kl.5, Mateusz Brzozowski kl.6. Serdecznie wszystkim uczestnikom gratulujemy.

20 marca 2016
Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 12- i 13-letnich
W olsztyńskiej pływalni Aquasfera rozegrano Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 12- i 13-letnich. Uczniowie SP 29, zawodnicy Juvenii Białystok wyróżnieni za wyniki, to:
Aleksandra Bieńkowska: 6m - 200 klas.,
Sebastian Greczan: 5m - 100 mot.; 6m - 100 grzb.,
Kacper Jakubowski: 4m - 100 dow.,
Alekasnder Jurgiel: 2m - 100 dow., 4m - 100 grzb., 6m - 100 mot.,
Julia Korolczuk: 5m - 200 grzb.,
Paweł Kowalewski: 3m - 100 dow., 2m - 200 grzb., 3m - 100 mot., 2m - 200 zm.,
Bartek Kraśnicki: 3m - 400 dow., 5m - 200 zm.,
Kacper Omieljańczyk: 6m - 200 klas.,
Krzysztof Piechowski: 4m - 100 klas., 5m - 200 klas.,
Julia Potrykus: 5m - 100dow., 5m - 400 dow., 5m - 100 grzb., 4m - 100 mot.,
Grzegorz Pytel: 3m - 100 mot., 6m - 100 dow.,
Rafałowska Maria: 5m - 100 klas., 5m - 200 zm.,
Kacper Sadowski: 5m - 200 grzb.,
Adrianna Wałuszko: 1m - 100 grzb., 2m - 200 grzb., 3m - 100 mot., 3m - 100 zm.,
sztafeta 4 x 50 dowolnym - 3 miejsce w składzie Maria Rafałowska, Julian Pytel, Kacper Jakubowski, Aleksander Jurgiel,
sztafeta 4 x 50 zmiennym - 3 miejsce w składzie Kacper Sadowski, Maria Rafałowska, Aleksander Jurgiel, Kacper Jakubowski.

21 - 22 marca 2016
Lekcje biblioteczne popularyzujące niemieckojęzyczną literaturę dla dzieci w ramach projektu "Czytam, to co dobre"
Uczniowie klasy 5a i 5c wraz z wychowawcami i nauczycielami języka niemieckiego uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych, mających na celu promocję języka niemieckiego i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Projekt realizowany jest przez nauczycieli bibliotekarzy Biblioteki Pedagogicznej Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku we współpracy z Instytutem Goethe w Warszawie. Celem zajęć jest wspieranie kompetencji czytelniczych uczniów metodą zabawową, wykorzystując wybrane książki z niemieckojęzycznej literatury dziecięcej, które ukazały się w przekładzie na język polski. Uczniowie mieli okazję zwiedzić bibliotekę i mediotekę języka niemieckiego w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Lekcje biblioteczne prowadzone były przez panią Jolantę Bakier oraz Elżbietę Korzeniecką, które pokazały jak cudowny jest świat baśni. Na początku obejrzeliśmy japoński teatrzyk kamishibai, który przybliżył nam podstawowe informacje o Niemczech. Uczniowie wzięli udział także w quizie sprawdzającym zdobytą wiedzę o zachodnim sąsiedzie i poradzili sobie wyśmienicie. Cała sala, w której odbywały się zajęcia, była pełna różnych rekwizytów związanych z tematyką literacką, z naciskiem na literaturę niemiecką. Nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach pt.: "Zagadka kryminalna - włącz logiczne myślenie" na podstawie książki "Rico, Oskar i złodziejski kamień" Andreasa Steinhofela. Panie prowadzące wraz z uczniami zebrały cechy, które powinien mieć dobry detektyw i omówiły rekwizyty związane z jego pracą. Po przeczytaniu fragmentów książki uczniowie mieli do wykonania różne zadania: przedstawienie cech głównych bohaterów, wskazanie wątku kryminalistycznego i zabawa polegająca na wymyśleniu dalszego zakończenia w oparciu o otrzymane hasła. Piątoklasiści sami zabawili się w detektywów. Po otrzymaniu tajemniczych kopert z książkami i szyframi musieli odgadnąć jakie jest ukryte hasło. Udało się wszystkim. Na zakończenie zajęć w grupach wykonywane były lapbooki, które prezentowali sami uczniowie. Zajęcia zachęciły do dalszego przeczytania książki i przybliżyły młodzieży literaturę niemieckojęzyczną oraz kraj, tradycje i ciekawostki naszego zachodniego sąsiada.

21 marca 2016
Podsumowanie wojewódzkich konkursów przedmiotowych
W marcu w Szkole Podstawowej nr 49 odbyło się podsumowanie wojewódzkich konkursów przedmiotowych, wręczenie laureatom dyplomów i nagród. Nasza szkoła odniosła sukces z języka polskiego - 3 uczniów zostało laureatami: Ewa Wilczewska VIa, Mateusz Brzozowski VIb i Dominika Zubrycka Vb.
Laureatem z matematyki został Mateusz Brzozowski VIb.
Finalistą z języka angielskiego został Andrzej Marques VIa.

Uczniowie z dumą odbierali swoje szczególne wyróżnienie na tle mądrego motta Kardynała Stefana Wyszyńskiego: "Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe". Gratulacje!

21 marca 2016
Konkurs Wiosenno - Wielkanocny
Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny oraz zbliżających się Świąt Wielkanocnych Samorząd Uczniowski SP 29 zorganizował Konkurs Wiosenno - Wielkanocny. Uczestnicy konkursu - przedstawiciele wszystkich klas Szkoły Podstawowej rywalizowali w kilku konkurencjach tj.: Wiosennym Quzie, układali puzzle dotyczące Wielkanocy, każda klasa dekorowała styropianowe jajko, był też pokaz mody wiosenno - ekologicznej, a ponieważ wiosna to czas aby wstać z kanapy była też konkurencja sportowa - wyścig z jajkiem. Uczestników oceniało trzyosobowe jury w składzie: Pani Dyrektor Elżbieta Rogowska, Pani Ludmiła Utrutko - przedstawiciel Samorządu SP oraz Pan Marek Tofiluk - przedstawiciel Samorządu PG nr 20. Śmiechu było co niemiara, rywalizacja zacięta a zwycięzcami całego konkursu została klasa IVa.

23 marca 2016
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Zawodowi odkrywcy”
W tym roku szkolnym wzięło udział w konkursie „Zawodowi odkrywcy" - Mój pomysł na siebie - zawód, który chcę wykonywać w przyszłości” aż 12 uczniów z klas V i VI. Prace były bardzo ciekawe, wykonane za pomocą różnych technik plastycznych. Wśród przedstawionych zawodów pojawiły się: kucharz, cukiernik, podróżnik, sportowiec, trener pływania, lekarz, archeolog, informatyk, fryzjer. Wszyscy uczniowie ciekawie opisali swoje cechy charakteru, które posiadają i będą mogli je wykorzystać w wybranych przez siebie zawodach. Opiekunami uczniów byli: pedagog szkolny Małgorzata Jurewicz oraz nauczyciel języka polskiego Marzanna Sienkiewicz.
W dniu 11.03.2016r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Zawodowi Odkrywcy” - III edycji, adresowanego do uczniów szkół podstawowych z województwa podlaskiego. Do konkursu zostały zgłoszone 203 prace plastyczne z 21 szkół podstawowych z Białegostoku i województwa podlaskiego.
Troje uczniów klasy VIb otrzymało wyróżnienia: Jakub Pasiuk, Julia Korolczuk i Mateusz Brzozowski.
Uroczyste wręczenie nagród laureatom i osobom wyróżnionym w konkursie odbyło się w dniu 23 marca 2016r. w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.

marzec 2016
Mozaika Podlasia
W ramach konkursu „Podlaska mozaika. W poszukiwaniu wspólnoty pogranicza” uczniowie klas piątych przygotowali prace pokazujące współistnienie w naszym regionie ludzi różnych kultur, religii i narodowości. Organizatorami są: Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Robert Tyszkiewicz. Dzieci skupiły się na przygotowaniu głównie prac plastycznych, fotoreportaży, prezentacji multimedialnych oraz tekstów literackich (np. wywiadów). Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a uczniowie z chęcią pracowali nad swymi pomysłami pod opieką pani Agaty Paszczuk oraz pani Marzanny Sienkiewicz. Prace plastyczne prezentowane są na gazetce w sali historycznej, a fotoreportaże, prezentacje multimedialne i teksty literackie pokazano lub odczytano na lekcjach historii w dniach 31.03 do 12.04. 2016r. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki.

  Prace w ramach konkursu "Podlaska mozaika. W poszukiwaniu wspólnoty pogranicza":
   Wywiad - Irina Sidoruk - życie z tańcem  
   Wywiad - z Grekiem Janią    

                                              Zdjęcia Marzec 2016 w SP 29 cd.      
   
 kwiecień 2016 
1 kwietnia 2016
Zawody naszych rodziców - policjant
W ramach projektu „Zawody naszych rodziców” gościliśmy w świetlicy jednego z rodziców - policjanta. Opowiadał o swoich obowiązkach zawodowych oraz dniu codziennym służb mundurowych. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie korzystać z roweru oraz jakie znaki drogowe obowiązują ich. Pan policjant przypomniał numery alarmowe oraz jak zachować się w nagłych przypadkach np. na drodze, podczas zabaw. Na koniec odbył się krótki pokaz sprzętu każdego policjanta. Dzieci miały możliwość zetknąć się z prawdziwymi akcesoriami oraz je wypróbować. Dobry humor nie opuszczał nas do końca dnia.
Wychowawcy świetlicy

11 kwietnia 2016
Zawody naszych rodziców - specjalista bhp
Świetlica gościła specjalistę BHP w ramach projektu „Zawody naszych rodziców”. W spotkaniu uczestniczyła również klasa IIIb. Zaproszony rodzic prowadził zajęcia na temat bezpieczeństwa oraz profilaktyki zagrożeń w otoczeniu dzieci. Uczniowie dowiedzieli się jak poprawnie korzystać z komputera oraz innych urządzeń elektronicznych. Pogłębili swoją wiedzę na temat zachowań stanowiących zagrożenie oraz tablic informacyjnych na terenie szkoły. Uczniowie zadawali dużo nurtujących ich pytań oraz prowadzili dyskusję na temat bezpiecznych zachowań w domu, w chwili gdy zostają bez opieki osoby dorosłej. Krótki test wiedzy na koniec pokazał, iż dzieci uważnie słuchały i wiele się dowiedziały.
Wychowawcy świetlicy

15 kwietnia 2016
Zajęcia edukacyjne o płazach
Uczniowie klasy IVc i Va uczestniczyli w lekcji o płazach zorganizowanej przez Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Dzieci poznawały gatunki płazów występujących w Polsce, ich cykl rozwojowy. Dowiedziały się również jaka jest rola płazów w środowisku i jak należy te zwierzęta chronić. Na koniec, z dużym zainteresowaniem wysłuchały głosów różnych gatunków płazów. Otrzymały też ulotki edukacyjne. Lekcja była bardzo ciekawa, uświadomiła uczniom jak duże jest znaczenie płazów w przyrodzie i jak bardzo potrzebna jest pomoc człowieka w przetrwaniu tych zwierząt.

kwiecień 2016
XIV Wojewódzki Konkurs Literacki „Fair Play - to mój pomysł na życie”
Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 32 w Białymstoku. Propagował on fair - play jako główną postawę życiową. Prace oceniano w dwóch kategoriach: poezji i prozy.
II miejsce w kategorii poezji zdobył Mateusz Michalczuk IVc a IV miejsce w kategorii prozy Aleksandra Brzozowska IVc (opieka: Irena Lis i Irena Boreczko - Aksiucik).

kwiecień 2016
Międzyszkolny Konkurs Literacki „Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów”
Konkurs ogłosiła Szkoła Podstawowa nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku. Miał on na celu podkreślenie roli muzyki, jej wychowawczej i estetycznej funkcji. Rozwijał wrażliwość i wyobraźnię młodych twórców. Uczniowie musieli napisać jedno opowiadanie. Uczennice Szkoły Podstawowej nr 29 zdobyły dwie nagrody:
II miejsce zajęła Maja Markowska Va (opiekun Marzanna Sienkiewicz),
III miejsce zdobyła Dominika Zubrycka Vb (opiekunowie: Irena Lis i Irena Boreczko - Aksiucik).
Wręczenie nagród odbyło się 16 maja 2016 r. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.

21 kwietnia 2016
Nagroda w konkursie recytatorskim
W Szkole Podstawowej Nr 19 im. Mieszka I odbył się XVIII Miejski Konkurs Recytatorski „Wiosna - piękna i radosna”. W konkursie wzięło udział 13 uczniów z różnych białostockich szkół. Zuzanna Sarosiek, uczennica klasy IIc zajęła II miejsce i otrzymała dyplom z upominkami. Gratulujemy odwagi oraz sukcesu.

22-23 kwietnia 2016
Zawody o Puchar Burmistrza Augustowa
Pływacy białostockiej Juvenii, startowali w Wielobóju Pływackim o Puchar Burmistrza Augustowa. Absolwenci i uczniowie ZSS Nr 1 w Białymstoku po raz kolejny pokazali, że potrafią zdobywać medale. Po dwudniowych startach młodzież wróciła z zawodów z 80 medalami (29 złotych, 25 srebrnych, 26 brązowych) - 74 indywidualnych i 6 w sztafetach, oraz z wysokimi lokatami w punktacji wielobojowej.
13-latki (ucz. VIb) - pięć medali zdobył Paweł Kowalewski, dwa Krzysztof Piechowski i Julia Korolczuk .
Wśród 12-latków (ucz. Vc) dwa medale zdobył Michał Cywoniuk, Bartosz Kraśnicki i Julia Potrykus, cztery razy na podium stawali: Kacper Jakubowski, Aleksander Jurgiel i Julian Pytel. Po jednym krążku dołożyli: Maria Rafałowska i Paweł Ledachowicz.
W zawodach najmłodszych (11 lat, ucz. IVc) pięć medali wypływał Kacper Halicki, cztery - Maria Besztarda, trzy - Emilia Łuszczewska, a po jednym dołożyli Mateusz Łupiński i Aleksandra Trochimowicz.
      Trenerzy ZSS nr w Białymstoku i MKS Juvenia Białystok

25 kwietnia 2016
Wizyta Księdza Arcybiskupa
W naszej szkole gościliśmy Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa prof. dr hab. Edwarda Ozorowskiego Metropolitę Białostockiego. Było to wielkie wydarzenie, więc uczniowie, rodzice i nauczyciele tłumnie na nie przybyli. Pani Dyrektor Elżbieta Rogowska z Wicedyrektorami Ireną Boreczko- Aksiucik i Franciszkiem Bolestą powitali Ks. Arcybiskupa oraz zaprosili na spotkanie z dziećmi i młodzieżą. Szpaler zuchów ustawiony wzdłuż korytarza powitał Dostojnego Gościa. Uroczystość rozpoczęła się pieśnią „Oto jest dzień” odśpiewaną przez uczniów naszej szkoły. Następnie dzieci klas I-III powitały Jego Ekscelencję, a gimnazjaliści zaprosili do obejrzenia części artystycznej. Rok 2016 jest rokiem bardzo bogatym w wydarzenia - przeżywamy 1050 -lecie chrztu Polski, Jubileuszowy Rok Miłosierdzia Bożego, bł. ks. Michał Sopoćko został ogłoszony patronem Białegostoku, a w czasie wakacji odbędą się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży. Tej właśnie tematyce został poświęcony montaż słowno - muzyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Sportowych Nr 1 pod kierunkiem katechetów.
Po części artystycznej Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup wygłosił słowo skierowane do wszystkich obecnych oraz udzielił błogosławieństwa. Uroczystość zakończyła się wspólną modlitwą. Następnie Ks. Arcybiskup udał się na spotkanie z nauczycielami, rodzicami i pracownikami szkoły. Na koniec Jego Ekscelencję uroczyście pożegnano. W sercach wszystkich pozostał niezapomniany ślad po tej wizycie.
       Katecheci

kwiecień 2016
Ogólnopolski Konkurs Matematyczny PANDA
W kwietniu odbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny PANDA przeprowadzany w formie testu jednokrotnego wyboru. 25 uczniów z naszej szkoły zmagało sie z zadaniami matematycznymi. Dyplom wyróżnienia otrzymała Aleksandra Brzozowska z kl.4 uzyskując 7 miejsce, Kacper Omielańczyk z kl.5 uzyskując miejsce 7 oraz Mateusz Brzozowski z kl.6 uzyskując miejsce 8. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uznania. Serdecznie wszystkim gratulujemy.
    Nauczyciele matematyki:)

27 kwietnia 2016
III Międzyszkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej
Nasza szkoła już po raz III była organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna”. Do udziału zaproszono uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 16 i 37, Przedszkola Samorządowego nr 28 i 29.
W kategorii dzieci młodszych zwyciężyli uczestnicy z PS nr 29: Gabriela Tryskuć, Kacper Tulecki, Julia Czaban, II miejsce zdobyła Liliana Szmurło z SP nr 16, III miejsce Alicja Griń, Lena Śledzińska, Karol Pogorzelski, Wiktoria Karpowicz z PS nr 29.
W kategorii klas IV- VI najlepiej oceniona została Anna Mojsik z piosenką „Ojczyzno ma”, II miejsce przypadło Weronice Piśmiennej ze SP nr 37, zaś III miejsce Oliwii Mortel uczennicy SP nr 29. Nagrodzeni uczniowie otrzymali statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe.

                                              Zdjęcia Kwiecień 2016 w SP 29       

   
 maj 2016 
5 maja 2016
II Bieg Pamięci Narodowej w ramach projektu "Trzymaj Formę"
Wyniki sztafet II Biegu Pamięci Narodowej w ramach projektu "Trzymaj Formę" zorganizowanego w naszej szkole:
I miejsce - Va (Oliwia Andrukiewicz, Zosia Baranowska, Kuba Jabłonowski, Paweł Brzozowski),
II miejsce - Vb (Paulina Jastrzębowska, Sebastian Łupiński, Dawid Czapla, Paweł Fik),
III miejsce - VIa (Julia Szwed, Martyna Szpakowska, Patrycja Rafałko, Dawid Makicki).

6 maja 2016
Konkurs „Początki Państwa Polskiego”
W związku z 1050 rocznicą Chrztu Polski w naszej szkole odbył się konkurs historyczny „Początki Państwa Polskiego”. Reprezentanci klas piątych i szóstych musieli rozwiązać szereg zadań przygotowanych przez panią Agatę Paszczuk i panią Marzannę Sienkiewicz. Należało ułożyć z puzzli portret Mieszka I, pokojarzyć kalambury, odpowiedzieć na wylosowane pytania, opisać mapkę. Najlepiej wykonała swoje zadania klasa Vc, która zajęła I miejsce, tuż za nimi uplasowała się klasa VIb, a III miejsce należało do klasy Vb. Uczniowie rzetelnie przygotowali się do tematów dotyczących początków państwowości polskiej, jak też świetnie orientowali się w polskich podaniach i legendach. Wszystkim uczniom gratulujemy, gdyż wiedza w ten sposób zdobyta, zostanie z nimi na długo.
                                              Zdjęcia Maj 2016 w SP 29       

maj 2016
Ogólnopolski Konkurs Języka Polskiego Albus 2016
Uczniowie klas IV - VI brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Polskiego Albus 2016. Opiekunami byli nauczyciele języka polskiego. Laureaci i wyróżnieni:
Klasy IV - laureaci: Maja Markowska, Aleksandra Brzozowska, Mateusz Dunaj, Iga Edut, Aleksandra Trochimowicz, Magdalena Grochowska,
wyróżnienia: Aleksandra Maliszewska, Emilia Wysztygiel, Oliwia Mortel, Katarzyna Griń, Norbert Żmiejko, Izabela Lubecka.
Klasy V - laureaci: Paulina Jastrzębowska, Paweł Brzozowski, Dominika Zubrycka,
wyróżnienia: Martyna Peukert, Izabella Krzymińska, Alicja Hościk, Aleksandra Jurczyk, Zuzanna Dmitruk, Zofia Baranowska, Kacper Omieliańczyk, Magdalena Bołtruszko, Aleksandra Bieńkowska.
Klasy VI - laureaci: Mateusz Brzozowski, Aleksander Jurgiel, Ewa Wilczewska, Julia Korolczuk,
wyróżnienie - Milena Cwalin.

14 maja 2015
Turniej badmintona Pierwszy krok
W turnieju badmintona "Pierwszy krok" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 7 z sukcesami brała udział reprezentacja naszej szkoły. Norbert Żmiejko 4b zajął I miejsce a Michał Korotkich 4b III miejsce. Opiekun Michał Sowa.

21 maja 2016
Pływacka sobota - 14 medali przywiezionych z zawodów
W sobotę 21 maja 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół Sportowych Nr 1 w Białymstoku ponownie wystartowali z sukcesami na zawodach. W Michałowie odbyły się Ogólnopolskie Drużynowe Zawody Dzieci 10-11 letnich w pływaniu, w których uczestniczyli młodsi uczniowie klas IV i V. Dla „maluchów” był to najważniejszy start w sezonie.
W Warszawie natomiast w tym samym czasie wystartowali uczniowie klas V, VI i I gimnazjum w zawodach z cyklu Od Młodzika do Olimpijczyka. Dla uczniów klasy V start w Warszawie był pierwszym w ich „karierze” startem na długim (50 m) basenie. Zawodnicy MKS Juvenii przywieźli ze startów 14 medali i wysokie lokaty z nowymi rekordami życiowymi.
Wyniki Michałowo (12 medali - 4 złote, 5 srebrnych, 3 brązowe):
Beszterda Maria - II na 100m grzbietowym, II na 100m dowolnym, III na 200m dowolnym,
Łuszczewska Emilia - I na 100m klasycznym, II na 200m zmiennym,
Trochimowicz Aleksandra - I na 100m grzbietowym,
Halicki Kacper - III na 50m motylkowym,
Łupiński Mateusz - III na 100m klasycznym,
Sztafeta 4x50m zmiennym dziewcząt - I miejsce (Trochimowicz, Szoka, Łuszczewska, Beszterda),
Sztafeta 4x50m dowolnym dziewcząt - II miejsce (Beszterda, Brzozowska, Trochimowicz, Łuszczewska),
Sztafeta 4x50m zmiennym chłopców - II miejsce (Małyszko, Łupiński, Milenkiewicz, Halicki),
Sztafeta 4x50m dowolnym chłopców - I miejsce (Małyszko, Milenkiewicz, Łupiński, Halicki).

Wyniki Warszawa (dekorowanych było pierwszych 6 miejsc):
kl. V - Julia Potrykus - II na 50m motylkowym, IV na 100m dowolnym,
Michał Cywoniuk - V na 100m klasycznym,
Kacper Jakubowski - VI na 50m motylkowym,
Julian Pytel - VI na 200m zmiennym,
kl.VI - Paweł Kowalewski - III na 100m grzbietowym, V na 100m klasycznym.
     Trenerzy ZSS nr 1 im Synów Pułku i MKS Juvenia Białystok

24 maja
Mecz piłkarski Uczniowie-Nauczyciele
Wychowawcy świetlicy zorganizowali mecz towarzyski, w którym zagrało uczniowie młodszych klas przeciwko nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 29. Prawie cała szkoła śledziła bieg wydarzeń i kibicowała swojemu faworytowi. Poziom gry był bardzo wysoki. Świetny humor i dobra zabawa towarzyszyła wszystkim uczestnikom i widzom od pierwszego gwizdka. Obyło się bez poważnych kontuzji i interwencji pani pielęgniarki. Wszyscy wyszli z tego cało. Sędziowie byli rewelacyjni. Ostatecznie, po bardzo zaciętej walce, zwyciężyli nauczyciele 1:0. Rewanż już niedługo.
       Wychowawcy świetlicy

                                              Zdjęcia Maj 2016 w SP 29       

30 maja - 6 czerwca 2016
V Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom
Nasza szkoła uczestniczyła w imprezie V Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom. Wśród czytających była pani dyr. Elżbieta Rogowska, pani Teresa Poznańska z Powiatowego Sanepidu, Piotr Narel - policjant, Zbigniew Perkowski - muzyk, Magdalena Gołaszewska - pracownik Telewizji Białystok, podopieczni Domu Opieki Społecznej w Garbarach, Marzanna Sienkiewicz – nauczycielka j. polskiego, pracownik więziennictwa, pielęgniarka szkolna Alina Dziemianiuk. Zaproszeni goście czytali swoje ulubione książki z dzieciństwa i rozdali dyplomy najlepszym czytelnikom w roku szkolnym 2015/2016.


   
 czerwiec 2016 

1 czerwca 2016
I Gra Szkolna
Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole odbyła się I Gra Szkolna. Każda klasa przechodziła ścieżkę zadań edukacyjnych, zagadek, rebusów związaną z różnymi przedmiotami szkolnymi t.j. język polski, matematyka, przyroda, język angielski, historia, nauka posługiwania się słownikami. Od początku nie było łatwo, żeby dowiedzieć się gdzie klasa zaczyna swoją grę należało zlokalizować punkt na mapie szkoły, odnaleźć zostawioną tam kopertę, rozwiązać zadanie i dopiero wtedy dzieci dowiadywały się, od której sali zaczyna się ich przygoda. W każdej z sal klasy rozwiązywały zadania, za które uzyskiwały punkty. Po podliczeniu wszystkich zdobytych punktów zwycięzcami została klasa VB. Był to dość nietypowy sposób świętowania, ale uczniowie jak i nauczyciele byli bardzo zadowoleni, więc jest szansa na powtórzenie tej zabawy w przyszłym roku.

1 czerwca 2016
Dzień Dziecka i sportu
Wszyscy chętni mogli wziąć udział w zawodach i rozgrywkach sportowych zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka i sportu w naszej szkole. Porywalizować można było m.in. wykonując skłony "brzuszki", pompki, skacząc w dal, rzucając "osobiste" piłką do kosza, skacząc w workach na czas, grając w ringo czy drużynowo przeciągając linę (najlepsza w SP klasa 4c). Reprezentacja I klas gimnazjum zagrała mecz w piłkę nożną z reprezentacją SP 29 (gimnazjaliści wygrali tylko jedną bramką).

                                              Zdjęcia Czerwiec 2016 w SP 29       

1 czerwca 2016
Nagroda w konkursie programowania
Kacper Omieliańczyk 5c zajął III miejsce w Konkursie Pisania Gier Komputerowych "Dżemik" zorganizowanym przez Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej w kategorii Unity 3D. Gratulacje!

3 czerwca 2016
Konkurs "W krainie książek"
W ramach akcji propagującej czytanie książek wśród młodzieży pani Ewa Madura - Gryc i pani Marzanna Sienkiewicz przygotowały konkurs czytelniczy "W krainie książek". Przeznaczony on był dla uczniów klas piątych, które wystawiły czteroosobowe reprezentacje. Musiały one uczestniczyć w szeregu konkurencji, między innymi zgadywać tytuły książek, z których pochodziły cytaty w języku angielskim, ułożyć angielskie powiedzenia z rozsypanki wyrazowej, rozwiązać krzyżówkę dotyczącą znajomości literatury młodzieżowej czy zaprezentować opis w języku angielskim wylosowanej uprzednio postaci książkowej. Z pewnością najciekawszym zadaniem było wcześniejsze przygotowanie scenki teatralnej do wybranej lektury. Najefektowniej zrobiła to reprezentacja klasy Vc, ale całą konkurencję wygrali przedstawiciele klasy Va. Wszystkim uczniom gratulujemy.

3 czerwca 2016
Projekt AIESEC "WORLD TALKS"
Już po raz kolejny Zespół Szkół Sportowych nr 1 wziął udział w projekcie edukacyjnym AIESEC Polska. W tym roku gościliśmy Asavari z Indii, która poprowadziła zajęcia dla dzieci i młodzieży pt.: "World Talks". Wolontariuszka przez tydzień spotykała się z uczniami przybliżając im historię, kulturę i zwyczaje panujące w jej rodzimym kraju. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim, co sprzyjało doskonaleniu umiejętności językowych uczniów.

6 czerwca 2016
Nagrody w Konkursie „Nasz czysty Białystok”
W VI edycji Miejskiego Konkursu Plastyczno - Fotograficznego: „Nasz czysty Białystok” pod hasłem: „Białystok, zielony raj - koniecznie o niego dbaj” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku (org. Zespół Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. I. Prądzyńskiego, Stowarzyszenie „Nasze Dojlidy”, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku) w kategorii prac plastycznych klas I-III jury przyznało I miejsce Zuzannie Brzozowskiej 2a z naszej szkoły, a w kategorii prac plastycznych klas IV-VI wyróżnienie Aleksandrze Brzozowskiej IVc.

7 czerwca 2016
Zielona szkoła na Kurpiach
W dniach 6-7 czerwca 2016r. klasy piąte i szóste uczestniczyły w zajęciach zielonej szkoły w Nowogrodzie pod opieką swoich wychowawców i pani pedagog. Ośrodek „Zbyszko”, w którym uczniowie przebywali, usytuowany jest między Kurpiowską Puszczą Zieloną a Biebrzańskim PN. To urokliwe miejsce sprzyjało rozegraniu wielu konkurencji między poszczególnymi grupami. Dzieci miały okazję zapoznać się z podstawami terenoznawstwa, survivalu, skorzystać z dmuchanych urządzeń rekreacyjnych, jak też ze specjalistycznego sprzętu typu segwaye, symulatory. Duży nacisk kładziony był na zajęcia integracyjne poprzez ciekawe gry tematyczne. Uczniowie mieli również możliwość popisać się swoimi umiejętnościami tanecznymi podczas wieczornej dyskoteki. Wycieczka była udana i dostarczyła wielu wrażeń.

11 czerwca 2016
Medalowy weekend białostockich pływaków
Uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Sportowych Nr 1 w Białymstoku uczestniczyli w zawodach pływackich w Suwałkach. W piątek w godzinach porannych startowali starsi zawodnicy MKS Juvenia, uczniowie gimnazjum w ZSS Nr 1 oraz absolwenci ZSS Nr 1 w zawodach o Puchar Dyrektora OSiR w Suwałkach, a od popołudnia w piątek do soboty startowali młodsi uczniowie w II Rundzie Ogólnopolskich Zawodów Młodzików 12 letnich.
Po raz kolejny nasi pływacy nie wrócili z pustymi rękoma. W sumie zdobyli 48 medali (11 złotych, 21 srebrnych, 16 brązowych). Młodsi zawodnicy 21 medali – 19 indywidualnych i 2 za sztafety (3 złota, 11 srebrnych i 7 brązowych). Po I rundzie białostoccy pływacy z rocznika 2004 uplasowali się na 24 miejscu na 184 sklasyfikowane drużyny w kraju.
Wyniki medalowe o Puchar Dyrektora OSiR w Suwałkach:
Paweł Kwiatkowski 6b - 2 na 50 m grzbietowym, 3 na 200 m dowolnym,
Paweł Kowalewski 6b - 1 na 50 m grzbietowym, 2 na 50 m dowolnym,
Julia Korolczuk 6b - 2 na 50 m grzbietowym,
Sztafeta 4x50 m dowolnym dziewcząt- 2 m-ce (Szymborska, Mońko, Wałuszko, Korolczuk),
Sztafeta 4x50 m dowolnym chłopców 3 m-ce (Kwiatkowski, Krzyżaniak, Piechowski, Bocheń).

10-11 czerwca 2016
Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 12 lat
W rozegranych w Suwałkach Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach Młodzików 12 lat - II runda najlepsze wyniki uczniów SP 29 osiągnęli:
Julia Potrykus - srebro na 100 m motylkowym, 400 m dowolnym i 200 m zmiennym, brąz na 100 m dowolnym,
Maria Rafałowska - brąz na 200 m klasycznym,
Nela Bedeniczuk - brąz na 100 m klasycznym,
Julian Pytel - złoto na 200 m zmiennym, srebro na 100 m motylkowym i na 100 m dowolnym,
Kacper Sadowski - złoto na 200 m grzbietowym, srebro na 200 m grzbietowym,
Bartosz Kraśnicki - srebro na 200 m grzbietowym, srebro na 400 m dowolnym,
Kacper Jakubowski - brąz na 100 m motylkowym, brąz na 400 m dowolnym i 100 m dowolnym,
Aleksander Jurgiel - brąz na 100 m grzbietowym,
Sztafeta 4x50 dowolnym – złoty medal (Jurgiel Aleksander, Pytel Julian, Potrykus Julia, Jakubowski Kacper),
Sztafeta 4x50 zmiennym – srebrny medal (Sadowski Kacper, Rafałowska Maria, Potrykus Julia, Jakubowski Kacper).
    Trenerzy MKS Juvenia Białystok i ZSS nr 1 w Białymstoku

14 czerwca 2016
Wizyta w gospodarstwie ekologicznym
Tego dnia uczniowie klasy IIb wraz z paniami G. Niemyjską i G. Ratkiewicz spędzili jeden dzień w gospodarstwie agroturystycznym „Ptasie Radio”. Uczestnicy wycieczki poznali różnorodne gatunki ptaków zamieszkujących Puszczę Knyszyńską, wzięli udział w warsztatach kosmetycznych oraz serii doświadczeń fizykochemicznych. Niecodzienną atrakcją okazało się karmienie kur oraz wybieranie jaj z kurnika. Było też malowanie twarzy, zabawy gigantycznymi bańkami oraz ognisko. Pobyt w tym uroczym miejscu i jego sympatyczni właściciele na długo pozostaną w naszej pamięci.

15 czerwca 2016
Podsumowanie Akcji Zbiórki Baterii "Działaj czysto!"
W Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku odbyło się rozstrzygnięcie XI edycji EKOKONKURSU "Baterie - zagrożenie dla środowiska i ludzi" organizowanego przez Urząd Miejski. Jak co roku nasza szkoła brała aktywny udział odnosząc sukces. W kategorii EKOSZKOŁY zdobyliśmy dwa pierwsze miejsca - I Publiczne Gimnajum nr 20 (910kg) i II Szkoła Podstawowa nr 29 (640kg).
W kategorii EKOUCZEŃ - na III miejscu znalazła się Julia Korolczuk SP 29, na V Anita Sulik PG 20, na VI Patrycja Rydzewska SP 29. Serdeczne podziękowania wszystkim biorącym udział i opiekunom!

maj-czerwiec 2016
Wycieczki przyrodniczo-ekologiczne
Szkoła nie pozostaje obojętna wobec problemów zagrożenia ekologicznego. Jednym z ważniejszych zadań szkoły jest motywowanie uczniów do zdobywania wiedzy ekologicznej i wyrabianie poczucia odpowiedzialności za stan otaczającego środowiska. Ale zajęcia w szkole to za mało. Klasy IIa i IIc były na wycieczkach ekologicznych. Były to „żywe zajęcia”.
9 maja 2016 - Pierwsza z nich odbyła się w Białostockim Muzeum Wsi w Jurowcach w sokolarni. Dzieci spotkały na żywo drapieżne ptaki. Szczególnie spodobał się puchacz. Pan przewodnik pokazywał poszczególne drapieżniki, opowiadając o ich życiu. Dowiedzieliśmy się, że w Polsce stwierdzono obecność 36 gatunków ptaków drapieżnych, z tego 14 gatunków ptaków drapieżnych zagrożonych wyginięciem i 6 gatunków sów. Gatunkami skrajnie zagrożonymi między innym jest sokół wędrowny. W ciągu ostatnich lat zostały podjęte działania mające na celu ochronę tego pięknego ptaka. Rezultatem tej wycieczki było to, że dzieci poznały podstawowe zależności między środowiskiem przyrodniczym a działalnością człowieka. Były zaciekawione, pytań do pana przewodnika było co nie miara!
13 maja 2016 - Druga wycieczka została sponsorowana przez klasowego wujka. Dziękujemy! Dzieci z klasy IIc i IIa pod opieką p. Halinki i Kasi pojechały do Ośrodka Edukacji Leśnej w Pietkowie. Tam miały zajęcia prowadzone w lesie przez pracownika tegoż Ośrodka p. Justynę. Tym razem nie miały do czynienia z drapieżnikami, ale z małymi „żyjątkami” w ziemi i błocie. Utaplały się w tym błocie poszukując z lupą zwierzątek błotnych. Radości było co nie miara! Ale nie tylko uczyły się dzieci. Wujek klasowy zaprosił nasza gromadę na ognisko. Były kiełbaski, pianki, owoce i wszystko było przepyszne! Podczas tego wyjazdu uczniowie wiele się nauczyli oraz zobaczyli piękne zakątki naszego regionu, bo przecież aby dzieci były przekonane o konieczności ochrony przyrody, szanowały ją i doceniały - muszą tę przyrodę poznać z bliska i czuć się jej cząstką.
15-16 czerwca 2016 - Trzeci wyjazd był czysto rekreacyjny! Ale na łonie przyrody. I tam było również dużo okazji do poznania piękna naszego regionu - starorzecza Narwi i samej rzeki Narew. Dzieci z klasy IIc, IIa i IIIb pojechały na dwudniowy biwak do Góry pod opieką p. Halinki, Kasi, Bożenki i rodziców. Nocleg odbył się w starej szkole podstawowej. Gry, zabawy zuchowe, pląsy - to wszystko było udziałem biwakowiczów. Ognisko odbyło się w Samej Górze, na którym zjechało się dużo rodziców. Było trochę tłoczno, ale bardzo wesoło. Kto miał odwagę - wchodził na wysoką wieżę widokową, skąd widoczna była panorama pięknej rzeki Narew.

16 czerwca 2016
Wyróżnienie w konkursie "Podlaska mozaika"
W auli VI LO w Białymstoku odbyło się uroczyste podsumowanie V edycji konkursu "Podlaska mozaika - w poszukiwaniu wspólnoty pogranicza", w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Nasza szkoła otrzymała zaszczytne wyróżnienie a nagrodzeni uczniowie oraz ich opiekunowie otrzymali dyplomy i drobne upominki z rąk Jadwigi Szczypiń, Podlaskiego Kuratora Oświaty. Serdeczne gratulacje!

                                              Zdjęcia Czerwiec 2016 w SP 29       

20 czerwca 2016
Rewanżowy mecz piłkarski
W poniedziałkowe przedpołudnie rozegrany został rewanżowy mecz piłkarski Uczniowie kl. I-III kontra Nauczyciele. Po zaciętej walce uczniowie wygrali 5:4. Dziękujemy za wspólną zabawę i życzymy bezpiecznych wakacji.
     Wychowawcy świetlicy

czerwiec 2016
Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu
Informacje na temat działalności Szkolnego Koła Wolontariatu w Zespole Szkół Sportowych nr 1.